Jump to content

Ερωτηση Για Ριακτορα....


thanasis76

Recommended Posts

καλησπερα!!!! μιας και μεχρι να βαλω κοραλια στο ενυδρειο θελω να ειμαι οσο γινετε πιο ετοιμος....

ειμαι στην φαση που ψαχνομαι για ριακτορα...

εχω 2-3 ερωτησουλες για να αποφασισω τι ειναι πιο καλα να βαλω....

 

1. ποια η ακριβης λειτουργεια του ριακτορα με πελλετ...??? με απλα λογια... :) :)

2. ειναι πιο καλα να βαλω 2 ριακτορες με αντιφωσφορο και ανθρακα, η' εναν ριακτορα με πελλετ.??

3. οι ριακτορες για να δουλεψουν σωστα, χρειαζονται τιποτα εξτρα...??

 

 

ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα γνώστης, απο αυτά που έχω καταλάβει διαβάζωντας είναι τα εξής:

 

1) Το πελλετ είναι υλικό στο οποίο ευνοοείται η ανάπτυξη βακτηρίων που τραβάνε τα νιτρικά. Τα πελλετ τα βάζεις όταν δεν μπορείς με άλλες μεθόδους να μειώσεις τα νιτρικά σου. Ωστόσο επειδή τραβάει παρα πολύ εντονα τα νιτρικά μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με τα κοράλια σου απο την απότομη μείωση.

 

2) Στην αρχή καλύτερα να πάς με αντιφώσφωρο και άνθρακα. Οταν ωριμάσει το ενυδρείο σου και ο βράχος τραβάει τα φωσφορικά μπορείς να δεις αν χρειάζεσαι πλέον αντιφώσφορο. Το πέλλετ θα το δείς ακόμα πιο μετά αν θα το χρειαστείς για να κοντρολάρεις τα φωσφορικά σου.

 

3) Για να δουλέψουν σωστά οι ρεάκτορες θέλουν την κατάλληλη ροή. Ο ανθρακας πχ θέλει αργή ροή νερού και αντιφώσφορος ροή ισα ίσα να τον ανακατεύει. Με καποιον τρόπο (βάννες, αντλιες) πρέπει να εξασφαλίσεις αυτές τις ροές! Επίσης δεν κάνουν όλοι οι ριάκτορες για όλα τα υλικά!

 

 

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

Ριακτορα με αντιφωσφωρο να βαλεις θα σε βοηθησει στα φωσφωρικα πολυ επισεις και ριακτορα με πελλετ ,το ενα δεν ενοχλει το αλλο ,ανθρακα μπορεις να βαλεις σε καλτσα για μια βδομαδα το μηνα,μην ξεχνας τραβαει και μεταλα και στοιχεια τα οποια τα χρειαζομαστε στο νερο για τα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!!!! αναμενω κι αλλες αποψεις για να δω πως θα κινηθω...

Link to comment
Share on other sites

Ριακτορα με αντιφωσφωρο να βαλεις θα σε βοηθησει στα φωσφωρικα πολυ επισεις και ριακτορα με πελλετ ,το ενα δεν ενοχλει το αλλο ,ανθρακα μπορεις να βαλεις σε καλτσα για μια βδομαδα το μηνα,μην ξεχνας τραβαει και μεταλα και στοιχεια τα οποια τα χρειαζομαστε στο νερο για τα κοραλια.

 

πιο τραβαει και μεταλα και στοιχεια που χρειαζομαστε για τα κοραλια..? ο Ανθρακας???

δηλαδη η γνωμη σου ειναι να βαλω εναν με αντιφωσφωρο και εναν με πελλετ...???

Link to comment
Share on other sites

πιο τραβαει και μεταλα και στοιχεια που χρειαζομαστε για τα κοραλια..? ο Ανθρακας???

δηλαδη η γνωμη σου ειναι να βαλω εναν με αντιφωσφωρο και εναν με πελλετ...???

Ακριβος Θαναση.
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω οταν μηδενιστουν τα φωσφωρικα και λιγο μετα αφαιρεις τον αντιφωσφωρο και τα παρακολουθεις οταν δεις οτι ανεβαινουν ξαναπροσθετεις ειτε σε καλτσα ειτε σε ριακτορα Η μονη ασφαλη μετρηση φωσφωρικων ειναι το φωτομετρο τις Hanna.Η μεγαλυτερη ζημια στο ενυδρειο ειναι τα φωσφωρικα για τα κοραλια και μονο.Εχοντας ας πουμε υψηλα νιτρικα το μονο που θα δεις ειναι οχι φωτεινα εντονα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω οταν μηδενιστουν τα φωσφωρικα και λιγο μετα αφαιρεις τον αντιφωσφωρο και τα παρακολουθεις οταν δεις οτι ανεβαινουν ξαναπροσθετεις ειτε σε καλτσα ειτε σε ριακτορα Η μονη ασφαλη μετρηση φωσφωρικων ειναι το φωτομετρο τις Hanna.Η μεγαλυτερη ζημια στο ενυδρειο ειναι τα φωσφωρικα για τα κοραλια και μονο.Εχοντας ας πουμε υψηλα νιτρικα το μονο που θα δεις ειναι οχι φωτεινα εντονα χρωματα.

 

μετα απο διαβασμα καταλαβα οτι τα φωσφωρικα οπως το λες ειναι πολυ σημαντικα οπως και τα ΝΟ3.... και πρεπει να ειναι χαμηλα.

διαβασα ομως επισης οτι δεν πρεπει να εχουμε το απολυτο μηδεν....

χρειαζεται ας πουμε καπου στο 0.03-0.05 .... PO4

και επιδη καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι τα φωσφωρικα εχω παραγγειλει ενα της Hanna....

Link to comment
Share on other sites

αφου απο οσο καταλαβα το πελλετ ειναι για να δημιουργει βακτηρια που με την σειρα τους καταναλωνουν φωσφωρικα και νιτρικα....   γιατι δεν χρησιμοποιουμε το αντιστοιχο Κ1 σε moving bed....???

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα τι ριακτορα θες.

1.ριακτορα για φιλτρανση (ανθρακα, αντιφωσφορο,πελετ)

ή

2.ριακτορα για να διατρηρησεις τα κοραλια(ασβεστιου )?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο διαβασμα καταλαβα οτι τα φωσφωρικα οπως το λες ειναι πολυ σημαντικα οπως και τα ΝΟ3.... και πρεπει να ειναι χαμηλα.

διαβασα ομως επισης οτι δεν πρεπει να εχουμε το απολυτο μηδεν....

χρειαζεται ας πουμε καπου στο 0.03-0.05 .... PO4

και επιδη καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι τα φωσφωρικα εχω παραγγειλει ενα της Hanna....

Σωστα μην ξεχνας οτι το 0 στα φωσφωρικα και στα νιτρικα ποτε δεν ειναι 0.Σε καθε ταισμα τα φωσφωρικα θα ανεβαινουν.Στο 0,03 εισαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα τι ριακτορα θες.

1.ριακτορα για φιλτρανση (ανθρακα, αντιφωσφορο,πελετ)

ή

2.ριακτορα για να διατρηρησεις τα κοραλια(ασβεστιου )?

 

νομιζω το γραφω στην αρχη....

σκεφτομαι να βαλω με αντιφωσφωρο και ανθρακα η' πελλετ.  ??? και ζητησα την βοηθεια των παιδιων για το πια επιλογη ειναι η καλλητερη...

δεν ανεφερα καπου για τροφη για τα κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Σωστα μην ξεχνας οτι το 0 στα φωσφωρικα και στα νιτρικα ποτε δεν ειναι 0.Σε καθε ταισμα τα φωσφωρικα θα ανεβαινουν.Στο 0,03 εισαι καλα.

 

οποτε πιο καλα λοιπον να βαλω εναν με αντιφωσφωρο και εναν με πελλετ η Κ1 .. σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας βοηθαει κυριως σε soft και ανεμωνες (βλενες τοξινες).Εγω θα εβαζα και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

μα και γω να σε βοηθησω θελω.

εχεις τοσο μεγαλο πρόβλημα με νιτρικα και φωσφορικα

ώστε να ψάχνεις ριακτορα?στο λεω γιατι δεν είναι τοσο

απαραιτητο.

αλλα αν θες καλα και σονυ ριακτορα θα σου ελεγα να

βαλεις μονο πελετ.που τραβαει και τα δυο.

φιλικα παντα

 

Link to comment
Share on other sites

μα και γω να σε βοηθησω θελω.

εχεις τοσο μεγαλο πρόβλημα με νιτρικα και φωσφορικα

ώστε να ψάχνεις ριακτορα?στο λεω γιατι δεν είναι τοσο

απαραιτητο.

αλλα αν θες καλα και σονυ ριακτορα θα σου ελεγα να

βαλεις μονο πελετ.που τραβαει και τα δυο.

φιλικα παντα

 

σε ευχαριστω πολυ!!! το ξερω πως να βοηθησεις θελεις, απλα ειπα οτι δεν ανεφερα καπου για σημπληρωση φαγητου για τα κοραλια.

 

το ενυδρειο ειναι νεο και σε λιγο θα αρχισω το στοκαρισμα σε ψαρια

νιτρικα και φωσφωρικα για την ωρα δεν πεφτουν..

βαζοντας και ψαρια ισως η κατασταση γινει χειροτερη, οποτε θελω να ειμαι προετημασμενος...

 

Αληθεια γιατι στα θαλασσινα ολοι προτεινουν πελλετ και οχι Κ1 αφου κανει την ιδια δουλεια..??

Link to comment
Share on other sites

οποτε πιο καλα λοιπον να βαλω εναν με αντιφωσφωρο και εναν με πελλετ η Κ1 .. σωστα??

ποιο λες Κ1?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο,δεν ξερω αποτελεσματα.

 

οτι καλλητερο για βιολογια... :) :) Αν δεις βιντεακια φτιαχνουν και ολοκληρα σαμπ μονο με τετοιο....

γι αυτο μου κανει εντυπωση που στο θαλασσινο δεν το εχω ακουσει καθολου, ενο το πελλετ συνεχεια...

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα θέλουμε τρεις ριάκτορες για καλυτερα αποτελεσματα σε SPS και με μερικά μαλακά? 

 

Και αντι φώσφορο και άνθρακα και πέλλετ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...