Jump to content

Αφορμή Θέλω!!!


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ένα 35λιτρο και κάθεται και έλεγα να πειραματιστω στα αλάτια

Έχω θερμοστάτη και φιλτρακι

Έχω διαβάσει διάφορα στο φόρουμ, αλλά πραγματικά μου φαίνονται λίγο κινέζικα, αυτά με τον αραγωγιτη νεκρό και ζωντανό βράχο, αντιφωσφορο ριακτορες κτλ

Θα ήθελα να μου πείτε τι θα πρέπει να αγοράσω επιπλέον για να υπολογίσω το κόστος να δω αν όντως θα συνεχίσω ή όχι, δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 50ευρω να πω την αλήθεια μιας και έχω ήδη αυτά...

Λογικά θα χρειαστώ άμμο φως και βράχο, τώρα για ζωντανό ή νεκρό δεν ξέρω... Έλεγα να βάλω ένα δύο ψαράκια.... Τώρα αν δεν χρειάζεται κάποιος επιπλέον εξοπλισμός για κανένα κοράλλι θα το σκεφτόμουν κι αυτό....

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε γαριδάδικο γλυκού νερού...Θα είναι πιο οικονομικό. Κάνω τα πειράματα μου και εγώ σε ένα 39 lt στα αλάτια. Αν θέλεις πάντως να δοκιμάσεις θέλεις κάποιο απλό φωτιστικό κατάλληλο για θαλασσινό. Αραγωνίτη (2-3 kg) και βράχο (3-4 kg). Σε ότι αφορά το βράχο αν πας μόνο σε ζωντανό κάνει 10-12 E/kg. Ο βράχος είναι η βασική φίλτρανση στο θαλασσινό και ένα κομμάτι πρέπει να είναι ζωντανός. Θέλεις σίγουρα ένα κυκλοφορητή (πάμε απο 25 E  και πάνω). Επειδή είναι λίγα τα λίτρα θέλεις οπωσδήποτε αναπλήρωση για να κρατάς σταθερή την αλατότητα σου. Αυτό όμως για να το πετύχεις θέλει να αναπληρώνεις με νερό απο Αντίστροφη Όσμωση (50-60 Ε οι πιο φθηνές). Θέλεις αλάτι (και την πιο μικρή συσκευασία να πάρεις θα σου περισσεύει). Οπωσδήποτε υγρά τεστ. Κάποιο αλατόμετρο. Αντιφώσφορο-Άνθρακα για το φίλτρο. Μικρά ψαράκια για αυτά τα λίτρα είναι τα περισσότερα goby. Skimmer μπορείς να μην πάρεις αλλά θα πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 350αρι με δισκους και εχω ΑΟ και αλλα τεστ

επομεως θα χρειαστω 

αραγωνιτη

ζωντανο βραχο

ο κυκλοφοριτης χρειαζεται? εχω ενα φιλτρο μικρο του ενυδρειου, εσωτερικο, αυτο πρεπει να εχει σιποραξ ή κατι αλλο μεσα?

τι αλατι ειναι αυτο? υπαρχει καποια ονομασια?

ποια τεστ περαν του γλυκου θα χρειαστω?

το αλατομετρο ειναι απαραιτητο? το phmter ή το tds meter δεν κανει?

 

αν βαλω κοραλια θελω κατι επιπροσθετο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν το ταβάνι σου ειναι 50€ δεν φτάνει

Χρειάζεσαι φωτισμό,κυκλοφοριτη μικρό,αλατομετρο που ειναι απαραίτητο,αραγωνιτη,βραχο,αναπλήρωση,θερμοστάτη,ψύξη για το καλοκαίρι,ενα φιλτρακι που θα εχεις άνθρακα και αντιφωσφορο η ενα απο τα δυο πολυ υπομονη και διάβασμα.

Και γενικά να ξερεις οσο ποιο μικρό τόσο απαραίτητο ειναι να εχει τον σωστό εξοπλισμό διότι οσο ποιο μικρό ενυδρειο τόσο ποιο δύσκολο να το κρατήσεις σε μια ισοροπια.

Link to comment
Share on other sites

εστω χωρις οικονομικο οριο 

 

τι φωτισμο θελω για fish only? απο λαμπες εννοω, το φτιαχνω και μονος σιγα το πραγμα

αλατομετρο - ρεφρακτομετρο ειναι το ιδιο πραγμα? αυτο το εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει καμια ετιαρια και ονομασια, ισως το ψαχνω λαθος

 

"αναπλήρωση,θερμοστάτη,ψύξη για το καλοκαίρι,ενα φιλτρακι που θα εχεις άνθρακα και αντιφωσφορο"-τα ειχω...

αντιφωσφορο και ανθρακα δεν εχω

 

το φιλτρακι δεν φτανει? θελω και κυκλοφοριτη? ποσα λιτρα/ωρα στα 30λιτρα?

χρειαζομαι για fish only αλλα τεστ ? περαν νιτρικων αμμωνια νιτρωδων gh kh ph tds?

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Στο fish only γλυτωνεις καπως τον φωτισμο καθως δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλος σε υσχη και με "περιπλοκα" φασματα, αλλα τα περισσοτερα στην λιστα μενουν οπως εχουν...

Για κυκλοφορια θελεις εναν 600ρι κυκλοφοριτη.

Απο τεστ θελεις και φωσφορικα, το gh δεν χρειαζεται, φυσικα να κανουν και για θαλασσινο...

Ο ανθρακας/αντιφως υπαρχουν και σαν χυμα υλικα, ο ανθρακας ισως ειναι περριτος στο fish only...

Link to comment
Share on other sites

Άρα θέλω

Αραγωνιτη

Ζωντανό βραχο

Κυκλοφορητη κάπου 600λτ

Ρεφρακτομετρο

Αντιφωσφορο

Άνθρακα

Και φως

Αν θέλω να το κάνω reefaki τι παραπάνω θέλω?

Όπως επίσης αν το κάνω 50λιτρο και όχι 30λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες αφορμη μιχαλη...ηδη εχεις ξεκινησει και δεν το ξερεις!

Τωρα θελεις διαβασμα και υπομονη!

Θα συμφωνησω σε ολα,με τα παιδια παραπανω και καλη αρχη να σου ευχηθω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...