Jump to content

Gobies


baggos777777

Recommended Posts

Θελω να βαλω ενα ψαρακι απο αυτή την οικογένεια να μου καθαρίσει τον αραγονιτη μου αλλα επειδή εχω ψηλον δεν θέλω να μου τον σηκώνει. Για πείτε ποιο να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα αυτόν...http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+211&pcatid=211 εμένα κάνει δουλειά και δεν τα κάνει όλα χάλια 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν εχεις ψιλοκοκο αραγωνιτη θα σου προτεινα να μην βαλεις.Εχω βαλει προσφατα 1 εβδομαδα περιπου και οτι ψιλη αμμος υπαρχει τον τραβαει ο κυκλοφορητης και αιωρειται μεσα στο νερο με αποτελεσμα να μην ειναι και τοσο καλο στην οπτικη κατα την γνωμη μου.Εχω δοκιμασει να κλεισω τους κυκλοφορητες και μετα απο μιση ωρα γινεται κρυσταλο το νερο.Το ψαρι δεν φταιει σιγουρα αλλα ο αραγωνιτης αν ειναι ψιλος θα εχεις αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα αυτόν...http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+211&pcatid=211 εμένα κάνει δουλειά και δεν τα κάνει όλα χάλια

Και εγω αυτο σκέφτομαι.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν εχεις ψιλοκοκο αραγωνιτη θα σου προτεινα να μην βαλεις.Εχω βαλει προσφατα 1 εβδομαδα περιπου και οτι ψιλη αμμος υπαρχει τον τραβαει ο κυκλοφορητης και αιωρειται μεσα στο νερο με αποτελεσμα να μην ειναι και τοσο καλο στην οπτικη κατα την γνωμη μου.Εχω δοκιμασει να κλεισω τους κυκλοφορητες και μετα απο μιση ωρα γινεται κρυσταλο το νερο.Το ψαρι δεν φταιει σιγουρα αλλα ο αραγωνιτης αν ειναι ψιλος θα εχεις αυτο το προβλημα.

Λες δηλαδή οτι και να βαλω θα μου το κανει χάλια ε?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα κανει φοβερη δουλεια στον αραγωνιτη αλλα απο τοτε που το εβαλα μεσα αυτο που βλεπω στο ενυδρειο μου δεν μου αρεσει το ειχα συνηθισει καθαρο και ψιλοθολωνε μονο οταν εποιανε αλγη το τζαμι.

Αλλα το προβλημα δεν ειναι μονο αυτο αυτη η ψιλη αμμος εκατσε πανω στον βραχο και ειναι επικινδυνο στο να μπουκωσει ο βραχος.(το ατοιμο οσο και αν προσπαθω δεν μπορω να τον ποιασω για να το βγαλω).

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγούρια της θάλασσας δεν σηκώνουν αλλα μεχρι να κουνησουν Καληνύχτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και η dolabella κανει δουλεια και αν εχεις και αλγες τις εξαφανιζει αλλα οταν τελειωσει η δουλεια της και δεν εχει να φαει αλλο παιθενει.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη μου γιατι δεν βαζεις εναν αστερια sand sifting(που λενε και στο χωριο μου :usd: )?

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+572&pcatid=572

 

Δεν σηκωνει καθολου αμμο και καθαριζει ολη την ωρα.Δεν πηδαει απ,εξω.Ουτε σκεπαζει τα κοραλια.Γενικα ευκολο ζωντανο.Ειναι πιο γρηγορο απο το αγγουρι και δεν θα κανει "στιβες" την αμμο ουτε και θ'ανεβει στο βραχο οπως το δευτερο

Αν δεις και δεν σου φτανει ο ενας βαζεις και εναν δευτερο και εσαι οκ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μιχάλη δεν τον ξερω το αστερια αυτον θα ψάξω να βρω εναν.Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα. Για ενα 200αρι ενυδρειο θα φτασει ενας?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο για σκεψου και τα nassarius snails, πολυ εργαλεια, κοιτα το βιντεακι

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=497+526

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο αστερίας τρώει της αλγες απο την άμμο??

Ναι Βαγγέλη.Τον έχω κι εγω
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα ο gobby δε μου σηκωνει καθολου αμμο, μια χαρα διαυγες ειναι το νερο και τον εχω μεσα 2 βδομαδες..

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα ο gobby δε μου σηκωνει καθολου αμμο, μια χαρα διαυγες ειναι το νερο και τον εχω μεσα 2 βδομαδες..

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και πόσο ψιλό αραγωνιτη έχεις.Αν είναι πούδρα γίνεται το ενυδρείο χάλια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...