Jump to content

Νέο Ένυδρειο Κ Θάνατος Ψαριών


Recommended Posts

Hello guys!

Καλος ηρθα κ καλο σας βρηκα.

Ειμαι νεος στο αθλημα κ γιαυτο εαν μπορει καποιος να βοηθεισει γιατι δ την παλευω αλλο με τους θανατους.

Αγορασα ενα ενυδρειο 60lt για αρχή για την μικρή μου γιατί τα αγαπούσε τα ψάρια.

Το γέμισαν νερό βρύσεις έβαλα το φίλτρο να δουλέψει έβαλα βακτήρια (υγρό) έβαλα αντιχλωριο κ το άφησα να κάνει την δουλειά του,πήρα τεστ νερού κ το πήγα στον μ... τον Πετσοπα,μου είπε είναι όλα να βάλω ψάρια όπου κ αγόρασαν να βάλω μέσα.αγόρασαν 2χρυσοψαρα τα οποία δ άντεξαν ούτε 4ωρες.Αφησα το ενυδρειο άδειο για καμιά εβδομάδα κ έκανα άλλη μια φορά κινήσει να πάρω ψάρια,αγόρασαν 3 πανέμορφα γκαπι τα οποια ούτε αυτά άντεξαν κ κολυμπουσαν πολύ ψηλά έτσι Μέτα από 2προσπαθιες κ Μέτα από 3 εβδομάδες χθες αγόρασαν 2χρυσοψαρα τα όποια ούτε αυτά άντεξαν.

Τι στο δίαολο να κανω άλλο τα τεστ δείχνουν ότι το μέρος είναι τέλειο θερμοκρασία στους 25-27 συνέχεια. 

Τι κάνω γιατί κ εγώ έχω απογοήτευτη αλλά πιο πολύ είναι για το παιδί που Μέτα την δεύτερη φορά μου λέει,αυτά μπαμπά θα ψωφισουν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια να δουμε πως ειναι το ενυδρειο?

Οτι και να ειναι θα το βρουμε θα το διορθωσεις και θα χαρεις το ενυδρειο μαζι με την μικρη σου.

Το φιλτρο κανει καθολου αναταραξη στην επιφανεια για οξυγονωση? Για διακοσμηση μηπως εχεις κατι τοξικο κανα καραβι η κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τι τεστ έχεις κάνει?Ποια τεστ χρησιμοποιείς?Τι φίλτρο έχεις και τι έχει μέσα?Δώσε μας μερικά στοιχεία

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Μήν σε παίρνει από κάτω.Πιθανόν να μήν έχει στρώσει ακόμα το ενυδρείο σου.

Διάβασε το λινκ που σου βάζω παρακάτω. Δές εκεί που γράφει για κύκλο του αζώτου και μετά για το στρώσιμο του ενυδρείου.

Θέλει χρόνο και υπομονή. Πρέπει να πάρεις και μερικά τεστ  στην αρχή και να κάνεις συχνές μετρήσεις.Απαραίτητα  τέστ είναι για  Αμμωνία, Νιτρικά, Νιτρώδη και Ph.

Κάνε και μία παρουσίαση του ενυδρείου σου,να δούμε τί έχεις μήπως πρέπει κάτι να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις.

 

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915

Έγινε επεξεργασία - Spartan
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες!

 

Μην ανησυχείς, όλοι με λάθη ξεκινήσαμε και μάθαμε. Στα είπαν τα παιδιά, στα λέω κι εγώ με τη σειρά:

1. ΜΗΝ βάλεις άλλα ψάρια προτού βεβαιωθούμε ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο.

2. Μας κάνεις την παρουσίαση για να σε βοηθήσουμε ακριβώς όπου χρειάζεσαι.

3. Διαβάζεις τα άρθρα για τους αρχάριους και μας ρωτάς για ό,τι θέλεις.

4. Στήνεις το ενυδρείο σου και το στρώνεις (με μπόλι στρώνει άμεσα).

5. Κάνεις τεστ και εφόσον είναι οκ βάζεις ψάρια (λίγα λίγα, ποτέ όλα μαζί).

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ανεβάσω κ φώτο από αύριο.

Το ένυδρειο έχει πλαστικά φυτά 2μεγαλα κ 3μικρα έχει φίλτρο pf10 με υαλοβαμβακα κ καρβουνακια μέσα έχει αεροαντλια που το αναβω που κ που έτσι για πιο πολύ για εφέ έχει πολύχρωμα χαλίκια το ξέρω πως δ κάνει αλλά δ νομίζω να φταίει αυτό αλλά αυτά ρεβάνς οι μπαμπαδες άμα έχουν κοριτσάκια κ έχω βάλει υγρά βακτήρια κ αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρειο μου από τεστ που κάνω για αμμωνια μου βγαινει καθαρό κ σε άλλους που πήγα το νερό για να το κάνουν τεστ μου είπαν ότι είναι έτοιμο για να βάλω μέσα ψάρια

post-60951-0-80558200-1430540225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι το ενυδρειο ειναι μικρο για χρυσοψαρα,το χαλικι και τα φυτα ειναι λιγο ακαταλληλα,μπορει να ξεβαφουν.

Οταν λες οτι οι μετρησεις ειναι τελειες,τι εννοεις?Για γραψτες να τις δουμε και εμεις.

Μη παρεις αλλα ψαρια μεχρι να βεβαιωθουμε οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρια.Στο λεω γιατι εμενα μου μυριζει αστρωτο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ που έχω κάνει για αμμωνία είναι 0κα το τεστ που έχω πάρει είναι nutrafin test NH3/NH4 όσο για τα αλλά τεστ πήρα δήγμα νερου κ σε ένα άλλο petshop τα πήγα να μου τα μετρησουν κ είχε τα στικερακια κ μου είπε είναι στρωμενο κ μπορώ να βάλω ψαρια

Οσο για το χρυσοψαρο όκ είναι μικρο για τα γκαπι που πήρα κ μου ψωφισαν τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Να μην εμπιστεύεσαι τα τεστ με τα στικς. Συνήθως, αν όχι πάντα, απέχουν πολυ απο την πραγματικότητα. Να πάρεις υγρά τεστάκια και να κάνεις τις μετρήσεις σου. Πάρε να έχεις δικά σου τεστ, θα τα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδες ποια τεστ χρειαζομαι εκτός τις αμμωνίας που ήδη το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα λεπτομερειες αλλα αν θες να ζησουν τα ψαρια σου, βαλε αγγελια για μπολι.

Απο εκει και μετα αν θες να επιζησουν και μακροχρονα διαβασε ποιες ειναι οι αναγκες τους στην ποιοτητα του νερου οσον αφορα, pH, GH/KH και θερμοκρασια (αυτα ισχυουν για ευκολα ειδη που δεν χρειαζεται επεξεργασια το νερο τους οπως ψαρια Αμαζωνιου, Ν.Α. Ασιας,  κυριως αγρια πιασμενα ψαρια κ.α που θελουν λιγο προσοχη παραπανω).

Κατα τα αλλα ολα τα ειδη ("ευκολα" και "δυσκολα") χρειαζονται καθαρο νερο απο νιτρικα (ΝΟ3), νιτρωδη (ΝΟ2) και αμμωνια (ΝΗ3/4).

Αυτες τις παραμετρους ειναι που χρειαζεται και να τσεκαρει συχνα με τεστ, ενας αρχαριος τουλαχιστον και ιδιως οταν εχει "αστρωτο" ενυδρειο.

 

Αυτες τις παραμετρους τις φερνουμε σε σωστα επιπεδα. με σωστη φιλτρανση και αλλαγες νερου.

Επισης για τη σωστη αναπτυξη του καθε ειδους ψαριου, χρειαζεται καταληλλων διαστασεων ενυδρειο και χωρις να το παραφορτωνουμε με πολλα ατομα. (συνυπολογιζοντας παντα οτι καποια ειδη πρεπει να διατηρουνται σε συγκεκριμενο αριθμο ατομων κλπ)  

 

Το χομπι μπορει εχει καποιες απαιτησεις, αλλα ειναι απλο στη βασικη του ιδεα, η οποια ειναι:

"Καθαρο και σωστων παραμετρων νερο, μεσα σε καταλληλα διαρυθμισμενο χωρο, διαστασεων αναλογων του ειδους που διατηρουμε".

Αλλα οσο απλο κι αν ακουγεται, πρεπε να μελετησουμε λιγο  σε ενυδρειακα ερθρα και βιβλια για να καταφερνουμε να το πετυχουμε.

 

Καλη συνεχεια.

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το μπολι κ για αγγελία εδώ στον Καναδά που βρισκομαι δ παίζει να βρεις αλλά άλλαξα το 30%του νερού κ θα βάλω νέο απιονισμενο νερό που δ έχει χλώριο κ θα κάνω τις μετρήσεις ξανά κ πιστεύω με το να προσθέσω άλλο ένα καπάκι βακτήρια ελπίζω να στρωσει το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις απιονισμένο νερό καλύτερα. Βάλε βρύσης και χρησιμοποίησε κάποιο αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει φοβερή εντύπωση o χρόνος αντοχής των ψαριών στο ενυδρείο...

Είναι πάρα πολύ μικρός..

Δεν μπορεί να ψοφάνε τα χρυσόψαρα η τα γκαπυ μέσα σε 4 ώρες.. όχι με άστρωτο φίλτρο αλλά ακόμα και χωρίς καθόλου φίλτρο σε έναν κούβα με νερό βρύσης.

Μήπως το πρόβλημα υπάρχει στα ψάρια πριν τα μεταφέρεις στο ενυδρείο σου;

Επίσης στη θέση σου θα πετούσα o,τι ψεύτικο υπάρχει εκεί μέσα για τους λόγους που σου ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγανάκτηση λέω να το ξεκίνησε πάλι από την αρχή με νέο καθαρό νερό βρυσης με καινούργιο φίλτρο κ να πέταξε όλα τα διακοσμητηκα πλαστικα που έχω μέσα κ εάν δ πετύχει κ έτσι ε τι να πω βρε παιδιά σ θέλει να γίνει τοτε

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αγανακτείς. :)

Το χόμπυ μας θέλει υπομονή και να πηγαίνεις βήμα βήμα.

 

Εφόσον δεν μπορείς να βρεις μπόλι, αναγκαστικά το στρώνεις με τα ψάρια μέσα, αλλά να ξέρεις ότι ρισκάρεις να πεθάνουν. Κάνε ό,τι αλλαγές σου είπαν τα παιδιά, βάζε βακτήρια και κάνε τεστ μέχρι να στρώσει. Και αν σου σηκώσει αμμωνία κάνεις αλλαγές νερού κάθε μέρα μέχρι να πέσει και βάζεις και κάποιο σκεύασμα που τη δεσμέυει. Κάτι έχω ακούσει και για το ζεόλιθο ότι βοηθάει αλλά δεν ξέρω να σου πω περισσότερα. 

 

Καλή συνέχεια! :)

 

Υ.Γ. Και πάρε βιολογικό υλικό να βάλεις στο φίλτρο, αλλιώς τσάμπα βάζεις βακτήρια, δεν έχουν που να αποικήσουν ώστε να στρώσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμα! Η θερμοκρασία σου είναι ακόμα 25-27; Είναι υψηλή για τα χρυσόψαρα τέτοια εποχή, αν έχεις θερμοστάτη καλύτερα να τον κλείσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να είναι στρωμένο το φίλτρο.Εδώ τα τζάμια έχουν ακόμη εγκλωβισμένο οξυγόνο!

Επίσης θα συμφωνήσω με την AGAPI7 και κάτι μου λέει ότι ευθύνονται τα ψεύτικα που έχετε βάλει μέσα σε συνδυασμό με το χρωματιστό χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισα όλο το ενυδρειο από την αρχή προχθες κ ο λόγος ήταν επειδή μυριζε λες κ είχε κάτι καμμενο μέσα,κ διαπίστωσα πως το φίλτρο είχε μια σκισμη κ από τα μαύρα καρβουνακια που είχε μέσα είχαν βγει στο φίλτρο κ το φίλτρο είχε γίνει μαύρο στον πυθμενα.

Αλλαξα όλο το νερό έβαλα αντιχλωριο κ βακτήρια που αγόρασαν σε μπουκαλακι υγρό,έκανα μετρήσεις σήμερα για αμμωνία κ βγήκε 0.πλέον αλλά φυσαλίδες δ έχει μέσα όπως μου ανέφερε κ ο φίλος πιο πάνω κ τον ευχαριστώ για αυτό γιατί από όλους σας έμαθαν πολλά κ ελπίζω να μάθω περισσότερα.σας ευχαριστώ όλους σας για όλα.

Θα πάω αύριο να πάρω κ κάποια αλλά τεστ όπως μου είπαμε για να τα κάνω πριν ακόμα βάλω ψάρια μέσα.

Η θερμοκρασία είναι στους 20-22 βαθμούς πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μαύρα καρβουνάκια που είδες είναι άνθρακας και τον βάζουμε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όχι πάντα.

1) Όταν θες να σου τραβήξει ουσίες από φάρμακα σε θεραπείες που πιθανόν έχεις ακολουθήσει και

2) Στην αρχή ενός νέου ενυδρείου για 1-2 μέρες και μετά πέταμα.

 

Πάρε τεστ για νιτρώδη (No2) και νιτρικά (No3) γιατί η αμμωνία από μόνη της δεν λέει τίποτα.Και τα νιτρώδη είναι άκρως επικίνδυνα, όπως και τα νιτρικά σε μεγάλη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...