Jump to content

Nano Reef , Ερωτήσεις.....


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλημερίζω την θαλασσινή παρέα...λοξοκοιτάω λίγο από την γλυκιά μεριά του χόμπι και ρωτάω:

Έχω μια γυάλα 40χ40χ45 περίπου 70λίτρα κυβάκι.....

Τι χρειάζομαι για να γίνει νανάκι ριφάκι; 

Υπάρχον εξοπλισμός (από πρίν): κρεμαστό φίλτρο fluval c2, θερμαντήρας για τα λίτρα και.....αυτά   :glare: , λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο εξοπλισμό καλα ειναι αυτα θα θες ακομα κυκλοφορία φωτισμό σκιμερ αναπλήρωση αλατομετρο και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο εξοπλισμό καλα ειναι αυτα θα θες ακομα κυκλοφορία φωτισμό σκιμερ αναπλήρωση αλατομετρο και υπομονη;

Μάλιστα, δλδ έχει μελέτη το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να συμπληρώσω ότι απαραίτητη είναι η Α/Ο αν δεν έχεις πάρει για το άλλο σου ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό εκτός από αυτα που

σου είπε ο Λυκούργος

Θα χρειαστείς τεστ

και επειδή το έβαλες στην κατηγορία nano

reef , θα χρειαστείς με ΑΟ

Μια διευκρίνιση για το αλατομετρο

να πάρεις refractometer , το οποίο είναι

πιο αξιόπιστο

Η αναπλήρωση είναι απαραίτητη γιατί

στα λίτρα αυτά θα υπάρχει πιο εύκολη

μεταβολή της αλατοτητας

Επίσης αν μπορείς φτοιαξε ενα μικρό sump

διότι το skimmer θα σου πιάσει χώρο , αλλά και

από αισθητικής άποψης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ας αρχίσουμε τις ερωτήσεις. Για τα λίτρα αυτά πόσο κυκλοφορία προτείνετε; Από φωτισμό υπάρχουν διάφορες λύσεις και το ξέρω. Σκίμερ για τόσα λίτρα (υπ' όψιν είμαστε χωρίς sump); Και αναπλήρωση; Πως; 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ρεφρακτομετρο και σκιμμερ αναγκαια, αναπληρωση και οσμωση λιγο πιο μετα αν δε σε παιρνει απο την αρχη, ειδικα αναπληρωση. Και σιγουρα καλο φωτισμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορητες καλους και σιγουρα καλη ποιοτητα βραχο, εγω προτιμω νεκρο και να τον πολυκαιρισεις εσυ. Καλη αρχη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ας αρχίσουμε τις ερωτήσεις. Για τα λίτρα αυτά πόσο κυκλοφορία προτείνετε; Από φωτισμό υπάρχουν διάφορες λύσεις και το ξέρω. Σκίμερ για τόσα λίτρα (υπ' όψιν είμαστε χωρίς sump); Και αναπλήρωση; Πως; 

Σκιμμερ εχει καλα και φθηνα αρκετες επιλογες, απο δικη μου εμπειρια καλη και φτηνη λυση ειναι της φλουβαλ. Για κυκλοφορια τωρα, εξαρταται απο το ενυδρειο που θες. Lps σκετο? Sps? Συνδυασμο? Τι ακριβως θελεις να κανεις? Εχεις στο κεφαλι σου κατι? Σαν σκεψη?

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ρεφρακτομετρο και σκιμμερ αναγκαια, αναπληρωση και οσμωση λιγο πιο μετα αν δε σε παιρνει απο την αρχη, ειδικα αναπληρωση. Και σιγουρα καλο φωτισμο.

Σίγουρα θα πάμε σταδιακά, λόγω κόστους.

 

Κυκλοφορητες καλους και σιγουρα καλη ποιοτητα βραχο, εγω προτιμω νεκρο και να τον πολυκαιρισεις εσυ. Καλη αρχη!!!

Καλούς κυκλοφορίτες; Πως τους ξεχωρίζω από τους κακούς; Συμφωνώ για νεκρό βράχο ή ζωντανό απόλυτης εμπιστοσύνης... (δεν ξέρω αν γίνεται αυτό).

 

Σκιμμερ εχει καλα και φθηνα αρκετες επιλογες, απο δικη μου εμπειρια καλη και φτηνη λυση ειναι της φλουβαλ. Για κυκλοφορια τωρα, εξαρταται απο το ενυδρειο που θες. Lps σκετο? Sps? Συνδυασμο? Τι ακριβως θελεις να κανεις? Εχεις στο κεφαλι σου κατι? Σαν σκεψη?

Δεν γνωρίζω από κοράλλια τίποτα, άρα δεν γνωρίζω και τις ανάγκες για εξοπλισμό...φαντάζομαι ότι και λόγω μεγέθους και λίτρων θα υπάρχουν περιορισμοί. Σκέφτομαι για κρεμαστό σκιμερ, αλλά δεν αποκλείω κατ την κατασκευή sump να τελειώνουμε.....

Link to comment
Share on other sites

θα σου προσθεσω καποια λινκ για βοηθεια λοιπον 

 

για μετρηση αλατοτητας κατι οικονομικο και δοκιμασμενο απο εμενα για 3 χρονια  προτεινω αυτο http://www.ebay.com/itm/0-10-Salinity-Refractometer-Aquarium-Salt-water-Test-Hydrometer-Fish-Tank-ED419-/231250534829?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35d79b21ad

 

για κυκλοφορια αυτο http://www.fish-street.com/jebao_rw-4_wave_maker

 

για σκιμμερ χωρις να το εχω δοκιμασει αλλα μονο καλα ακουω για αυτα τα σκιμερ http://www.fish-street.com/coral_box_s150_protein_skimmer

 

για οσμωση για μενα  πρεπει να πας απο την αρχη ειναι πολυ σημαντικο επισης προτεινω ξεκινημα με νεκρο βραχο περιπου 5-8 κιλα αναπληρωση μπορεις να φτιαξεις πολυυυυ οικονομικα επισης θελεις controler θερμοκρασιας για φωτισμο στα λιτρα σου θα πηγαινα σε λεντ δυστηχως ομως δεν ξερω να σε καθοδηγησω περιμενε τους λεντακιδες αν ξεχασα κατι ρωτα 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό εκτός από αυτα που

σου είπε ο Λυκούργος

Θα χρειαστείς τεστ

και επειδή το έβαλες στην κατηγορία nano

reef , θα χρειαστείς με ΑΟ

Μια διευκρίνιση για το αλατομετρο

να πάρεις refractometer , το οποίο είναι

πιο αξιόπιστο

Η αναπλήρωση είναι απαραίτητη γιατί

στα λίτρα αυτά θα υπάρχει πιο εύκολη

μεταβολή της αλατοτητας

Επίσης αν μπορείς φτοιαξε ενα μικρό sump

διότι το skimmer θα σου πιάσει χώρο , αλλά και

από αισθητικής άποψης

 

 

αυτο εννουσα και εγω απο την αρχη!

και συνφωνω απολυτα για το σαμπ ειναι εργαλειο μεγαλο 

Link to comment
Share on other sites

+1 για την οσμωση οπως λεει και ο Λυκος...

 

για αναπληρωση μπορεις να βαλεις ενα δοχειο με το νερο κατω απ το επιπλο(εαν υπαρχει) και τα υποληπα στην πλατη του ενυδρειου, δεν θα ειναι και οτι πιο ομορφο αλλα θα λυσεις αυτο το θεμα(για καποιους νταλκας),,,,

 

κυκλοφορια παιζει ειτε με κινεζο τυπου Jebao ειτε σταθερης ροης(ειναι πιο φθηνη), ρεφρακτομετρο ειτε καποιο καλο που χανει λιγο πιο δυσκολα η απο ebay με 10ευρω και καθε τοσο καλιμπραρισμα, βραχο περιπου 7-9 κιλα, αλατακι κατι απλο για αρχη και μετα το ψαχνεις, τεστ για Ph-Kh-Nh3-No2-No3 στην αρχη και μετα Mg-Ca...

 

για φωτισμο ειτε λεντ βαλεις ειτε Τ5 θα πρεπει να εισαι βατ/λ... για το σκιμμερ που λεει ο Λυκος νομιζω οτι θα ειναι ασχημο στο ματι εφοσον δεν θα υπαρχει σαμπακι, υπαρχει και η λιγο πιο ακριβη λυση της tunze που ειναι πολυ διακρητικα και ομορφα μηχανιματα και κανουν δουλεια...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή! μπορεί να γίνει ενα πολύ όμορφο nano σε αυτές τις διαστάσεις. Σίγουρα ένα σαμπ θα σου κάνει τη ζωή πολύ πιο ευκολη.

 

η RW-4 λόγω ρυθμίσεων νομίζω οτι είναι ιδανική για τα λίτρα σου. τα led για φωτισμό νομίζω είναι μονόδρομος λόγω διαστάσεων

 

ρεφρακτόμετρο.. αν και πρόσφατα καμμένος απο φτηνή επιλιγή μπορείς να πάς στη πρόταση του Λυκούργου και το skimmer που σου προτείνει είναι οικονομικό και απ οτι φαίνεται αξιόπιστο

 

η Α/Ο νομίζω οτι είναι το πρώτο που θα πρέπει να πάρεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακα δεν εχω να πω κατι αφου τα παιδια εχουν δωσει τις καλυτερες συμβουλες :bow:

 

Το μονο που θα κανω ειναι να σου δωσω λιγο εμπνευση με 2 ενυδρεια που ειναι κοντα στα λιτρα σου

Φυσικα στο παρακατω ξεχνας το μπλε ψαρακι(λευκοστερνος),δεν θα ζησει για πολυ εκει μεσα,αλλα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα

 

Ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων και θα κανεις κατι πολυ ομορφο :thumbsu:

Με το καλο φιλε μου και μακαρι να δουμε συντομα την παρουσιαση και του δικου σου θαλασσινου διαμαντιου!

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακα δεν εχω να πω κατι αφου τα παιδια εχουν δωσει τις καλυτερες συμβουλες :bow:

 

Το μονο που θα κανω ειναι να σου δωσω λιγο εμπνευση με 2 ενυδρεια που ειναι κοντα στα λιτρα σου

Φυσικα στο παρακατω ξεχνας το μπλε ψαρακι(λευκοστερνος),δεν θα ζησει για πολυ εκει μεσα,αλλα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα

 

Ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων και θα κανεις κατι πολυ ομορφο :thumbsu:

Με το καλο φιλε μου και μακαρι να δουμε συντομα την παρουσιαση και του δικου σου θαλασσινου διαμαντιου!

Χαχαχα ευχαριστώ!

Λες δεν τα έχω δει αυτά τα ξεμυαλιστικά βιντεάκια....

Χα'ιρομαι μου θα σας έχω από κοντα μου αν και μάλλον το βλέπω όχι για πολύ άμεσα το εγχείρημα. Καταλαβαίνεις....σιγά σιγά ο εξοπλισμός κτλ κτλ

Βασικά πρώτα άδεια από τη γυναίκα.... :argue:

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω με κεφαλαια γιατι ετσι ειναι..... :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

 

ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ,ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ :jig:  :jig:

 

Το να παρεις το χρονο σου δεν ειναι κακο παρασκευα,θα το σκεφτεις και καλυτερα/αναλυτικοτερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω με κεφαλαια γιατι ετσι ειναι..... :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

 

ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ,ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ :jig:  :jig:

 

Το να παρεις το χρονο σου δεν ειναι κακο παρασκευα,θα το σκεφτεις και καλυτερα/αναλυτικοτερα!

Να σου πω ένα μυστικό;

Της αρέσει περισσότερο από το γλυκό που έχω......

Link to comment
Share on other sites

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, ένα τέτοιο ενυδρείο (με τον προαναφερθέντα εξοπλισμό), τι τρέξιμο θέλει; Αλλαγές νερού, συμπληρώματα κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω ενα μυστικο ρε παρασκευα μου?

Σε ποιον αρεσει το γλυκο.......?? :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

 

Περα απο τη πλακα αφου της αρεσει κιολας,αυτο θα κανει ακομα πιο ευκολα τη δουλεια σου!

Διαλεγει και ενα ψαρακι και φιλε μετα θα σε βοηθαει και μετις αλλαγες νερου.....καλα τωρα το τραβηξα λιγο αλλα ειναι για να παρεις θαρρος καθως θα της λες..."συγνωμη αγαπη μου ΕΚΑΝΑ ενα θαλασσινο στο σαλονι μας.......α και Σ'ΑΓΑΠΩ"

.....δωσε βαση στα κεφαλαια...λεξεις κλειδια :lmao:

 

Παντως ειναι πολυ ωραιο αυτο το χομπυ ν'αρεσει και σε εκεινη και να το "ασκειτε" μαζι,σε μεγαλο η' μικρο βαθμο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο κομμάτια του χόμπι μαγεία είναι ρε παιδιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλήσαν οι πιο έμπειροι Παρασκευά, οπότε το μόνο που χω να πώ εγώ είναι καλή αρχή!! Μία μονάχα συμβουλή μιας και το πέρασα ο ίδιος πρόσφατα... Επειδή το Reef είναι χοντρό κόλλημα, αν έχεις τη δυνατότητα πάρε εξοπλισμό που σε κάποιο βαθμό θα μπορούσες να τον χρησιμοποιήσεις και.. στο επόμενο μεγαλύτερο που θα φτιάξεις σύντομα χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο κομμάτια του χόμπι μαγεία είναι ρε παιδιά!

Εννοειται παρασκευα μου,απλα μου αρεσει να πειραζω κατι μαλλιαδες φιλους :jig:  :jig:

Και τα δυο εχουν διαφορετικη αλλα εξισου ομορφη μαγεια!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται παρασκευα μου,απλα μου αρεσει να πειραζω κατι μαλλιαδες φιλους :jig:  :jig:

Και τα δυο εχουν διαφορετικη αλλα εξισου ομορφη μαγεια!

Βάλε και εμένα μαζί τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...