Jump to content

Ενυδρειο 96 Λιτρων


Recommended Posts

Καλησπερα σας και καλως ηρθα στο forum

Εχοντας ενα   ενυδρειο 96 λιτρων (72Χ32Χ42) απο τα χρόνια που ημουν φοιτητης αποφασισα μιας και το ειχα αδειο να το χρησιμοποιησω στον χωρο αναμονης του ιατρειου που ανοιγω θεωρωντας οτι ειναι κατι ομορφο και χαλαρωτικο για τον κοσμο

Το ενυδρειο θα μπει σε μια σιδερενια βαση η οποια θα καλυπτεται με γυψοσανιδα ,ο τοιχος απο πισω θα ειναι και αυτος απο γυψοσανιδα και πάνω απο το ενυδρειο λέμε να αφησουμε ενα κενο 15 ποντους οπου θα υπαρχει φωτισμος για το ενυδρειο 

Η ερωτηση μου ειναι για να μπορεσουμε να το κανουμε οσο το δυνατο ποιο κρυφο να μην φαινονται καλωδια απο φιλτρα και θερμοστατες αν υπαρχει καποια λυση εξωτερικου φιλτρου ή καποιας αλλης κατασκευης?

Επισης Τι ψαρια μου προτεινετε και πόσα?Θελει καποιο ειδικο φωτισμο?

Υπάρχει καποιο καλο μαγαζι στην θεσσαλονικη που μπορει να με βοηθησει ?

Περιμενω να μου δωσετε τα φωτα σας παιδια

Καλη ανασταση να έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση με υγεία φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας :D

 

Ο τοίχος πίσω από το ενυδρείο θα είναι κάποιο άλλο δωμάτιο?Αν ναι μπορείς εκεί πίσω

να φτιάξεις ένα ντουλαπάκι και να έχεις μέσα όλο τον εξοπλισμό,καλώδια κλπ.

Οι 15 πόντοι που σκέφτεσαι να αφήσεις από πάνω είναι πολύ λίγο.Σε περίπτωση που θέλεις να

βάλεις μια ρίζα πχ ή μια πέτρα ίσως να μην χωράει από αυτό το κενό.

 

Το ενυδρείο δεν έχει καπάκι?

Από ψαράκια τι έχεις δει που να σου αρέσει και γενικότερα πως έχεις φανταστεί το στήσιμο του ??

Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος απο πίσω ειναι γυψοσανίδα και ακριβως πίσω θα ειναι ο εξεταστικός χώρος αντε το πολύ να αφησουμε  20 πόντους

¨εχει μόνο γυαλινο καπακι και ειχα κανει τοτε ενα συστημα με λάμπα οχι καλαισθητο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ο εξοπλισμός όλος θα βρίσκεται υποχρεωτικά από κάτω αν κατάλαβα καλά.

Θα πρέπει να υπολογίσεις λοιπόν εκεί που θα περάσεις τις σωλήνες για το φίλτρο να έχεις πρόσβαση

ανα πάσα ώρα για να μπορείς να τις βγάλεις να τις καθαρίζεις.

Αν δεν σε παίρνει ή δεν θέλεις να μεγαλώσεις το κενό από πάνω καλύτερα θα ήταν να κατεβάσεις την γυψοσανίδα

μέχρι το ύψος του ενυδρείου(να μην αφήσεις καθόλου κενό δηλαδή και να φτιάξεις ακριβώς από πάνω πορτάκι

για να μπορείς να το επισκεφτείς από εκεί.

 

Καλό θα είναι σε αυτές τις κατασκευες με όποιο τρόπο και να τις κάνεις να φροντίσεις να χρησιμοποιήσεις

τουλάχιστον ανθυγρή γυψοσανίδα στα τμήματα που θα είναι πάνω από το ενυδρείο σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ο εξοπλισμός όλος θα βρίσκεται υποχρεωτικά από κάτω αν κατάλαβα καλά.

Θα πρέπει να υπολογίσεις λοιπόν εκεί που θα περάσεις τις σωλήνες για το φίλτρο να έχεις πρόσβαση

ανα πάσα ώρα για να μπορείς να τις βγάλεις να τις καθαρίζεις.

Αν δεν σε παίρνει ή δεν θέλεις να μεγαλώσεις το κενό από πάνω καλύτερα θα ήταν να κατεβάσεις την γυψοσανίδα

μέχρι το ύψος του ενυδρείου(να μην αφήσεις καθόλου κενό δηλαδή και να φτιάξεις ακριβώς από πάνω πορτάκι

για να μπορείς να το επισκεφτείς από εκεί.

 

Καλό θα είναι σε αυτές τις κατασκευες με όποιο τρόπο και να τις κάνεις να φροντίσεις να χρησιμοποιήσεις

τουλάχιστον ανθυγρή γυψοσανίδα στα τμήματα που θα είναι πάνω από το ενυδρείο σου .

Δεν ξερω που πρεπει να ειναι ο εξοπλισμός και τι πρεπει να κανω για να ειναι λειτουργικο σωστο και καλαισθητο γι αυτο και ρωταω φιλε μου,εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που ασχολιομουν με το αντικειμενο και δεν θυμαμαι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...