Jump to content

Stc-1000,επιλογη Ανεμιστηρακια,"καπακι"....


ValeAq

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω χάσει τη μπάλα....τελικά μας ενδιαφέρει η ροή αέρα (CFM) ή οι στροφές το λεπτό; Ρωτάω γιατι πήρα ανεμιστήρια 120mm με 1200 rpm και 38,4cfm και ειναι της πλάκας εντελώς (για πέταμα απο απόδοση) και είδα τωρα ανεμιστήρια με 1300rpm αλλα με 78,45cfm. Οι στροφές ανά λεπτό ειναι πολυ κοντα το ενα με το άλλο αλλα η ροή αέρα με πολύ μεγάλη διαφορά μεταξυ τους. Τα δεύτερα θα κανουν τίποτα περισσότερο γιατη δουλειά που τα θελουμε; Δε μπορω να βρω 12αρια ανεμιστήρια με πολλές στροφές το λεπτό. Δεν υπάρχουν και τσάμπα ψάχνω; Συγνώμη αν χαλάω το θέμα του φίλου αλλα επειδη κινείται στο ίδιο "κλίμα" κανω εδώ την ερώτησή μου.

Edit: βρήκα και με 2000στοφες ανά λεπτό αλλα με 45,47cfm.....έχω πραγματικά χάσει τη μπάλα εδώ. Ποιο απο τα δυο μας ενδιαφέρει τελικά;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Θελεις

3 x konig 92mm http://www.skroutz.gr/s/2274256/Konig-CMP-FAN24-92mm.html

http://www.konigelectronic.com/en_us/computer/cooling/1111817

Τουμπανα κι απροβληματιστα.

και 1 τροφοδοτικο πολυπακ acdc 3-12V, 1A (ampere) σαν κι αυτο http://www.shop-e.gr/pals/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%AA%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%91/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B5%CF%83/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-ac-dc/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-minwa-3-4,5-6-7,5-9-12-1a

Και καθαρισες

Ρυθμισε το τροφοδοτικο στα 7.5 - 9V για να ειναι αθορυβο κι αν πιασει πολυ ζεστη κι ανεβαινει η θερμοκρασια στο ενυδρειο και δεν σταματανε τα ανεμιστηρια, ανεβασε στα 12V οπου θα υποστεις για λιγες μερες τον παραπανω θορυβο μεν, αλλα θα εχεις ψυξη δε.

Δεν μπορεις να εχεις και ολα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρέπετε και εμένα ενα σχετικό μεν off topic δε.

Πολύ καούρα,πολύ σκοτούρα,πολύ σκέψη,πολύ άγχος,πολύ πολύ. . .

για το θέμα των ανεμιστήρων και όλοι ψάχνουμε ανεμιστηράκια με 5-6 ευρώ.

Να μην κάνει πολύ θόρυβο,να είναι όμορφο εμφανισιακά να φυσάει πιο δυνατά και από τον Αίολο. . .

Είναι δυνατόν όλα αυτά με 5 ευρώ και με noname στην ουσία ανεμιστηράκια??

Πιστέψτε με δεν είναι δυνατόν με αυτό το ποσό να είναι όλα ιδανικά.Όσοι έχετε καλές σχέσεις με σταθερούς υπολογιστές

σίγουρα το γνωρίζετε αυτό!!

Χωρίς αγχος λοιπόν διαλέξτε ανεμιστηράκια που σηκωνει η τσέπη σας και έχει ο Θεός. . .

Link to comment
Share on other sites

+1 στον από πάνω.

Τα Zalman είναι από τα κορυφαία σε θέματα ψύξης. Η ροή αέρα CFM είναι αυτή που μας ενδιαφέρει αλλά πρέπει να βρούμε τη χρυσή τομή αναμεσα στον θόρυβο και την ψύξη. Για να μην μπλεκόμαστε παίρνουμε όσο μπορούμε ανεμιστηράκια μεγαλύτερης διαμέτρου και με ένα τροφοδοτικό με πολλαπλές τάσεις ξεμπερδεύουμε. Τις στροφές τις παίζουμε όσο θέλουμε. Αλλιώς πάμε σε λίγα "db".

Zalman, Scythe, Thermaltake, Thermalright, Sharkoon, Noctua.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω χάσει τη μπάλα....τελικά μας ενδιαφέρει η ροή αέρα (CFM) ή οι στροφές το λεπτό; Ρωτάω γιατι πήρα ανεμιστήρια 120mm με 1200 rpm και 38,4cfm και ειναι της πλάκας εντελώς (για πέταμα απο απόδοση) και είδα τωρα ανεμιστήρια με 1300rpm αλλα με 78,45cfm. Οι στροφές ανά λεπτό ειναι πολυ κοντα το ενα με το άλλο αλλα η ροή αέρα με πολύ μεγάλη διαφορά μεταξυ τους. Τα δεύτερα θα κανουν τίποτα περισσότερο γιατη δουλειά που τα θελουμε; Δε μπορω να βρω 12αρια ανεμιστήρια με πολλές στροφές το λεπτό. Δεν υπάρχουν και τσάμπα ψάχνω; Συγνώμη αν χαλάω το θέμα του φίλου αλλα επειδη κινείται στο ίδιο "κλίμα" κανω εδώ την ερώτησή μου.

Edit: βρήκα και με 2000στοφες ανά λεπτό αλλα με 45,47cfm.....έχω πραγματικά χάσει τη μπάλα εδώ. Ποιο απο τα δυο μας ενδιαφέρει τελικά;

http://goo.gl/w5cB9F

Link to comment
Share on other sites

τη ροη του αερα θα κοιτασ. ασε τησ στροφεσ.και το θορυβο αν σε απασχολει

Link to comment
Share on other sites

CFM = cubi feet per minutes δηλαδη κυβικα ποδια ( ποδι=αμερικανικη μοναδα μηκους) ανα λεπτο. Οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φανηκε κατι off-topic ολα ειναι γυρο απο το θεμα!

@disc-postman...μαλον δεν τα εχει πια το συγκεκριμενο μαγαζι!

@rastafari...σιγουρα εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα λεμε μπας και την βγαλουμε φτηνα :P σε κατι δοκιμασμενο!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο είναι 90mm. Καλές μάρκες είναι και οι 2. Αν θα χαμηλώσεις τάση πάρε και πιο δυνατό, αν είσαι στα 12V μόνο τότε κάτω απο 20db όπως διαβάζεις. Εγώ έχω αυτό http://www.e-shop.gr/sharkoon-silent-eagle-1000rpm-80mm-p-PER.804025 και ρίχνει μια χαρά την θερμοκρασία. Απλά θα αργει περισσότερο. Αλλά για να το ακούσω βάζω το αυτί δίπλα του.

Εχω καψει τα ματια μου να διαβαζω τα specs απο ανεμηστιρακια τις αγορας χααχαχ!

Αν ειναι με 11.4cmf να κανεις δουλεια τοτε η καλυτερη λυση που βρισκω ειναι να παω σε 25.4cmf και στα 20db εναντι στα 9 που ειναι το δικο σου!

(η αμεσως επομενη λυση ειναι 24db 34cmf αλλα αν με 11cmf κανεις δουλεια καλυτερα να γλυτωσω θορυβο)

Αν λαβουμε υποψιν μας οτι το καπακι θα ειναι φουλ διατριτο και θα βαραν 2 ανεμιστηρακια την επιφανεια!

Τι λες?

Το προχωραω ετσι με την επιλογη?

Παιδες σας ευχαριστω ολους (ακομα και αυτους π λενε off-topic,μαθαινουμε πληροφοριες)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να βάλεις θα κάνει δουλειά. Πάρε με περισσότερες στροφές και πειραματίσου με την τάση να δεις μέχρι που σου κάνει. Αυτά παίζουν από 7-12V. Οπότε τον θόρυβο μην τον σκέφτεσαι. Το δικό μου είναι συνέχεια ανοιχτό χωρίς controller και γι'αυτό έχω βάλει με τόσο λίγα db.

Link to comment
Share on other sites

Σε 80mm τα πιο δυνατα ειναι τα enermax UCMA8 (8 cm)

UCMA8 (8 cm)

Dimensions

80 x 80 x 25

Speed (1/min)

2200

Speed-Adjust

-

Flow (CFM)

34,16

Flow (m³/h)

58,04

Pressure (mmH2O)

1,98

Noise (dB(A))

21

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ μην καίγεσαι άλλο σου λέω. . .

Μπορεί να πάρεις τα ιδανικά,σχέση τιμής απόδοσης,να τραβήξουν υγρασία και σκόνη και

να αρχίσουν να κουδουνίζουν μέχρι του χρόνου ή ακόμα το πιο απλό να συντονίζουν με κάτι στο καπάκι σου και πάλι να κουδουνίζουν.

Πάρε εκεί 2 ανεμηστήρια να κάνεις δουλειά σου και οτι είναι να γίνει θα γίνει.

Δεν τα λέω μόνο για σένα. . .

Πίστεψε με το ίδιο θα κάνω.Μάλλον δεν θα αγοράσω καν.Θα δοκιμάσω από όλα αυτά που έχω ποια κουδουνίζουν λιγότερο και θα τα βάλω πάνω.

Άλλωστε στο ίδιο δωμάτιο με το ενυδρείο παίζει το pc με 3x20,2x8,1x14 συν του τροφοδοτικού και του επεξεργαστή. . .

Η ροή του αέρα ακούγεται μόνο και το pc δουλεύει 24/7.

Για καπάκι που κατέληξες τελικά ??Είδα οτι κάπου γράφεις οτι το εφτιαξες . . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Απλο και λιτο συρμοτοπλεγμα ανοξιδωτο το γυρισα σε ολες τις πλευρες για να μην εχει ταλαντωσεις και εγινε "πετρα",πιο πολυ για δοκιμη το εκανα αλλα βγηκε μπομπα ,περισσοτερα θα δειξει η πορεια!

Link to comment
Share on other sites

Ε μια και καλη :P ακομα κομματια τα εχω!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και λιγο υλικο να παρουμε ματι . . .

Τελικα το εφτιαξα απο διατρητη λαμαρινα!

10443602_10201110975335680_7557391623570

Θα κοιταξω συντομα να τα μονταρω!

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα εχει ροη!

Τωρα θελω να του ανοιξω μια τρυπα στο κεντρο(για να βαζω το δαχτυλο μου να το σηκωνω(και να ταιζω)!

Και να τεριαξω και πλεγμα πριν μπουν τ ανεμιστηρακια!

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κάνεις τρύπα για το δάχτυλο πέρνα μια βίδα με παξιμάδι σε μια τρύπα με πιο μικρή διάμετρο από την τρύπα

έτσι ώστε να είναι χωμένη μέσα.

Δεν ξέρω αν με λαμβάνεις όπως στο εξηγώ . . .

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες , την τρυπα την θελω και για να ταιζω,δεν υπαρχει λογος να το σηκωνω ολο το καπακι καθε μερα!

Link to comment
Share on other sites

Καποιο τσακαλι να μου πως θα αλλαξω την φορα του ανεμιστηρα!

αλλαζω +- αλλα δεν ξεκιναει

Link to comment
Share on other sites

κανε περιστροφη στον ανεμιστηρα τοτε

Link to comment
Share on other sites

+1 στον από πάνω. Από την μεριά που είναι το στήριγμα με το αυτοκόλλητο πάντα βγάζουν-σπρώχνουν αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...