Jump to content

Υλικα Για Φιλτρο


pigasos21

Recommended Posts

γνωρίζει κάνεις τι υλικά φιλτρανσης χρειάζονται για την δημιουργία φίλτρου με άμμο όπως αυτα στο video και που μπορούμε να τα προμηθευτούμε (αμμοχάλικο ποταμού? διαστάσεις? και τι υλικό είναι το chicken grit?) ευχαριστω!!

http://www.youtube.com/watch?v=QQUtBrEcaB4

Link to comment
Share on other sites

grit σημαίνει χαλίκι. chicken grit- χαλίκι για κοτόπουλα και χρησιμοποιείται για την πέψη τους!

οπότε μπορείς να βάλεις άμμο αλλά να είναι χοντρόκοκκη, κάτι σε 2-4 χιλιοστά ελαφρόπετρα καλά θα ήτανε!

Link to comment
Share on other sites

Το chicken grit απο οσο ξερω το τρωνε γιατι χρειάζονται ασβέστιο για την δημιουργία των αβγών αλλα καλα τα λεει το παιδί θα βολευτείς με αμμο χοντροκοκκη

Link to comment
Share on other sites

ναι επειδή περιέχει και σπασμένη κέλυφη οστράκων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
10 πανέμορφα κοι έγιναν και αυτά μέλη τής οικογένειας μας.

είναι περίπου 15 πόντους .η θερμοκρασία του νερού είναι στην επιφάνεια 12 με 13 βαθμούς.

ο άνθρωπος που μου τα χάρισε μου έδωσε και αυτές της τροφές.

ξέρει κανείς να μου πει τι τροφή είναι αυτή στην σακούλα και πόσα γραμμάρια θα πρέπει να τα ταΐζω κάθε μέρα?


rVizJJ.jpg



TVcJXG.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 πανέμορφα κοι έγιναν και αυτά μέλη τής οικογένειας μας.
είναι περίπου 15 πόντους .η θερμοκρασία του νερού είναι στην επιφάνεια 12 με 13 βαθμούς.
ο άνθρωπος που μου τα χάρισε μου έδωσε και αυτές της τροφές.
ξέρει κανείς να μου πει τι τροφή είναι αυτή στην σακούλα και πόσα γραμμάρια θα πρέπει να τα ταΐζω κάθε μέρα?
TVcJXG.jpg
rVizJJ.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που ειναι 15 ποντους και ειναι μελος της οικογενειας ;

Δε μας ειπες τι σου χαρισανε.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που ειναι 15 ποντους και ειναι μελος της οικογενειας ;

Δε μας ειπες τι σου χαρισανε.

10 πανέμορφα κοι έγιναν και αυτά μέλη τής οικογένειας μας.
είναι περίπου 15 πόντους .η θερμοκρασία του νερού είναι στην επιφάνεια 12 με 13 βαθμούς.
ο άνθρωπος που μου τα χάρισε μου έδωσε και αυτές της τροφές.
ξέρει κανείς να μου πει τι τροφή είναι αυτή στην σακούλα και πόσα γραμμάρια θα πρέπει να τα ταΐζω κάθε μέρα?
rVizJJ.jpg
TVcJXG.jpg
10 πανέμορφα κοι έγιναν και αυτά μέλη τής οικογένειας μας.
είναι περίπου 15 πόντους .η θερμοκρασία του νερού είναι στην επιφάνεια 12 με 13 βαθμούς.
ο άνθρωπος που μου τα χάρισε μου έδωσε και αυτές της τροφές.
ξέρει κανείς να μου πει τι τροφή είναι αυτή στην σακούλα και πόσα γραμμάρια θα πρέπει να τα ταΐζω κάθε μέρα?
τι δεν εγραψα? :bigemo_harabe_net-59:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την πατησα. Έγραψες κοι και το διάβασα "και". Τρεις φορες διάβασα το μηνυμα για να δω τι έγινε μέλος της οικογένειας και δε τα κατάφερα χαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Κάνε μας μια παρουσίαση της λίμνης και των κόι σου!

Την τροφή δεν την ξέρω, αλλά ξέρω ότι ταίζουμε τόσο όσο μπορούνε να φάνε τα ψάρια σε δύο λεπτά.

Η τροφή πάνω δεν έχει οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπαζεσε φιλαρακι δεν ειμαι ο μονος που δεν καταλαβε

10 πανέμορφα κοι έγιναν και αυτά μέλη τής οικογένειας μας.

είναι περίπου 15 πόντους .η θερμοκρασία του νερού είναι στην επιφάνεια 12 με 13 βαθμούς.

ο άνθρωπος που μου τα χάρισε μου έδωσε και αυτές της τροφές.

ξέρει κανείς να μου πει τι τροφή είναι αυτή στην σακούλα και πόσα γραμμάρια θα πρέπει να τα ταΐζω κάθε μέρα?

τι δεν εγραψα? :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την πατησα. Έγραψες κοι και το διάβασα "και". Τρεις φορες διάβασα το μηνυμα για να δω τι έγινε μέλος της οικογένειας και δε τα κατάφερα χαχαχα!

έχεις δίκιο καλύτερα θα ήταν να το έγραφα από την αρχή με κεφαλαίαwink.png

Καλώς ήρθες! :)

Κάνε μας μια παρουσίαση της λίμνης και των κόι σου!

Την τροφή δεν την ξέρω, αλλά ξέρω ότι ταίζουμε τόσο όσο μπορούνε να φάνε τα ψάρια σε δύο λεπτά.

Η τροφή πάνω δεν έχει οδηγίες;

καλώς σας βρηκα!! :thumbsu: με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω μια παρουσίαση.
Στα στικακια η οδηγίες λένε για το ώριο του 5 λεπτου.για την άλλη τροφή δεν γνωρίζω καθώς ήταν μέσα σε σακουλα.
δεν μπορώ να εφαρμόσω το ίδιο και στις 2 τροφές, η κουκκίδες βυθίζονται αμέσως και δεν έχω εικόνα για το πόσο έχουν καταναλώσει.

Μην αρπαζεσε φιλαρακι δεν ειμαι ο μονος που δεν καταλαβε

10 πανέμορφα κοι έγιναν και αυτά μέλη τής οικογένειας μας.

είναι περίπου 15 πόντους .η θερμοκρασία του νερού είναι στην επιφάνεια 12 με 13 βαθμούς.

ο άνθρωπος που μου τα χάρισε μου έδωσε και αυτές της τροφές.

ξέρει κανείς να μου πει τι τροφή είναι αυτή στην σακούλα και πόσα γραμμάρια θα πρέπει να τα ταΐζω κάθε μέρα?

τι δεν εγραψα? :bigemo_harabe_net-59:

δεν συνηθίζω να χρησιμοποιώ τα φόρουμ για να αρπάζομαι. τα χρησιμοποιώ καθαρα για ανταλλαγή απόψεων και ιδεών. peace2.gif ...........φιλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά έχω χρυσόψαρα, που είναι ξαδέρφια των κόι, σε μία "λιμνούλα" στο μπαλκόνι αλλά τους δίνω και τροφές για κόι. Αν δεν είσαι σίγουρος για την ποσότητα, η άποψή μου είναι ότι είναι καλύτερα να τους δίνεις λιγότερο, παρά περισσότερο φαγητό. Από την άλλη δεν μπορώ να σου μιλήσω με σιγουριά για τα κόι γιατί ξέρω ότι έχουν περισσότερες απαιτήσεις από τα χρυσόψαρα. Ας μας πει κάποιος που ξέρει από κόι. Τί θερμοκρασία έχει το νερό της λίμνης; Γιατί από αυτό εξαρτάται ποια και πόση τροφή τους δίνεις. Π.χ. εγώ πήρα μία φθινοπωρινή τροφή της Sera η οποία είναι για θερμοκρασίες νερού κάτω από 17 βαθμούς και μέχρι 8 αλλά ακόμα δεν την έχω ξεκινήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα η θερμοκρασία είναι στους 14 με 15 βαθμούς.

ψάχνοντας σε ξένα forum βρήκα αυτό το πινακάκι θα το αναρτήσω και εδώ μήπως και φανεί χρήσιμο και σε αλλους.

Τo καλύτερο βέβαια θα ήταν να μας πει κάποιος που έχει λίμνη με koi. μέχρι τώρα ακόμη και σε άλλο forum που ρώτησα δεν πήρα απάντησης. smile.png

post-58558-0-38400400-1412963350_thumb.jpg

αυτό είναι μετάφραση από google translate έχει να κάνει με την διατροφή σε σχέση με την θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, μπορεί εμφανισιακά οι τροφές να μοιάζουν , αλλά κάποιες να είναι χειμωνιάτικες (πρωτεΐνη 25%) και κάποιες καλοκαιρινές (πρωτεΐνη 40%). Οποιαδήποτε απάντηση και να έπαιρνα μέσω ίντερνετ δεν θα την εμπιστευόμουν. Μόνο αυτός που σου την έδωσε ξέρει.


Δίνοντας λάθος τροφή, μπορεί να προκαλέσεις πρόβλημα στο στομάχι τον ψαριών σου με άσχημες συνέπειες.


Υ.Γ. τάϊζε ελάχιστα για ένα μικρό διάστημα, για να προλάβουν να στρωθούν τα φίλτρα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την πατησα. Έγραψες κοι και το διάβασα "και". Τρεις φορες διάβασα το μηνυμα για να δω τι έγινε μέλος της οικογένειας και δε τα κατάφερα χαχαχα!

Άμα γεράσει ο άνθρωπος……..

Ευτυχώς που δεν υπάρχει ήχος μεταξύ μας, εκεί να δεις χουσούρια που θα έβγαιναν στη φόρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα γεράσει ο άνθρωπος……..

Ευτυχώς που δεν υπάρχει ήχος μεταξύ μας, εκεί να δεις χουσούρια που θα έβγαιναν στη φόρα.

Ηχος και .......οσμη....

Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ανάλογα πινακάκι για τα χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ακολουθούμε αυτές τις οδηγίες και για τα χρυσόψαρα. Είναι συγγενικά ψάρια με τα ΚΟΙ. Τα χρυσόψαρα με τα ΚΟΙ αν τα έχουμε μαζί δυστυχώς γεννούν ιδριβια.


Υ.Γ. Μιλάμε για θερμοκρασίες νερού. Τέτοιες αλλαγές στην θερμοκρασία παρατηρούμε σε λίμνες και ενυδρεία εξωτερικού χώρου. Σε εσωτερικό χώρο δεν υπάρχει τέτοια διακύμανση θερμοκρασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια και ο τίτλος λέει για υλικά φίλτρου, τι γνώμη 'εχετε για το μπλε σφουγγάρι; Υπάρχει το φίλτρο τύπου Αμβούργου στο οποίο βάζουν μόνο αυτό το σφουγγάρι (βέβαια είναι μεγάλη η ποσότητά του.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...