Jump to content

Η Λάμπα Uvb Είναι Σημαντική Για Τις Χελώνες Μας!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Βλέπω πολλούς νέους χομπίστες που αποφάσισαν να ασχοληθούν ότι αφήνουν τελευταία την  λάμπα uvb!

Ακόμα και λάθος να έχετε ξεκινήσει σε πάρα πολύ μικρο ενυδρείο και να έχετε στο μυαλό σας να φτιάξετε κάτι καλύτερο το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να βάλετε λάμπα uvb!

Θα μου πείτε γιατί παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η λάμπα ?

Όπως έχουμε πει και σε άλλο θέμα η λάμπα uvb επιβάλλεται για την ανάπτυξη τους ,συνθέτουν βιταμίνη d3 ,και στεγνώνουν για αποφυγή μυκητιάσεων του δέρματος)(όταν μεγαλώνουν το καβούκι αφήνει στο νερό μικρές μεμβράνες σε κομμάτια.

 

Δεν είναι μόνο αυτό όμως...

Διαβάστε τα παρακάτω για να δείτε τ χρειάζονται η χελώνες σας ώστε να ζουν αξιοπρεπώς!

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65716-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%85%CF%84/

 

Αν έχετε διαβάσει όλα τα παραπάνω είμαι σίγουρος πως ποτέ δεν θα ξαναδείτε νωχελική την χελώνα σας!

Κάθε απορία ευπρόσδεκτη παιδιά αλλά.... Διαβάστε πρώτα τα λινκ και αν κάποια  απορία δεν σας λυθεί εδώ είμαστε για να την κουβεντιάσουμε!

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξερει κανεις καποιο πετ σοπ που πουλαει αντιχλωριο για νεροχελωνες στον πειραια προς κερατσινι

Έγινε επεξεργασία - apostolos2015
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας. Τέτοιες ερώτησης που αφορούν εύρεση προϊόντων τις κάνουμε στην κατηγορία "αναζήτηση προϊόντων".

Ολα τα μαγαζιά που έχουν ενυδρείο τμήμα, θα έχουν.... Ειναι το ίδιο με αυτο των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καποιο πετ σοπ που πουλαει αντιχλωριο για νεροχελωνες στον πειραια προς κερατσινι

αποκλειστικα για νεροχελωνες υπαρχει μονο το tetra reptosafe οπου δυσκολο να το βρεις μονο παραγγελια εγω το επαιρνα κατευθιαν απο γερμανια 

αλλα ειναι κατι που μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε αντιχλωριο οπους σου ειπε και κ.γιωργος

Link to comment
Share on other sites

οπους σου ειπε και κ.γιωργος

κεριά..... σιγά μην είμαι και μπάρμπα Γιώργος. .... Τέκνο άνθρωπος, ούτε 35 καλά καλά, με μεγαλώνεις. ....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

κεριά..... σιγά μην είμαι και μπάρμπα Γιώργος. .... Τέκνο άνθρωπος, ούτε 35 καλά καλά, με μεγαλώνεις. ....

 

ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ τα σχολια σου

τι να κανω εγω φταιω που τελειωσες το σχολειο με ''δέσμες'' :bigemo_harabe_net-115:

α και μην πω με κιμωλιες και σφουγγαρια χαχαχαχαχαχαχα

 

 

αλλα ενραξυ η ψυχη του ανθρωπου μετραει και οχι τα χρονια

εσυ εισαι ΓΙΩΡΓΑΡΟΣ

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και δέσμες βρε Μπιλ...... Η δεύτερη χρονια των κατευθύνσεων ειμαι....... Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

α ενταξυ τοτε δεν υπαρχει χασμα γεννεων χαχαχα
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...