Jump to content

Νέο 240L Ενυδρείο Κιχλίδων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Στήνω αυτές τις μέρες ένα νέο ενυδρείο 240l (120x40x50) με κιχλίδες και θα ήθελα τις προτάσεις και τις παρατηρήσεις σας.

Καταρχάς να πω οτι είχα και πριν 6-7 χρόνια ένα μικρό 100αρι (60x40x40) και ακολουθώντας petσοαπδες είχα μέσα 7 (!!!) διαφορετικά είδη κιχλίδων... Τραγικό ε? Πριν 3 μήνες το ξέθαψα το 100άρι και έβαλα 4 labidos, δοκιμαστικά για να δω αν θα έχω την διάθεση να ασχοληθώ σοβαρά. Μετά από δώρο φίλου (που δεν ήξερε πωε έτσι κι αλλιώς ήμουν οριακά σε αριθμό ψαριών) τα labidos έγιναν 8 (όλα είναι μεγέθους μέχρι 4cm) οπότε αποφάσισα οτι πρέπει να μεγαλώσω το σπίτι τους και ξεκίνησα το 240αρι. Να πω βέβαια πως παρά τον πολύ μικρό όγκο του αρχικού ενυδρείου τα ψαράκια δείχνουν και ειναι υγειέστατα και δεν εχω τσακωμούς καθόλου. Ίσως βοηθά οτι είναι ακόμα μικρά και έχω και πολλές κρυψώνες? Δεν ξέρω... (επισυνάπτεται φώτο-δεν θέλω σχόλια για το φόντο! δοκιμαστικά μπήκε! χαχαχα)

 

Πάμε στο καινούριο, όπου περιμένω τις παρατηρήσεις σας (η παρουσίαση με φόρμα θα γίνει μόλις στηθεί). Είναι 240l (120x40x50) της juwel. Το αγόρασα μεταχειρισμένο αφού πρώτα δοκιμάστηκε για διαρροές.

Ψάρια: Τα 8 labidos και 6 demasoni. Τα demasoni θα δοθούν από συνχομπίστα του εδώ φόρουμ και είναι στρωμένη ομάδα με μέγεθος 3-4 cm το καθένα. Ξέρω οτι μπαίνουν σε πιο μεγάλες ομάδες αλλά δεδομένου πως ειναι ήδη στρωμένη η ομάδα λέω να το τολμήσω.

Φίλτρα: 1 serafil 900 (900l/h) και ένα Fluval 305 (1000l/h). Το sera δουλεύει ήδη με βιολογικό υλικό οπότε θα χρησιμοποιηθεί σαν μπόλι ενώ στο fluval θα μπει κυρίως ελαφρόπετρα (ξεπλυμένη πολύ καλά). Εννοούνται σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι.

Θερμοστάτες: Ένας 200w και ένας 100w (ώστε να δουλεύουν όσο το δυνατόν πιο λίγο).

Νταμάρι: Ασβεστολιιθικές πέτρες μαζεμένες από εξοχή, πλυμένες με νερό, μετα με ακουαφόρτε και μετά 2 μέρες συνεχόμενο ξέπλυμα. Επιλεξα την λογική τον δύο νταμαριών (δεξιά και αριστερά) και κάποιες σκόρπιες στο κέντρο. (επισυνάπτεται φώτο) Θα βοηθήσω το ασβεστολιθικό και στο ph, σωστά; προσπάθησα για όσο το δυνατόν περισσότερες κρυψώνες και περάσματα, αλλά αν χρειάζεται προσθέτω κι άλλες.

Άμμος: Χαλαζιακή, μπεζ, κοκκομετρία 0.5-2mm. Ξεπλυμένη πολύ-πολύ καλά (στεναχωριόμουν για το υπερβολικά πολύ νερό που ξοδεύω κάποια στιγμή ενώ αλλού δεν έχουν να πιουν...) καθότι αγορασμένη από μάντρα.

Φυτά: Εδώ θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Φωτισμός: Δύο λάμπες t5. Η μία με ψυχρό και η άλλη με θερμό φως.

Φόντο: Κι εδώ θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Αλλαγή νερού: Λόγω των δύο δυνατών φίλτρων σκέφτομαι να κάνω κάθε 15 μέρες και να παρακολουθώ το νερό μετά από κάθε αλλαγή με υγρά τεστ και με στικ κάθε βδομάδα.

 

post-60826-0-66086800-1429172168_thumb.jpg post-60826-0-76687100-1429172170_thumb.jpg post-60826-0-67589000-1429172488_thumb.jpg post-60826-0-49470100-1429172490_thumb.jpg

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις παρατηρήσεις και την επιείκεια σας! :-P 

 

υ.γ. το παράθυρο που είναι πίσω από το ενυδρείου θα μένει δια ροπάλου κλειστό. :-P

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγα τα ντεμασονι, για ομαδα. Και δεδομενου της αλλαγης περιβαλλοντος κλπ θα εχεις πιθανοτατα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην μαύρη ήπειρο φίλε μου!!

Τo έχεις ρίξει το διάβασμα σου και φαίνεται. :)

Όλο το εγχείρημα σου βαδίζει πολύ σωστά.

Από φυτά, οι βαλισνερια και ανούμπια δείχνουν να την παλεύουν ευκολότερα με τα διαβόλια. :P

Στο μόνο και εγώ που σκέφτομαι οτι ίσως δημιουργηθεί πρόβλημα είναι στον αριθμό τον ντεμασόνι. Βλέπεις στην πορεία.

Όσο για το φόντο, συνήθως το μαύρο, γκρι, μπλε και μπλε σκούρο δείχνουν να ταιριάζουν όμορφα, παρόλα αυτά είναι καθαρά αισθητικό κομμάτι, οπότε εξαρτάται από σένα.

Αναμένω την συνέχεια!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, και καλή αρχή. Για το παράθυρο ναι έχεις δίκιο ας μείνει κλειστό για να μην γεμίσεις άλγη. Απο φυτά όντως είσαι σε anubias και vallisneria

Σχετικά με την ψαροσύνθεση όντως εχω μια επιφύλαξη καθώς εισαι ορικακά σε χώρο. Καλή συνέχεια και βλέπουμε

 

:thumbsu:

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - George81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους!

Το ενυδρείο προχώρησε αρκετά. 

Μπήκαν μέσα τα 8 labido και 12 μικρά (2-3cm) demasoni. Στην αρχή μπήκαν τα labido και ακολούθησαν μετά απο 4-5 μέρες τα demasoni. Ειχα όμως μια απώλεια στην αρχή καθώς μια μέρα αφού μεταφέρθηκαν από το παλιό ενυδρείο τα labido το 8ο εξαφανίστηκε! Δεν ξέρω γιατί... Την πρώτη μέρα έβγαιναν και τα 8 και έτρωγαν. Δεν είχα κυνηγητά κλπ. Αλλά μετά το 8ο απλά εξαφανίστηκε... Ούτε απομεινάρια, ούτε τίποτα... φαγώθηκε, σφηνώθηκε πουθενα? Δεν ξέρω πάντως όσο και αν κοίταγα το ενυδρείο περιμετρικά δεν βρίσκω κάτι (δεν σήκωσα πέτρες)

Η συνύπαρξη με τα demasoni ειναι αρμονική προς το παρόν. Έχω σίγουρα περιθώριο και για επιπλέον κρυψώνες αν και νομίζω έχει ήδη αρκετές.

Τάισμα 2 φορές την ημέρα. Μια με flakes, μία με artemia γαρίδες. Οι μετρήσεις όλες κομπλέ. Θα βάλω αναλυτική παρουσίαση εντός των ημερών.

Και επόμενο βήμα φυτά και ένα καλύτερο background!

 

Περιμένω σχόλια και κυρίως παρατηρήσεις!

 

post-60826-0-78865100-1429878669_thumb.jpg post-60826-0-71762900-1429878671_thumb.jpg

post-60826-0-77792100-1429878673_thumb.jpg post-60826-0-83365400-1429878675_thumb.jpg
post-60826-0-82960700-1429878677_thumb.jpg post-60826-0-70497200-1429878679_thumb.jpg
post-60826-0-27930900-1429878683_thumb.jpg post-60826-0-08422000-1429878685_thumb.jpg
 
 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιο φιλε,μπραβο!Καλη αρχη κ οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει πολύ! Ειδικά όταν μεγαλώσουν, αν μπορέσεις να φτιάξεις δύο χαρέμια λαμπιντο και μία ομάδα ντεμασόνι, θα είναι τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα φιλαρακι!

Μπράβο σου

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά για τα καλά σας λόγια!

 

Επίσημη παρουσίαση του ενυδρείου:

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου: Λίμνη Malawi

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120x40x50

Συνολικά Λίτρα: 240

Sump (λίτρα): -

 

Οργανισμοί

Φυτά: 4 valesneria gigantea, 1 eggeria densa, 1 Ηygrophila Corymbosa Siamensis

Ψάρια: 7 labidochromis caeruleus (4-6εκ) και 12 demasoni (2-4εκ)

Άλλα είδη: -

 

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Αφίσα

Πέτρες: Ασβεστολιθικές

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: Άμμος χαλαζιακή μπεζ κοκκομετρία 0.5-2mm

 

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού: Δύο λάμπες t5. Η μία με ψυχρό και η άλλη με θερμό φως

Διάρκεια φωτισμού: 6-8 ώρες

 

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 1 serafil 900 (900l/h) και ένα Fluval 305 (1000l/h)

Θέρμανση/ Ψύξη:  Ένας 200w και ένας 100w 

Λίπανση: SERA flore plus (δεν έχω ρίξει ακόμα)

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -

Διατροφή: Nutri Diet Cichlid Flakes της Seachem

 

Παράμετροι (μετρήσεις με υγρά τεστ προ 5 ημερών πριν τα φυτά)

pH: 8,2

Γενική σκληρότητα (GH): 15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

 

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 1 φορά κάθε 10 μέρες 33%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κάθε 3μηνο άνοιγμα φίλτρων για καθαρισμό

 

 

Προς το παρόν τα φυτά αντέχουν και δεν τα μασουλάνε.

 

Τα ψάρια τώρα:

Τα demasoni παραμένουν 12 και χωρίς απώλειες. Πέφτει κάνα κυνηγητό αλλά είναι μικρά ακόμα.

Τα labidos εχουν αρχίσει να μεγαλώνουν. Έχω σίγουρα 2 αρσενικά (μαύρα πτερύγια πάνω-κατω και κυνήγι στα υπόλοιπα). Κυριαρχούν στον χώρο αλλά μεταξύ τους υπάρχει ας πούμε "σεβασμός". Χθες τα πέτυχα να κάνουν κάτι σαν "χορογραφία/μονομαχία" όπου το ένα κυνηγούσε το άλλο. Από τα άλλα 5 labidos τώρα, τα 2 είναι αρκετά πιο μικρά και δεν ξεχωρίζουν ακόμα, τα 3 φαίνεται να είναι θηλυκά αλλά ακόμα νωρίς για να κρίνω.

 

Ακολουθούν φωτογραφίες και ένα μικρό βίντεο.

 

 

post-60826-0-41335300-1431383301_thumb.jpg

post-60826-0-59656300-1431383318_thumb.jpg

post-60826-0-72480300-1431383325_thumb.jpg

post-60826-0-15671400-1431383328_thumb.jpg

post-60826-0-24893500-1431383331_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Chnasos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λίγες φωτογραφίες ακόμα και το βίντεο... (καθόλου σταθερό χέρι έχω να δηλώσω!)

 

post-60826-0-52929700-1431430772_thumb.jpg

post-60826-0-33925500-1431430774_thumb.jpg

post-60826-0-40338800-1431430776_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο!

Ο συνδυασμός δε, από τους αγαπημένους μου!

:thumbsu:

 

Έχε το νου σου για τα περίσσια αρσενικά στα labido, μόλις αρχίσουν να σοβαρεύουν τα πράγματα θα πρέπει να επέμβεις.

Πιστεύω οτι ο στόχος σου πρέπει να είναι να μείνει ένας κυρίαρχος με 2-3 θηλυκά.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ-πολύ ωραίο στήσιμο και ψάρια.Αυτά τα κιτρινα τα έχω  βάλει στο μάτι.Αν ποτέ μπορέσω να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο, αυτά θα βάλω.....Να το χαίρεσαι.

 
 
Link to comment
Share on other sites

Είναι σε γρήγορη κίνηση ή έτσι πάνε; :jig:

ΑΑΑΑΑ θέλω κι εγώ Μαλάουι!

Πολύ ωραίο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@adlib ναι, το εχω στο μυαλό μου αυτό με τα αρσενικά labidos. Αντίστοιχα και στα demasoni ελπίζω να μην βγουν πολλά.

@Soulaki1 σε ευχαριστώ! Τα labidos ειναι από τις πιο όμορφες και ευκολες αφρικάνες. Να το τολμήσεις!

@Dex δεν ειναι σε γρήγορη κίνηση (αν και εχει βγει λιγο κουνημένο το βίντεο). Έτσι πάνω και πιο γρήγορα! Σε κυνηγητό δεν καταλαβαίνω για πότε εξαφανίζονται!

 

Μια ερώτηση: το fluval αρχισε να κανει θορυβο (μαλλον θελει φτερωτή). Το εχω μέσα στο έιπλο κάτω από το ενυδρείο. Λέτε να μεταφέρεται ο ήχος και να τα ενοχλεί, μέχρι να την αλλάξω?

Ερώτηση2: δεν έχω βάλει του ανακλαστήρες στα φώτα. Υπάρχει θέμα για τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά μια βοήθεια...

Οι valesneries αποδομουνται εδω και λιγο καιρο χωρις προφανή αιτία. Διαρκώς βρίσκω κομμένα κομμάτια και σαν να ξεφτίζουν οι ίνες τους. Οι μετρήσεις μου ειναι όλες κανονικές και δεν έχει αλλάξει κάτι στο ενυδρείο. Ακόμα και η άλγη που είχα μειώνεται. Η Ηygrophila Corymbosa Siamensis μάλιστα έχει θεριέψεΙ! Έχετε να προτείνετε κάποιο λίπασμα, μήπως της Sera δεν βοηθά και πολύ?

 

Ευχαριστώ

 

post-60826-0-07354400-1434798135_thumb.jpg

post-60826-0-87527100-1434798136_thumb.jpg

post-60826-0-79464500-1434798140_thumb.jpg

post-60826-0-68918300-1434798144_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Chnasos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καμιά ταμπλέτα βυθού?

Το λίπασμα το βρίσκω υπερβολή για τα συγκεκριμένα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με ταμπλέτες βυθού οι vallisneries είναι ικανοποιμένες καθώς τραβάνε τα θρεπτικά που χρειάζονται κυρίως από τις ρίζες.

 

Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο σου?

Ρίχνεις excel ?

Νιτρικά πόσα έχεις?

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία ειναι ανεβασμενη αυτες τις μερες λόγω ζεστης... έφτασε και 29... Excel δεν ρίχνω (τι ακριβώς είναι?)

Νιτρικά είναι στο 20. νορμάλ δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα νιτρικά σου για την ποσοτητα και το ειδος των φυτων που εχεις θα μπορουσαν πιστευω να ηταν και πιο κατω αν και η eggeria densa θα στα φαι...εξελ δεν χρειάζεται να ριχνεις, ισως να εχουν αναγκη απο λιγο ποτασιο... την θερμοκρασία σου ομως νομιζω πρεπει να την φροντίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία ειναι ανεβασμενη αυτες τις μερες λόγω ζεστης... έφτασε και 29... Excel δεν ρίχνω (τι ακριβώς είναι?)

Νιτρικά είναι στο 20. νορμάλ δεν είναι?

 

Οι vallisneries σου χαλάνε λόγο θερμοκρασίας λοιπόν.Οι 29 βαθμοί είναι οριακοί για το συγκεκριμένο φυτό και όχι μόνο.

Φρόντισε να την κατεβάσεις άμεσα για να ισιώσουν τα φυτά σου αλλά και να μην αρχίσουν τα προβλήματα στα ζωντανά σου.

Το excel είναι "λίπασμα" οργανικός άνθρακας υποκατάστατο του co2 και σε υπερδοσολογία λιώνει τις vallisneries και άλλα παρόμοια φυτά.

Ενδεικτικά μπορείς να διαβάσεις εδώ

Τα νιτρικά σου καλό θα είναι να τα διατηρήσεις λίγο πιο χαμηλά κάνοντας συχνότερες αλλαγές.

Κάλιο (potassium) δεν δείχνουν να χρειάζονται τα φυτά σου :)

 

Ρίξε μια ματιά και στο προφίλ του φυτού Vallisneria Sp. ‘Gigantea και εδώ είμαστε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

 

και εγώ το ίδιο πρόβλημα λόγω θερμοκρασίας αντιμετωπίζω με τα φυτά μου. Ενώ πήγαιναν σφαίρα πριν τον καύσωνα τώρα έχω θέμα. Ρίξε την θερμοκρασία σου και θα δεις ότι θα στρώσουν. Χαμήλωσε και την φωτοπεριοδό σου να πέσει η θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ανεμιστηράκια υπολογιστή ειναι φτηνη και καλη λυση... Επίσης μπορείτε σιγα σιγα να πατε πιο βραδινες ωρες την φωτοπεριοδο που δροσιζει ο καιρος αντι να την μειώσετε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. 

Ευτυχως βρεχει και επεσε η θερμοκρασία! χαχα

ΘΑ φτιάξω ένα σετάκι με ανεμιστηράκια. Απλά ελπίζω να αντέξουν καμία βδομάδα ακόμα μέχρι να το κατασκευάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...