Jump to content

Co2 Και Διαρροή?


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

 

Θεωρητική ειναι η ερωτηση....

 

Επειδη σε λιγες μερες προκειται να βαλω συστημα co2 με 2κιλη μπουκαλα στο ενυδρειο μου,αναρωτηθηκα μηπως υπαρχει καμια περιπτωση διαρροης και κατα ποσο κινδυνευω ενω κοιμαμαι ας πουμε.....το ενυδρειο ειναι στο υπνοδωματιο.

 

Ισως η απορια μου να ειναι χαζη....αλλα ηθελα να ρωτησω και να ακουσω τις γνωμες σας σαν πολυ πιο εμπειροι απο μενα αν εχετε αντιμετωπισει καποια διαρροη εσεις και τι κανατε ή τι μετρα πρεπει να εχουμε για να αποφυγουμε μια διαρροη ή αν τελικα μια τετοια διαρροη ποσο επικινδυνη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Θεωρητική ειναι η ερωτηση....

 

Επειδη σε λιγες μερες προκειται να βαλω συστημα co2 με 2κιλη μπουκαλα στο ενυδρειο μου,αναρωτηθηκα μηπως υπαρχει καμια περιπτωση διαρροης και κατα ποσο κινδυνευω ενω κοιμαμαι ας πουμε.....το ενυδρειο ειναι στο υπνοδωματιο.

 

Ισως η απορια μου να ειναι χαζη....αλλα ηθελα να ρωτησω και να ακουσω τις γνωμες σας σαν πολυ πιο εμπειροι απο μενα αν εχετε αντιμετωπισει καποια διαρροη εσεις και τι κανατε ή τι μετρα πρεπει να εχουμε για να αποφυγουμε μια διαρροη ή αν τελικα μια τετοια διαρροη ποσο επικινδυνη ειναι?

 

Ισως κοιμηθεις λιγο παραπάνω. .:)

Θα την ελενχεις ρε συ , σαπουναδα και ψαξιμο για διαροη,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δουμε Γιωργο. Βασικος ελεγχος στα o rings του μειωτηρα και καινουριο σωληνακι (αν ειναι φθαρμενο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!

Σε μια αποτομη διαρροη ομως?Ετσι ωστε να αδειασει ας πουμε ολη η μπουκαλα σε δευτερολεπτα? Ή δεν υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!

Σε μια αποτομη διαρροη ομως?Ετσι ωστε να αδειασει ας πουμε ολη η μπουκαλα σε δευτερολεπτα? Ή δεν υπαρχει τετοια περιπτωση?

 

Γιωργο το ειχα παθει εγω παλιοτερα και τα ειχα αλλαξει τα λαστιχακια.Δεν παθαινεις τιποτα απλα μενουν τα φυτα χωρις co2 μεχρι να το φτιαξεις και να την ξαναγεμισεις.Βασικα ο ιδιος που τις γεμιζει μπορει να βαλει σαπουναδα και να το δει και αν χρειαζεται να σου αλλαξει λαστιχακι.Ο μεγαλυτερος κινδυνος που εχεις μονο με την μπουκαλα ειναι οταν ειναι γεματη και σου πεσει μην χτυπησει το κλειστρο.Εκει οντως πρεπει να φοβασαι.τιποτα αλλο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το ειχα παθει εγω παλιοτερα και τα ειχα αλλαξει τα λαστιχακια.Δεν παθαινεις τιποτα απλα μενουν τα φυτα χωρις co2 μεχρι να το φτιαξεις και να την ξαναγεμισεις.Βασικα ο ιδιος που τις γεμιζει μπορει να βαλει σαπουναδα και να το δει και αν χρειαζεται να σου αλλαξει λαστιχακι.Ο μεγαλυτερος κινδυνος που εχεις μονο με την μπουκαλα ειναι οταν ειναι γεματη και σου πεσει μην χτυπησει το κλειστρο.Εκει οντως πρεπει να φοβασαι.τιποτα αλλο

 

+1

Και εγώ το έχω πάθει, να μην πατάνε καλά τα λαστιχάκια του μειωτήρα και να έχω διαρροή που κάποια στιγμή να ακούγεται απέναντι ο θόρυβος, ξέρεις ένα απότομο φφφςςςςςςςςςςς και η γυναίκα μου να τρέχει πανικόβλητη..... :)

Δεν παθαίνεις τίποτα από την όποια διαρροή.....αν βέβαια χτυπήσει το κλείστρο...ε...θέλει λίγο προσοχή και μετά επισκευή.

Πάντως το διοξείδιο δεν εκρήγνυται, έτσι μου είχαν πει από την εταιρία που το είχα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

+1

Και εγώ το έχω πάθει, να μην πατάνε καλά τα λαστιχάκια του μειωτήρα και να έχω διαρροή που κάποια στιγμή να ακούγεται απέναντι ο θόρυβος, ξέρεις ένα απότομο φφφςςςςςςςςςςς και η γυναίκα μου να τρέχει πανικόβλητη..... :)

Δεν παθαίνεις τίποτα από την όποια διαρροή.....αν βέβαια χτυπήσει το κλείστρο...ε...θέλει λίγο προσοχή και μετά επισκευή.

Πάντως το διοξείδιο δεν εκρήγνυται, έτσι μου είχαν πει από την εταιρία που το είχα πάρει.

Το διοξειδιο δεν εκρυγνηται απλα λογω πιεσης της μπουκαλας θελει προσοχη μην φυγει κανενα κλειστρο.Γι'αυτο θελει προσοχη και στηριξη

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν Γιωργο,με σαπουναδα ελεγχεις αν εχεις διαρροη.Αν δεις οτι η μπουκαλα αδειαζει γρηγορα τοτε αρχιζεις να ψαχνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε να χτυπησει το κλειστρο?

Τι πρεπει να φοβαμαι δηλαδη? :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε να χτυπησει το κλειστρο?

Τι πρεπει να φοβαμαι δηλαδη? :)

Τίποτα τρομερό....

Αν υπάρξει μεγάλη διαρροή , από την πίεση μπορεί να εκτοξευθεί το κλείστρο της φιάλης.... αν και μου φαίνεται κάπως ακραίο το σενάριο.....

Link to comment
Share on other sites

Το διοξείδιο δεν είναι δηλητήριο, τουλάχιστον σε μικρές ποσότητες, πιο πολύ κινδυνεύεις από το αν εκραγεί η φιάλη παρά από το διοξείδιο, και αν η μπουκάλα έχει ελεχθεί δεν υπάρχει κίνδυνος

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1

 

Τοξικότητα του CO2 - Επιδράσεις στο νευρικό σύστημα

Η περιεκτικότητα του καθαρού αέρα σε CO2 (κατά μέσο όρο μεταξύ της στάθμης της θάλασσας και μέχρι ύψους περίπου 30 Km) κυμαίνεται από 0,036 % (360 ppm) έως και 0,039% (390 ppm), ανάλογα με την τοποθεσία.
Η παρατεταμένη έκθεση σε μέτριες συγκεντρώσεις μπορεί να προκαλέσει
οξέωση και να έχει αρνητικές συνέπειες για το μεταβολισμό του ασβεστίου και του φωσφόρου. Το διοξείδιο του άνθρακα είναι τοξικό για την καρδιά και προκαλεί αρρυθμίες.

 
Κύρια συμπτώματα της τοξικότητας του CO2 από την αύξηση της περιεκτικότητάς του στον αέρα.

Η τοξικότητα και οι επιπτώσεις της αυξάνονται με την αύξηση της περιεκτικότητας του αέρα σε CO2 :

  • Σε περιεκτικότητα 1% v/v (γεμάτη αίθουσα με κακό εξαερισμό), το CO2 μπορεί σε παρατεταμένη έκθεση να προκαλέσει υπνηλία.
  • Σε περιεκτικότητα 2% v/v το CO2 συμπεριφέρεται ως ήπιο ναρκωτικό. Προκαλεί αυξημένη αρτηριακή πίεση και καρδιακό ρυθμό, και μειώνει την ακοή.
  • Σε περιεκτικότητα περίπου 5% v/v προκαλεί διέγερση του αναπνευστικού κέντρου, ζάλη, σύγχυση και δυσκολία στην αναπνοή συνοδευόμενη από κεφαλαλγία και δύσπνοια.
  • Σε περιεκτικότητα 8% v/v προκαλεί κεφαλαλγία, εφίδρωση, παραισθήσεις, τρόμο και απώλεια συνείδησης μετά την έκθεση για πέντε έως δέκα λεπτά.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα τρομερό....

Αν υπάρξει μεγάλη διαρροή , από την πίεση μπορεί να εκτοξευθεί το κλείστρο της φιάλης.... αν και μου φαίνεται κάπως ακραίο το σενάριο..

 

 

Για σιγουρια να κυκλοφορειται στο σπιτι με κρανος :bling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για σιγουρια να κυκλοφορειται στο σπιτι με κρανος :bling:

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...