Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα παιδια..ειμαι καινουριος στο φορουμ και παντελως αρχαριος.πηρα δωρο στην κοπελλα μ 2 ψαρακια ουτε ξερω τι ειδος ειναι, μαλλον χρυσοψαρα με πιο πλουσια πτερυγια στην ουρα θα ελεγα. Το ενα απο αυτα το τελευταιο διαστημα δειχνει να αδυνατει να κολυμπησει μεχρι τον πατο του ενυδρειου κολυμπαει γερνοντας στο πλαι, και περναει αρκετες ωρες της ημερας επιπλεοντας στην επιφανεια....αναποδα!!!ανυσηχω γιατι δεν ηταν ετσι-ο αλλος ειναι πολυ δραστηριος- και επειδη δεν εχω ιδεα απο ψαρακια!θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..ειμαι καινουριος στο φορουμ και παντελως αρχαριος.πηρα δωρο στην κοπελλα μ 2 ψαρακια ουτε ξερω τι ειδος ειναι, μαλλον χρυσοψαρα με πιο πλουσια πτερυγια στην ουρα θα ελεγα. Το ενα απο αυτα το τελευταιο διαστημα δειχνει να αδυνατει να κολυμπησει μεχρι τον πατο του ενυδρειου κολυμπαει γερνοντας στο πλαι, και περναει αρκετες ωρες της ημερας επιπλεοντας στην επιφανεια....αναποδα!!!ανυσηχω γιατι δεν ηταν ετσι-ο αλλος ειναι πολυ δραστηριος- και επειδη δεν εχω ιδεα απο ψαρακια!θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω!! :bowdown:

Προφανώς είναι orada το ψάρι σου είναι άρρωστο αλλά θα σου πούνε και οι ποιο έμπυροι τι να κάνεις. Εμένα μια φορά παλιά σε μια γυάλα κοπέλας μου με ένα buble έτυχε και η δώσαμε κάτι χαπάκια που δεν θυμάμαι πως τα λένε.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσ μας ηρθες στο ΑΖ,πιστευω κι εγω πως ειναι καπιο ειδοςς αρωστιας

/www.aquazone.gr/index.php?pid=12

αυτη τη σελιδα βρηκα στο ΑΖ, ειναι πολυ καλη΄και θα σε βοηθισει να βρεθουν λυσεις στα ερωτιματα που γυρευεις

Link to comment
Share on other sites

απ ότι καταλαβα πρεπει να εχει την ασθενεια της αναστροφης.(flipover). Τωρα κατι λεει για εγχειρισεις κτλ αλλα το ψαρακι ειναι μικρο....είναι καταδικασμενο?επισης λεει για διαλυμα αλατος περι τινος προκειται?

Link to comment
Share on other sites

Το διάλυμα άλατος είναι αυτό ακριβώς που λέει. Διαλύεις μικρή ποσότητα άλατος, μη ιοδιούχου, στο νερό του ενυδρείου σου. Δεν γνωρίζω για να σου πω ακριβώς την ποσότητα άλατος σε σχέση με την ποσότητα του νερού. Το αφήνω σε κάποιον που το έχει ήδη δοκιμάσει και γνωρίζει ακριβώς την αναλογία, γιατί με την διαφορά της ωσμωτικής πίεσης δεν είναι να παίζουμε. Μην προσπαθήσεις να το κάνεις αν δεν σου πει κάποιος την σωστή αναλογία γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις όχι μόνο αυτό το ψάρι αλλά όσα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου. Επίσης θα σου πρότεινα να μην βάλεις αλάτι στο ενυδρείο σου, αλλά να φτιάξεις το διάλυμα σου σε ένα άλλο δοχείο και να κάνεις μπάνιο το ψαράκι σου για κάποια λεπτά και στην συνέχεια να το ξαναβάλεις στο ενυδρείο. Περισσότερες πληροφορίες από κάποιον ποιο έμπειρο. Καλή συνέχεια και εύχομαι να πάνε όλα καλά. ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

Βιάσου πάντως να το προλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, καλημέρα και Χριστός Ανέστη.

Πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο, όπως πότε αγοράστηκε, αν είναι στρωμένο, πότε μπήκαν μέσα τα ψάρια, αν έχει κυκλοφορητή, φίλτρο, διότι αυτά που αναφέρεις περί αρρώστια με ανησυχούν ότι το ενυδρείο ή γυάλλα, δεν το αναφέρεις είναι άστρωτο.

Δώσε αν έχεις και τις τιμές του νερού σου, ΝΗ3,ΝΟ2, ΡΗ, ΚΗ, GH.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας!Δεν εχω βασικα ενυδρειο ειναι πλαστικη "γυαλα" με στρωμενο χαλικακι κατω.Αυτο ειναι όλο. Μετρησεις για το νερο δεν μπορω να δωσω καθως δεν εχω τον απαραιτητο εξοπλισμο!

Link to comment
Share on other sites

.Αυτο ειναι όλο. Μετρησεις για το νερο δεν μπορω να δωσω καθως δεν εχω τον απαραιτητο εξοπλισμο!

Φίλε μου ( αυτό είναι όλο )δεν είναι αρκετό για να προσφέρεις στα ψάρια κατάλληλες συνθήκες και ποιότητα νερού.

Χωρίς ( εξοπλισμό ) δεν πάμε για πόλεμο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι θελει να πει,οτι εχει ενα πλαστικο ταπερ με ψαρια μεσα κι αναρωτιεται γιατι αρρωστενουν; :bowdown::thumbup::D;);)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας!Δεν εχω βασικα ενυδρειο ειναι πλαστικη "γυαλα" με στρωμενο χαλικακι κατω.Αυτο ειναι όλο. Μετρησεις για το νερο δεν μπορω να δωσω καθως δεν εχω τον απαραιτητο εξοπλισμο!

Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει βασικά πράγματα. Πρώτα αγοράζουμε τον εξοπλισμό και στη συνέχεια τα ψαράκια. Όταν λες στωμένο χαλικάκι κάτω τι εννοείς; Πήρες 1 ή 2 σακουλάκια χαλίκι τα έβαλες στην πλαστική γυάλα και μετά πρόσθεσες τα ψάρια σου; Καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποια άρθρα που υπάρχουν στο aquazone για το σωστό στρώσιμο και το στήσιμο ενός ενυδρείου. Δεν αγοράζουμε ψαράκια αψήφιστα. Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα ψαράκια για λίγο διάστημα στο pet shop από όπου τα προμηθεύτηκες για να στα κρατήσουν και στην συνέχεια να πάρεις ένα ενυδρείο και να ξεκινήσεις το στήσιμο και το στρώσιμο του. Κάτω από τις τωρινές συνθήκες δεν θα καταφέρεις να κρατήσεις τα ψάρια σου. Όταν μιλάμε για στρώσιμο δεν εννοούμε ότι παίρνουμε το χαλίκι και το βάζουμε στην γυάλα. Μιλάμε για τις αποικίες βακτηριδίων που πρέπει να αναπτύξεις κυρίως στο φίλτρο σου για να μπορούν να διασπούν την αμμωνία που αποβάλλουν τα ψάρια στο νερό με τα απορρίματα τους. Αν δεν κάνεις κάτι για να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής των ψαριών σου, όσα ψάρια και να πάρεις θα συνεχίσουν να αρρωσταίνουν και στην συνέχεια να πεθαίνουν.

Υ.Γ.: Όσον αφορά τώρα το αλατούχο διάλυμα με λίγο ψάξιμο βρήκα κάποιες πληροφορίες και στις παραθέτω.

3-10 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού (ανάλογα τη σοβαρότητα της περίπτωσης). Διάβασε και τα παρακάτω που υπάρχουν ήδη στο Aquazone...:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=42629

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=45927

(η θεραπεία αυτή δεν είναι μόνο για ick).

(Ευχαριστώ τον φίλο Ντίνο (filoxenos) για τις πληροφορίες).

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι θελει να πει,οτι εχει ενα πλαστικο ταπερ με ψαρια μεσα κι αναρωτιεται γιατι αρρωστενουν; :bowdown::thumbup::D;);)

Φίλε στράτο δεν είπε το παιδί οτι έχει ένα "ταπερ".Υπάρχουν ενυδρεία το 20 30 40 λιτρων τα οποία είναι πλαστικά.Παλιότερα είχα κι εγώ ένα.Το παληκάρι είναι ένας αρχάριος που ήθελε να κάνει ένα δώρο και ο ιδιοκτήτης του pet shop δεν το ενημέρωσε και του τα πούλησε (Πιστεύω έχει συμβεί αυτό στους περισσότερους).Το πρόβλημα πιστεύω δεν είναι τόσο στο χώρο που έχει τα ψάρια(αν και αυτο παίζει ρόλο αν είναι μικρός) όσο στην βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει βασικά πράγματα. Πρώτα αγοράζουμε τον εξοπλισμό και στη συνέχεια τα ψαράκια. Όταν λες στωμένο χαλικάκι κάτω τι εννοείς; Πήρες 1 ή 2 σακουλάκια χαλίκι τα έβαλες στην πλαστική γυάλα και μετά πρόσθεσες τα ψάρια σου; Καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποια άρθρα που υπάρχουν στο aquazone για το σωστό στρώσιμο και το στήσιμο ενός ενυδρείου. Δεν αγοράζουμε ψαράκια αψήφιστα. Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα ψαράκια για λίγο διάστημα στο pet shop από όπου τα προμηθεύτηκες για να στα κρατήσουν και στην συνέχεια να πάρεις ένα ενυδρείο και να ξεκινήσεις το στήσιμο και το στρώσιμο του. Κάτω από τις τωρινές συνθήκες δεν θα καταφέρεις να κρατήσεις τα ψάρια σου. Όταν μιλάμε για στρώσιμο δεν εννοούμε ότι παίρνουμε το χαλίκι και το βάζουμε στην γυάλα. Μιλάμε για τις αποικίες βακτηριδίων που πρέπει να αναπτύξεις κυρίως στο φίλτρο σου για να μπορούν να διασπούν την αμμωνία που αποβάλλουν τα ψάρια στο νερό με τα απορρίματα τους. Αν δεν κάνεις κάτι για να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής των ψαριών σου, όσα ψάρια και να πάρεις θα συνεχίσουν να αρρωσταίνουν και στην συνέχεια να πεθαίνουν.

Υ.Γ.: Όσον αφορά τώρα το αλατούχο διάλυμα με λίγο ψάξιμο βρήκα κάποιες πληροφορίες και στις παραθέτω.

3-10 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού (ανάλογα τη σοβαρότητα της περίπτωσης). Διάβασε και τα παρακάτω που υπάρχουν ήδη στο Aquazone...:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=42629

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=45927

(η θεραπεία αυτή δεν είναι μόνο για ick).

(Ευχαριστώ τον φίλο Ντίνο (filoxenos) για τις πληροφορίες).

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΣΟΥ.

Όλα αυτά να τα έχεις στο μυαλό σου αν δεν θέλεις να βασανίζεις τα ψάρια. Τελικά όμως δεν μας είπες έζησε το ψάρι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο λινκ που έβαλες φίλε Kanetidis (και δεν δουλεύουν σωστά), είναι τα παρακάτω (από άλλα παλιότερα ποστ):

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=42629

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=45927

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη, Καλού κακού κάνε και μια γεναία αλλαγή νερού πριν ρίξεις αλάτι.Να επισημάνω ότι το αλάτι που ρίχνουμε στο ενυδρείο μας δεν είναι το μαγειρικό αλλά αλάτι για ενυδρεία, επίσης θα πρέπει να αγοράσεις υγρά τεστ για αμμωνία (NH3/NH4) νιτρώδη άλατα (ΝΟ2) και νιτρικά άλατα (ΝΟ3).

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι "τζουκουλινος στο ονομα" ειναι μια χαρα!του ελατωσα την τροφη για 1 μερα και δεν παρουσιαζει πλεον κανενα συμπτωμα!! :bowdown:

υγ thanks mpikis!ετσι εχουν τα πραγματα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...