Jump to content

Βοήθεια Με Ενυδρείο


Orestis Nikolaos Trikas

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα είδα στο youtube αυτό το βίντεο

 και έχω πάθει πλάκα. είχα δει το ενυδρείο σε κάποιο μαγαζί και πραγματικά μου άρεσε πολύ, το σπίτι μου είναι γκαρσονιέρα όπότε δεν μπορώ να πάω σε μεγάλο έχω είδη τρία μεγάλα ενυδρεία φυτεμένα στο πατρικό μου και είναι η πρώτη φορα που θα ασχοληθώ με θαλασσινό. ασχολούμε με τα ενυδρεία εδώ και δέκα χρόνια.

θέλω να ξέρω αν κάποιος έχει η ξέρει  αυτό το ενυδρείο και να μου πει αν θα τα καταφέρω να το φτιάξω έτσι όπως ο φίλος στο βίντεο. τι αλλαγές πρέπει να κάνω στον εξοπλισμό του τι π΄ρεπει να αγοράσω ακόμα  και πια θα είναι η εβδομαδιαία φροντίδα του.

α/ο έχω 

σας ευχαριστώωω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, με το καλό να μπεις κι εσύ στα αλάτια! :thumbsu:

Να ξέρεις ότι τα ενυδρεία σε τόσο μικρές διαστάσεις είναι αρκετά δύσκολα στο να κρατάς μια καλή ισορροπία

βέβαια με σωστή δουλειά μπορεί να γίνει ένα πραγματικό στολίδι όπως αυτό στο βίντεο.

Αν θες οπωσδήποτε αυτό το ενυδρείο (εγώ θα κόλλαγα ένα, βγαίνει πολύ πιο φθηνά ) θα χρειαστείς μια μετατροπή στο φωτιστικό για να υποστηρίξεις κοράλλια,

ένα κυκλοφορητή ( θα πήγαινα σε vortec mp10 ή jebao wp10/rw4 ) αυτόματη αναπλήρωση οπωσδήποτε, αν πας για σκληρά μια δοσομετρική αντλία

και ένα σκίμερ. Στο φίλτρο που έχει επάνω μπορείς να βάλεις τον άνθρακα και αντιφώσφορο.

Και τα πιο βασικά πολύ διάβασμα και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, με το καλό να μπεις κι εσύ στα αλάτια! :thumbsu:

Να ξέρεις ότι τα ενυδρεία σε τόσο μικρές διαστάσεις είναι αρκετά δύσκολα στο να κρατάς μια καλή ισορροπία

βέβαια με σωστή δουλειά μπορεί να γίνει ένα πραγματικό στολίδι όπως αυτό στο βίντεο.

Αν θες οπωσδήποτε αυτό το ενυδρείο (εγώ θα κόλλαγα ένα, βγαίνει πολύ πιο φθηνά ) θα χρειαστείς μια μετατροπή στο φωτιστικό για να υποστηρίξεις κοράλλια,

ένα κυκλοφορητή ( θα πήγαινα σε vortec mp10 ή jebao wp10/rw4 ) αυτόματη αναπλήρωση οπωσδήποτε, αν πας για σκληρά μια δοσομετρική αντλία

και ένα σκίμερ. Στο φίλτρο που έχει επάνω μπορείς να βάλεις τον άνθρακα και αντιφώσφορο.

Και τα πιο βασικά πολύ διάβασμα και υπομονή!

σε ευχαριστώ φίλε μου καλώς σας βρήκα όταν λες δοσομετρική για πιο πράγμα?τι είναι? και η αυτόματη αναπλήρωση μπορώ να την φτιάξω μόνος η υπάρχει στο εμπόριο δεν είχα ποτέ και δεν την ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Η δοσομετρική είναι για να συμπληρώνεις στοιχεία όπως  το ασβέστιο και το μαγνήσιο που χρησιμοποιούν τα κοράλλια για να χτίσουν το σκελετό τους.

Αυτόματη αναπλήρωση τώρα μπορείς είτε να φτιάξεις μόνος σου με περίπου 15 ευρώ ή να πας σε έτοιμη. Φθηνές λύσεις είναι από waterwaves ή fish-street αλλά υπάρχουν και

επώνυμες όπως της tunze και της hydor. Να ξέρεις πως όποια και να διαλέξεις η αναπλήρωση είναι βασική στο θαλασσινό γιατί με την εξάτμιση του νερού

θα έχεις ειδικά σε αυτά τα λίτρα αυξομείωση της αλατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Orestis nikolaos trikas Καλημερα φιλε μου και απο εμενα να ξερεις οτι το θαλασσινο ενυδρειο θελει υπομονη γερα νευρα τεστ του νερου ενα ρεφρακτομετρο και σιγα σιγα το ονειρο σου θα περνει σαρκα και οστα και που ξερεις μπορει να γινει και καλητερο Διαβασμα που λεει και ο petrossol και ολα θα ερθουν μονα τους Δεν σου λεω για ρουτινες και αλλαγες νερου γιατι αυτα θα τα δεις απο τις μετρησεις σου και πανω κατω τα ξερεις απο τα αλλα ενυδρεια καλη επιτυχεια και απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη απλα να ξερεις οτι εκτος απο στενο εχει και πολυ μικρο ανοιγμα και ολα πρεπει να χωρανε απο εκει οριακος,αλλα ειναι ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

καλωρισες στη παρανια της θαλασσας!!!!!!! τα μικρα ρεεφ  δλδ, τα νανακια εαν παιξεις σωστα τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ καλυτερα απο αυτο στο βιντεο!!

συμβουλη μου η θαλασσα  θελει ενα μεγαλο φαρμακο την υπομονη μας και την προσοχη μας!!!  ΚΑΛΩΣΤΟΝ!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κι απο μενα :thumbsu:

 

Αυτα τα ενυδρεια που βλεπεις στο you tube χρειαζονται εμπειρια και πολυ φροντιδα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω!!Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

σε καλό δρόμο είσαι φίλε μου.. το μικρόβιο το κόλλησες! χαχα!

 

καλως ήρθες στη παρεα μας και απο μένα

 

ξεκινάς με διάβασμα. Θα βρείς πολύ χρήσιμα άρθρα εδώ.

Οτι θελεις βέβαια τα παιδια εδώ θα ναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν!

 

και πάλι καλώς τον ! ! ! ! !

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μπες στο Facebook στο fluval edge enthusiasts αν δεν κάνω λάθος έτσι γράφετε και τρελαθεις με το τι κάνουν με αυτό το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...