Jump to content

Υπόθεση Εργασίας Σε Nano Reef 50Lt


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι του θαλασσινού!

 

Έχω εδώ και 3 μήνες ένα ενυδρείου φυτεμένο 60 λίτρων, το οποίο πάει πολύ καλά και σκέφτομαι να τρέξω παράλληλα ένα  project σε nano reef. Και τα δύο τα βλέπω ως εισαγωγικό εκπαιδευτικό βήμα στο χώρο του ενυδρείου με σκοπό όταν μετακομίσω σε δικό μου χώρο να ανέβω σε λίτρα και δυσκολία.

 

 

Σκέφτομαι για ένα nano reef σε διαστάσεις 40x35x35, κοντά στα 50 λίτρα δηλαδή. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον εξοπλισμό των reef και πως θα διαχειριστώ το αρχικό κόστος.

 

Πλάνο 1ο (Στήσιμο κομμάτι κομμάτι)

  1. Αγορά τζαμιών με κόστος 10-20 ευρώ και κόλλημα με την βοήθεια εμπειρότερου.
  2. Αγορά κρεμαστού φίλτρου (http://www.petsupermarket.gr/5898/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-c2-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-115lt.html) με κόστος 30 ευρώ.
  3. Αγορά φωτιστικού πιθανότατα μεταχειρισμένο ή κάτι DIY με την βοηθειά σας, κόστος 20-30 ευρώ
  4. Αγορά θερμοστάτη 50watt με ενσωματομέν θερμόμετρο (http://www.petsupermarket.gr/2851/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-e-series-aquarium-heaters-50-w.html) κόστος 30 ευρώ
  5. Αγορά Κυκλοφορητή 20 ευρώ (χρειάζεται εφόσον το φίλτρο είναι πολύ δυνατό για τα λίτρα ?)

 

Κόστος βασικού εξοπλισμού: 120-150 ευρώ

 

 

 

Πλάνο 2ο (Έτοιμο KIT)

 

Εδώ δεν ξέρω αν υπάρχουν προτάσεις σε αυτές τις διαστάσεις, γιατί οι διαστάσεις που έβαλα είναι +/- 1 υποχρεωτικές. Είτε γλυκού με 2-3 extra αγορασμένα θαλασσινού είτε στημένο θαλασσινού. Είτε να σκάσει δώρο από το θεό, ένα θαλλασινό σε τέτοιες διαστάσεις στις αγγελίες με τα όλα του!

 

 

 

Ασχέτος επιλογής υπάρχει σίγουρα ένας επιπλέον αρχικός εξοπλισμός που αφορά:

  1. Σετάκι  API Reef Master Kit (Ca, KH, PO4, NO3), 40 ευρώ
  2. Τεστ ΝΗ4, pH, NO2, ΝΟ3 υπάρχουν ήδη από το φυτεμένο, επομένως 0 ευρώ.
  3. Πυκνόμετρο fluval 6.50 ευρώ.
  4. Ζωντανό βράχο από μέλος του φόρουμ με θαλασσινό.
  5. Ζωντανό αραγωνίτη 2,5 κιλά 12 ευρώ.
  6. Αλάτι 2 κιλά, 7,50 ευρώ
  7. PhosGuard 250ml, 10 ευρώ

Κόστος 75 ευρώ

 

Γενικός προυπολογισμός: 200-230 ευρώ

 

Χώρια ότι πρέπει να πάρω ένα έπιπλο, έτοιμο ή παραγγελία, ακατέβατα 50-60 ευρώ.

 

 

Θα ήθελα να ακούσω πολύ προτάσεις δικές σας, πιθανές ελλείψεις (π.χ. δεν ανέφερα skimmer καθόλου, θεωρόντας από τα λίγα που διάβασα ότι με συχνές αλλαγές δεν υπάρχει θέμα....αλλά πιθανότατα κάνω λάθος), πως μπορώ να χειριστώ τον φωτισμό εύκολα και οικονομικά αν πάω σε DIY. Επίσης είναι πολύ πιθανόν για εσάς που γνωρίζετε, ένα ενσωματομένο sump στην πλάτη του ενυδρείου, οπου θα τοποθετηθούν μια αντλιά, σφουγγάρι, άνθρακας και φώσφορος και ότι άλλο που πείτε ότι πρέπει να έχει, να είναι και καλύτερο και να ρίχνει το κόστος.

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο μυαλό σου ότι στα ενυδρεία γενικότερα και στο reef ακόμα περισσότερο, ισχύει το αντίθετο από ότι έγραψες. Όσο κατεβαίνεις σε λίτρα τόσο αυξάνει η δυσκολία. 500 λίτρα συγχωρούν λαθάκια αρχαρίου, 50 λίτρα μπορεί και να τα πάρεις όλα στο χέρι. υπάρχει όμως και ο περιορισμός χώρου και οικονομικής δυνατότητας, οπότε πάμε στη συγκεκριμένη περίπτωση:

θα σου πρότεινα αφού στηθεί το ενυδρείο, εγκατασταθεί βιολογία κλπ να  το τρέξεις για κάποιο καιρό fish only with live rock. Και μετά να προχωρήσεις στην τοποθέτηση κάποιων (εύκολων) κοραλλιών, κατά προτίμηση μαλακών, αφού δεις ότι όλα τρέχουν όπως πρέπει (μετρήσεις κλπ).
 
1) κυκλοφορητές θα χρειαστείς οπωσδήποτε.
2) αντιφώσφορο και άνθρακα μπορείς να τα βάλεις στο κρεμαστό
3) πρέπει να αγοράσεις και ενεργό άνθρακα
4) οπωσδήποτε ένα ρεφρακτόμετρο (κοίτα αγγελίες ή ebay) 
5) τέστ αν πας σε κοράλλια θα χρειαστείς και ένα μαγνήσιο (τουλάχιστον) και αν έχεις ph της api του γλυκού δεν κάνει, θες ένα high range (κάποιο που να μετράει αξιόπιστα ph πάνω από 8)
6) Αραγωνίτη ζωντανό μπορείς να βρεις επίσης από συνχομπίστα
7) skimmer γνώμη μου, είναι απαραίτητο, τουλάχιστον στα πρώτα σου βήματα
8) χρειάζεσαι ψύξη για το καλοκαίρι (να μη σου πω ψυκτικό, ανεμιστηράκια συνεδεμένα με θερμοστάτη όμως οπωσδήποτε)
9) οπωσδήποτε επίσης πρέπει να κοιτάξεις για αυτόματη αναπλήρωση, στα λίτρα σου είναι επικίνδυνες οι διακυμάνσεις
 
Αυτά με μια γρήγορη ματιά, διάβασε καλά τα υπομνήματα του θαλασσινού και καλή αρχή!
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

 

Εγω θα πήγαινα με το 1ο πλάνο και θα έκανα το πλάτος ( αν μπορεις) 10 εκατοστά φαρδύτερο για να εχεις ενα μικρό sump Πλάτης που μπορεις να βάλεις το θερμοστάτη και λιγο χαέτο.

Θα σε βοηθήσει πολύ.

Επίσης, αν σε παίρνει οικονομικά κανε ενα έξοδο και πάρε με 50 ευρω μια αντίστροφη όσμωση για να φτιάχνεις το νερό του ενυδρείου σου.Πίστεψέ με, θα γλυτώσεις πολλά προβλήματα και ταλαιπωρία απο το να χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης.

Απαραίτητο και ενα ρεφρακτόμετρο για να μετράς αλατότητα με ακρίβεια.

 

Επίσης να σκεφτείς και για αυτόματη αναπλήρωση νερού για να κρατάς σταθερή αλατότητα. Μπορεις να το κανεις και με το χερι, αλλα στην πορεία γινεται κουραστικό.

 

Σκίμμερ δεν ειναι απαραίτητο σε αυτά τα λίτρα αρκεί να τηρείς εβδομαδιαίες αλλαγες νερού, αλλα οταν με το καλό προχωρήσει το ενυδρείο σου και γεμίσει με κοράλλια μαλλον θα χρειαστείς.

 

Απο φωτιστικό μπορεις να βρεις μια λάμπα LED απο το ebay, δες εδω: http://www.ebay.com/itm/E27-9-15-21-27-36-54W-LED-Aquarium-Light-Coral-Marine-Reef-Tank-Grow-Lamp-Bulb-/181446705116?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item2a3f10ffdc.

Μια στα 54Watt και βαζεις και sps.

 

Οτι χρειαστείς εδω είμαστε! :)

 

Link to comment
Share on other sites

 

Έχε στο μυαλό σου ότι στα ενυδρεία γενικότερα και στο reef ακόμα περισσότερο, ισχύει το αντίθετο από ότι έγραψες. Όσο κατεβαίνεις σε λίτρα τόσο αυξάνει η δυσκολία. 500 λίτρα συγχωρούν λαθάκια αρχαρίου, 50 λίτρα μπορεί και να τα πάρεις όλα στο χέρι. υπάρχει όμως και ο περιορισμός χώρου και οικονομικής δυνατότητας, οπότε πάμε στη συγκεκριμένη περίπτωση:  

Ίσως δεν το διατύπωσα καλά, γνωρίζω και έχω κατανοήσει ότι τα περισσότερα λίτρα είναι πιο εύκολα διαχειρίσημα σε βιοχημικό επίπεδο, ενοούσα τσέπη, χρόνο μάλλον :)

θα σου πρότεινα αφού στηθεί το ενυδρείο, εγκατασταθεί βιολογία κλπ να  το τρέξεις για κάποιο καιρό fish only with live rock. Και μετά να προχωρήσεις στην τοποθέτηση κάποιων (εύκολων) κοραλλιών, κατά προτίμηση μαλακών, αφού δεις ότι όλα τρέχουν όπως πρέπει (μετρήσεις κλπ).

 
1) κυκλοφορητές θα χρειαστείς οπωσδήποτε. OK
2) αντιφώσφορο και άνθρακα μπορείς να τα βάλεις στο κρεμαστό
3) πρέπει να αγοράσεις και ενεργό άνθρακα
4) οπωσδήποτε ένα ρεφρακτόμετρο (κοίτα αγγελίες ή ebay)
Πυκνόμεττρο δε κάνει για αρχή?
 
5) τέστ αν πας σε κοράλλια θα χρειαστείς και ένα μαγνήσιο (τουλάχιστον) και αν έχεις ph της api του γλυκού δεν κάνει, θες ένα high range (κάποιο που να μετράει αξιόπιστα ph πάνω από 8 ΟΚ, καλό να το γνωρίζω μιας και σκοπεύω να το κάνω, άλλωστε 50% της ομορφίας του θαλασσινού είναι το κοράλλι :)
 
6) Αραγωνίτη ζωντανό μπορείς να βρεις επίσης από συνχομπίστα
7) skimmer γνώμη μου, είναι απαραίτητο, τουλάχιστον στα πρώτα σου βήματα
8) χρειάζεσαι ψύξη για το καλοκαίρι (να μη σου πω ψυκτικό, ανεμιστηράκια συνεδεμένα με θερμοστάτη όμως οπωσδήποτε)
9) οπωσδήποτε επίσης πρέπει να κοιτάξεις για αυτόματη αναπλήρωση, στα λίτρα σου είναι επικίνδυνες οι διακυμάνσεις
 
Αυτά με μια γρήγορη ματιά, διάβασε καλά τα υπομνήματα του θαλασσινού και καλή αρχή!

 

 

 

Καλή αρχή!

 

Εγω θα πήγαινα με το 1ο πλάνο και θα έκανα το πλάτος ( αν μπορεις) 10 εκατοστά φαρδύτερο για να εχεις ενα μικρό sump Πλάτης που μπορεις να βάλεις το θερμοστάτη και λιγο χαέτο.

Θα σε βοηθήσει πολύ.

 

Ένα σαφές πλάνο για sump, την δομή του και τι πρέπει να περιέχει κατα σειρά από εξοπλισμό και υλικά θα βοηθούσε πολύ φίλε στο να καταλάβω αν είναι αρκετά εύκολο, ώστε να το βάλω αντί του φιλτρου ;)

 

Επίσης, αν σε παίρνει οικονομικά κανε ενα έξοδο και πάρε με 50 ευρω μια αντίστροφη όσμωση για να φτιάχνεις το νερό του ενυδρείου σου.Πίστεψέ με, θα γλυτώσεις πολλά προβλήματα και ταλαιπωρία απο το να χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης.

Απαραίτητο και ενα ρεφρακτόμετρο για να μετράς αλατότητα με ακρίβεια.

 

Επίσης να σκεφτείς και για αυτόματη αναπλήρωση νερού για να κρατάς σταθερή αλατότητα. Μπορεις να το κανεις και με το χερι, αλλα στην πορεία γινεται κουραστικό.

 

Σκίμμερ δεν ειναι απαραίτητο σε αυτά τα λίτρα αρκεί να τηρείς εβδομαδιαίες αλλαγες νερού, αλλα οταν με το καλό προχωρήσει το ενυδρείο σου και γεμίσει με κοράλλια μαλλον θα χρειαστείς.

 

Απο φωτιστικό μπορεις να βρεις μια λάμπα LED απο το ebay, δες εδω: http://www.ebay.com/itm/E27-9-15-21-27-36-54W-LED-Aquarium-Light-Coral-Marine-Reef-Tank-Grow-Lamp-Bulb-/181446705116?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item2a3f10ffdc.

Μια στα 54Watt και βαζεις και sps.

 

Και εδώ μια βοήθεια! Ωραίο το λινκ φίλε 30 ευρουλάκια, δεν έχουμε έξοδα αποστολής, η λάμπα πολύ δυνατή, για βάση τι κάνουμε? Κάποια πρόταση? ;)

 

Οτι χρειαστείς εδω είμαστε! :)

 

 

Ευχαριστώ όλου σας για συμβουλές, ιδεές, έχω κάνει κάποια συγκεκριμενά σχόλια επί των σχολιών για να συννεοηθούμε καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή και από εδώ φίλε μου...εγώ κάποια πράγματα στα είπα και πριν 2-3 μέρες οπότε δεν στα ξαναγράφω αλλά με αυτό το θέμα θα πάρεις πολύ περισσότερες πληροφορίες και πιο χρήσιμες σίγουρα από τους έμπειρους....

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, αν σε παίρνει οικονομικά κανε ενα έξοδο και πάρε με 50 ευρω μια αντίστροφη όσμωση για να φτιάχνεις το νερό του ενυδρείου σου.Πίστεψέ με, θα γλυτώσεις πολλά προβλήματα και ταλαιπωρία απο το να χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης.

Απαραίτητο και ενα ρεφρακτόμετρο για να μετράς αλατότητα με ακρίβεια.

 

 

Μέσα σε όλα ξέχασα την όσμωση!  +1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλου σας για συμβουλές, ιδεές, έχω κάνει κάποια συγκεκριμενά σχόλια επί των σχολιών για να συννεοηθούμε καλύτερα :)

 

To sump μπορει να εχει τρια διαμερίσματα, στο ενα θα βαλεις θερμοστάτη, στο άλλο χαέτο και στο τρίτο φιλτράκι με λιγο άνθρακα και αντιφωσφορο που θα

ειναι και η επιστροφή του νερού στο ενυδρείο.

 

Υπάρχουν αρκετά θεματα εδω μεσα με παιδια που εφτιαξαν κατι αντίστοιχο και στα δικά σου λίτρα κιόλας.

 

Βαση για το φωτιστικό ειναι ενα θεμα, γιατι αυτές που πουλάνε εδω στην Ελλάδα κοστίζουν πιο πολύ απο τη λάμπα!

Δες κι αυτο, αν και ακριβό: http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Gooseneck-Clamp-E26-E27-LED-Lamp-Mount-coral-reef-par-/121581302674?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c4ecf7392 .

 

Μπορεις να βαλεις ενα φωτιστικό γραφείου, αυτα τα πτυσόμενα αλλα να προσέξεις να την κρατήσει γιατι ειναι αρκετά βαριές σαν λάμπες, ή φτιάχνεις ενα diy

σε σχήμα Π με σωλήνες PVC. Τετοιο εχω φτιάξει κι εγω και μου κόστισε 10 ευρω.

 

Καλυτερα επίσης να πας για ρεφρακτόμετρο μια και καλή. Υπάρχουν στο ebay με 15 ευρω.

 

Καλο ειναι και να διαβάσεις εδω μεσα τα θεματα του θαλασσινού, να καταλάβεις τι γινεται και να αποφύγεις λάθη που εχουμε κάνει.

Ενα μικρο reef ειναι πολυ πιο δύσκολο απο ενα μεγάλο γιατι δεν συγχωρεί λάθη.

 

α..ξεχασα..και πανω απ'όλα..Υπομονή.Το μεγαλύτερο εφόδιο στο reef. :)

Link to comment
Share on other sites

To sump μπορει να εχει τρια διαμερίσματα, στο ενα θα βαλεις θερμοστάτη, στο άλλο χαέτο και στο τρίτο φιλτράκι με λιγο άνθρακα και αντιφωσφορο που θα

ειναι και η επιστροφή του νερού στο ενυδρείο.

 

Υπάρχουν αρκετά θεματα εδω μεσα με παιδια που εφτιαξαν κατι αντίστοιχο και στα δικά σου λίτρα κιόλας.

 

Οπότε ουσιαστικά έχουμε 3 διαμερίσματα

  1. Στο πρώτο μπαίνει το νερό από τρύπα πάνω και έχουμε το θερμοστάτη, βγαίνει το νερό από πέρασμα χαμηλά.
  2. Στο δεύτερο μπαίνει το νερό από κάτω, περνάει από σίτα, που πάνω κάθεται χαέτο, βγαίνει το νερό από πάνω.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το χάετο πάιρνει φως από το κεντρικό φως του ενυδρείου.

  3. Το τρίτο λειτουργείο ως φίλτρο, βάζω στην σειρά υλικά (αντιφώσφορο,σφουγγάρι,άνθρακα) και έχει αντλία κάτω να το βγάλει πάλι έξω από το sump.

Σωστά τα λέω? :P  Ουσιαστικά η αντλία είναι αυτή που τραβάει το νερό να περάσει απ'όλα αυτά τα διαμερίσματα? Τι αντλιά θέλει σε 50 λίτρα?

 

 

Βαση για το φωτιστικό ειναι ενα θεμα, γιατι αυτές που πουλάνε εδω στην Ελλάδα κοστίζουν πιο πολύ απο τη λάμπα!

Δες κι αυτο, αν και ακριβό: http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Gooseneck-Clamp-E26-E27-LED-Lamp-Mount-coral-reef-par-/121581302674?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c4ecf7392 .

 

Μπορεις να βαλεις ενα φωτιστικό γραφείου, αυτα τα πτυσόμενα αλλα να προσέξεις να την κρατήσει γιατι ειναι αρκετά βαριές σαν λάμπες, ή φτιάχνεις ενα diy

σε σχήμα Π με σωλήνες PVC. Τετοιο εχω φτιάξει κι εγω και μου κόστισε 10 ευρω.

 

Καλυτερα επίσης να πας για ρεφρακτόμετρο μια και καλή. Υπάρχουν στο ebay με 15 ευρω.

 

Καλο ειναι και να διαβάσεις εδω μεσα τα θεματα του θαλασσινού, να καταλάβεις τι γινεται και να αποφύγεις λάθη που εχουμε κάνει.

Ενα μικρο reef ειναι πολυ πιο δύσκολο απο ενα μεγάλο γιατι δεν συγχωρεί λάθη.

 

α..ξεχασα..και πανω απ'όλα..Υπομονή.Το μεγαλύτερο εφόδιο στο reef. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ρεφρακτόμετρο για να αγοράζεις μία φορά. 

για κυκλοφορητή κοίτα ιδανικά κάτι σε wave maker (πχ http://www.fish-street.com/jebao_wp-10_4000l_wave_maker

αν δώσεις στη χαέτο δικό της φως, έστω μια λάμπα οικονομίας, ακόμα καλύτερα

και κατά τη γνώμη μου, σφουγγάρι δε χρειάζεσαι στο sump, νιτρικά θα μαζεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη σκέψη για το στήσιμο του ενυδρείου 40x35x40 (56 λίτρα). Υπερχείληση εξωτερική τύπου "κουβαδάκι-πολεμίστρα", sump 3 δαμερισμάτων (skimmer,refugium ή υλικά φίλτρου,αντλία επιστροφής)

 

post-60338-0-08042200-1426955570_thumb.jpgpost-60338-0-56402400-1426955580_thumb.jpgpost-60338-0-37861400-1426955593_thumb.jpgpost-60338-0-18515000-1426955608_thumb.jpg

 

post-60338-0-78942100-1426955628_thumb.jpgpost-60338-0-12584400-1426955659_thumb.jpgpost-60338-0-62701100-1426955635_thumb.jpgpost-60338-0-11159200-1426955648_thumb.jpg

 

Θα ήθελα την βοηθειά σας σε πολλά ερωτήματα:

 

  1. Πως κρίνεται το σχέδιο
  2. Πάχος τζαμιού, που μπορώ να βρω οικονομικά τζάμια
  3. Που να βρω τα υδραυλικά, σωλήνες ενώσεις κτλ σε ενυδρειακό κατάστημα ή έχετε άλλο υπόψιν
  4. Τι μέγεθος sump προτείνεται, 30x20x15 π.χ. Ακρυλικό ή γυαλί πιο οικονομικό.

 

Σκέφτομαι να στήσω και το έπιπλο μόνος αν βγαίνει πιο οικονομικά. Προτάσεις κατάστηματος για παραγγελία ξύλων έτοιμα για δέσιμο? Τι τύπου ξύλο, πάχος κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

απο σχέδιο τα πάς καλά, η απορρία μου είναι η εξής.. στο ντουλάπι το σαμπ γιατι το έχεις τόσο ψηλά? 

τα τζάμια σε αυτές τις διαστάσεις είναι αρκετά φτηνά.. τώρα κατα τα λοιπά με τα diy δεν τα πάω καλά για να βοηθήσω παραπάνω!

 

καλή αρχή !

Link to comment
Share on other sites

συνήθως το sump είναι στο πάτωμα (πάνω σε dow, ξύλο ή κάτι παρόμοιο) γιατί να το βάλεις ψηλά και να πρέπει να στηρίξεις επιπλέον το ράφι του;

Link to comment
Share on other sites

απο σχέδιο τα πάς καλά, η απορρία μου είναι η εξής.. στο ντουλάπι το σαμπ γιατι το έχεις τόσο ψηλά? 

τα τζάμια σε αυτές τις διαστάσεις είναι αρκετά φτηνά.. τώρα κατα τα λοιπά με τα diy δεν τα πάω καλά για να βοηθήσω παραπάνω!

 

καλή αρχή !

 

 

συνήθως το sump είναι στο πάτωμα (πάνω σε dow, ξύλο ή κάτι παρόμοιο) γιατί να το βάλεις ψηλά και να πρέπει να στηρίξεις επιπλέον το ράφι του;

 

 

Μπορεί κάλλιστα το sump να μπει στον πάτο του ντουλαπιού και έχετε ένα δίκιο σε αυτό. Εγώ σκεφτόμουν τι έχει λιγότερες ανάγκες σε αντλία και σωληνώσεις, αλλά 30 πόντοι δεν είναι τίποτα σπουδαίο λογικά...

 

 

Όποια άλλη πληροφορία στα υπόλοιπα ερωτήματα τα τεχνικά θα ήταν ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ σε μεγεθος να είναι ότι βολεύει στο ντουλάπι σου και να ναι χρηστικό. να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου άνετα και να υπολογίσεις τι εξοπλισμό θα βάλεις μέσα (πχ skimmer)

Link to comment
Share on other sites

1) Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς όμως οτι πηγαίνοντας σε περισσότερα εκατοστά απόσταση θα πρέπει να βάλεις και μεγαλύτερη αντλία επιστροφής...όχι όμως οτι αυτό είναι κακό απλά βάζεις μια αντλία με περισσότερα λίτρα ανά ώρα.

 

Και εγώ υπέρμαχος του να πάει χαμηλά το sump είμαι γιατί αυτό θα σε βοηθήσει αργότερα σε πολλές εργασίες.

 

2) Εγώ από θέμα τζαμιού θα πήγαινα σε 10 extra clear, αν ανατρέξεις στο φορουμ θα βρεις θέμα με προτάσεις για τζαμάδες κ.τ.λ. όπως και τιμές για το τ.μ.

 

3) Το ίδιο με το παραπάνω ισχύει και για τα υδραυλικά...εγώ παντός δεν θα πήγαινα σε ενεργειακό κατάστημα αν και εκεί θα βρεις ακριβώς αυτά που θες. Είναι καθαρά δική σου επιλογή...

 

4) Εγώ θα πήγαινα σε γυαλί. Και αυτό καθαρά δική σου επιλογή .Απο θέμα μεγέθους θα σου πρότεινα να το κάνεις αρκετά ψηλό έτσι ώστε όταν πχ θα υπάρξει διακοπή ρεύματος να μπορεί να κρατήσει το νερό που θα κατεβάσει ο σωλήνας υπερχείλισης.Βασικό είναι όπως είπε και ο φίλος Πανος να δεις τι θες να βάλεις μέσα απο εξοπλισμό και μεγέθοι αυτού (πχ σκιμμερ κ.α.) πόσο βράχο θες να βάλεις μέσα αν θα κάνεις ή όχι αναπλήρωση (εγώ εστω και μικρή θα σου πρότεινα) και τα μελλοντικά σχέδια που έχεις πχ τοποθέτηση ριάκτορα  (να έχει μέρος να μπει) Βασικό πάντος είναι να μπορείς να το βγάζεις για καθάρισμα και λοιπές εργασίες 

Link to comment
Share on other sites

1) Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς όμως οτι πηγαίνοντας σε περισσότερα εκατοστά απόσταση θα πρέπει να βάλεις και μεγαλύτερη αντλία επιστροφής...όχι όμως οτι αυτό είναι κακό απλά βάζεις μια αντλία με περισσότερα λίτρα ανά ώρα.

 

 

Για να υπάρχει σωστή επιστροφή στο 1.50 μέτρο τι αντλία χρειάζεται?

 

Για αυτόματη  συμπλήρωση λογικά θα πάω σε κάποιες λύσεις DIY από ebay εξοπλισμό με πολύ χαμηλό κόστος που είδα κάπου... Αυτό προς το καλοκαίρι όμως ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο JEBAO WP25 στα 40Χ35Χ30, 50-55λίτρα είναι καλά? 

 

θα στο κάνει πλυντήριο. Αν θες να πας σε wavemaker κοίτα τη RW4 . Δεν σου λεω την wp 10 λογω των περισσότερων ρυθμίσεων σε ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και καλη αρχη κι απο μενα!

Ειχες καποια εξελιξη στο project πο ετοιμαζεις?

 

 

Φίλε μετακομίσαμε εδώ (http://www.aquazone.gr/forums/topic/100221-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-reef-140-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1/) ;) Έφυγε το ενυδρείο γλυκού από το χώρο, οπότε έχουμε ελευθερία κινήσεων :)

 

Έχω θέση διάφορα ζητήματα προς συζήτηση σχετικά με τον εξοπλισμό, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...