Jump to content

Recommended Posts

Υπάρχουν σε ένα ενυδρείο ένα orada και ένα lion head οι τιμές του νερού είναι όλες μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα το lion head έκανε 2-3 μέρες σπασμωδικές κινήσεις και σαν να έξυνε τα βράγχια του στο βυθό σήμερα η ουρά του και τα πτερύγια του από άσπρα έχουν γίνει ροζ και έχουν πάνω τους σαν μπουρμπουλήθρες το ψάρι κάθετε ακίνητο στην επιφάνεια του νερού σε μια γωνία και κουνάει μόνο τα μάτια του. Τι έχει; Να απομακρυνθεί από το ενυδρείο να το βάλουμε σε μια γυάλα; Εμένα μου φαίνεται σαν δηλητηρίαση από ένα βιβλίο που περιέγραφε κάπως τα συμπτώματα. Ας δώσει πληροφορίες όποιος μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να το απομονωσεις,και ξεκινα το με μπανακια απο αλατι ενυδρειακο μαζι με αυξηση θερμοκρασιας....

πιθανοτατα ειναι και βακτηριδιακο.....

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να το απομονωσεις,και ξεκινα το με μπανακια απο αλατι ενυδρειακο μαζι με αυξηση θερμοκρασιας....

πιθανοτατα ειναι και βακτηριδιακο.....

Τι ποσότητα ανα λίτρο νερού;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πάνω πάνω κάτω από το ραχιαίο πτερύγιο σαν να του λείπουν μια μικρή σειρά λέπια. Μήπως το δάγκωσε κανένα άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

διαβασε πολυ προσεχτικα παρακατω,και θα δεις τις δοσολογιες..

το αλατι που θα χρησιμοποιησεις θα ειναι ειτε για ενυδρεια γλυκου νερου..η αν δεν βρεις χοντρο αλατι τυροκομειου,το οποιο θα το διαλυσεις καλα πριν να το χρησιμοποιησεις.....

εδω..

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πάνω πάνω κάτω από το ραχιαίο πτερύγιο σαν να του λείπουν μια μικρή σειρά λέπια. Μήπως το δάγκωσε κανένα άλλο;;;

Αυτο ειναι πολυ πιθανο μολις βλεπουθνε ενα αρρωστο κι αδυναμο ορμανε ολα επανω του.

Link to comment
Share on other sites

διαβασε πολυ προσεχτικα παρακατω,και θα δεις τις δοσολογιες..

το αλατι που θα χρησιμοποιησεις θα ειναι ειτε για ενυδρεια γλυκου νερου..η αν δεν βρεις χοντρο αλατι τυροκομειου,το οποιο θα το διαλυσεις καλα πριν να το χρησιμοποιησεις.....

εδω..

Το διάβασα αλλά μήπως μπορείς να με βοηθήσεις ποιο είναι το 0,9% μέσα σε 10 λίτρα π.χ.;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Black_dragon, τα lion head είναι ίσως ένα από τα πιο ευαίσθητα χρυσόψαρα.

Το ενυδρείο σου μην ξεχνάς είναι με 30 μέρες στρώσημο μόνο, άρα φρέσκο και δεν ξέρω αν είναι κιόλας έτοιμο.

Συμφωνώ με τον φίλο klaz ότι για πρώτη φάση πρέπει να προχωρήσεις σε ενυδρειακό αλάτι, αν και νομίζω ότι το χάνεις το ψαράκι. Μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

3-10 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού (ανάλογα τη σοβαρότητα της περίπτωσης). Διάβασε και τα παρακάτω που υπάρχουν ήδη στο Aquazone...:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=42629

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=45927

(η θεραπεία αυτή δεν είναι μόνο για ick).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Black_dragon, τα lion head είναι ίσως ένα από τα πιο ευαίσθητα χρυσόψαρα.

Το ενυδρείο σου μην ξεχνάς είναι με 30 μέρες στρώσημο μόνο, άρα φρέσκο και δεν ξέρω αν είναι κιόλας έτοιμο.

Συμφωνώ με τον φίλο klaz ότι για πρώτη φάση πρέπει να προχωρήσεις σε ενυδρειακό αλάτι, αν και νομίζω ότι το χάνεις το ψαράκι. Μακάρι να κάνω λάθος.

Εγώ θα κάνω ότι μπορώ. Όλα τα ψάρια είναι οκ εκτός 2 αγκελόψαρα και 1 lionhead.

Πήρα ένα μικρό ενυδρείο (16 λίτρα) για καραντίνα το έβαλα εκεί και έβαλα και το αλάτι του. Στο μεγάλο ενυδρείο από τις εργασίες που έγιναν στρεσαρίστηκε ένα μικρό σκαλάρι και γέμισε μπουρμπουλήθρες και έβαλα ένα φάρμακο τις waterlife (protozin) έστω και προληπτικά μην την φάμε και από κανένα άλλο. Και ένα μεγάλο αγγελόψαρο είναι λίγο χάλια αλλά δεν έχει τίποτα που να δείχνει αρρώστια απλά είναι συνέχεια κριμένο και βγαίνει για λίγο κ χώνετε κάτω από ένα φυτό με πλατιά φίλα μετά τρέχει χαρούμενο παίζει με μπερδεύει. Ελπίζω αν είναι κάτι να περάσει με το φάρμακο γιατί δεν ξέρω τι να του κάνω.

Link to comment
Share on other sites

3-10 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού (ανάλογα τη σοβαρότητα της περίπτωσης). Διάβασε και τα παρακάτω που υπάρχουν ήδη στο Aquazone...:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=42629

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=45927

(η θεραπεία αυτή δεν είναι μόνο για ick).

Ευχαριστώ για την απάντηση και link, είναι πολύ κατατοπιστικά. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβάσω την θερμοκρασία και στο μεγάλο στους 28-29 βαθμούς;;; ένα ψάρι έχει ick να την ανεβάσω για όλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα ψάρι έχει ick, τότε έχει όλο το ενυδρείο και θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις συνολικά. Δεν είναι μόνο τα παράσιτα που υπάρχουν πάνω στο ψάρι αλλά και εκατομμύρια άλλα (συν τα αυγά τους) που υπάρχουν στο νερό, στο βυθό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα ψάρι έχει ick, τότε έχει όλο το ενυδρείο και θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις συνολικά. Δεν είναι μόνο τα παράσιτα που υπάρχουν πάνω στο ψάρι αλλά και εκατομμύρια άλλα (συν τα αυγά τους) που υπάρχουν στο νερό, στο βυθό κλπ.

Ok Η θερμοκρασία έχει ρυθμιστεί στους 28-29 βαθμούς. Έχω άλλο πρόβλημα όμως η θεραπεία με το φάρμακο τελειώνει παρασκευή(Το φάρμακο θέλει να βάλω 1η ,2η ,3η και 6η μέρα. Πρώτη ημέρα ήταν εχθές, και τελευταία μέρα Παρασκευή.) και εγώ Παρασκευή πρωί πετάω και θα λείπω 3 βδομάδες θα είναι στο σπίτι η μάνα μου να ταΐζει αλλά από εκεί και ύστερα δεν ξέρει τι άλλο να κάνει. Εγώ την παρασκευή θα μπορώ πριν φύγω να κατεβάσω την θερμοκρασία στα φυσιολογικά;;; Θα πρέπει να βάλω άνθρακα για να μαζέψει τα φάρμακα;;; Και αν ναι θα μπορεί να μείνει μέσα στο φίλτρο 3 βδομάδες ώσπου να γυρίσω;;; Κακή περίοδο έγινε η στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μείνει το ενυδρείο 3 εβδομάδες χωρίς αλλαγή νερού, μετά από τέτοια προβλήματα και μετά από θεραπεία? Πάνε τα ψάρια...

Αναγκαστικά τότε θα μειώσεις το χρόνο κατά 3 ημέρες (δεν είναι 1 ημέρα αλλά 3, γιατί είναι και ο χρόνος που πρέπει να μείνει μετά και η τελευταία δόση), ώστε να προλάβεις να κάνεις γενναία αλλαγή νερού και να βάλεις άνθρακα (δεν πειράζει που θα μείνει μέσα). Ετσι βέβαια, κινδυνεύεις (και μάλιστα σοβαρά) να μην αντιμετωπιστεί σωστά το παράσιτο και να έχεις μετά χειρότερα προβλήματα...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα είσαι εκεί να παρακολουθείς το ενυδρείο (πάντα χρειάζεται μετά από θεραπείες) και φυσικά η έλλειψη αλλαγής νερού για τόσο πολύ διάστημα. Το πιο σωστό είναι να βρεις κάποιον σχετικό, να αναλάβει τη σωστή συντήρηση του ενυδρείου σου για όσο καιρό θα λείπεις. Διαφορετικά εκτιμώ ότι ο κίνδυνος σε αυτή τη φάση, να αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα τα ψάρια σου, είναι πολύ αυξημένος - 3 εβδομάδες είναι πολύ μεγάλο διάστημα για ένα ενυδρείο σαν το δικό σου και στη φάση που είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μείνει το ενυδρείο 3 εβδομάδες χωρίς αλλαγή νερού, μετά από τέτοια προβλήματα και μετά από θεραπεία? Πάνε τα ψάρια...

Αναγκαστικά τότε θα μειώσεις το χρόνο κατά 3 ημέρες (δεν είναι 1 ημέρα αλλά 3, γιατί είναι και ο χρόνος που πρέπει να μείνει μετά και η τελευταία δόση), ώστε να προλάβεις να κάνεις γενναία αλλαγή νερού και να βάλεις άνθρακα (δεν πειράζει που θα μείνει μέσα). Ετσι βέβαια, κινδυνεύεις (και μάλιστα σοβαρά) να μην αντιμετωπιστεί σωστά το παράσιτο και να έχεις μετά χειρότερα προβλήματα...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα είσαι εκεί να παρακολουθείς το ενυδρείο (πάντα χρειάζεται μετά από θεραπείες) και φυσικά η έλλειψη αλλαγής νερού για τόσο πολύ διάστημα. Το πιο σωστό είναι να βρεις κάποιον σχετικό, να αναλάβει τη σωστή συντήρηση του ενυδρείου σου για όσο καιρό θα λείπεις. Διαφορετικά εκτιμώ ότι ο κίνδυνος σε αυτή τη φάση, να αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα τα ψάρια σου, είναι πολύ αυξημένος - 3 εβδομάδες είναι πολύ μεγάλο διάστημα για ένα ενυδρείο σαν το δικό σου και στη φάση που είναι...

Ok ξέρεις πως θα κάνω ότι μπορώ πες μου αναλυτικά τι πρέπει να πω να κάνουν... Και πές μου επίσης τι να κάνω εγώ μέχρι να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο αναλυτικά να σου πω?

Οταν ξεκινάς μια θεραπεία πρέπει να την κάνεις και να την ολοκληρώνεις ΣΩΣΤΑ και να μην τη κόβεις, γιατί κινδυνεύεις αντί να εξοντώσεις τα παθογόνα, να τα δυναμώσεις απέναντι στο φάρμακο και μετά να γίνεται πολύ δύσκολη η εξάλειψή τους.

Και μετά από κάθε θεραπεία το ενυδρείο θέλει προσεκτική παρακολούθηση για κάμποσες μέρες για να προλάβεις τυχόν παρενέργειες ή άλλα προβλήματα, από την αγωγή ή τις συνέπειές της.

Επίσης 3 εβδομάδες χωρίς αλλαγή νερού σε τέτοια φάση ενυδρείου, δεν νοείται... (ΙΜΟ).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι ick. διότι το ick ομοιάζει πάρα πολλή με το oodinium δες λίγο εδώ και σύγκρινε της πρώτες φωτογραφίες με την φωτογραφία από από την έβδομη σειρά.

http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

Η βασική τους διαφορά είναι ότι το Ick έχει άσπρο χρώμα ενώ το oodinium γκρίζο έως ασημή.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο αναλυτικά να σου πω?

Οταν ξεκινάς μια θεραπεία πρέπει να την κάνεις και να την ολοκληρώνεις ΣΩΣΤΑ και να μην τη κόβεις, γιατί κινδυνεύεις αντί να εξοντώσεις τα παθογόνα, να τα δυναμώσεις απέναντι στο φάρμακο και μετά να γίνεται πολύ δύσκολη η εξάλειψή τους.

Και μετά από κάθε θεραπεία το ενυδρείο θέλει προσεκτική παρακολούθηση για κάμποσες μέρες για να προλάβεις τυχόν παρενέργειες ή άλλα προβλήματα, από την αγωγή ή τις συνέπειές της.

Επίσης 3 εβδομάδες χωρίς αλλαγή νερού σε τέτοια φάση ενυδρείου, δεν νοείται... (ΙΜΟ).

Θέλω να μου πεις...Την Παρασκευή φεύγοντας να βάλω την τελευταία δόση του φαρμάκου και μετά να βάλω και τον άνθρακα; Και μέσα στις 3 βδομάδες πόσες φορές πρέπει να γίνει αλλαγή νερού;;; (για να στείλω να την κάνουνε.) Μετά θέλω να μου πεις μήπως είναι καλύτερα να βάλω την τελευταία δόση την Πέμπτη και την παρασκευή το πρωί να βάλω τον άνθρακα να φτιάξω την θερμοκρασία στα φυσιολογικά και να φύγω;;; Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το λινκ δεν βγαίνει σωστά πάνε επέλεξε από αριστερά το Online Hospital μετά διάλεξε το Diagnosis thlrough pictures και τέλος το indetifiable on the body, skins and fins. Έχει φανταστικές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι ick. διότι το ick ομοιάζει πάρα πολλή με το oodinium δες λίγο εδώ και σύγκρινε της πρώτες φωτογραφίες με την φωτογραφία από από την έβδομη σειρά.

http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

Η βασική τους διαφορά είναι ότι το Ick έχει άσπρο χρώμα ενώ το oodinium γκρίζο έως ασημή.

Όχι φίλε μου είναι κάτασπρα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πεις...Την Παρασκευή φεύγοντας να βάλω την τελευταία δόση του φαρμάκου και μετά να βάλω και τον άνθρακα; Και μέσα στις 3 βδομάδες πόσες φορές πρέπει να γίνει αλλαγή νερού;;; (για να στείλω να την κάνουνε.) Μετά θέλω να μου πεις μήπως είναι καλύτερα να βάλω την τελευταία δόση την Πέμπτη και την παρασκευή το πρωί να βάλω τον άνθρακα να φτιάξω την θερμοκρασία στα φυσιολογικά και να φύγω;;; Αυτά...

Σε όλες τις ερωτήσεις έχω απαντήσει στα 2 παραπάνω μηνύματα...

ΟΧΙ, δεν είναι σωστό να βάλεις τη τελευταία δόση και μετά άνθρακα, γιατί θα την ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΏΣΕΙ και θα είναι σαν να μην την έβαλες... Αρα, δεν θα έχεις εφαρμόσει ΣΩΣΤΑ τη θεραπεία...

ΟΧΙ, δεν είναι σωστό να βάλεις την τελευταία δόση άλλη μέρα από αυτή που λέει στις οδηγίες... θα έχεις παραβιάσει τη ΣΩΣΤΗ εφαρμογή της θεραπείας... Αρα, θα κινδυνεύεις με αυτό που σου έγραψα παραπάνω...

Αλλαγές νερού κάνουμε κάθε εβδομάδα. Και ειδικά μετά από θεραπείες φροντίζουμε να είμαστε σχολαστικοί σε αυτό, όπως και σε συνεχή παρακολούθηση του ενυδρείου με μετρήσεις κλπ, ώστε να προλάβουμε τυχόν παρενέργειες ή άλλες συνέπειες από την αγωγή. Επίσης κάνουμε πολύ καλό καθαρισμό του ενυδρείου. Ειδικά μετά από θεραπεία αλλάζουμε περισσότερο νερό, είμαστε πιο προσεκτικοί στις παραμέτρους του φρέσκου, κάνουμε πιο αργά τις αλλαγές και γενικά προσέχουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις ερωτήσεις έχω απαντήσει στα 2 παραπάνω μηνύματα...

ΟΧΙ, δεν είναι σωστό να βάλεις τη τελευταία δόση και μετά άνθρακα, γιατί θα την ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΏΣΕΙ και θα είναι σαν να μην την έβαλες... Αρα, δεν θα έχεις εφαρμόσει ΣΩΣΤΑ τη θεραπεία...

ΟΧΙ, δεν είναι σωστό να βάλεις την τελευταία δόση άλλη μέρα από αυτή που λέει στις οδηγίες... θα έχεις παραβιάσει τη ΣΩΣΤΗ εφαρμογή της θεραπείας... Αρα, θα κινδυνεύεις με αυτό που σου έγραψα παραπάνω...

Αλλαγές νερού κάνουμε κάθε εβδομάδα. Και ειδικά μετά από θεραπείες φροντίζουμε να είμαστε σχολαστικοί σε αυτό, όπως και σε συνεχή παρακολούθηση του ενυδρείου με μετρήσεις κλπ, ώστε να προλάβουμε τυχόν παρενέργειες ή άλλες συνέπειες από την αγωγή. Επίσης κάνουμε πολύ καλό καθαρισμό του ενυδρείου. Ειδικά μετά από θεραπεία αλλάζουμε περισσότερο νερό, είμαστε πιο προσεκτικοί στις παραμέτρους του φρέσκου, κάνουμε πιο αργά τις αλλαγές και γενικά προσέχουμε περισσότερο.

OK φίλε ευχαριστώ για όλα. Θα τα φροντίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...