Jump to content

Ειναι Κυανοβακτηριο;


magman

Recommended Posts

Μπορειτε να διακρινετε αν ειναι κυανοβακτηριο;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει απο χθες chemiclean αλλα δεν ειδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Την σιφοναρεις καθολου κατα την αλλαγη?

Και εγω σε παρομοια φαση ειμαι(θεραπεια με ερυθρομικινη) και την 4η μερα εχει καθαρισει εντελως.

Παιζουν αρκετοι παραγοντες ρολο για το πως εμφανιστηκε(κυκλοφορια νερου-νεκρες ζωνες,φωτισμος κ.α)

 

Αμα θες ριξε μια ματια στο θεμα που μου εχουν απαντησει τα παιδια να παρεις καμια ιδεα ( http://www.aquazone.gr/forums/topic/99850-55-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-lowtech/page-3 )

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την εχω πειραξει καθολου. Αμεσως φαρμακο εριξα. Στο θαλασσινο την ειχε τσακισει το chemiclean. Τωρα δε βλεπω να κανει και πολλα.

 

Με την ερυθρομυκινη εχασες βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης αμμωνια και no2 βγαζουν μηδεν οποτε καλα παμε.Εχω να ριξω αλλη μια δοση βεβαια (την μιση απ'οσο εριχνα) δεν πιστευω να επιρεασει την βιολογια.

Αυτο φοβομουνα και εγω μιας και το ενυδρειο ειναι νεοστημενο(2 μηνες τρεχει) αλλα ολα καλα.

 

Θα σου προτεινα να σιφοναρεις με κλειστα φιλτρα κτλ με προσοχη για να μην την διασκορπισεις.

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι λάθος να ξεκινάμε με φάρμακα με τη μια. Βάζοντας φάρμακα, το κυανό αν ξαναεμφανιστεί θα ειναι πιο ισχυρό απέναντι στην ίδια θεραπεία. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με 4-5 μέρες συσκότιση, χωρίς φαγητό, με αυξημένη κυκλοφορία στη στολή του νερού και καλή οξυγόνωση βάζοντας στο φουλ μια αεραντλία. Εγω για να το καταπολέμηση τελικα με ερυθρομυκίνη, έκανα συνολικά 4 φορες συσκότιση με όλα τα σχετικά και οταν είδα οτι καφε φορά εμφανίζονταν και πάλι, τότε την έριξα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι λάθος να ξεκινάμε με φάρμακα με τη μια. Βάζοντας φάρμακα, το κυανό αν ξαναεμφανιστεί θα ειναι πιο ισχυρό απέναντι στην ίδια θεραπεία. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με 4-5 μέρες συσκότιση, χωρίς φαγητό, με αυξημένη κυκλοφορία στη στολή του νερού και καλή οξυγόνωση βάζοντας στο φουλ μια αεραντλία. Εγω για να το καταπολέμηση τελικα με ερυθρομυκίνη, έκανα συνολικά 4 φορες συσκότιση με όλα τα σχετικά και οταν είδα οτι καφε φορά εμφανίζονταν και πάλι, τότε την έριξα.

 

Σωστος,

Βεβαια οσο και αν εψαξα εγω και το ειχα δοκιμασει σε αλλο ενυδρειο,με συσκοτιση θα το περιορισεις αλλα δεν θα το σκοτωσεις.Ελαχιστοι εχουν δει αποτελεσματα με συσκοτιση εκτος αν ειναι σε πολυ πολυ αρχικο σταδιο(απ'οσο εχω διαβασει στα φορουμ,οχι ζωντανα παραδειγματα).

Εσενα μετα την θεραπεια με ερυθρομικινη σου ξαναβγηκε καθολου?Αλλαξες κατι μετα την θεραπεια(φωτισμος,κυκλοφορια νερου κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος,

Βεβαια οσο και αν εψαξα εγω και το ειχα δοκιμασει σε αλλο ενυδρειο,με συσκοτιση θα το περιορισεις αλλα δεν θα το σκοτωσεις.Ελαχιστοι εχουν δει αποτελεσματα με συσκοτιση εκτος αν ειναι σε πολυ πολυ αρχικο σταδιο(απ'οσο εχω διαβασει στα φορουμ,οχι ζωντανα παραδειγματα).

Εσενα μετα την θεραπεια με ερυθρομικινη σου ξαναβγηκε καθολου?Αλλαξες κατι μετα την θεραπεια(φωτισμος,κυκλοφορια νερου κτλ)?

 

Εδω εισαι λαθος..2 φορες που ειχα κυανο,το σκοτωσα με συσκοτηση και μονο!

Αν δεν κανεις σωστα τα βηματα,θα σου ξαναβγει.

Η ερυθρομικινη μπαινει σαν τελευταια μεθοδος.

 

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκότιση την έκανα απόλυτα σωστά τηρώντας τη διαδικασία απαρέγκλιτα κάθε φορά αλλα μετα απο μια εβδομάδα το κυανό έκανε πάλι την εμφάνισή του. Ειναι θέμα τύχης πολλες φορες η συσκότιση πιστεύω. Μετα την ερυθρομυκίνη δε μου ξαναεμφανίστηκε. Αυτό που έκανα μετα ηταν αλλαγή του φωτισμού με λάμπες με λιγότερα Κέλβιν (γιατι αυτές που είχα μπορούσαν να φωτίσουν το ΟΑΚΑ) και έβαλα μέσα δυο κυκλοφορητές για καλύτερη κυκλοφορία του νερού. Φρόντισα όσο μπορούσα να μην υπάρχουν γενικα νεκρές ζώνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι λάθος να ξεκινάμε με φάρμακα με τη μια. Βάζοντας φάρμακα, το κυανό αν ξαναεμφανιστεί θα ειναι πιο ισχυρό απέναντι στην ίδια θεραπεία. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με 4-5 μέρες συσκότιση, χωρίς φαγητό, με αυξημένη κυκλοφορία στη στολή του νερού και καλή οξυγόνωση βάζοντας στο φουλ μια αεραντλία. Εγω για να το καταπολέμηση τελικα με ερυθρομυκίνη, έκανα συνολικά 4 φορες συσκότιση με όλα τα σχετικά και οταν είδα οτι καφε φορά εμφανίζονταν και πάλι, τότε την έριξα.

Εν τω μεταξύ κανείς δε μου λέει οτι γράφω σα καθυστερημένος ε;
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι λαθος..2 φορες που ειχα κυανο,το σκοτωσα με συσκοτηση και μονο!

Αν δεν κανεις σωστα τα βηματα,θα σου ξαναβγει.

Η ερυθρομικινη μπαινει σαν τελευταια μεθοδος.

 

 

Ναι δικιο εχεις,εγω δεν εκανα και σωστη συσκοτιση για να εχω αποτελεσμα,αλλα απο τα ποστ που βλεπω ειναι πολυ μικρο το ποσοστο που εξαφανιζετε εντελως.

Τωρα αμα δεν γινετε σωστα οπως ειπες η διαδικασια,δεν θα εχει και καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι λαθος..2 φορες που ειχα κυανο,το σκοτωσα με συσκοτηση και μονο!

Αν δεν κανεις σωστα τα βηματα,θα σου ξαναβγει.

Η ερυθρομικινη μπαινει σαν τελευταια μεθοδος.

 

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, εγω δε θελω να μπω σε μια διαδικασια που μπορει να μην επιφερει και αποτελεσμα η να μου αρρωστησει κανα ψαρι. Σιφωναρισα μεγαλο μερος του κυανου, θα κανω το ιδιο παλι αυριο αν εχει βγει.

 

Οσο για το chemiclean δεν λεει οτι περιεχει ερυθρομικυνη αν και υπαρχουν εικασιες περι τουτου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σιφωνάρισες, ξεκίνα και απο αύριο μια 5μερη συσκότιση με όλα τα παρελκόμενα. Αν ξαναεμφανιστεί, τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...