Jump to content

Άσπρα Στίγματα Στο Καβουκι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω ένα νεροχελωνάκι με κόκκινα μάγουλα, εδω και 10 μήνες. Το έχω σε ενυδρείο 30 lt, το οποίο είναι μισογεμάτο. Έχει φίλτρο, θερμοστάτη στους 25 βαθμούς και λάμπα UVA UVB. Λόγω έλλειψης χρόνου αλλάζω το νερό κάθε 15 μέρες, όμως όταν πέφτει η στάθμη συμπληρώνω κι άλλο. Όποτε αλλάζω το νερό και καθαρίζω το ενυδρείο βάζω βιταμίνη d. Επίσης στο νερό υπάρχει μόνιμα χελωνάκι ασβεστίου που λιώνει. Χρησιμοποιώ μόνο γαριδούλες για τάισμα. Το πρόβλημα είναι ότι εδω και πολυ καιρό το κάτω μέρος του καβουκιού έχει μια λευκωπή περιοχή, ενώ απο κάτω διακρίνονται μόλις οι φολίδες. Λευκά στίγματα υπάρχουν και στο πάνω μέρος του κελύφους, ενώ το πλαϊνό είναι μαλακό κι ευπίεστο και ιδίως αριστερά έχει ασπρίσει. Όταν ξύνω με το νύχι μου το πλαϊνό αποκαλύπτονται οι φολίδες. Με μια μαλακή οδοντόβουρτσα προσπαθώ να το καθαρίσω, όμως δε φεύγει το άσπρο. Κατα καιρούς ξεφλουδίζει κιόλας. Έχω βάλει και betadine στις περιοχές αυτές, όχι όμως συστηματικά. Κατα τ άλλα όποτε ξυπνάει, γιατί κάνει basking πολλές ώρες, τρώει κανονικά και είναι ζωηρό. Τι μπορει να έχει;

post-60749-0-63994100-1426786448_thumb.jpg

post-60749-0-35433700-1426786489_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο: magic jet filter 200, resun. Θερμάστρα: resun 25w. Όγκος νερού 15ml, χωρητικότητα ενυδρείου 30ml. Συμπληρώματα: vitaminco taberaqua. Απο προχθές κοιμάται πολλές ώρες και έχει βγάλει κοκκινίλες στο καβούκι του. Είναι σηψαιμια; Ξυπνάει μόνο όταν το ξυπνάω εγώ και τρώει κανονικά... Του έχω βάλει betadine κι οξυζενε στις κοκκινίλες και έχω ρήξει στο νερό 5 σταγόνες esha 2000 που είχα απο παλιά, όταν είχαμε χρυσόψαρα. Ο κτηνίατρος της περιοχής είναι άσχετος απο νεροχελωνες

Link to comment
Share on other sites

Εδω είναι και μια φωτογραφία του ενυδρείου...τη φωτογραφία με τις κοκκινίλες δε μου την παίρνει. Εκεί ακριβώς που ήταν το άσπρο στίγμα στο κάτω μέρος του καβουκιου έχει γίνει κόκκινο...απ´ ό,τι διάβασα εδω και σε άλλα sights το άσπρο στίγμα πρέπει να είναι shell rot. Υπάρχει περίπτωση να σωθεί αν είναι σηψαιμία;

post-60749-0-63211500-1427584839_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα δεν εχει που να βγαινει? Δεν εχεις στερια?? :/

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα κούτσουρο, από το pet shop, συνθετικό, φαίνεται στο κέντρο του ενυδρείου. Η κοκκινίλες είναι σαν να έχει αίμα κάτω απο το καβούκι

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα κούτσουρο, από το pet shop, συνθετικό, φαίνεται στο κέντρο του ενυδρείου. Η κοκκινίλες είναι σαν να έχει αίμα κάτω απο το καβούκι

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα όμως δεν έβγαινε τελείως απο το νερό για να λιαστει, πήγαινε σε ένα σημείο του κορμού όπου ήταν η μισή μέσα στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μου επιτρέπει η φωτογραφία να διακρίνω, το κούτσουρο δεν είναι κατάλληλο για να βγει να λιαστει. Πρέπει να έχει επίπεδο σημείο και να μπορεί να ανεβαίνει εύκολα για να λιαστει. Κοίτα Για παράδειγμα μια φωτογραφία που τράβηξα μόλις τώρα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβός όπως είπε ο φίλος!

Το κούτσουρο είναι για την ομορφιά και όχι για να βγαίνει!

Θέλει κάτι με περισσότερη επιφάνεια όπως του φίλου ώστε να μπορεί άνετα να κάθετε!

Έχει λάμπα uvb?

Βλέπω μια λάμπα αλλά δεν νομίζω να είναι uvb!

To καβούκι τς χελώνας είναι σκληρό?

Βρες μια λύση άμεσα για να βγαίνει η χελώνα γιατί αυτή την στιγμή βασανίζεται!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει UVA UVB της reptiles, έχω πετάξει τη συσκευασία, μου την έδωσαν απο το pet shop. Την έβαλα το Σεπτέμβρη που πέρασε, όταν εμφανίσθηκαν τα στίγματα. Τη χελώνα την έχω από τον περασμένο Απρίλη. Είχα τέτοιου είδους στεριά αλλα την αντικατέστησα με το κούτσουρο για να είναι σε κλίση ώστε να στεγνώνει τελείως από κάτω. Το κούτσουρο είχαν και στο pet shop. Θα βάλω τώρα αμέσως την παλιά, ελπίΖω να μην είναι πολυ αργά..το καβούκι της είναι μαλακο και δεν έχει μαγαλώσει καθόλου όσο την έχουμε...το esha 2000 κάνει τίποτα για πιθανή σηψαιμια; Τώρα της βάζω κάθε μέρα τοπικά betadine ki οξυζενε και μετα την αφήνω εκτός ενυδρείου σε μπολάκι καμία ώρα για να στεγνώσει. Το είδα σε sight που έλεγε πώς να αντιμετωπισθεί το shell rot. Όμως για τη σηψαιμια έλεγε πως πρέπει να δωθει ενδοφλέβια αντιβίωση!

Έγινε επεξεργασία - Κωνσταντινα Α
Link to comment
Share on other sites

Δν κανει το κουτσουρο δν μπορει να κατσει ανετα η χελωνα! Αμεσα βαλε κατι αλλο! Δωσε βιταμινες και ασβεστιο και ριξε την uvb να ριχνει το φως πανω στην στερια που θα βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Για ασβέστιο χρησιμοποιώ το χελωνάκι που λιώνει στο νερό.... Η καημένη γίνεται χάλια, όλο το ασβέστιο επι κάθεται στο κςβούκι της...άλλο λάθος μου ήταν ότι δεν είχα εξαρχής λάμπα και δεν καθάριζα καθημερινά τις ακαθαρσίες της, μόνο όταν άλλαζα το νερό...

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες εχε ανοιχτη την uvb.παρακολουθα αν ανεβαινει στην στερια δωσε βιταμινες και καλο ταισμα! Πως κανεις αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου τόσο την έχω ανοικτή...αδειάζω τελείως το ενυδρείο, το πλένω με νερό και ξύδι, καθαρίζω το φίλτρο και το θερμοστάτη με νερό και ξύδι. Μετα βράζω φιλτραρισμένο νερό( έχουμε φίλτρο για το νερό της βρύσης) και προσθέτω και κρύο μέχρι να είναι 25 βαθμούς περίπου. Βάζω κι ένα καπάκι αντί χλώριο της shera και 60 σταγόνες βιταμίνης. Απόψε το χελωνάκι ξύπνησε μόνο όταν το έριχνα στο νερό... Κολυμπά κανονικά κι έφαγε. Βγήκε τελείως έξω απο το νερό κι εκεί το βρήκα μετα απο 5 ώρες που γύρισα σπίτι... Είχε σχεδόν αφυδατωθει. Τώρα κολυμπά... Δε νομίζω να επιβιώσει...υπάρχει κανένας κτηνίατρος που να γνωρίζει απο νεροχελώνες κοντά στο Αιγάλεω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έφταιξε... Ανέβαινε με ευχαίρια στο κούτσουρο σε ένα σημείο που ήταν τελείως έξω απ´ το νερο και λιαζόταν. Το καλοκαίρι την έβγαζα στον ήλιο.. Παρ' όλα αυτά το καβούκι της δε σκλήρυνε ποτέ ιδιαίτερα και δε μεγάλωσε καθόλου...μάλιστα στο κέντρο στην κάτω επιφάνεια είναι σαν τσιγαρόχαρτο...

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες βάζουμε μόνο στην αλλαγή νερού ή κάθε μέρα; Στο pet shop είχα ζητήσει κι άλλη τροφή εκτός απο γαρίδες και δεν είχαν... Μάλιστα 2 φορές αντί για το χελωνάκι ασβεστίου μου έδωσαν ένα καβούρι που ήταν ληγμένη τροφή για χρυσόψαρα κι επέμεναν ότι αυτο είναι καταλληλότερο γιατί καθαρίζει τα ούρα της!

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε αρκετά λάθη που ταλαιπωρούν πάρα πολύ την χελώνα σας!

Ποτέ δεν βγάζουμε όλο το νερό από ένα ενυδρείο άλλα ένα τμήμα τις τάξης 30% ώστε να μείνει η βιολογία μας!

Η χελώνα ζοριζόταν να ανέβει πάνω στο κούτσουρο με αποτέλεσμα να μην δεχετε φως από την λάμπα η και να δεχόταν θα στρεσαριζόταν προσπαθώντας να κρατηθεί εκεί πέρα!

Βιταμίνες βάζουμε στην τροφή και όχι στο ενυδρείο! Θα λούσετε την τροφή με βιταμίνες και θα τις ρίχνετε 1-2 φορές την βδομάδα!

Τροφές είναι καλύτερα να δίνετε παραπάνω από μια αν δεν έχει κάποιο μαγαζί εκεί πάρτε από e-shop!

Βάλτε την θερμοστάτη στους 27 !

Μην ενοχλείτε καθόλου την χελώνα γιατί την στρεσάρετε και βάλτε 12 ώρες την λάμπα ώστε όποτε θέλει να ανεβαίνει στην στεριά ναι παίρνει φως!

Όσο για την ληγμένη τροφή που ήταν ασβέστιο που σας είπαν τ να πω!! (Απλά μην ξαναπέτε ποτέ από εκεί)

Διαβαστε εδω : 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65716-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%85%CF%84/

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82020-%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...