Jump to content

Καθαρισμα Αλγης


Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα...το ενυδρειο μου εχει γεμισει αλγες και δεν ξερω τι να κανω help me τι χρειαζομαι για να την καθαρισω??? Εχω σφουγγγαρι μαγνητη...ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να χρησιμοποιησεις μια παλια τηλεκαρτα η καποια παλια πιστωτικη με πολυ καλα αποτελεσματα!θα βοηθουσε μια φωτο και μια περιγραφη του ενυδρειου(εξοπλισμος κλπ), μηπως βρουμε την αιτια πανω απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας θελω να μου πειτε με ποιον τροπο

 

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει ο τρόπος ή το "εργαλείο" που θα χρησιμοποιήσεις για να καθαρίσεις την άλγη αλλά

να βρεις πως προέκυψε αυτή.

 

Συμπλήρωσε λοιπόν την φόρμα με όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες μπορείς,απαραίτητα φωτογραφίες

και θα τα βρούμε όλα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει ο τρόπος ή το "εργαλείο" που θα χρησιμοποιήσεις για να καθαρίσεις την άλγη αλλά

να βρεις πως προέκυψε αυτή.

 

Συμπλήρωσε λοιπόν την φόρμα με όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες μπορείς,απαραίτητα φωτογραφίες

και θα τα βρούμε όλα :)

κοιτα...ειμαι σιγουρος οτι προεκυψε επειδη το συγκεκριμενο σημειο ειναι κοντα στο φως του ηλιου...θα στειλω καμια φοτωγραφια

Link to comment
Share on other sites

post-58505-0-72795100-1429125234_thumb.jpgpost-58505-0-99460800-1429125340_thumb.jpgpost-58505-0-80579400-1429125390_thumb.jpgpost-58505-0-84465500-1429125450_thumb.jpg

η 1η και η 3η ειναι απο τη μια και απ την αλλη η 2η και η 4η

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως οι φώτο δε βοηθούν (βγάλε φωτογραφίες χωρίς φλας και με αναμενα μόνο τα φώτα του ενυδρείου) πες μας, έχεις άλγη και στον βυθό; Έχεις άμμο ή χαλικάκι;

Πάντως και η απομάκρυνση της άλγης, είναι σημαντική για την πιο γρήγορη απομάκρυνση της όσο και η παράλληλη αντιμετώπιση των αιτίων που τη δημιουργούν. Η κάρτα θα βοηθήσει για να φύγει εύκολα από τα τζάμια. Πριν από κάποια αλλαγή νερού, "ξύσε" με την κάρτα το τζάμι σαν να χρησιμοποιείς σπάτουλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως α βγαλω καλυτερα ενα βιντεακι σε εκεινο το σημειο???

Link to comment
Share on other sites

Κανε αντιγραφη και επικολληση την φορμα που σου εχουν δωσει πιο πανω και βαλε καθαρες φωτο η βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχή έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση για τα λίτρα σου και το ενυδρείο σου είναι κοντό για τα ειδη ψαριών που έχεις.

Δεν μας είπες τι αλλαγές κάνεις και κάθε πότε.

Τα νιτρικά σου είναι ψηλά, είναι και αυτός ένας λόγος ανάπτυξης άλγης.

Ειδα ότι λες πως έχεις νιτρώδη, μήπως τα φίλτρα που έχεις δεν επαρκουν για την ιχθυοφόρτιση που έχεις ; Τα χρυσόψαρτα είναι πολύ ρυπογόνα ψάρια.

Επίσης αν το ενυδρείο το βλέπει το φώς του ήλιου ή και αντιηλιά ακόμα θα έχεις άλγη, και ειδικά με αυτά τα νιτρικά.

Και συνήθως η πράσινη άλγη είναι από την απευθείας έκθεση στο φως του ήλιου και η καφέ από την αντιηλιά

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το καθαρισα με κατι ειδικα μαντηλακια που μου πουλησε ο πετσοπας...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το καθαρισα με κατι ειδικα μαντηλακια που μου πουλησε ο πετσοπας...

 

 

Σημασία δεν έχει ο τρόπος ή το "εργαλείο" που θα χρησιμοποιήσεις για να καθαρίσεις την άλγη αλλά

να βρεις πως προέκυψε αυτή.

 

Πάρε πολλά μαντηλάκια...

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφερει μονο το καθαρισμα

παρε μια ξυστρα αυτην που καθαριζουν τις εστιες απο τις κουζινες και με 8€ θα καθαριζεις τσακα τσακα

απλα ψαξε τι σου προκαλει ολο αυτο .......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...