Jump to content

Νέο Nano 60Lt


TechnoV

Recommended Posts

Μετά από καιρό ξαναξεκινάω το 60lt μου. Δεν ξέρω αν σε αυτά τα λίτρα αξίζει για reef ή fish only. Πριν 5 χρόνια είχα κάνει μια προσπάθεια, αλλά για κάποιο λόγο την εγκατέλειψα. Το ενυδρειάκι καθαρίστηκε ύστερα από 5 χρόνια και έχω τα εξής υλικά.

-Ενυδρειο hailea 60lt με καπάκι και 2 λαμπες, μία που μπλεδϊζει, μία λευκή.

-θερμοστάτης

-ένα σφουγγαρι που έμπαινε στην πλάτη. Το επλυνα

-ένα φιλτρο εσωτερικό του ενυδρείου

-έναν κυκλοφορητη, αλλά είναι δυνατός για 60lt απ´ οτι θυμαμαι. Ειναι ψιλογουρούνι.

-αραγωνίτη 5 χρονων. Τον πετάω; Καθαρός μου φάνηκε.

Κάποιες φωτο μήπως με βοηθήσετε για το τι θα χρειαστώ θα επισυναψω σε λιγο. Ευχαριστω προκαταβολικα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η πλάτη του ενυδρείου που τα κρύβει όλα είχε απο δεξια προς τα αριστερα. Σφουγγαρι- ενα πουγκι με ανθρακα νομιζω και μετα ηταν η αντλια. Τι πεταω τι κραταω αν θελετε βοηθειστε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!Θερμοστάτης πόσα wat; Θα χρειαστείς κάποιο skimmerάκι εκτός και αν κάνεις συχνές αλλαγές..Το σφουγγάρι νομίζω δεν το θέλεις, πιο πολύ ζημιά θα κάνει..Ο κυκλοφορητής τι ροή έχει;Δεν φαίνεται στη φωτογραφία. Εκτός απο άνθρακα θέλεις και αντιφώσφορο. Για τον αραγωνίτη, προσωπικά δεν θα τον χρησιμοποιούσα, αλλά ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι...Ίσως με πολύ καθάρισμα να μην έχει θέμα. Τι σκέφτεσαι να βάλεις; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια.

 

Ο κυκλοφορητής είναι πολύ δυνατός γι'αυτό το 60lt νομίζω. Βέβαια είναι ρυθμιζόμενη η δύναμη του με control. 

Είναι αυτός http://www.reefshops.com/resun-wave-maker-waver-15000.html?sl=EN

 

Βασικά το φιλτράρισμα θα γίνει στην πλάτη του ενυδρείου που καταλήγει σε μια αντλία του ενυδρείου. Απλα έχει 4 θήκες και δεν ξέρω την σειρά.

Σκίμμερ δε θα πάρω.

 

Λέω για ψάρια όσο το δυνατόν μικρότερα, αρκεί να υπάρχει ζωή. Σκέφτομαι και για clown που είχα παλιά σε αυτό.

 

Με sump, εξωτερικά φίλτρα κτλ δε θέλω να μπλέξω.

Έγινε επεξεργασία - TechnoV
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εντάξει θα είσαι. Δες τι μπορείς να κάνεις και με κάποια αυτόματη αναπλήρωση. Θεωρώ ότι πακέτο, με την αναπλήρωση πηγαίνει και η αντίστροφη όσμωση για να κρατάς σταθερή αλατότητα. Επιπλέον θα προετοιμάζεις και θα σπάς καλύτερα το αλάτι για το ενυδρείο. Ίσως κάποια στιγμή βαρεθείς να κάνεις αλλαγές και πάρεις κάποιο skimmer που να χωρά στις θήκες της πλάτης.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τη πλάτη- sump χρησιμοποίησε την για να κρύψεις τον εξοπλισμό σου, άνρακα- αντιφός και βράχο για να έχεις ποιο ανοιχτό aquascape. το καπάκι εγώ θα το έβγαζα και θα έψαχνα για φωτιστικό. τα σφουγγάρια είναι άχριστα. ο κυκλοφορητής σου είναι τέρας σε διστάσεις και πολύ-πολύ δυνατός. ξεκίνα με αυτόν για οικονομία αλλα στο min. αργότερα βλέπεις για αναβάθμιση.. skimmer δεν είναι must αλλα θα βοηθούσε πολύ. απο αγγελία εδω μέσα μπορείς να κάνεις οικονομικά τη δουλειά σου.

 

ρεφρακτόμετρο, αναπλήρωση, όσμοση, έχεις? βασικά για να πάς σε reefάκι.

Link to comment
Share on other sites

Α! τον αραγωνίτη ξέπλυνε τον πολύ-πολύ καλά και βάλ τον

Link to comment
Share on other sites

2 reef που είχα κάνει τα είχα στήσει χωρίς όσμωση. Δε μπορώ να αγοράσω για την ώρα όσμωση.

 

Ανακεφαλαιώνοντας

 

Θα πάρω αλατόμετρο αν δε μπορέσω ρεφρακτόμετρο.

Για πλάτη δηλαδή τι ζητάω; 

 

1. άνθρακα

2. αντιφώσφορο

 

και αυτα καταλήγουν σε μια αντλία που τα ξαναγυρνάει στο ενυδρείο.

 

Οπότε ξεκινάω αγορά για

 

1. αλάτι

2. αντιφώσφορο

3. άνθρακα

4. βράχο

5. αλατόμετρο

6. τεστ αμμωνίας

7. αντιχλώριο παίρνω;

8. μαγνητάκι για καθάρισμα

 

panozzz ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

2 reef που είχα κάνει τα είχα στήσει χωρίς όσμωση. Δε μπορώ να αγοράσω για την ώρα όσμωση.

 

Ανακεφαλαιώνοντας

 

Θα πάρω αλατόμετρο αν δε μπορέσω ρεφρακτόμετρο.

Για πλάτη δηλαδή τι ζητάω; 

 

1. άνθρακα

2. αντιφώσφορο

 

και αυτα καταλήγουν σε μια αντλία που τα ξαναγυρνάει στο ενυδρείο.

 

Οπότε ξεκινάω αγορά για

 

1. αλάτι

2. αντιφώσφορο

3. άνθρακα

4. βράχο

5. αλατόμετρο

6. τεστ αμμωνίας

7. αντιχλώριο παίρνω;

8. μαγνητάκι για καθάρισμα

 

panozzz ευχαριστώ!!!

 

φίλε αν μερικά πράγματα δεν τα κάνουμε απο την αρχή σωστά, στη πορεία θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα που δεν θα μας αφήσουν να χαρούμε το χόμπι και δεύτερον να προβούμε σε άλλα έξοδα σε 2ο χρόνο. πολύ την έχουμε πατήσει έτσι συμπεριλαμβανομένου και εμού

 

άνθρακας και αντιφός μπαίνουν σε κάλτσες και δεν κινδυνεύεις να σου σκορπίσουν. επίσης τα βρίσκεις και χύμα σε πολύ καλή τιμή.

απο αλατόμετρο οι μετρήσεις σου θα είναι ανακριβής και είναι σημαντικό να μετράς σωστά. οικονομικές λύσεις θα βρείς απο e-bay

όσμωση με 50€ βρίσκεις να κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά και θα αποφύγεις άλγες και άλλα ανεπιθύμητα στο νερό σου που δε θα σε αφήσουν σε ύστερο χρόνο να βάλεις κάποιο κοραλλάκι που θέλεις.

για οικονομία μπορείς να μή πάρεις όλο τον βράχο ζωντανό. και με μισό-μισό μια χαρά δουλειά θα κάνεις.

υπομονή και καλές επιλογές στις αγορές σου.

το ενυδρείο που έχεις το είχα και γώ και μπορεί να γίνει πολύ όμορφο reefάκι

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δε θα βάλω σκίμμερ σε πρώτη φάση, οι αλλαγές νερού πως θα γίνονται;

Έχω ένα βαρελάκι ας πούμε, ρίχνω αντιχλώριο, νερό, αλάτι, μετράω και το έχω σαν καβάτζα για τις αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δε θα βάλω σκίμμερ σε πρώτη φάση, οι αλλαγές νερού πως θα γίνονται;

Έχω ένα βαρελάκι ας πούμε, ρίχνω αντιχλώριο, νερό, αλάτι, μετράω και το έχω σαν καβάτζα για τις αλλαγές;

 

υπάρχουν πολλά άρθρα εδω μέσα που θα σε βοηθήσουν πολύ για το ξεκίνημα σου, οπότε καλό θα ήταν να τα διαβάσεις ;)

 

οσο για τις αλλαγές, φέρνεις το νερό σου σε σωστή θερμοκρασία (θέλεις θερμοστάτη για το βαρελάκι σου), προσθέτεις αλάτι το μετράς για να έρθει στη σωστή αλατότητα και το αφήνεις μία μέρα ( ή όσο λέει ο κατασκευαστής) με έναν κυκλοφορητή για να σπάσει καλά.

για να σε προλάβω, η κυκλοφορία όπως και η θερμοκρασία του νερού είναι απαραίτητο να γίνονται σωστά. σε αντίθετη περίπτωση, αν το αλάτι δεν σπάσει σωστά (και αυτό δεν είναι απολύτως ορατό με το μάτι) το νερό σου μπορεί να γίνει τοξικό με τα ανάλογα αποτελέσματα.

 

καλό διάβασμα λοιπόν και ότι απορίες έχεις τα παιδιά που γράφουν εδώ θα χαρούν να σε βοηθήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα στο reefάκι σου!!

Γνώμη μου είναι ότι κάνεις να το κάνεις σωστά από την αρχή για αυτό πάρε από την αρχή Α/Ο. Όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω θα βρεις γύρω στα 50 ευρώ και πίστεψέ με θα σε γλιτώσει από πολλά στο μέλον. Επίσεις με Α/Ο δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς αντιχλώριο. Φιλικά στο λέω και λόγο πείρας μιας και εγώ δεν είχα από την αρχή Α/Ο και ταλαιπωρήθηκα πολύ αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οτι σου λέμε στο λέμε απο την εμπειρία μας.. τι καναμε λάθος εμείς για να μη το κάνεις και συ..

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή και απο μένα. Α.Ο απαραίτητη...όσο συχνές αλλαγές και να κάνει κάποιος δεν μπορώ να φανταστώ reef χωρίς ΑΟ...άκου τα παιδιά που σου είπαν 2-3 πραγματάκια και περιμένουμε update με ανυπομονησία :thumbsu:  

 

Όσο για τα πλαστικά αλατόμετρα πέρα της απόκλισης απο τις πραγματικές τιμές κάποια στιγμή χαλάνε και την πατάς άσχημα χωρίς να το καταλάβεις.Στο λέω εγώ που είχα ξεκινήσει με πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε!!

 

Στα εχουν πει ολα τα παιδια

 

ΑΟ παρε συγουρα  , οπως και refactometer

αντι να τα αγορασεις απο καποιο μαγαζι 

μπορεις να βρεις απο αγγελιες ή απο ebay

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...