Jump to content

Μονιμη Διατηρηση Καλλιεργειας Αρτεμια


Recommended Posts

Ψχνω για daphnia ρε Θοδωρη αλλα δεν βρισκω,εχω μιλησει με καποια μαγαζια και μου ειπαν μονο ομαδικη παραγγελια αν κανονισουμε.Να ανοιξω λες ενα αλλο θεμα να δουμε ποσοι μαζευονται?

Link to comment
Share on other sites

Ομαδικη για δάφνιες???ελα χρηστε και παναγια.....για συνελθετε λιγο αγαπητοι μαγαζάτορες.....ακου εκει....νομιζω οτι τα ακουσα ολα πια.....τωρα τα πηρα κρανιο....θα σου βρω εγω και ευχομαι να τις κανεις τοσες που να τις πουλας στα μαγαζια.....ακου εκει ομαδικη για δαφνιες......

Sent from my GT-N7100

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα δαφνιες απο τον Σταματη τον οποιο ευχαριστω παρα πολυ γιατι εκτος απο τις δαφνιες με φορτωσε ενα καρο τροφες και καλουδια!

 

Τις εβαλα στο ενυδρειο και μου εξηγησε πως πρεπει να ταιζω για να μην γινει μπαμ υπερπλυθησμου και χαθουν.

 

Το γραφω και εδω γιατι ισως να ενδιαφερει καποιον,οι δαφνιες τρεφονται με αιωρουμενη αλγη την οποια ομως δεν "φτιαχνουμε" μεσα στο ιδιο ενυδρειο γιατι θα φαγωθει ολη,θα εχουμε εξαρση πληθυσμου και μεγαλη πιθανοτητα να χασουμε ολη την καλιεργεια.Εχουμε λοιπον ενα αλλο δοχειο με αιωρουμενη αλγη στον ηλιο (αν δεν εχουμε και το αφησουμε στον ηλιο σε λιγο καιρο θα εχουμε) και εχουμε πρασινο νερακι.Οποτε οταν το βλεπουμε το νερο στο ενυδρειο με την καλιεργεια  καθαρο ριχνουμε μεσα πρασινο νερο απο το δοχειο με την αιωρουμενη.Τις ποσοτητες προφανως θα τις βρουμε μονοι μας αναλογα το πως ταιζουμε.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εντάξει τελικά με τις Δάφνιες ;

Βρήκες το ρυθμό ;

Εγώ μάλλον τις έχασα απο αμέλεια .

 

Για τις Αρτέμιες που λέτε πιο πάνω , είναι πολύ εύκολες και αναπαράγονται με πολύ καλούς ρυθμούς .

Δεν χρειάζονται φίλτρα , ίσως κάποια αεραντλία πολύ μικρή και ήλιο .

Από τροφή για εντατική καλλιέργεια λίγη HUFA για τα μικρά και σπιρουλίνα καθαρή σε σκόνη .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη δυστυχως εκανα βλακεια και εγω με το νερο τους και τις εχασα..Ετυχε και εκανα αλλαγες νερου στα ενυδρεια και χτυπουσαν τηλεφωνα επρεπε να φυγω για δουλεια και βιαστηκα,δεν εβαλα αντιχλωριο στο νερο αλλαγης και τελος.

 

Επρεπε να ειχα σε δυο δοχεια οπως ειχες πει για ασφαλεια αν συμβει κατι στο ενα.Παντως ταισα για αρκετες μερες τα ψαρακια που φαινεται να ξετρελαθηκαν με την ζωντανη τροφη.Καποια στιγμη αν ξαναβρω θα το κανω σωστα σε δυο δοχεια και σε ενα τριτο η αλγη.

 

Οταν λες HUFA τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθεις στην συναντηση να τα πουμε κι'ολας?

 

Αν δεν ερθεις θα περασω εγω καποια στιγμη να δω και τις φραουλες ;)

Link to comment
Share on other sites

Έλα σύντομα σου βρήκα κάτι λίγες Δάφνιες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον ενημερωτικα εκανα ενα πειραμα

 

Εβαλα σε μια πλαστικη γυαλα του λιτρου νερο απο την βρυση (χωρις καν αντιχλωριο) και εριξα μονο την αναλογια μαγειρικου αλατιου και τις αρτεμιες το Σαβατο το πρωι.Στο δοχειο δεν εβαλα καν αεραντλια.Σημερα που ηρθα στο μαγαζι εχω νεοεκολαφθεισες αρτεμιες για να ταισω.

 

Συμπερασματα: η αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη,θερμαντηρα δεν χρειαστηκα λογο εποχης και το χλωριο μεχρι να εκκολαφθουν τα αυγα ειχε εξατμιστει.

Link to comment
Share on other sites

Φαΐ τώρα θέλεις γιατί θα τις χάσεις .

Μέχρι όμως να έρθεις να σου δώσω να πάρεις καθαρή σπιρουλίνα σε σκόνη και να τις βγάλεις στον ήλιο .

Κρατώντας τη πυκνότητα χαμηλά θα αναπαράγονται μόνες τους , χωρίς να έχεις το πρόβλημα της αποκελύφωσης .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να χαιρετησω ολη την παρεα. Εδω και παρα πολυ καιρο ψαχνω να βρω ζωντανες δαφνιες χωρις κανενα αποτελεσμα. Γνωριζετε απο που θα μπορουσα να προμηθευτω και εγω ωστε να ξεκινησω καλλιεργεια? Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Φαΐ τώρα θέλεις γιατί θα τις χάσεις .

Μέχρι όμως να έρθεις να σου δώσω να πάρεις καθαρή σπιρουλίνα σε σκόνη και να τις βγάλεις στον ήλιο .

Κρατώντας τη πυκνότητα χαμηλά θα αναπαράγονται μόνες τους , χωρίς να έχεις το πρόβλημα της αποκελύφωσης .

Σταματη μπορεις να δωσεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες πως διατηρεις καλλιεργεια αρτεμιας; προσπαθησα να τις κρατησω σε δοχειο διλιτρο με αεραντλια, ταιζοντας φυτοπλαγκτον για reef και την δευτερη φορα σπιρουλινα χαπακια αφου τα διελυα, αλλα δεν τα καταφερα. Μετα απο 5 μερες , εμεναν ζωντανες ελαχιστες. Η πυκνοτητα που τις διατηρουσα και τις εκκολαπτα ηταν 1025.

Στάλθηκε από το Value_C6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σταματη μπορεις να δωσεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες πως διατηρεις καλλιεργεια αρτεμιας; προσπαθησα να τις κρατησω σε δοχειο διλιτρο με αεραντλια, ταιζοντας φυτοπλαγκτον για reef και την δευτερη φορα σπιρουλινα χαπακια αφου τα διελυα, αλλα δεν τα καταφερα. Μετα απο 5 μερες , εμεναν ζωντανες ελαχιστες. Η πυκνοτητα που τις διατηρουσα και τις εκκολαπτα ηταν 1025.Στάλθηκε από το Value_C6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σταμάτη δεν το ειδες ή απαξιωνεις να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενημερωτικα η διατηρηση μονιμης καλλιεργειας αρτεμιας, για να ταιζει καποιος και οχι με ελαχιστα ατομα για....λογους συ τροφιας=πετ, ειναι σχεδον αδυνατη σε αντιθεση με οσα γραφει ο Σταματης. Εκτως βεβαια αν αναφεραται σε αρτεμια-πετ και δεν το διευκρινησε! Θελουν καταλληλο φαγητο, οχι πολυ, αλλα ουτε λιγο , οχι εντονο αερισμο, αλλα ουτε πολυ λιγο, προσωπικα ακομη και .ε ζωντανο φυτοπλαγκτον, καταληγω στις 20 μερες αυτην την περιοδο, να μαζευω λιγες σχετικα....

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη δεν το ειδες ή απαξιωνεις να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

 

Μόλις τώρα το είδα ......... μου έστειλες κανένα πμ και λες αυτή τη κουβέντα ;

Link to comment
Share on other sites

Πάμε παρακάτω .

 

Ενημερωτικα η διατηρηση μονιμης καλλιεργειας αρτεμιας, για να ταιζει καποιος και οχι με ελαχιστα ατομα για....λογους συ τροφιας=πετ, ειναι σχεδον αδυνατη σε αντιθεση με οσα γραφει ο Σταματης. Εκτως βεβαια αν αναφεραται σε αρτεμια-πετ και δεν το διευκρινησε! Θελουν καταλληλο φαγητο, οχι πολυ, αλλα ουτε λιγο , οχι εντονο αερισμο, αλλα ουτε πολυ λιγο, προσωπικα ακομη και .ε ζωντανο φυτοπλαγκτον, καταληγω στις 20 μερες αυτην την περιοδο, να μαζευω λιγες σχετικα....

 

Πρώτα απ όλα το σχεδόν αδύνατη δεν είναι αντίθετο με όσα έγραψε ο Σταμάτης .

Τι εννοείς όταν λές " λογους συ τροφιας=πετ,"

Μετά ποιά είναι τα "αρτεμια-πετ "  εγω ξέρω οτι η Αρτέμια είναι μία .

Γράφεις "καταληγω στις 20 μερες αυτην την περιοδο, να μαζευω λιγες σχετικα..." λογικό δεν είναι σε δύο λίτρα και με τη πτώση της θερμοκρασίας που έχουμε ;

Η χαμηλή πυκνώτητα που έγραψα έχει καμία σχέση με το 1025 που έχεις εσύ ;

Τι άλλες πληροφορίες θέλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Σταματη μπορεις να δωσεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες πως διατηρεις καλλιεργεια αρτεμιας; προσπαθησα να τις κρατησω σε δοχειο διλιτρο με αεραντλια, ταιζοντας φυτοπλαγκτον για reef και την δευτερη φορα σπιρουλινα χαπακια αφου τα διελυα, αλλα δεν τα καταφερα. Μετα απο 5 μερες , εμεναν ζωντανες ελαχιστες. Η πυκνοτητα που τις διατηρουσα και τις εκκολαπτα ηταν 1025. Στάλθηκε από το Value_C6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο χώρος που θα βάλεις τις Αρτέμιες είναι ανάλογος με τη παραγωγή που θέλεις να πάρεις .

Φυτοπλακτόν για reef δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω αν μας κάνει ή όχι .

Οι τροφές των ψαριών είναι εμπλουτισμένες με σπιρουλίνα δεν είναι σπιρουλίνα .

Στον ήλιο τις έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη μύνημα δεν σόου έστειλα γιατί όλες οι πληροφορίες θέλω να είναι γραμμένες σε ανοιχτό φόρουμ με πρόσβαση από όλους. Εκείνη την περίοδο εγγραφές συνέχεια, απορω που δεν το ειδες.

Είναι πλέον σε 8λιτρο ενυδρείο, σε 1020 αλατότητα, τάιζοντάς με φυτοπλαγκτόν, ζωντανό πλέον, σε ήλιο δεν είναι γιατί δεν χρειάζεται σε κάτι, φωτίζονται 14 ώρες, και στους 6 αυτούς μήνες έχω πάρει ελάχιστες φορές αξιόλογο πληθυσμό στο τέλος. Αν δεν ειχζα πλέον δικό μ!ου φυτοπλαγκτόν , δεν θα συνέχιζαν την εκτροφή. Ο πληθυσμός μειώνεται για παρά πολλούς λόγους. Είτε υπερβολική τροφή=αμμωνία, είτε υπερβολικός αρχικός πληθυσμός=αμμωνία, είτε λιγξη τροφή=λιμοκτονούντες, είτε υπερβολική αλατότητα λόγω μη αναπλήρωσης , είτε είτε είτε..... Γενικά αυτό που περιγραφείς ότι είναι εύκολη ξ διατήρηση τους ,θεωρώ ότι είναι αδύνατη.....για να ταιζουμε! Λέγοντας Πετ εννοώ να μην διατηρούνται πληθυσμό μερικών ατόμων για τις χαιρόμαστε απλά! Όλα αυτά από προσωπική εμπειρία και πολλές πληροφορίες από νετ από ανάλογη εμπειρία από άλλους χομπίστες.

Αν επιμενείς ότι είναι εύκολη, διατήρηση υψηλού πληθυσμού, ώστε να μπορούμε να τις ταισουμαι, παρακαλώ περιέγραψε αναλυτικά την διαδικασία , όπως σου ζήτησα να κανείς πριν 6 μημες, ώστε να ωφεληθουθουμε ,όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε ! Αν μπορέσω να επαναλάβω με επιτυχία την διαδικασία που θα μας περιγραψεις, θα το αναφέρω αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν είμαι σε θέση να ξέρω πόση αρτέμια χρειάζεσε για να ταίσεις τα ψάρια σου πρώτον , δεύτερον η Αρτέμια χρησιμοποιήτε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ( τα έχεις διαβάσει αυτά ) και για να παίξουμε οι χομπίστες με τη διατροφή των ψαριών .

Μου ζητάς να κάτσω να γράψω ολόκληρο άρθρο για την Αρτέμια ( αφου μου ζητάς αναλυτική περιγραφή της διαδικασίας ) και ταυτόχρονα μου χτυπάς οτι μου το ζήτησες και πρίν 6 μήνες , όταν σου εχω απαντήσει οτι δεν το είδα !

Όπως δεν είδα και το είδα τώρα οτι το απο πάνω πόστ απο εσένα ο mikeaegina ζήτησε δάφνιες ...... και παρακαλάω χομπίστες απο εδω και μήνες να τους δώσω γιατι στα χέρια μου θα χαθούν .

 

Στη μέθοδό μου σου ζητώ ήλιο και εσύ αποφάσισες οτι δεν χρειάζετε σε κάτι !!!! ..... Οκ!

Τα HUFA για εντατική καλιέργεια που έγραψα τα αγνόησες τελείως !!! .... Οκ!

 

Μόνος σου περιγράφεις που ωφείλεται η αποτυχία σου .

Τάιζες τροφή ψαριών που έχει καί σπιρουλίνα ενω εγω μίλησα για καθαρή σπιρουλίνα .

Στην αμμωνία λόγω τροφής ..... Θα πρέπει εγω να σου πω και τη ποσότητα τροφής που θα βάζεις ;

Στην έλειψη τροφής ..... Και σε αυτό τι να σου πω ότι δεν πρέπει να ξεχνάς να τις ταίσεις ;

Στην υπερβολική αλατότητα λόγω μη αναπλήρωσης . Εδω μπορείς να πείς οτι δεν το ανέφερα οτι θέλουμε τη πυκνότητα κάτω απο 1015 γύρω στο 1012 για να μπορέσουν να σκάσουν τα αυγά χωρίς το κέλυφος , εσύ πάντως έκανες το τελείως αντίθετο .

Και το τελείως κουφό σε σχέση με αυτό που με κατηγορείς ( οτι είναι αδύνατο να έχουμε μεγαλο πληθυσμό για να ταίσουμε ) ...... στην υπερβολική αύξηση του πλυθησμού !!!

Ελα και πες μου πως να σε βοηθήσω με τον εριστικό τρόπο που μου γράφεις , νιώθεις οτι μου είναι ευχάριστο να απαντήσω σε κάποιον που αμφιβάλει για την ειληκρίνιά μου ;

Και στο τέλος η χαριστική βολή , θα είναι αξιόπιστη η διαδικασία αυτή που σου έμαθα ή θα σου μάθω εγω , μόνο αν μπορέσεις να το πετύχεις κι εσύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...