Jump to content

Δηλημα


Black Tetra

Recommended Posts

Χθες γεννησε η γκαπισσα μου 5 μωρα και τα εβαλα σε ενα 5 λιτρο ενυδρειο.Μηπως να τα βαλω στη γεννηστρα; :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Black Tetra
Link to comment
Share on other sites

αν και ''λιγα'' τα 5λιτρα...ειναι προτιμοτερα απο τη γεννηστρα.....

κατα πολυ......!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως η γεννηστρα ειναι καλυτερα διοτι εχει σταθερη θερμοκρασια και το νερο φιλτραρεται.εαν ομως το ενυδρειακι που τα εχεις εχει φιλτρο και εχει και σταθερη θερμοκρασια αστα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικό αυτό klaz...

Εάν δεν μπορεί κάποιος να διατηρήσει τις κατάλληλες και σωστές συνθήκες για τα μωρά σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο (πράγμα δύσκολο λόγω των πολύ λίγων λίτρων και του ειδικού εξοπλισμού και εμπειρίας που απαιτείται) είναι καλύτερα πιστεύω να τα έχει στη γεννήστρα στο αρχικό ενυδρείο τους, που υποτίθεται ότι οι συνθήκες είναι πιο σταθερές και ευκολότερα ελεγχόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ασχολίομουνα συνέχεια με ζωοτόκα και γέννες.Ημουν κι εγώ συνέχεια σε αυτό το δίλλημα τι να κάνω τα μωρά.Είχα κανει κατασκεύες με μπουκαλια απο νερο το οποίο το είχα κοψει σε διαφορα σημεία και είχα κολλήσει με ειδικη σιλικόνη κομματάκια δίχτυ (σίτα) και είχα τα μωράκια μέσα στο ενυδρείο μου.Είχα πάρει ενα θάμνο ο οποιός ήταν κενός στη μέση και μόνο τα μικρά μπορούσαν να μπούν και μεγάλωναν.Αλλες φορές τα άφηνα στην γεννήστρα η σε ένα ενυδρείο 25 λίτρων που είχα για τις γέννες.Πιστεύω οτι είναι καλύτερα αρχικά να τα αφήσεις για καμιά εβδομάδα στη γεννήστρα κι όταν θα μπορέσεις να πίασεις τις ίδιες συνθήκες του ενυδρείου του κανονικού σου να τα βάλεις στο ενυδρειάκι το μικρό.Αν και τα πέντε λίτρα είναι λίγα τα δικά μου ψαράκια όταν τα έβαζα στο ενυδρειάκι μου μεγάλωναν και ήταν πιο ευτυχισμένα με μηδενικές απώλειες...Προσπάθησε να πιάσεις τις συνθήκες όμως και ψάξε στο φόρουμ να βρείς πληροφορίες έτσι ώστε στο ενυδρειάκι το μικρό να δημιουργήσεις ιδανικότερες συνθήκες απο τις ήδη υπάρχουσες.

Καλή επιτυχία και να σου ζήσουν τα μωρά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω φιλτρο ή θερμοστατη μεσα στο 5 λιτρο ουτε καν οξυγονοτη.

Έγινε επεξεργασία - Black Tetra
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω φιλτρο ή θερμοστατη μεσα στο 5 λιτρο ουτε καν οξυγονοτη.

Το ξέρω... Και γι' αυτό έγραψα αυτά που έγραψα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω γιατη βοηθεια , τελικα ακουσα την συμβουλη των περρισοτερων και τα εβαλα στη γεννηστρα.Μαλιστα την ωρα που τα εβαζα βρηκα αλλα 2 μωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...