Jump to content

Επιτέλους Άλγη!!!!


johnnix

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!!

 

Έφτασα λοιπόν κι εγώ να φιλοξενό άλγη στο ενυδρειάκι μου!!! Λοιπόν, το ενυδρείο πήγαινε πάρα πολύ καλά, τόσο καλά που δεν είχα αρκετή άλγη για να συντηρήσω παραπάνω από 5 σαλιγκάρια αλλά σαν άσχετος που είμαι έκανα κι εγώ την βλακεία μου. Βλέπωντας ότι η Κούβα μου δεν πάει πολύ καλά πήρα το επιτραπέζιο φωτιστικό του γιου μου και το έβαλα να φωτίζει όσο το δυνατόν επάνω στην Κούβα (τις ίδιες ώρες με τα υπόλοιπα φώτα, περί τις 8 ώρες). Εκείνη την εβδομάδα ήταν που ξεκίνηση και το Flourish, άφησα τη λάμπα νομίζω 2-3 εβδομάδες και αφού διαπίστωσα ότι η Κούβα μου ζωντάνεψε, απομάκρυνα την επιτραπέζια λάμπα και πρόσθεσα την διπλή της Aquael (μια άσπρη μια ροζ από 11W η κάθε μία). Τότε ήταν που παρατήρησα την άλγη και θα ήθελα την γνώμη σας για την αντιμετώπιση χωρίς φάρμακο φυσικά :)

 

Η τελευταία μέτρηση με υγρό API για Ν02 και ΝΟ3 δεν έδειξε κάτι ....

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

 

DSC00872.jpg
 
DSC00876.jpg
 
DSC00877.jpg
 
DSC00879.jpg
 
DSC00880.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο και συμπλήρωσε την φόρμα με όσο περισσότερα στοιχεία μπορείς για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα

του ενυδρείου σου :)

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 20 λίτρα 
- Φωτισμός: 3x11 Watt (2 ασπρες, μία ροζ της Aquael όλες)
- Βυθός και Υπόστρωμα: Seachem Flourite Black
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Tropica nano CO2, 1 φούσκα το δευτερόλεπτο
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: χαμηλή - μέτρια
- Φίλτρανση: Εξωτερικό Aquael minikani 80 (σπόγκος - βαμβάκι - μπόλικο βιολογικό Siporax)
- Φυτα: Hemianthus Cuba, Echinodorus Ozelot x 2, Anubia x 3 (δεν ξέρω είδος), Vallisneria
- Ψάρια: 3 x Neon tetra
- Ρουτίνες: 0.10 ml Flurish / εβδομάδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7.3
- KH: 10-15
- GH> 14
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 0
- PO4: -
- Fe: -
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία: 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: API
-Strips: eSHa
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε απο τα βασικα.

Πολυ φως.Λαθος co2,νιτρικα 0.

Θα στο αναλυσω τωρα λιγο.

Εχεις πολυ φως στο ενυδρειο σου με αποτελεσμα να χρειαζεσαι περισσοτερο co2 και θρεπτικα.Οσο πιο πολυ φως βαζεις τοσο πιο πολυ αναγκη εχουν τα φυτα απο τα υπολοιπα.

Πανω σ αυτο,βαλε και τα σκαμπανευασματα που εχει το συστημα co2 που εχεις,γιατι αυτα τα συστηματα δεν ειναι σταθερα,οσο τελειωνει η μπουκαλα,αλλαζει και η ροη των φυσαλιδων.

Αποτελεσμα ολων αυτων ειναι να εχεις staghorn

ΥΓ Τα ψαρια που εχεις μεσα ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε απο τα βασικα.

Πολυ φως.Λαθος co2,νιτρικα 0.

Θα στο αναλυσω τωρα λιγο.

Εχεις πολυ φως στο ενυδρειο σου με αποτελεσμα να χρειαζεσαι περισσοτερο co2 και θρεπτικα.Οσο πιο πολυ φως βαζεις τοσο πιο πολυ αναγκη εχουν τα φυτα απο τα υπολοιπα.

Πανω σ αυτο,βαλε και τα σκαμπανευασματα που εχει το συστημα co2 που εχεις,γιατι αυτα τα συστηματα δεν ειναι σταθερα,οσο τελειωνει η μπουκαλα,αλλαζει και η ροη των φυσαλιδων.

Αποτελεσμα ολων αυτων ειναι να εχεις staghorn

ΥΓ Τα ψαρια που εχεις μεσα ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο αυτο.

 

Καταννοητό, για το CO2 δεν μπορώ να κάνω κάτι αν και στο 2 μηνο που κρατά η μπουκάλα πτώση είχα την τελευταία βδομάδα μόνο. Για τον φωτισμό, να κλείσω την μία λάμπα για αρχή? Δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου αλλά θέλω να κρατήσω την Κούβα μου σε επίπεδο που να μπορεί να επανέλθει μετά. Ώρες φωτισμού να μειώσω?

 

Τα ψαράκια ήταν δανεικά γιατί είχε αρχίσει να εμφανίζεται πλανάρια, μου τα δώσανε για να ελέγξω την εξάπλωση, πλανάρια δεν έχω πια (δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα τέτρας κάνανε δουλειά) αλλά τα ψαράκια μείνανε ... θα επιστρέψουνε και αυτά στο αρχικό τους σπίτι :)

Link to comment
Share on other sites

Καταννοητό, για το CO2 δεν μπορώ να κάνω κάτι αν και στο 2 μηνο που κρατά η μπουκάλα πτώση είχα την τελευταία βδομάδα μόνο. Για τον φωτισμό, να κλείσω την μία λάμπα για αρχή? Δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου αλλά θέλω να κρατήσω την Κούβα μου σε επίπεδο που να μπορεί να επανέλθει μετά. Ώρες φωτισμού να μειώσω?

 

Τα ψαράκια ήταν δανεικά γιατί είχε αρχίσει να εμφανίζεται πλανάρια, μου τα δώσανε για να ελέγξω την εξάπλωση, πλανάρια δεν έχω πια (δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα τέτρας κάνανε δουλειά) αλλά τα ψαράκια μείνανε ... θα επιστρέψουνε και αυτά στο αρχικό τους σπίτι :)

 

Κουμπα χωρις λιπασματα,καλο φωτισμο και σωστο co2 δεν θα καταφερεις να κρατησεις.

Αν συνεχισεις με αυτο το συστημα co2 η αλγη δεν θα φυγει,αυτη βγαινει απο τα σκαμπανευασματα του co2.

Επισης,δεν μπορεις να ξερεις αν εχει πρωση μονο την τελευταια εβδομαδα το co2,γιατι οπως σου ειπα οσο τελειωνει η μπουκαλα πεφτει,δηλαδη καθημερινα.Στο λεω,γιατι παλιοτερα ειχα το ιδιο.

Ωρες φωτισμου δεν χρειαζεται να μειωσεις,το co2 πρεπει να φτιαξεις για να φυγει η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να αλλάξω σε μεγαλύτερη μπουκάλα, δεν υπάρχει χώρος. Θα δοκιμάσω προς το παρών να μειώσω την ένταση του φωτός αφήνοντας μόνο την διπλή.

Link to comment
Share on other sites

Καταννοητό, για το CO2 δεν μπορώ να κάνω κάτι αν και στο 2 μηνο που κρατά η μπουκάλα πτώση είχα την τελευταία βδομάδα μόνο. Για τον φωτισμό, να κλείσω την μία λάμπα για αρχή? Δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου αλλά θέλω να κρατήσω την Κούβα μου σε επίπεδο που να μπορεί να επανέλθει μετά. Ώρες φωτισμού να μειώσω?

 

Τα ψαράκια ήταν δανεικά γιατί είχε αρχίσει να εμφανίζεται πλανάρια, μου τα δώσανε για να ελέγξω την εξάπλωση, πλανάρια δεν έχω πια (δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα τέτρας κάνανε δουλειά) αλλά τα ψαράκια μείνανε ... θα επιστρέψουνε και αυτά στο αρχικό τους σπίτι :)

 

Δυστηχως τα ψαρια δεν κανουν τπτ για αυτα.

Το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις εφοσον εχεις ανοιχτο ενυδρειο, να ψηλωσεις το φωτιστικό.... Στους 20-40 cm , θα την βρεις την  ακρη εσυ, πρεπει να βρεις ενα σημειο ωστε να ανατπυσονται τα φυτα ισως αργυτερα αλλα να μην αναπτυσεται η άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως τα ψαρια δεν κανουν τπτ για αυτα.

Το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις εφοσον εχεις ανοιχτο ενυδρειο, να ψηλωσεις το φωτιστικό.... Στους 20-40 cm , θα την βρεις την  ακρη εσυ, πρεπει να βρεις ενα σημειο ωστε να ανατπυσονται τα φυτα ισως αργυτερα αλλα να μην αναπτυσεται η άλγη.

 

Έβγαλα την μία λάμπα και "σήκωσα" την δικπλή λίγο ώστε να είναι παράλληλη με το καπάκι, διαφορά είδα μέχρι τώρα στη συμπεριφορά των γαρίδων, περνάνε αρκετή ώρα επάνω στα φυτά, ειδικά στα σημεία με την μπόλικη άλγη.... Πιστεύω ότι η σαχλαμάρα μου με το κίτρινο φως βοήθησε στο να φουντώσει η άλγη αυτή, θα περιμένω κανα 2 βδομάδες έτσι όπως είμαι δλδ 2 λαμπές και φωτοπερίοδο μικρότερη κατά 1 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αλγη οφειλεται στα σκαμπανευασματα του co2 και λιγοτερο στο φως.Την εχω αντιμετοπισει 2 φορες και μολις εφτιαξα το co2,εξεφανηστικε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αλγη οφειλεται στα σκαμπανευασματα του co2 και λιγοτερο στο φως.Την εχω αντιμετοπισει 2 φορες και μολις εφτιαξα το co2,εξεφανηστικε.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα πως την "φτιάχνω"? π.χ. έχω το CO2 να δουλεύει όταν είναι τα φώτα ανοικτά μόνο, όταν ανάβουν λοιπόν τα φώτα από τον δείκτη CO2 που έχω καταλαβαίνω ότι έχει πέσει η περιεκτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα πως την "φτιάχνω"? π.χ. έχω το CO2 να δουλεύει όταν είναι τα φώτα ανοικτά μόνο, όταν ανάβουν λοιπόν τα φώτα από τον δείκτη CO2 που έχω καταλαβαίνω ότι έχει πέσει η περιεκτικότητα.

 

Το συστηματακι αυτο εγω δεν εχω ασχοληθει , αν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για αυτο .

Οταν λες δειτκη για co2 τι εννοεις?

Η πιο καλη λυση και οικονομικη λυση  ειναι η μπουκάλα.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Με το συστημα που εχεις δεν θα το καταφερεις.Η αλγη αυτη φευγει οταν εχεις σταθερη ροη co2 ολη την ωρα και μ αυτο το συστημα δεν εχεις σταθερη ροη.

Να φανταστεις,οταν πηρα την μπουκαλα την 2κιλη,δεν ειχα διαχυτηρα και χρησιμοποιουσα εναν diy ο οποιος μετα απο 3-4 μερες μπουκωνε απο φυλλα και εβγαζε λιγοτερο.Μου βγηκε αυτη η αλγη και οταν εβαλα κανονικο διαχυτηρα και ειχα σταθερη ροη ολη την ωρα μεσα σε 2-3 μερες εξεφανηστικε και δεν εχει ξαναβγει.

Οποτε,οπως καταλαβαινεις με το συστημα που εχεις δεν μπορεις να εχεις σταθερη ροη co2 και παντα θα εχεις προβλημα με αλγες.

Δυστυχως το ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα ειναι μονοδρομος..

Link to comment
Share on other sites

Με το συστημα που εχεις δεν θα το καταφερεις.Η αλγη αυτη φευγει οταν εχεις σταθερη ροη co2 ολη την ωρα και μ αυτο το συστημα δεν εχεις σταθερη ροη.

Να φανταστεις,οταν πηρα την μπουκαλα την 2κιλη,δεν ειχα διαχυτηρα και χρησιμοποιουσα εναν diy ο οποιος μετα απο 3-4 μερες μπουκωνε απο φυλλα και εβγαζε λιγοτερο.Μου βγηκε αυτη η αλγη και οταν εβαλα κανονικο διαχυτηρα και ειχα σταθερη ροη ολη την ωρα μεσα σε 2-3 μερες εξεφανηστικε και δεν εχει ξαναβγει.

Οποτε,οπως καταλαβαινεις με το συστημα που εχεις δεν μπορεις να εχεις σταθερη ροη co2 και παντα θα εχεις προβλημα με αλγες.

Δυστυχως το ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα ειναι μονοδρομος..

 

To να βάλω μια μεγάλη μπουκάλα αν είναι να λυθεί το πρόβλημα είναι κάτι που μπορώ να το δοκιμάσω, εννοεις μπουκάλα πυροσβεστήρα? Από εκεί και πέρα το πρόγραμμα λειτουργίας ποιό πρέπει να είναι? Τι προτείνεις βάση της δικιάς σου εμπειρίας?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω ενα ολοκληρομενο συστημα με 2κιλη μπουκαλα,διπλο μανομετρο,μικρομετρικη και σωστο διαχυτηρα.

Για μενα ο καλυτερος τροπος λειτουργειας ειναι η 24ωρη λειτουργια.

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοω ενα ολοκληρομενο συστημα με 2κιλη μπουκαλα,διπλο μανομετρο,μικρομετρικη και σωστο διαχυτηρα.

Για μενα ο καλυτερος τροπος λειτουργειας ειναι η 24ωρη λειτουργια.

 

Το βράδυ που δεν φωτοσυνθέτουν τα φυτά η γενική άποψη είναι να κλείνει το CO2, να δοκιμάσω να το αφήσω το σύστημα ανοικτό συνέχεια για μερικές μέρες? Μέσα σε όλα εμφανίστηκε και Green spot αλλά βλέπω τα σαλιγκαράκια καβαλάνε τα φύλλα και το διασκεδάζουν!!! Εμφανίστηκε κυρίως επάνω στο κεραμικό του διαχυτήρα :)

Link to comment
Share on other sites

Το συστηματακι αυτο εγω δεν εχω ασχοληθει , αν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για αυτο .

Οταν λες δειτκη για co2 τι εννοεις?

Η πιο καλη λυση και οικονομικη λυση  ειναι η μπουκάλα.

 

Δείκτη εννοώ το γυάλινο εκείνο πραγματάκι που πέρνει μέσα ένα υγρό το οποίο χρωματίζεται ανάλογα το CO2 μέσα στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε εμενα εχω παρατηρηση να κανει την εμφανισει της σε ενυδρεια με φρεσκο πλουσιο υποστρωμα σε συνδιασμο με δυνατο φωτισμο ειδικα με λαμπες πανω απο 6500κ. Οπως και να εχει δεν μπορεις σε ενα ενυδρειο 20 λιτρων να εχεις 30+ βατ χωρις να το ταιζεις αναλογα με θρεπτικα και νιτρο. Αν κατι ειναι σε υπερβολη η ελειψη τα φυτα μπλοκαρουν και οι αλγες περνουν το πανω χερι.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που δεν φωτοσυνθέτουν τα φυτά η γενική άποψη είναι να κλείνει το CO2, να δοκιμάσω να το αφήσω το σύστημα ανοικτό συνέχεια για μερικές μέρες? Μέσα σε όλα εμφανίστηκε και Green spot αλλά βλέπω τα σαλιγκαράκια καβαλάνε τα φύλλα και το διασκεδάζουν!!! Εμφανίστηκε κυρίως επάνω στο κεραμικό του διαχυτήρα :)

 

Αν επιλέξεις να το κανεις ετσι , για να πετυχει θα πρεπει η διαφορα στο Ph την νυχτα με την μερα( οταν αναψουν τα φωτα) να εχεις διαφορα 1-1,2 στο ph ωστε να εχεις κοντα στα 30 ppm Co2.

H green spot δεν εχει σχεση με το co2 ,οφειλεται στα χαμηλα επιπεδα po4 .

Eχεις κανει καποια μέτρηση?

Δείκτη εννοώ το γυάλινο εκείνο πραγματάκι που πέρνει μέσα ένα υγρό το οποίο χρωματίζεται ανάλογα το CO2 μέσα στο νερό

Tοτε εννοεις το drop checker. :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις να το κανεις ετσι , για να πετυχει θα πρεπει η διαφορα στο Ph την νυχτα με την μερα( οταν αναψουν τα φωτα) να εχεις διαφορα 1-1,2 στο ph ωστε να εχεις κοντα στα 30 ppm Co2.

H green spot δεν εχει σχεση με το co2 ,οφειλεται στα χαμηλα επιπεδα po4 .

Eχεις κανει καποια μέτρηση?

Tοτε εννοεις το drop checker. :)

 Φωσφορικά δεν μέτρησα γιατί δεν βρήκα "φρέσκο" τεστ εδώ, θέλω να πάρω ένα πάντως σύντομα για να δω που βρίσκομαι και εκεί. Αυτό που είπες για το CO2 συγγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα, έχω μετρήσει (με στικάκι βέβαια) το διοξείδιο σε διάφορες φάσης π.χ. μόλις ανάψουν τα φώτα ή μόλις σβήσουν τα φώτα και δεν βλέπω τρελλές διαφορές δλδ της τάξης του ενός βαθμου. Ο drop checker βέβαια αποχρωματίζεται από ανοικτό πράσσινο σε ανοικτό μπλε....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε εμενα εχω παρατηρηση να κανει την εμφανισει της σε ενυδρεια με φρεσκο πλουσιο υποστρωμα σε συνδιασμο με δυνατο φωτισμο ειδικα με λαμπες πανω απο 6500κ. Οπως και να εχει δεν μπορεις σε ενα ενυδρειο 20 λιτρων να εχεις 30+ βατ χωρις να το ταιζεις αναλογα με θρεπτικα και νιτρο. Αν κατι ειναι σε υπερβολη η ελειψη τα φυτα μπλοκαρουν και οι αλγες περνουν το πανω χερι.

 

Μου το είπαν αυτό δλδ ότι μετά από 5 σχεδόν μήνες δεν έχει στρώσει το ενυδρείο καλά ακόμη, βάλε το λίπασμα που ξεκίνησα, βάλε και τον φωτισμό .... ε λίγο θέλει? :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου μια χαρα στρωμενο ειναι απλα οσο θα ωριμαζει θα εχεις ποιο σταθερες συνθηκες. Μετα τα 20 λιτρα ειναι πολυ ποιο ευαισθητα στις αποτομες αλλαγες με μικροτερα περιθωρια λαθων. Το διοξειδιο οπως και ο φωτιδμος και τα νιτρικα πρεπει να ειναι τοσο οσο ωστε ολα αυτα μαζι να συμβαδιζουν. Αλλωστε σε ολους μας μεχρι να βρουμε αυτες τις ισοροποιες θα περασει και καποια αλγη στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

To co2 πως το μετρησες με στικακι?

Αφου ο drop checker σου αλλαζει,βαλε να δεις ποση διαφορα εχεις στο co2.Απο αυτα τα σκαμπανευασματα εχεις την αλγη.

Δεν λεει κανεις οτι το co2 πρεπει να κλεινει το βραδυ,εγω το εχω 24ωρο και εχω και μικροτερες διαφορες στο ph.

Link to comment
Share on other sites

To co2 πως το μετρησες με στικακι?

Αφου ο drop checker σου αλλαζει,βαλε να δεις ποση διαφορα εχεις στο co2.Απο αυτα τα σκαμπανευασματα εχεις την αλγη.

Δεν λεει κανεις οτι το co2 πρεπει να κλεινει το βραδυ,εγω το εχω 24ωρο και εχω και μικροτερες διαφορες στο ph.

 

Λοιπόν εχθές χαμήλωσα λίγο το CO2 περίπου στη μία φουσκάλα ανά 2 δευτερόλεπτα και έβγαλα την αυτόματη βαλβίδα από την πρίζα. Πρίν λίγο άνοιξαν τα φώτα και αν σου πω ότι είδα μεγάλη διαφορά ειδικά σε μια πέτρα που οι τρίχες ήταν γουρουνότριχες θα με πείτε μάλλον υπερβολικό, θα περιμένω να περάσουν 2-3 μέρες για να επιβεβαιώσω το αποτέλεσμα :) Το σίγουρο είναι ότι μετά την αφαίρεση της λάμπας οι γαρίδες περνάνε πολύ χρόνο επάνω στη μος (με το έντονο φως μάλλον κρύβονταν περισσότερο) και την βλέπω πλεόν ζωντανή πράσσινη αντί για σκουρόχρωμη προς το καφέ.

 

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και τις συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα που έχω με την τριχωειδή άλγη γιατί άρχισε πάλι να κάνει δειλά δειλά την εμφάνισή της. Αφού ακολούθησα όλες τις συμβουλές που πήρα, σε 2 εβδομάδες είχε πλέον σχεδόν εξαφανιστεί, μόνο σε κάτι χαλασμένα φύλλα είχαν μείνει κάτι λίγες τουφίτσες τις οποίες τις άφησα μέσα για να έχω μια ένδειξη για το πως πάει. Αφού λοιπόν εδώ και 2 εβδομάδες μπήκα στο φουλ πρόγραμμα άρχισε η κούβα μου να ξαναμαυρίζει και διαπιστώνω ότι η άλγη άρχισε να φουντώνει πάλι. Αυτό που σίγουρα άλλαξε είναι η λίπανση, την οποία είχα κόψει τελείως (μόνο Flourish 3 φορές την εβδομάδα από 0.10 ml), σκέφτομαι λοιπόν ότι μάλλον αυτός ειναι ο κύριος παράγοντας που την φουντώνει. Έχει μπει και η μεγάλη μπουκάλα CO2 (δουλεύει 24ωρο) και εδώ και 2 μέρες ανέβασα την φωτοπερίοδο από 6 ώρες που την είχα πριν (στην φάση δλδ της καταπολέμησης της άλγης) σε 7. Επίσης πρόλαβα και έριξα μια δόση κάλιο μόνο .... Να κόψω τελείως την λίπανση ή να την μειώσω στο μισό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...