Jump to content

ερώτηση για σύγκριση ετήσιου κόστους CO2


chrisb

Recommended Posts

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Μήπως έχει υπολογίσει κανείς συγκριτικά το ετήσιο κόστος για αναγόμωση CO2 με μπουκάλα, σε σύγκριση με το κόστος σε ζάχαρη και μαγιά από ένα diy?

Στο περίπου δηλαδη, είναι τα ίδια, ή κάποιο είναι σημαντικά ακριβότερο?

Link to comment
Share on other sites

εγω πχ με 3κιλη μπουκαλα σε 400λιτρα ενυδρειο,τη γεμιζω 2 φορες το χρονο ,και δινω συνολικα 10 ευρω για διοξειδιο...........(με τη χρηση κοντρολλερ βεβαια..)

ειπατε τιποτα......?????

συμφερει τρελλα και δεν συγκρινεται με τις ζαχαρες και τις μαγιες,και ειναι τελειως σταθερο.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε klaz εχεις τετοια συσκευη ιδια με τη δικη σου στο μαγαζι σου;αν εχεις ποσο κοστιζει;

Link to comment
Share on other sites

φιλε klaz εχεις τετοια συσκευη ιδια με τη δικη σου στο μαγαζι σου;αν εχεις ποσο κοστιζει;

δεν θα την χαρακτηριζα συσκευη....

μιλαμε για τη μπουκαλα ,τα μανομετρα,και ολα τα παρεμφερη....

δυστυχως τετοια μπουκαλα δεν εχω στο μαγαζι,πρεπει να εχω μικροτερες,αλλα για να μην βγω ψευτης,παρε ενα τηλεφωνακι αυριο το μεσημερι,και ζητα τον κωστη,η τον θανο να σε εξυπηρετησουν καινα σου δωσουνε τιμες....

καλο πασχα σε ολους..!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα θα παρω κατα της 2-3 το μεσημερι.

καλο πασχα!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω μπουκαλα 6κιλων εδω και 6 μηνες, και ακομα δεν εχει τελειωση

παρε μπουκαλα.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εχω μικρο ενυδρειο 60 λιτρα και εχω μονο 4 φυτα μεσα δεν νομιζω να συμφερει να παρω μπουκαλα.γιατι οπως μου ειπαν στο καταστημα του klaz χτες που πηρα τηλεφωνο μια 2κιλη με τα μανομετρα χωρις ηλεκτροβανα και ph controler κοστιζει 140 ευρω αν θειμαμε καλα.σκεφτομαι να κανω ενα DIY με μαγια και ζαχαρη.

Link to comment
Share on other sites

για αρχη κανεις δεν σου ειπε να παρεις ολοκληρο τον εξοπλισμο..δηλαδη ηλεκτροβανες και κοντρολερ........ΓΙΑ ΑΡΧΗ κανεις μια χαρα δουλίτσα μονο με τη μπουκαλα....

για να εισαι ομως και εσυ καλυτερα εξοικιωμενος με το διοξειδιο,ξεκινα με τη μαγια και τη ζαχαρη,και μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα μερικων μηνων...θα καταλαβεις για ποιο λογο η μπουκαλα ειναι μονοδρομος...

(και ποσο γρηγορα γινεται αποσβεση των χρηματων σου....ασε,που θα δεις τρελλη αναπτυξη σε φυτα,θα θελεις περισσοτερα απο δαυτα..μεγαλυτερο ενυδρειο κλπ..κλπ..)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

φαίνεται λοιπόν ότι σαφώς συμφέρουν οι μπουκάλες, άρα εγώ βούρ να αλλάξω τα DIY.

Τώρα μένει να δω αν κάτι μανόμετρα που έχω (από οξυγόνο, max ενδείξεις: 300bar/15bar) είναι κατάλληλα. - μήπως γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσφατα αγορασα μπουκαλα 5λιτρη απο προνοια 48 ευρω, διπλα μανομετρα απο revival 45 ευρω, ηλεκτρομαγνητικη απο revival 21 ευρω και διαχυτηρα tunze 32 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω για αρχη με DIY και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσφατα αγορασα μπουκαλα 5λιτρη απο προνοια 48 ευρω, διπλα μανομετρα απο revival 45 ευρω, ηλεκτρομαγνητικη απο revival 21 ευρω και διαχυτηρα tunze 32 ευρω.

Αυτή φαίνεται να είναι τελικά η συμφέρουσα λύση.

Νομίζω σου λείπει η βελονοειδής για μικρορύθμιση?? ή ήταν μαζί με τα μανόμετρα από το revival??

Το μόνο μου πρόβλημα είναι το αν είναι κατάλληλα τα μανόμετρα που ήδη έχω. Μου φαίνεται περίεργο να μην κάνουν εφόσων είναι για οξυγόνο -το οποίο είναι τρομερά διαβρωτικό-... αλλά αν είναι κανείς ειδικός, ας βοηθήσει πλίζ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν Χρήστο. Μην το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

OK Μιχάλη,

αλλά γιατί?

(η περιέργεια τρέφει τον χομπίστα :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

H περιέργεια μας έχει φάει όλους... :bowdown:

Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα, πιθανόν σε κάποιο μαγαζί με βιομηχανικά αέρια θα σου δώσουν σαφή και σωστότερη απάντηση. Πάντως υπάρχουν νομίζω διαφορές και στα σπειρώματα ακριβώς για αυτό το λόγο, για να μην μπορείς δηλαδή να χρησιμοποιήσεις μανόμετρα για χρήση για κάποιο αέριο με μπουκάλα για άλλο.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...