Jump to content

Σιλικονη Και Ωρα...


ValeAq

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες ειχα ενα προβλημα με το καπακι του ενυδρειου και χρειαζοταν σε ενα σημειο σιλικονη,του εβαλα αλλα πρεπει να βαλω το καπακι στο ενυδρειο(ειναι το φιλτρο επανω).

 

Η σιλικονη ειναι η S100 καταλληλη για ενυδρεια.

 

Η ερωτηση μου ειναι αν θα πρεπει να περιμενω να στεγνωση ή μπορω να το βαλω κατευθειαν?

Γλυφει πολυ λιγο νερο και δεν ξερω αν θα επηρεασει την ποιοτητα του νερου.

 

Ειναι αργα το ξερω αν γνωριζει καποιος ας απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν νομιζω ότι θα παρεις πολλες απαντησεις βοήθειας....αν και στο aquazone ξερεις ότι βοηθάνε για τα παντα και όχι λογο ωρας....περυσι ειχα το ιδιο ερωρημα,,,δεν θα σε ζαλισω αλλα θα εχεις ένα κακο και μια πανωλαιθρια...το κακο δεν θα στεγνωσει ποτε η σιλικονη και η καταστροφή δεν υπαρχει σιλικονη μη τοξικη αν δεν στεγνωσει και κανει κρουστα...ακομα και αν είναι για ενυδρεια :poster_oops:κατα τη γνωμη μου και να κατεβασεις τη σταθμη του νερου η υγρασία δεν θα το αφησει να στεγνωσει...αυτά από εμενα μακαρι να εκανα λαθος αλλα το εχω περασει !!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες ειχα ενα προβλημα με το καπακι του ενυδρειου και χρειαζοταν σε ενα σημειο σιλικονη,του εβαλα αλλα πρεπει να βαλω το καπακι στο ενυδρειο(ειναι το φιλτρο επανω).

 

Η σιλικονη ειναι η S100 καταλληλη για ενυδρεια.

 

Η ερωτηση μου ειναι αν θα πρεπει να περιμενω να στεγνωση ή μπορω να το βαλω κατευθειαν?

Γλυφει πολυ λιγο νερο και δεν ξερω αν θα επηρεασει την ποιοτητα του νερου.

 

Ειναι αργα το ξερω αν γνωριζει καποιος ας απαντησει!

 

υπαρχει και θεμα στο πορταλ που λεει για αυτό καλη δυναμη :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο να βαλεις μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη στο καπακι;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου δεν είναι αν θα στεγνώσει η σιλικόνη, η σιλικόνη θα στεγνώσει και ας είναι μέσα στο νερό και επειδή είναι αδιάβροχη δεν θα έχεις πρόβλημα διαρροής (έχω κλείσει τρύπες σε γλάστρα και αμέσως έβαλα χώμα νερό και το φυτό και στέγνωσε μια χαρά), το πρόβλημα σου είναι τα τοξικά που θα βγάλει η σιλικόνη μέχρι να στεγνώσει και να γίνει χημικά αδρανής , και αυτό θέλει τουλάχιστον 24 ώρες, εξαρτάται από θερμοκρασία , υγρασία και το πάχος της σιλικόνης που έβαλες. Προσπάθησε όπως σου είπε και ο Σταύρος να βάλεις κάποιο άλλο εσωτερικό φίλτρο μέχρι να στεγνώσει καλά η σιλικόνη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οντως το προβλημα μου δεν ηταν αν θα στεγνωση αλλα το τοξικα.δεν εμπαινε το σημειο τις σιλικονης στο νερο απλα οπως τρεχει το φιλτρο για να πεσει στο ενυδρειο ακουμπαγε το τρεχουμενο σε ενα πολυ μικρο κομματι.

Ο χρονος με πιεζε σε σχεση με την βιολογια.η σιλικονη εξωτερικα ειχε στεγνωση και ετσι χτεσ μισοκουμποσα το καπακι για να μην ακουμπαει το τρεχουμενο νερο.

 

Μετα απο 24 ωρες ειναι οκ να το κουμπωσω κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν πολυ λεπτο το παχος που εβαλα*

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...