Jump to content

ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ


mpikis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδια ΧΡΟΝΑ ΠΟΛΛΑ και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ σε όλους.

Επείδη τα φυτάκια μου στο εξηντάρι ενυδρείο που έχω αναπτύσσονταν καλά και γρήγορα τωρα που πρόσθεσα κιάλλα και απο την χαρά και την αγάπη που έχω για το χόμπυ κατέληξα χωρις να το καταλάβω να έχω ΦΥΤΕΜΕΝΟ ενυδρείο.Το ενυδρείο αυτό χρειάζεται και CO2!Θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή δεν έχω τόσα χρήματα για τις μπουκάλες ,που διάβασα σε άλλο post, άκουσα για ένα τρόπο με ταμπλέτες ή με ένα σπρέυ με λιγότερα χρήματα και με καλά αποτελέσματα.Ισχύει?Κάνει 15 ευρω ο μηχανισμός και 15 ευρω το σπρέυ το οποίο το αλλάζεις ανα ενάμιση μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το FLURISH EXCEL με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και κάνει θαύματα με τα δικά μου φυτά.Η άλλη λύση είναι να κάνεις ένα DIY σύστημα με ένα μπουκάλι από κόκα-κόλα στο οποίο ρίχνεις μισό κουταλάκι μαγιά σε σκόνη την οποία την διαλύεις με χλιαρό νερό και σε ένα κατσαρολάκι διαλύεις ζάχαρη ίση με 3 φλυτζάνια του τσαγιού.Τα ρίχνεις στο μπουκάλι σου και προσθέτεις νερό μέχρι εκεί που αρχίζει να στενεύει αυτό.

Εν συνεχεία τρυπάς το καπάκι λίγο λιγότερο από την διάμετρο από ένα σωλήνα αεραντλίας και το περνάς σφηκτά από την τρύπα,μετά το βιδώνεις και τοποθετείς και μια βαλβίδα αντεπιστροφής και στο τέλος το τοποθετής στο φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που έχουνε μεγάλη ανάγκη σε CO2 άλλα πάλη όχι σε γενικές γραμμές το CO2 κακό δεν κάνει. Μπορείς να φτιάξης μια DIY CO2 η να τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου οργανικό άνθρακα π.χ.Seachem Flourish Excel

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την παρόμοια απάντηση μέχρι να τα γράψω με πρόλαβε ο JJ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μέρες που είχα πρόβλημα με ένα κερατόφυλλο μου είχατεε αναφέρει για ενα DIY CO2 ΣΎΣΤΗΜΑ.Ο JORNDAN (τον οποίο τον ευχαριστω)μου εστείλε δυο site.

ena

δύο

αυτά εννοείται?απλά έλεγα μήπως δεν τα κάνω σωστά με αποτέλεσμα να έχω άσχημα αποτελέσματα.Γι'αυτό ελεγα κάποιο έτοιμο που λεεί ''κανε ενα φσιτ με το σπρευ καθε πρωι'', ή "ρίξτε μια ταμπλέτα".Λέω όμως να το προσπαθήσω γιατί στα site είναι πολυ λεπτομερής η κατασκευή τους.Το έχετε επιχειρήσει ποτέ εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία με τις DIY κατασκευές έχει πολλά σχετικά θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και με το κερατόφυλλο λίγο χλωμό να έχεις πρόβλημα μιας και είναι ρουφήκρα νιτρικών και έτσι χύμα στο κύμα να το έχεις αυτό μεγαλώνει σαν τρελό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και με το κερατόφυλλο λίγο χλωμό να έχεις πρόβλημα μιας και είναι ρουφήκρα νιτρικών και έτσι χύμα στο κύμα να το έχεις αυτό μεγαλώνει σαν τρελό.

Είχα φίλε!αν διαβάσεις σε προηγούμενο μου ποστ περιγράφω το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που έχουνε μεγάλη ανάγκη σε CO2 άλλα πάλη όχι σε γενικές γραμμές το CO2 κακό δεν κάνει. Μπορείς να φτιάξης μια DIY CO2 η να τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου οργανικό άνθρακα π.χ.Seachem Flourish Excel

Ρίχνω δηλαδή τις σταγόνες απο το Flourish excel και είμαι καλυμενος χωρίς να κάνω καμία κατασκευή?Την κατασκεή με την Ζάχαρη και την Μαγιά θα την έχω επ αόριστον η θα πρέπει να την ανανεώνω?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να την ανανεώνεις και μάλιστα τακτικά και προσέχοντας το μείγμα να είναι πάντα ίδιο. Η καλύτερη λύση για 'σένα νομίζω είναι το excel, προς το παρόν.

Διάβασε όμως και τα σχετικά με το θέμα ποστ στις DIY κατασκευές και στο Φυτεμένο ενυδρείο... έχουν γραφτεί πολλά για το θέμα αυτό και θα βρεις πολλές πληροφορίες "έτοιμες" εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να την ανανεώνεις και μάλιστα τακτικά και προσέχοντας το μείγμα να είναι πάντα ίδιο. Η καλύτερη λύση για 'σένα νομίζω είναι το excel, προς το παρόν.

Διάβασε όμως και τα σχετικά με το θέμα ποστ στις DIY κατασκευές και στο Φυτεμένο ενυδρείο... έχουν γραφτεί πολλά για το θέμα αυτό και θα βρεις πολλές πληροφορίες "έτοιμες" εκεί...

Αυτό πιστέυω κι εγώ.θα βάλω αρχικά το flourish για να είμαι καλυμένος και θα κάνω μια κατασκευή DIY.Αν πετύχει θα έχω μηδαμινό κόστος σε σχέση με το σπρέυ και θα είναι κάτι το οποίο το έχω φτιάξει μονος...(η χαρά της "δημιουργίας").

Link to comment
Share on other sites

Oταν ρίξω τις σταγόνες κάποια στιγμη μετά θα τα δω να φωτοσυνθέτουν?πως δηλαδή θα καταλάβω οτι λειτουργεί το φάρμακο?Η ίδια ερώτηση θα ισχύσει και όταν φτιάξω το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο οτι ΠΡΕΠΕΙ να δεις φωτοσυνθεση,αλλα πιστεψε με θα το καταλαβεις καποιες μερες μετα..απο το ποσο πρασινα και ζωντανα θα βλεπεις τα φυτα σου......

η φωτοσυνθεση για να γινει,εκτος απο την σωστη λιπανση,την παροχη διοξειδιου,ΠΡΕΠΕΙ να εχει και τον καταλληλο φωτισμο.......!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα όλα τα υλικά και τωρα ξεκινάω....Αντε να δούμε... :D

ενημερωνε μας και οτι χρειαστεις.......σφυρα..... :bowdown::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΑ!!!

Εκανα αυτή την κατασκευή "ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ"

Στην αρχή είχα πρόβλημα στην σύνδεση του μειγμάτος (μπουκάλι) με το τέστ της sera γιατί έπερνε το σωληνακι νερό και δεν έβγαιναν φυσαλίδες όπως δείχνει στην εικόνα. Το άφησα όλη νύχτα και σήμερα το πρωί ειδα να βγαίνουν δειλά δειλά μέσα στο τέστ φυσαλίδες.Πιστεύω είναι ΟΚ.Μάλλον έπρεπε να περιμένω να γίνουν οι χημείες με το μειγμα και μετά να παραχθεί CO2.Υπερβολίκη αισιοδοξία....Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις συμβουλές σας. :bowdown:

Σε λιγο καιρό θα βγάλω και φωτό για να δειτέ τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...