Jump to content

Stc-1000,επιλογη Ανεμιστηρακια,"καπακι"....


ValeAq

Recommended Posts

βαζεις αυτα κλασσικη αξια και πολυ καλη αποδοση και αν σε ενοχλει ο θορυβος τα δουλευεις στα 9 v!!

+1000

αυτα ειναι πυραυλος

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι ειναι για 30 λιτρα

Γιατι δεν πας σε ετοιμη λυση

product_detailed_image_44_43.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι ειναι για 30 λιτρα

Γιατι δεν πας σε ετοιμη λυση

product_detailed_image_44_43.jpg

Σε αυτά χτυπάνε πολυ τις τιμές, ειναι κάπως τσιμπιμένα.

Link to comment
Share on other sites

15€ το διπλο εχει(νομιζω) και εαν σκευτης οτι ξεμπερδευεις ειναι ταμμαμ κατα την γνωμη μμ...

Link to comment
Share on other sites

15€ το διπλο εχει(νομιζω) και εαν σκευτης οτι ξεμπερδευεις ειναι ταμμαμ κατα την γνωμη μμ...

38,62€ το έχει γνωστή επιχείρηση που φιλοξενεί το φόρουμ. Που το βρήκες 15€;;;

Link to comment
Share on other sites

Και με 1500 στροφές κάνει δουλειά ,μπορεί να μην κατεβάζει γρήγορα θερμοκρασία αλλά κάνει. Αν βάλει κιόλας ένα το ένα να βάζει αέρα και το άλλο να βγάζει τότε θα είναι οκ. Ή αλλιώς παίζεις με την τάση στα πιο δυνατά. Για αθόρυβα από 18db και κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα για 15ευρο αξιζει αλλα για 40db δεν ξερω αν θα τα αντεχει το αυτι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει 3 pc fan 80mm 1500rpm 15dB για το 180αρι μου ηταν φιλε μου οντως αθορυβα αλλα απο ροη αερα τιποτα,τα εβγαλα κατευθειαν. Αποψη μου μην τα παρεις . Παρε καποιο στα 2000rpm εστω και κοιτα στα χαρακτηριστικα τους το CFM που δειχνει τη ροη. Καλη η σιτα παιδια αλλα κοβει πολυ τη ροη αερα

Απο ποσο και πανω να κοιταξω δηλ? ty!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει 3 pc fan 80mm 1500rpm 15dB για το 180αρι μου ηταν φιλε μου οντως αθορυβα αλλα απο ροη αερα τιποτα,τα εβγαλα κατευθειαν. Αποψη μου μην τα παρεις . Παρε καποιο στα 2000rpm εστω και κοιτα στα χαρακτηριστικα τους το CFM που δειχνει τη ροη. Καλη η σιτα παιδια αλλα κοβει πολυ τη ροη αερα

Επισης ΑΝ πηγαινει αναλογικα ειχες 3 fan σε 180λτρ = 1fan / 60λτρ

και εγω λεω να βαλω 2 fan σε 30λτπ = 1fan / 15λτρ

Μηπως ειναι "αδικη" η συγκριση?

Μια σκεψη εκανα (χωρις να ξερω αν ειναι σωστη) και παντα αν ισχυει για την ψυξη η αναλογια(fan/λιτρο)!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ΑΝ πηγαινει αναλογικα ειχες 3 fan σε 180λτρ = 1fan / 60λτρ

και εγω λεω να βαλω 2 fan σε 30λτπ = 1fan / 15λτρ

Μηπως ειναι "αδικη" η συγκριση?

Μια σκεψη εκανα (χωρις να ξερω αν ειναι σωστη) και παντα αν ισχυει για την ψυξη η αναλογια(fan/λιτρο)!

εγω καπου παραπανω σου εγραψα οτι ενα ανεμιστηρακι ειναι υπεραρκετο...

εγω εχω ενα σε 80 λιτρα και 6 σε 350...

βεβαια εχω αυτα με την (φασαρια) που δεν θελεις....

Link to comment
Share on other sites

Απο ποσο και πανω να κοιταξω δηλ? ty!

Φιλε μου δεν υπαρχει ενα νουμερο να σου πω διοτι εξαρταται απο το μεγεθος του ενυδρειου , τη θερμοτητα που βγαζουν τα φωτα σου κ.α Αυτο που εκανα εγω ειναι να δω μεχρι ποιο θορυβο μπορω να ανεχτω και στην συνεχεια επελεξα το fan με το μεγαλυτερο CFM

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα τα δυνατα και αν σε ενοχλει ο θορυβος κατεβαζεις τα βολτ

Link to comment
Share on other sites

Επισης ΑΝ πηγαινει αναλογικα ειχες 3 fan σε 180λτρ = 1fan / 60λτρ

και εγω λεω να βαλω 2 fan σε 30λτπ = 1fan / 15λτρ

Μηπως ειναι "αδικη" η συγκριση?

Μια σκεψη εκανα (χωρις να ξερω αν ειναι σωστη) και παντα αν ισχυει για την ψυξη η αναλογια(fan/λιτρο)!

Σε 60 lt ειχα 2 ενα προς τα μεσα και ενα προς τα εξω για να κανει ρευμα, και ημουν οκ. Και στο δικο σου το ιδιο θα εκανα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν υπαρχει ενα νουμερο να σου πω διοτι εξαρταται απο το μεγεθος του ενυδρειου , τη θερμοτητα που βγαζουν τα φωτα σου κ.α Αυτο που εκανα εγω ειναι να δω μεχρι ποιο θορυβο μπορω να ανεχτω και στην συνεχεια επελεξα το fan με το μεγαλυτερο CFM

Α οκ ελεγα μηπως αρχιζα απο το CMF και εψαχνα το μικροτερο db

εγω θα εβαζα τα δυνατα και αν σε ενοχλει ο θορυβος κατεβαζεις τα βολτ

Ετσι ομως δεν ριχνω και την "δυναμη" ?

Σε 60 lt ειχα 2 ενα προς τα μεσα και ενα προς τα εξω για να κανει ρευμα, και ημουν οκ. Και στο δικο σου το ιδιο θα εκανα

Οκ δεν μ ειναι κοπος να το κανω ετσι αν ειναι το σωστο,απλα ειχα διαβασει σε αλλα θεματα οτι καλυτερα να βαραν και τα 2 την επιφανια!

Η αληθεια ειναι οτι με παιρνει και για 3 ανεμιστηρακια (2 προς τα μεσα 1 προς τα εξω)αλλα δεν ξερω αν ειναι υπερβολη!

Οσο για τον ηχο το ενυδρειο βρισκετε ακριβως διπλα μου(30cm) στο γραφειο μου(σπιτι)που ειμαι αρκετες ωρες !

Link to comment
Share on other sites

ριχνεις την δυναμη αλλα την εχεις καβατζα αν την χρειαστεις

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο νομιζω οτι ειναι μια χαρα. Απο εκει και μετα δοκιμαζεις και τα δυο προς τα μεσα ή μεσα εξω ή ολα εξω και βλεπεις τι αποδιδει καλυτερα. Η αληθεια ειναι οτι οι αποψεις ποικιλουν σε αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Οντως γιαυτο προσπαθω να διαβασω οσες πιο πολλες μπορω να το ξεκινησω σε σωστη βαση και μετα να γινουν οι λιγοτερες δυνατες αλλαγες!

Μπορω να ξεκινησω και με 2 fan να πειραματιστω / να δω πως παει και στην συνεχεια παιρνω και 3ο!

Link to comment
Share on other sites

3 εχω στα 140 λιτρα στο θαλασσινο ρε Γιαννη, μην γινεσαι υπερβοληκος, το μονο που θα κερδισεις ειναι να κρυωνει πιο γρηγορα, τιποτα παραπανω, βαλε δυο δυνατα να τελειωνης, μιλαμε για τεταρτο αντε 20'λεπτο λειτουργειας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να περνάει η ροή του αέρα πάνω από την επιφάνεια του νερού. Δηλαδή αν έχεις κλειστό καπάκι και βάλεις όπως σου είπαν πιο πριν το ένα απο την μία μεριά να βάζει και το άλλο να βγάζει θα έχεις την ψύξη που θέλεις. Αν έχεις δυνατότητα μπορείς με ένα ανεμιστηράκι από τη μία και μια οπή να μπαίνει ο αέρας από την άλλη μεριά να κάνεις πάλι το ίδιο.

Επίσης η ροή θα σου ψύχει καλύτερα και το φωτιστικό γιατί θα αποβάλει την θερμότητα που βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

3 εχω στα 140 λιτρα στο θαλασσινο ρε Γιαννη, μην γινεσαι υπερβοληκος, το μονο που θα κερδισεις ειναι να κρυωνει πιο γρηγορα, τιποτα παραπανω, βαλε δυο δυνατα να τελειωνης, μιλαμε για τεταρτο αντε 20'λεπτο λειτουργειας!

20min ανα ποση ωρα?Θα ανοιγοκλεινουν συνεχεια με τις καλες ζεστες που ξεκιναν!γιαυτο ειπα σαν προταση 3 ησυχα και ας δουλευουν οσο θελουν!

Μαλλον η σιγουρη λυση ειναι τα πειραματα :)

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να περνάει η ροή του αέρα πάνω από την επιφάνεια του νερού. Δηλαδή αν έχεις κλειστό καπάκι και βάλεις όπως σου είπαν πιο πριν το ένα απο την μία μεριά να βάζει και το άλλο να βγάζει θα έχεις την ψύξη που θέλεις. Αν έχεις δυνατότητα μπορείς με ένα ανεμιστηράκι από τη μία και μια οπή να μπαίνει ο αέρας από την άλλη μεριά να κάνεις πάλι το ίδιο.

Επίσης η ροή θα σου ψύχει καλύτερα και το φωτιστικό γιατί θα αποβάλει την θερμότητα που βγάζει.

Ροη θα υπαρχει σιγουρα!τον τροπο ψαχνουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι εχει σχεδον τελειωσει τον controler τον περιμενω και εχω κολλησει ακομα στην επιλογη των pc fans ....

το πιο αθορυβο(15db) χωρις να λεει ροη αερα...

http://www.e-shop.gr/sharkoon-silent-80mm-case-fan-p-PER.804029

το αμεσως επομενο σε θορυβο(20db) και αυτο δεν γραφει ροη αερα...

http://www.e-shop.gr/coolermaster-saf-s82-e1-80mm-case-fan-p-PER.806506

ελαχιστα πιο θορυβωδες(21db) με 25,4 ροη αερα...

http://www.e-shop.gr/sharkoon-low-noise-80mm-case-fan-p-PER.804058

και

ακομα πιο θορυβωδεις(23,5db) στα 34,4 ροη αερα...

http://www.e-shop.gr/aerocool-dark-force-fan-90mm-black-p-PER.811732

Διαβασα αρκετα σχολια απο ολα τα ανεμιστηρακια του σιτε και πανω απο 20db λενε ολοι οτι δεν ειναι αθορυβα,δεν ξερω εχω μπλεχτει!

Απο τα απο πανω εχει παρει κανενας να μου πει την γνωμη του....?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο είναι 90mm. Καλές μάρκες είναι και οι 2. Αν θα χαμηλώσεις τάση πάρε και πιο δυνατό, αν είσαι στα 12V μόνο τότε κάτω απο 20db όπως διαβάζεις. Εγώ έχω αυτό http://www.e-shop.gr/sharkoon-silent-eagle-1000rpm-80mm-p-PER.804025 και ρίχνει μια χαρά την θερμοκρασία. Απλά θα αργει περισσότερο. Αλλά για να το ακούσω βάζω το αυτί δίπλα του.

Έγινε επεξεργασία - eliasjuve
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι 90mm με περνουν και τα 90-92!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο το εχω παρει οπως σου εχω ξαναγραψει οντως αθορυβο αλλα δεν κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...