Jump to content

Λάμπα UV πόσα Watts ;


Recommended Posts

φίλοι μου γειά σας,

διατηρώ φυτεμένο ενυδρείο 180 lt και θέλω να το αξοπλίσω με λάμπα uv . Πόσα wats πρέπει να είναι ; Σε κάποιο μαγαζί είδα λάμπες της εταιρείας JBL που πρoτείνει 11 watts με ροή κυκλοφορητή 150-200 lt/h . Η γνώμη μου είναι να προτιμήσω τα 36 watts (αν θυμάμαι καλά γιά ενυδρεία 600 lt με ροή κυκλοφορητή ανάλογη) αφού η διαφορά στη τιμή είναι μόνο 40 € . Πιστεύω ότι τα παραπάνω watts δεν θα βλάψουν σε τίποτα το σύστημα ενώ με την μεγαλύτερη παροχή του κυκλοφορητή και την μεγαλύτερη ισχύ θα έχω καλύτερη μικροβιοκτόνο-παρασιτοκτόνο δράση . Τα λέω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Διάβασα με προσοχή αλλά δεν βρήκα απάντηση αν είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω πολύ περισσότερα watts από αυτά που χρειάζονται γιά τα λίτρα μου.Υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιί αντί γιά καλό : Εφόσον η διαφορά στην τιμή είναι σχετικά μικρή να αγοράσω την μεγαλύτερη λάμπα :

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Διάβασα με προσοχή αλλά δεν βρήκα απάντηση αν είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω πολύ περισσότερα watts από αυτά που χρειάζονται γιά τα λίτρα μου.Υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιί αντί γιά καλό : Εφόσον η διαφορά στην τιμή είναι σχετικά μικρή να αγοράσω την μεγαλύτερη λάμπα :

Εμενα σε εξειδικευμενο καταστημα μου ειπαν 1watt αντιστιχει για 50λιτρα νερο.Και ετσι για 240λ. νερο μου προτειναν και αγορασα της JBL των 5watt οπου κανει μεχρι και 400λιτρα.Την εχω και δουλευει με δικη της αντλια(Eheim 1026) με πολυ αργο ρυθμο γιατι οσο πιο πολυ χρονο ειναι εκτεθειμενο το νερο στην ακτινοβολεια τοσο το καλυτερο.

Παντα φιλικα Στπατος *

*Μην ξοδευεις τα χρηματα σου ασκοπα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...