Jump to content

Αμινοξεα... Ενα Μικρο Γκαλοπ!!


petran halen

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!!χριστος ανεστη και χρονια πολλα και καλα!!ξεκιναω αυτο το θεμα για τι??αμινοξεα βαζετε στο πολυτιμο ρεεφ σας!!και φυσικα τι αποτελεσματα εχετε απο της εμπειριες σας απο αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινω εγω...βαζω το πολυαγαπημενο μας reef plus kai της korrazen το aminoacid

με νιτρικα 2 Ca 435 kh 9. 1350 mg..

Αποτελεσμα φυσιολογικη αναπτυξη και καπως καλα χρωματα..(σιγουρα επιρεαζει πολυ κ το φως σε αυτα)

Ακουω εμπειριες!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα που τα κοράλια είναι ακόμα φραγκάκια κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές νερού περίπου 12% και μια φορά reef plus. Μέχρι να έχω περισσότερη ανάπτυξη πιστεύω είμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

μόνο το acro- power χρησιμοποίησα για ενα 3μηνο. σίγουρα οι πολύποδες είχαν τεντώσει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα και κατα την ταπεινη μου αποψη,εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολες τις εταιριες και αυτο που βοηθουσε πολυ την εικονα των κοραλιων σε εικονα ηταν το fuel της seachem!Βεβαια δεν ειναι μονο αμινοξεα,ισως γι'αυτο.

Αυτο φυσικα οταν ειχα μηδενικες τιμες σε ΝΟ3 και ΡΟ4 γιατι οταν αυτα ειναι ανεβασμενα,δεν υπαρχει αναγκη για εξτρα τροφη οποτε και που τα ριχνουμε στο νερο το πιθανοτερο ειναι να τα τραβηξει το skimmer η' να μετατραπουν σε "βρωμα"(πολυ λαικος ειμαι ρε γμτ :bbq: ) που θα επιρρεασει και τις τιμες του νερου μας,ειδικα σε περιπτωση που υπερβαλουμε στη δοσολογια.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Fauna marine στα μοναδικά που ειδα αποτέλεσμα τα ρίχνω ενα χρονο και κατι...

αυτα σκεφτομαι κ εγω να ξεκινησω λυκο, ι fauna  μπορω να το πως ειναι απο της καλυτερες εταιριεσ σε αυτα τα προοιντα..και φυσικα 2 φορες τη βδομαδα το  reef plus.το ρεεφ πλασ ανετα γραφετε με κεφαλαια γραμματα στην ιστορια του ρεεφ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα και κατα την ταπεινη μου αποψη,εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολες τις εταιριες και αυτο που βοηθουσε πολυ την εικονα των κοραλιων σε εικονα ηταν το fuel της seachem!Βεβαια δεν ειναι μονο αμινοξεα,ισως γι'αυτο.

Αυτο φυσικα οταν ειχα μηδενικες τιμες σε ΝΟ3 και ΡΟ4 γιατι οταν αυτα ειναι ανεβασμενα,δεν υπαρχει αναγκη για εξτρα τροφη οποτε και που τα ριχνουμε στο νερο το πιθανοτερο ειναι να τα τραβηξει το skimmer η' να μετατραπουν σε "βρωμα"(πολυ λαικος ειμαι ρε γμτ :bbq: ) που θα επιρρεασει και τις τιμες του νερου μας,ειδικα σε περιπτωση που υπερβαλουμε στη δοσολογια.

προφανος με 0 no3 po4!!!!!!της seachem to fuel δεν το ξερω καν σαν υλικο  θα τα τσεκρω ομως!!! εαν ριξουμε μια σταγονα ρεεφ πλασ στο σκιμμερ μας αμεσως αφριζει σαν τρελο, με τα aminoacid της korazzen δεν κανει κατι.. ισως αυτο συμμενη κατι... ισως.

οσο για την ΤΑΠΕΙΝΗ σου αποψη απλα κλαιω απο τα γελια οταν το διαβασα !!σε φανταζομε οταν το εγραφες   :bigemo_harabe_net-163: !!!!!!!

εισαι σεμνος λαικος και και ταπεινος ανθρωπος!!! ΛΑΜΠΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΝΕΟΣ!! :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω Fauna και κατά καιρους μια το Fuel (seachem) και μια το Acropower.  Με όλα ειχα καλα αποτελέσματα.

 

Επισης για καποιο λόγο, εχω σε μεγάλη εκτίμηση τα προιόντα της Korallenzucht. 

Εχει δοκιμασει κανεις? και ποιο?  Μου δίνουν την εντυπωση ότι είναι πολύ αξιόπιστα προιόντα.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω Fauna και κατά καιρους μια το Fuel (seachem) και μια το Acropower.  Με όλα ειχα καλα αποτελέσματα.

 

Επισης για καποιο λόγο, εχω σε μεγάλη εκτίμηση τα προιόντα της Korallenzucht. 

Εχει δοκιμασει κανεις? και ποιο?  Μου δίνουν την εντυπωση ότι είναι πολύ αξιόπιστα προιόντα.

to aminoacid βαζω..αλλα δεν μπορς να πως ανατριχιασα κιολας  ...πιστευω πως η fauna απο οτι βλεπω σε νετ κ σε ενυδρεια που τρεχουν ειναι πολυ καλο.συντομα θα το παρω να το προπαθησω..

Link to comment
Share on other sites

 Χρησιμοποιώ το ultra min s εναλλακτικά με τα a/a της red sea εδώ και δύο μήνες και 

μπορώ να πω ότι η fauna έχει κάνει καλή δουλειά χωρίς να φορτώνει το νερό σε σχέση

με τα a/a της red sea που θέλουν πολύ δυνατό skimmer,έχεις όμως μεγαλύτερη έκταση

στους πολύποδες.

 Κατά τη γνώμη μου τα δύο κορυφαία, ανεξάρτητα τι ώρα ρίχνεις, με ή χωρίς κυκλοφορία, 

με κλειστό ή ανοιχτό skimmer.

  Για τον φίλο submarine 1981 μπορώ να πω ότι το προιόν της kz είναι αρκετά καλό, είναι

όμως υπερκοστολογημένο γι' αυτά που προσφέρει.

 

 Φιλικά

 Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση.. τί πρόβληματα μπορεί να έχουμε σε περίπτωση υπερδοσολογίας??

Link to comment
Share on other sites

 Χρησιμοποιώ το ultra min s εναλλακτικά με τα a/a της red sea εδώ και δύο μήνες και 

μπορώ να πω ότι η fauna έχει κάνει καλή δουλειά χωρίς να φορτώνει το νερό σε σχέση

με τα a/a της red sea που θέλουν πολύ δυνατό skimmer,έχεις όμως μεγαλύτερη έκταση

στους πολύποδες.

 Κατά τη γνώμη μου τα δύο κορυφαία, ανεξάρτητα τι ώρα ρίχνεις, με ή χωρίς κυκλοφορία, 

με κλειστό ή ανοιχτό skimmer.

  Για τον φίλο submarine 1981 μπορώ να πω ότι το προιόν της kz είναι αρκετά καλό, είναι

όμως υπερκοστολογημένο γι' αυτά που προσφέρει.

 

 Φιλικά

 Μάνος.

Θα συμφωνησω με το μανο ειδικα στην τελευται παραγραφο!

Τα ΚΖ ειναι παρα πολυ καλα αμινοξεα αλλα πανακριβα......και γενικα αλλα ειδικα στην περιπτωση που δεν ειναι απαραιτητα για το ενυδρειο μας!

Υπαρχουν πολυ φθηνοτερες επιλογες για την περιπτωση που απλα θελουμε να ριξουμε κατι εξτρα στο ενυδρειο :thumbsu:

 

Εμενα αυτο που μου "βρωμιζε" το νερο πολλες φορες και σε εικονα αλλα και σε μετρησεις ειναι το reef plus.

Επισης οπως ειπαν τα παιδια παραπανω τρελλαινε το σκιμμερ μου και αυτο στο βιβλιο μου μονο καλο δεν ειναι.

Φυσικα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και σε καποια μπορει να κανει θαυματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προφανος με 0 no3 po4!!!!!!της seachem to fuel δεν το ξερω καν σαν υλικο  θα τα τσεκρω ομως!!! εαν ριξουμε μια σταγονα ρεεφ πλασ στο σκιμμερ μας αμεσως αφριζει σαν τρελο, με τα aminoacid της korazzen δεν κανει κατι.. ισως αυτο συμμενη κατι... ισως.

οσο για την ΤΑΠΕΙΝΗ σου αποψη απλα κλαιω απο τα γελια οταν το διαβασα !!σε φανταζομε οταν το εγραφες   :bigemo_harabe_net-163: !!!!!!!

εισαι σεμνος λαικος και και ταπεινος ανθρωπος!!! ΛΑΜΠΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΝΕΟΣ!! :lolu:

χαχαχαχα,για γαμο και γλεντια :jig:  :jig:  :jig:

 

Ε ναι ρε πετραν μου προτιμαω τις ταπεινες αποψεις απο τις "γκουρουδιστικες"!

Ν'αφηνεις και ενα περιθωριο να εχουν και οι αλλοι αποψη και οχι μονο να προσπαθεις να επιβαλεις τη δικη σου αλλα να θες να τους κανεις ολους σωνει και καλα,να ενστερνιστουν/υιοθετησουν τη δικη σου :angel:

Απλα λες/μοιραζεσαι την αποψη/εμπειρια σου χωρις να θες να μπεις στο ενυδρειο του αλλου και απο εκει και περα ολα ειναι δρομος και επιλογες!

Σταματαω εδω γιατι παιρνω φορα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το μανο ειδικα στην τελευται παραγραφο!

Τα ΚΖ ειναι παρα πολυ καλα αμινοξεα αλλα πανακριβα......και γενικα αλλα ειδικα στην περιπτωση που δεν ειναι απαραιτητα για το ενυδρειο μας!

Υπαρχουν πολυ φθηνοτερες επιλογες για την περιπτωση που απλα θελουμε να ριξουμε κατι εξτρα στο ενυδρειο :thumbsu:

 

Εμενα αυτο που μου "βρωμιζε" το νερο πολλες φορες και σε εικονα αλλα και σε μετρησεις ειναι το reef plus.

Επισης οπως ειπαν τα παιδια παραπανω τρελλαινε το σκιμμερ μου και αυτο στο βιβλιο μου μονο καλο δεν ειναι.

Φυσικα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και σε καποια μπορει να κανει θαυματα!

πριν καποιο καιρο παρατηρησα πως μετα την αλλαγη νερου μου (εβαζα reef plus kai special blend) ανεβεναν τα νιτρικα μου λιγακι,θεωρησα  πως τα βακτηρια μου εκαναν τη ζημια.. και τα μετριασα λιγο (ακομα δεν εχω παρακουλουθησει το μετριασμα αυτο, των βακτηριδιων) εαν ηταν οντως η αιτια... τωρα ομως στο παιχνιδι των νιτρικων  μπαινει κ το reef plus..

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα,για γαμο και γλεντια :jig:  :jig:  :jig:

 

Ε ναι ρε πετραν μου προτιμαω τις ταπεινες αποψεις απο τις "γκουρουδιστικες"!

Ν'αφηνεις και ενα περιθωριο να εχουν και οι αλλοι αποψη και οχι μονο να προσπαθεις να επιβαλεις τη δικη σου αλλα να θες να τους κανεις ολους σωνει και καλα,να ενστερνιστουν/υιοθετησουν τη δικη σου :angel:

Απλα λες/μοιραζεσαι την αποψη/εμπειρια σου χωρις να θες να μπεις στο ενυδρειο του αλλου και απο εκει και περα ολα ειναι δρομος και επιλογες!

Σταματαω εδω γιατι παιρνω φορα :thumbsu:

συγνωμη μιχαλη... αλλα για αυτο δεν ειναι τα forum για κουβεντα ωραια αντιπαραθεση διαλογο και να λεμε της αποψης μας μεσα απο της εμπειριες μας...ομορφα και ωραια,δλδ να περναμε καλα να ανταλασουμε εμπειριες μπας και καταφερουμε και βρουμε απαντησεις στα ερωτηματα μας... για εμενα που ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ,θεωρω πως κανεις μας ΔΕΝ  ξερει..!!! δεν μαθενεται το ενυδρειο παρα μονο βασικα πραματα.!Εμπειριες και περιπετιες απο τα δικα μας συστηματα εχουμε ολοι μας,και οποιος θελει της μοιραζεται με το συναδελφο χομπυστα! 

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση.. τί πρόβληματα μπορεί να έχουμε σε περίπτωση υπερδοσολογίας??

μπορουν να προκαλεσουν εξαρση αλγης....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη μιχαλη... αλλα για αυτο δεν ειναι τα forum για κουβεντα ωραια αντιπαραθεση διαλογο και να λεμε της αποψης μας μεσα απο της εμπειριες μας...ομορφα και ωραια,δλδ να περναμε καλα να ανταλασουμε εμπειριες μπας και καταφερουμε και βρουμε απαντησεις στα ερωτηματα μας... για εμενα που ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ,θεωρω πως κανεις μας ΔΕΝ  ξερει..!!! δεν μαθενεται το ενυδρειο παρα μονο βασικα πραματα.!Εμπειριες και περιπετιες απο τα δικα μας συστηματα εχουμε ολοι μας,και οποιος θελει της μοιραζεται με το συναδελφο χομπυστα! 

Πανω σε αυτο και κυριως στα στραβα και στα λαθη παμε το χομπι ενα βημα μπροστα ,επισεις μακαρι να μην ηταν οποιος θελει αλλα να ηταν ολοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη μιχαλη... αλλα για αυτο δεν ειναι τα forum για κουβεντα ωραια αντιπαραθεση διαλογο και να λεμε της αποψης μας μεσα απο της εμπειριες μας...ομορφα και ωραια,δλδ να περναμε καλα να ανταλασουμε εμπειριες μπας και καταφερουμε και βρουμε απαντησεις στα ερωτηματα μας... για εμενα που ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ,θεωρω πως κανεις μας ΔΕΝ  ξερει..!!! δεν μαθενεται το ενυδρειο παρα μονο βασικα πραματα.!Εμπειριες και περιπετιες απο τα δικα μας συστηματα εχουμε ολοι μας,και οποιος θελει της μοιραζεται με το συναδελφο χομπυστα! 

Ααααακριβως :thumbsu:

 

μπορουν να προκαλεσουν εξαρση αλγης....

+1!

Link to comment
Share on other sites

χαχα.να διαλεγουν και μονα τους!

 

Βασικα,προσωπικα παντα,θεωρω πως οι τιμες του νερου μας,η εικονα των κοραλιων αλλα και οι ρουτινες μας(αλλαγες νερου, κτλ) καθοριζουν το αν χρειαζεται να ριχνουμε αμινοξεα αλλα και ποσο.

Τωρα πιο απο αυτα ειναι το καλυτερο?Ειναι γενικο αφου καθε ενυδρειο και χομπυστας ειναι διαφορετικο.

Π.χ εγω αφου τα δοκιμασα ολα κατεληξα στο fuel γιατι παει με τη τσεπη μου και δεν εχει μονο αμινοξεα μεσα,οποτε βαζεις και αλλα "πραγματακια"(τσ τσ,λαικιζω παλι) στο νερο σου.

 

Εχουν αναφερθει ομως πολυ καλα προιοντα στο θεμα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαχα.να διαλεγουν και μονα τους!

 

Βασικα,προσωπικα παντα,θεωρω πως οι τιμες του νερου μας,η εικονα των κοραλιων αλλα και οι ρουτινες μας(αλλαγες νερου, κτλ) καθοριζουν το αν χρειαζεται να ριχνουμε αμινοξεα αλλα και ποσο.

Τωρα πιο απο αυτα ειναι το καλυτερο?Ειναι γενικο αφου καθε ενυδρειο και χομπυστας ειναι διαφορετικο.

Π.χ εγω αφου τα δοκιμασα ολα κατεληξα στο fuel γιατι παει με τη τσεπη μου και δεν εχει μονο αμινοξεα μεσα,οποτε βαζεις και αλλα "πραγματακια"(τσ τσ,λαικιζω παλι) στο νερο σου.

 

Εχουν αναφερθει ομως πολυ καλα προιοντα στο θεμα!

η δικη μου θεωρια ειναι πως οι αλλαγες μας να ειναι τακτηκες και (μεγαλες)για το καθε προσθετο τωρα,εαν ειχα reactora δεν θα εβαζα...γιατι?? θεωρο πως οταν λιωνει το υλικο μεσα του δεν δινει  μονο kh mg ca δινει κ αλλα πολλααα!!για αυτο κ στα μπετονια μου της δοσομετρηκης βαζω και τα trave a b  c tis fauna...μεταλλα  ιοδια στροντια.. οποτε ισως ειμαι (καλημενος) χημικα..για τα αμινοξεα  τωρα...βλεπουμε..μαλλον για fauna ειμαι  η το acro power...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα και τα δυο πετραν,απλα με καποια διαφορα στη τιμη!

Οτι και να παρεις θα σου κανει καλη δουλεια,με το fauna να ειναι ενα κλικ ανωτερο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...