Jump to content

Γέννα Labidochromis


myclub64

Recommended Posts

Καλησπέρα σας προχθές έβγαλε τα μικρά από το στόμα της η lambidochromi που είχα βάλει σε ένα μικρό ενυδρείο για να γεννήσει. Τώρα που τα έβγαλε πιστεύετε ότι πρέπει να την βάλω πάλι στο μεγάλο ή να την αφήσω με τα μικρά? Υπάρχει περίπτωση να τα πειράξει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου , γιατί την έβγαλες από το μεγάλο ενυδρείο ?

Έχεις και άλλα ψάρια μέσα πχ maingano και φοβήθηκες μην τα φάνε?

Εγώ που έχω labido και στις δυο γέννες  που έχουν γίνει δεν έχουν πειράξει τα μεγάλα ψάρια τα  μικρά.

Μάλιστα  έχω δυο αρσενικά που είναι προς το τελικό μέγεθος και μπορούν άνετα να τα κάνουν μια χαψιά τα μικρά.

Φυσικά και να βάλεις την μαμά πίσω για να μην παραγκωνιστεί στη ιεραχεια.

Αφού τα χώρισες,αφησε τα μικρά μόνα τους και την μανα πίσω στο μεγαλο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ενυδρείο έχω και 2 coridoras.Αυτα μπορεί να τα πειράξουν? Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Καλό Πάσχα.

Έγινε επεξεργασία - myclub64
Link to comment
Share on other sites

Γιατι έχεις Cory μαζι με αφρικανικές κιχλίδες; Αυτα ζουν σε διαφορετικές συνθήκες νερού. Έχεις κι αλλα Labidochromis στο κυρίως ενυδρειο ή μονο τα κόρυ με τη μαμά;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα αυτά είναι τα ψαράκια σου ?

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_aeneus.htm

Βασικά δεν ξέρω και δεν μπορώ να σου απαντήσω για το αν θα φάνε τα μικρά.

Καλύτερα να περιμένεις να σου πει κάποιος που ξέρει κάτι σχετικά με αυτά τα ψαράκια.

 

τωρα ειδα σου απαντησε ο Πανος

Link to comment
Share on other sites

Στο μικρό ενυδρείο έχω μονήμα τα coridoras και τις Αφρικάνες στο μεγάλο. Τώρα που προέκυψε η γέννα την έβαλα στο μικρό γιατί φοβήθηκα μήπως πειράξουν τα μικρά οι άλλες κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Τη μαμά θα έλεγα να τη βάλεις στο μεγάλο πάλι γιατι όσο απουσιάζει, τόσο χάνει τη "θέση της" και μπορει τα υπόλοιπα να την κυνηγούν. Για τα κόρυ δε ξέρω πολλα να σου πω αλλα απο οτι είχα διαβάσει στο παρελθόν δε πειράζουν τα μικρά τους ούτε τα αυγά τους άρα δε νομίζω να εχουν θέμα και τα μικρά λαμπιντο. Αν θέλεις να κρατήσεις τη γέννα όμως, μπορείς να πάρεις απο εκεί τα μικρά και να τα βάλεις σε ενα άλλο ενυδρειάκι (ή πλαστικό δοχείο που εχουν τα ΙΚΕΑ) με ενα αερόφιλτρο. Μόλις μεγαλώσουν λιγάκι, τα μεταφέρεις στο μεγάλο, δε θα εχουν πρόβλημα μετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άφησα τα 7 (νομίζω ) μικρά mbuna μόνα τους στο 20 λίτρο. Κάθε πότε να κάνω αλλαγές? Με τα βακτήρια στο φίλτρο, τώρα που φαινομενικά είναι 'αδειο' το ενυδρειακι, μήπως έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καθε εβδομαδα αλλαγη νερου.

Με τα βακτηρια δεν θα εχεις προβλημα ας ειναι μικρα τα ψαρακια σου.

Προσοχη με την τροφη , λιγο καθε 2-3 φορες την μερα

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει την vipan baby της sera και τους ρίχνω και ένα πολύ μικρό κομματάκι spiroulina που ρίχνω στα μεγάλα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καλή Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πως πανε τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...