Jump to content

Αυγα Δισκων


zapetros

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν εχεται παρατηρησει τα αυγα των δισκων ασπριζουν .ειναι αρωστεια?τι κανετε για να μην υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ασπρίζουν σημαίνει ότι δεν είναι γονιμοποιημένα από τον αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

ο αρσενθκος περναει απο επανω τους στο ζευγαρωμα.μεσα σε μερικες μερες ασπριζουν ολα τα αυγα.αυτο μου εκανε εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

Οταν ασπριζουν σημαινει οτι δεν γονιμοποιηθηκαν και πιανουν μυκητα,οι σωστοι γονεις τα απμακρυνουν για να μην σαπισουν και τα διπλανα τους.Προσωπικα στα ραμ εχω παρατηρησει οτι βοηθα η καλη οξυγονοση και η καλη κυκλοφορια ωστε να μην κουραζονται τα ψαρια στην προσπαθεια να τα αεριζουν συνεχεια με τα πτερυγια τους.Επισης στην αναπνοη των αυγων βοηθουν και οι χαμηλες σκληρορτητες του νερου.

 

 

Απο δισκους δεν ξερω αλλα φανταζομαι οτι ισχυουν τα ιδια πανω κατω :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

αερισμο εχει και μαλιστα μονιμα.οσο αφορα το ζευγαρι ειναι νεο.εχω τρελαθει στις γεννες αλλα μωρα δεν εχω δει ενω τα φιλανε μερα νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

αερισμο εχει και μαλιστα μονιμα.οσο αφορα το ζευγαρι ειναι νεο.εχω τρελαθει στις γεννες αλλα μωρα δεν εχω δει ενω τα φιλανε μερα νυχτα.

 

το νερό σου από σκληρότητα πόσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

fungus (μηκυτας) ειναι αυτο που πιανουν τα αυγα..

δεν ειναι απαραιτητο οτι δεν ειναι γονιμοποιημενα.. και τα γονιμοποιημενα αυγα πιανουν fungus.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε υψηλή σκληρότητα συχνά δεν μπορουν να γονημοποιηθουν τα αυγά (το εξωτερικό τους γινεται αδιαπέραστο) οπότε στη συνέχεια πιάνουν fungus γρηγορότερα...

και φυσικά και γονομοποιημένα να είναι πάλι πιάνουν όπως είπε και ο tsala. Μια καλή λύση είναι το  Μπλε του Μεθυλενίου.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες είναι τα αυγά;Σύχνα ασπρίζουν κάποια κ τα "καθαρίζουν" οι γονείς,ωστε να μείνουν τα υπόλοιπα.Αν έχουν ασπρίσει όλα είναι μη γονιμοποιημένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

το νερό σου από σκληρότητα πόσο είναι?

gh 5,kh 2

Link to comment
Share on other sites

σημερα κλεινουν 4 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε υψηλή σκληρότητα συχνά δεν μπορουν να γονημοποιηθουν τα αυγά (το εξωτερικό τους γινεται αδιαπέραστο) οπότε στη συνέχεια πιάνουν fungus γρηγορότερα...

και φυσικά και γονομοποιημένα να είναι πάλι πιάνουν όπως είπε και ο tsala. Μια καλή λύση είναι το  Μπλε του Μεθυλενίου.

δεεν ρισκαρω να ριξω τπτ μεσα στο ενυδρειο γιατι εχουν γεννησει στο μεγαλο.το μπλε του μεθυλενιου τι ειναι και που τοβρισκετε?

Link to comment
Share on other sites

παντα χρησιμοποιω νερο οσμωσης μονο και γινεται προετοιμασια σε βαρελι καθως και μετρησεις καθε 3 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίξεις τίποτα, οι σκληρότητες σου είναι μια χαρά, αλλά τα αυγά δεν ήταν γονιμοποιημένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...