Jump to content

Αντικατάσταση Co2 Από Φιάλη Με Seachem Excel?


johnnix

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Στο ενυδρειάκη μου έχω εγκαταστήσει το νάνο σύστημα της Tropica το οποίο τρέχει εδώ και 3 μήνες. Ο λόγος που το προμηθεύτηκα είναι γιατί έχω φυτέψει Cuba και από όσα διάβασα χρειαζόμουνα φως και CO2. Το σύστημα δούλευε με αυτόματη βαλβίδα ένα 8ωρο την ημέρα, όση δλδ και η φωτοπερίοδος αλλά μετά από σύσταση προτίμησα να μην το κλείνω καθόλου (μιας και φαίνεται ότι τελικά με το κλείσιμο το pH έπαιζε κατά την διάρκεια ενός 24ώρου). Αυτό βεβαια έχει σαν αποτέλεσμα η φυάλη του να μην αντέχει πάνω από 20 μέρες το οποίο και οικονομικά είναι ... κάπως :) Επειδή θέλω να αποφύγω την αντικατάσταση της φυάλης με μια μεγαλύτερη η ερώτηση μου είναι να μπορώ να κρατήσω την cuba αντικαθιστώντας το CO2 της φυάλης με Excel. Σας αναφέρω ότι όπως είναι το σύστημα τώρα η cuba μου είναι καταπράσσινη, ζωηρή (εδώ και 1.5 μήνα) αλλά σχεδόν στάσιμη (ίσως να φταίει ο τρόπος που τη φύτεψα).

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

To excel δεν κανει δουλεια δυστηχως....

Καλυτερα να πας σε μεγαλυτερη φιάλη.

Οσο αφορα την στασιμοητα μπορει να ειναι απο ελειψη στοιχειων, ή  φωτισμου .,

Link to comment
Share on other sites

To excel δεν κανει δουλεια δυστηχως....

Καλυτερα να πας σε μεγαλυτερη φιάλη.

Οσο αφορα την στασιμοητα μπορει να ειναι απο ελειψη στοιχειων, ή  φωτισμου .,

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Το εξελ δεν κανει δουλεια.

Το ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα και μανομετρα ειναι μονοδρομος..

Link to comment
Share on other sites

Το περίμενα !!!!! χαχαχαχα Τι έχετε να μου προτείνετε λοιπόν? Για μια δίκιλη που μου πρότειναν, εκτός της υψηλής τιμής με ενοχλεί κάπως το γεγονός ο όγκος της (+ ότι μάλλον πρέπει να πάρω και καινούρια μανόμετρα?). Δεν μπόρεσα να βρω κάτι σε ποιό μικρό, μισού κιλού ας πούμε....

Link to comment
Share on other sites

Οσα κιλα μπουκαλα και αν βαλεις,τα μανομετρα δεν τα γλιτωνεις..

Παρε μια 2κιλη,θα σου κραταει και πολυ και αν ανεβεις σε λιτρα δεν θα χρειαστει να παρεις μεγαλητερη,

Link to comment
Share on other sites

Αν τα 95g κρατάνε περίπου 20 μέρες με τα 500 θα είμαι πολύ ικανοποιημένος :) Το έχω καταλάβει ότι σε αυτή την περίπτωση bigger is better αλλά έχω μια απαίτηση σχετικά με την οικονομία χώρου ... Έχει ψωνίσει κανείς από έδω? http://www.papillonpet.de/Englisch/Products/e_CO2bestell.htm

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένεις για την μισόκιλη, υπάρχει:

http://fish.aquaristic.net/Aquarium-CO2-fertilization/?force_sid=9467b04d32257485cdfe370fb56e7a1e

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένεις για την μισόκιλη, υπάρχει:

http://fish.aquaristic.net/Aquarium-CO2-fertilization/?force_sid=9467b04d32257485cdfe370fb56e7a1e

 

Φωτιά οι Γερμανοί στα μεταφορικά :) 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πάω σε 2κιλη μπουκάλα καινούρια, την οποία θα προμηθευτώ από μαγαζί το οποίο θα μου την γεμίζει κιόλας. Το πρόβλημα είναι ότι έρχεται μόνο με την κεντρική βάνα, γνωρίζει κανένας που μπορώ να βρω 2πλα μανόμετρα με βελόνα ρύθμισης από Ελλάδα κατά προτίμηση? :) Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Απο που θα την παρεις; Ρωταω γιατι ορισμενα τετοια μαγαζια φερνουν και σετακια μειωτηρες με μανομετρα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Απο που θα την παρεις; Ρωταω γιατι ορισμενα τετοια μαγαζια φερνουν και σετακια μειωτηρες με μανομετρα κτλ.

 

Είναι μαγαζί εδώ στις Σέρρες με πυροσβεστικά είδη, μου το είχε πει ο άνθρωπος ότι παλιά έδινε σετάκι αλλά τώρα δυστυχώς δίνει μόνο την μπουκάλα. Έχω βρει από εκωτερικό φυσικά αλλά δεν γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου έξω :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αδερφε ειναι λιγο πονεμενη ιστορια τα μανομετρα. Οι περισσοτεροι καταφυγαμε στην λυση του εξωτερικου γιατι απλα εδω αν βρεις οι τιμες ειναι τσιμπημενες. Βεβαια ας δουμε αν καποιος εχει κατι αλλο να προτεινει, μιας και δεν ξερω τη συγκεκριμενη στιγμη τι γινεται στην αγορα. Που ξερεις μπορει να υπαρχει κατι καινουριο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...