Jump to content

Αποστολές Από Συγχομπίστες


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά , θα ήθελα να ρωτήσω με ποιόν τρόπο κάνετέ τις συναλλαγές σας εαν πρέπει πχ να αγοράσετε κάποια ζωντανά από κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας .... υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσεις ότι τα χρήματα που θα στείλεις θα σου έρθουν σε ψάρια ή έχει απλά να κάνει εάν θα είσαι τυχερός και δεν θα σε κοροϊδέψει ο άλλος?? :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , θα ήθελα να ρωτήσω με ποιόν τρόπο κάνετέ τις συναλλαγές σας εαν πρέπει πχ να αγοράσετε κάποια ζωντανά από κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας .... υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσεις ότι τα χρήματα που θα στείλεις θα σου έρθουν σε ψάρια ή έχει απλά να κάνει εάν θα είσαι τυχερός και δεν θα σε κοροϊδέψει ο άλλος?? :)

 

Mεσω τραπεζης ή αντικαταβολη.

Υπαρχουν ατομα και ατομα, οποτε θελει προσοχη.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν τα βαλλω μέσω τραπέζης μπορώ να πω ότι να τα πάρει όταν θα τα παραλάβω γενικά ποια είναι η διαδικασία ? Του λέω να τα στείλει με αντικαταβολή δίνω εγώ τα χρήματα όταν έρθουν τα ψάρια και αυτός τα παίρνει πότε ?

Sorry για τις ερωτήσεις απλά προσπαθώ να καταλάβω την διαδικασία για να σιγουρεψω και τα χρήματα :-)

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν τον εμπιστεύεσαι και δεν τον γνωρίζεις τον άλλο πως είσαι σίγουρος οτι αυτό που θα πάρεις θα είναι σε καλή κατάσταση ??

Ο πιο ασφαλής τρόπος για συναλλαγή είναι με αντικαταβολή και εντολή να ανοιχτεί το πακέτο κατά την παραλαβή.

Τα λεφτά του ο αποστολέας τα παίρνει από την εταιρία courrier συνήθως 2-3 μέρες μετά .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον εμπιστεύεσαι... δεν μπαίνεις στην διαδικασία να αγοράσεις... ή να πουλήσεις.

 

Άτομα από διαφορετικές περιοχές δύσκολα να γνωρίζονται... ότι γράφουμε στο φόρουμ δίνει μια "εικόνα" για μας.

 

Δεν γνωρίζω περίπτωση συνχομπίστα να πούλησε ζωντανά μέσα από αγγελία σε φόρουμ και να ήτανε "απατεώνας", δηλαδή να μην έστειλε τα ζωντανά ... αν υπήρχε τέτοια περίπτωση πρέπει να γραφτεί δημόσια να έχουμε το νου μας, γιατί κάτι περισσότερο δεν μπορεί να γίνει αφού καμία ευθύνη για τις δικές μας συναλλαγές δεν φέρει το φόρουμ (και πολύ σωστά κατά την γνώμη μου).

 

Οπότε για μένα το πιο σημαντικό είναι η άριστη και επακριβή επικοινωνία μεταξύ των μελών για τον τρόπο της συναλλαγής με κάθε λεπτομέρεια. Για ότι στραβό συμβεί την ευθύνη την έχουν και οι δύο... π.χ λανθασμένη συσκευασία, λάθος τρόπος αποστολής, νεκρά ζωντανά κλπ

 

Και ο αποστολέας μπορεί να πέσει σε «περίπτωση» παραλήπτη... π.χ. να τα λάβει όλα καλά και να πει ότι δεν παρέλαβε ή ότι ήταν όλα νεκρά κλπ. και να έχουνε ιστορίες και να "χάσει" τα χρήματα της αξίας των ζωντανών αλλά και το ποσό που έδωσε για την αποστολή.

 

Από την εμπειρία μου ο πιο σωστός τρόπος αποστολής ψαριών από πόλη σε πόλη είναι με ΚΤΕΛ όταν υπάρχει απευθείας γραμμή ή courier. Βασικά νομίζω ότι η courier είναι ανώτερη γιατί σου παρέχει πολλές δυνατότητες όπως απόδειξή αποστολής και παραλαβής, αντικαταβολή ποσού, χρέωση παραλήπτη κλπ. Τα οικονομικά με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό πριν την αποστολή θεωρώ το πιο σωστό. Η αντικαταβολή έχει ένα επιπλέον κόστος που πρέπει να το χρεώνετε συν της αρχικής τιμής συμφωνίας ο παραλήπτης.

 

Αλλά όπως έγραψα στην αρχή, χομπίστες είμαστε και δεν πρέπει να το βλέπουμε από την αρχή με καχυποψία... αν κάποιος από τους δύο έχει περισσότερη εμπειρία κατευθύνει τον άλλον για πως θα γίνει πιο σωστή η αποστολή... και αν στην τελικά κάτι πάει λάθος, γιατί συμβαίνουν και αυτά, λέμε ότι δοκιμάσαμε και δεν πέτυχε... συμβιβαζόμαστε με το γεγονός και δεν το κάνουμε μεγάλο θέμα.

 

Αν δεν μπορούμε να συμβιβαστούμε με τα παραπάνω τότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε τις αγγελίες... "πάμε" σε ένα κατάστημα και κάνουμε τις αγορές μας.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι να υπάρχει εμπιστοσύνη. Μιλήστε στο τηλέφωνο, ανταλλάξτε δυο κουβέντες...

Εγώ έκανα μια συναλλαγή με συμφορουμίτη και ξέραμε ότι λόγω απόστασης είχε ρίσκο. Την πρώτη φορά τα ψαράκια δεν την πάλεψαν δυστυχώς. Τα είχα βγάλει και φωτό αλλά ποτέ δεν μου ζήτησε ο συνχομπίστας "αποδείξεις" ότι δεν έζησαν. Ήθελε (αν και θεωρώ ότι δεν ήταν υποχρεωμένος) να μου στείλει άλλα και μου έστειλε. Εγώ ήθελα να του τα πληρώσω ενώ εκείνος δεν ήθελε. Εντάξει, πάνω απ'όλα έχουμε ένα χόμπι που αγαπάμε. Αν θέλαμε να γίνουμε απατεώνες θα βρίσκαμε πιο κερδοφόρους τρόπους. Γι'αυτό μην ανησυχείς πολύ. Όλοι το χόμπι μας προσπαθούμε να κάνουμε.

 

ΥΓ.Καλού κακού πάρε από κάποιον που γνωρίζεις ή που γενικά πουλάει συχνά. Αυτός δεν θα σε κοροϊδέψει γιατί θέλει να ξαναπουλήσει

Έγινε επεξεργασία - DEX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει παρει πολλες φορες χωρις κανενα θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανε την συνναλαγη σου χωρις φοβο, υπαρχει εμπιστοσυνη στα φορουμ μεταξυ μελων

 

Αν δεν ξερει ομως να τα συσκευασει καλα ειναι ρισκο και απ οτι βλεπω (Ν. Ηρακλειου)θα ερθουν με καραβι

Ταλαιπωρια μεγαλη για τα ζωντανα

 

Αν ειναι απο επαγγελματια(καταστημα) μην το σκεφτεσαι καθολου, ευκολα ειναι γατοι

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν είναι από το φόρουμ και γιαυτό και δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και γιαυτό και ρώτησα !! Να είστε καλά ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει παρει πολλες φορες χωρις κανενα θ

εμα.

+1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα σε συγχομπιστες δεν υπάρχει φόβος απλά το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος που μίλησα εγώ ήταν εκτός φόρουμ αλλά τελικά τον βρήκα και στο φόρουμ μας οπότε κανένα πρόβλημα να είστε καλά ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κανε την συνναλαγη σου χωρις φοβο, υπαρχει εμπιστοσυνη στα φορουμ μεταξυ μελων

Αν δεν ξερει ομως να τα συσκευασει καλα ειναι ρισκο και απ οτι βλεπω (Ν. Ηρακλειου)θα ερθουν με καραβι

Ταλαιπωρια μεγαλη για τα ζωντανα

Αν ειναι απο επαγγελματια(καταστημα) μην το σκεφτεσαι καθολου, ευκολα ειναι γατοι

Βασίλη όσο αφορά το πρώτο σκέλος του μηνύματός σου, μην είσαι τόσο σίγουρος. Το οτι κάποιος ειναι μέλος ενος φόρουμ δε τον κάνει αυτόματα και φερέγγυο. Εμπιστοσύνη υπάρχει μεταξυ των μελών του φόρουμ οταν αυτα δραστηριοποιούνται τακτικά στο φόρουμ, τα μέλη εχουν κάνει μεταξύ τους συζητήσεις, εχουν αρκετές δημοσιεύσεις και πάνω κάτω ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε. Εγω δε θα εμπιστευόμουν ας πούμε εύκολα κάποιον που ειναι γραμμένος στο φόρουμ ενα μήνα και έχει 3-4 δημοσιεύσεις όσο θα εμπιστευόμουν για παράδειγμα εσένα. Έχουμε δει και μέλη (σύμφωνα με εμπειρίες που εχουν μοιραστεί κάποιοι) που εχουν κάνει έγγραφη μονο και μονο για να κερδίσουν κάτι "εύκολα". Θέλει προσοχή πάντως όπως και να 'χει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη όσο αφορά το πρώτο σκέλος του μηνύματός σου, μην είσαι τόσο σίγουρος. Το οτι κάποιος ειναι μέλος ενος φόρουμ δε τον κάνει αυτόματα και φερέγγυο. Εμπιστοσύνη υπάρχει μεταξυ των μελών του φόρουμ οταν αυτα δραστηριοποιούνται τακτικά στο φόρουμ, τα μέλη εχουν κάνει μεταξύ τους συζητήσεις, εχουν αρκετές δημοσιεύσεις και πάνω κάτω ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε. Εγω δε θα εμπιστευόμουν ας πούμε εύκολα κάποιον που ειναι γραμμένος στο φόρουμ ενα μήνα και έχει 3-4 δημοσιεύσεις όσο θα εμπιστευόμουν για παράδειγμα εσένα. Έχουμε δει και μέλη (σύμφωνα με εμπειρίες που εχουν μοιραστεί κάποιοι) που εχουν κάνει έγγραφη μονο και μονο για να κερδίσουν κάτι "εύκολα". Θέλει προσοχή πάντως όπως και να 'χει.

 

Θα συμφωνησω σ αυτο, δυστυχως υπαρχουν και οι ελαχιστες εξαιρεσεις

Αναφερομουν σε παλια μελη, με καταλαβες, αλλα καλα κανεις και το επισημενεις :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

σε θεμα εμπιστοσυνης 

σε αλλα φορουμ

υπαρχει δυνατοτητα αξιολόγησης σε θεματα αγγελιων κατι σαν feedback οταν κανεις μια συναλλαγη και τελειωσεις αφηνεις αξιολογηση

 

αυτο μπορει να συζητηθει με τους Mod  

 

φιλικα παντα!!!

Έγινε επεξεργασία - Billias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...