Jump to content

Bio-balls


yiannossavva

Recommended Posts

Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με τις βιόμπαλες.

Από ότι έχω προσέξει δεν συστήνονται ενώ κάποιες εταιρίες κατασκευής φίλτρων της έχουν σαν το καλύτερο βιολογικό υλικό.

Έχω ακούσει πως το μόνο που προσφέρουν είναι να ψηλώνουν τα νιτρικά και ιδιαίτερα αυτές που βρίσκονται μέσα στο νερό.

Παρακαλώ τις απόψεις σας

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δωσει την απαντηση μονος σου,

το μόνο που προσφέρουν είναι να ψηλώνουν τα νιτρικά.

Αν δεν εχεις αλλη βιολογια, τοτε τις βαζεις και απο τα νιτρικα μπορεις να βαλεις νιτρατ φιλτρ.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Οι βιόσφαιρες, εμφανίζουν την μέγιστη βιολογική τους απόδοση, όταν χρησιμοποιούνται με μορφή καταιονισμού νερού. Δηλαδή, το νερό πέφτει με μορφή βροχής πάνω τους, τις διαπερνά ενώ αυτές δεν καλύπτονται ποτέ με νερό.

Με λίγα λόγια δεν συνιστώνται για εσωτερικό υλικό βιολογικών φίλτρων.

Το μειονέκτημά τους είναι ότι η ανάπτυξη βακτηριακών υλικών, στη μάζα τους, είναι πολύ "σαθρή" και με κάποια βίαιη μετακίνησή τους αποδομούνται εύκολα.

Τα σύγχρονα βιολογικά υλικά, αποδίδουν πολύ καλύτερα σαν εσωτερικά υλικά φίλτρων.

Μία σωστή εγκατάσταση φίλτρου βροχής με βιόσφαιρες, μπορεί να έχει άριστα και ταυτόχρονα οικονομικά, αποτελέσματα.

Τα νιτρικά ανεβαίνουν ανεξέλεγκτα με όλα τα τεχνητά βιολογικά υλικά και κατά συνέπεια και με τα συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

ο Βob Goemans καταξιωμένος συγγραφεας και αρθογράφος στο FAMA .. ισχυρίζεται ότι σε τέτοιου τύπου φίλτρα δεν μπορεί να αναπτυχθεί μικροβιακή ισορροπία κάτι που έχει ανάγκη το ενυδρείο μας όπως επίσης δεν μπορούν να υποστηρίξουν την γενικότερη λειτουργία μεταβολισμού .. όπως λέει..

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία λέει πως τα ΝΟ3 αυξάνονται εκθετικά με την χρήση βιολογικών υλικών. Στο δικό μου ενυδρείο με την αφαίρεση του βιολογικού υλικού και την προσθήκη του ref τα ΝΟ3 πέσανε 0!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...