Jump to content

Φωτισμός - Χρώμα Ψαριών


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα!

Ήθελα να ρωτήσω ποια στοιχεία του φωτισμού (π.χ. τα βατ, τα κέλβιν, τα λούμεν...) βοηθούν στο να αναδεικνύονται τα χρώματα των ψαριών. Βλέπω ότι με το φως της ημέρας, τα ψαράκια μου (Ν. Similis) έχουν πιο έντονες τις ρίγες τους σε σχέση με όταν έχω αναμμένα τα φώτα. Το ίδιο παρατηρώ και όταν βγάζω φωτο με φλάς και κλειστά φώτα. Η λάμπα μου είναι στα 4000Κ και 680lumen αν θυμάμαι καλά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες,το εχω παρατηρησει και εγω στα Multies μου,αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο το φως,αλλα διαφορα αλλα πραγματα οπως πχ η διαθεση των ψαριων.

Το εχω παρατηρησει και με ανοιχτα τα φωτα μου αυτο,δηλαδη καποιες στιγμες εχουν πιο εντονες ριγες απο καποιες αλλες.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει στα βολιβιαν ραμ το ιδιο... με τα μικρα λεντακια πριν τα κεντρικα φωτα εχουν πολυ εντονα χρωματα ..οταν ανοιξουν τα κεντρικα φωτα τα χρωματα τους ανοιγουν πολυ αν και εχω σκουρο νερο....

επιπλεον αναλογα με το πιο σημειο στο ενυδρειο ειναι ανοιγουν οι σκουραινουν ...πανω απο το λευκη αμμο παντα εχουν πιο ανοικτα χρωματα ,ενω μεσα στα φυτα η στα ξυλα εχουν εντονες ριγες...

πιστευω οτι εχει να κανει με θεμα καμουφλαζ παντως που αντιστοιχα προσαρμοζονται σε μικρο βαθμο στα χρωματα του φοντου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες,το εχω παρατηρησει και εγω στα Multies μου,αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο το φως,αλλα διαφορα αλλα πραγματα οπως πχ η διαθεση των ψαριων.

Το εχω παρατηρησει και με ανοιχτα τα φωτα μου αυτο,δηλαδη καποιες στιγμες εχουν πιο εντονες ριγες απο καποιες αλλες.

Δεν εννοώ αυτό.Κατάλαβα τι λες! Και στα Similis συμβαίνει.Αρκεί να πλησιάσουν μεταξύ τους δυο και γίνονται... άλλα ψάρια. Όταν ειδικά είναι από αντίπαλες "παρατάξεις" ...

Εγώ λέω κάτι άλλο όμως.

Σε ήρεμη φάση, με τον φωτισμό είναι:

fvt.jpg

 

Ενώ χωρίς φωτισμό αλλά με φλας είναι:

flas2.jpg

 

Και δεν νομίζω να προλαβαίνουν να αλλάζουν χρώμα λόγω κάποιας ενόχλησης που μπορεί να νιώθουν από το φλας...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι παίζει και ο φωτισμός τον ρόλο του, όχι αν θα αλλάξουν τα χρώματα αλλά για το πως θα φαίνονται. Τα σκαλάρια μου αλλάζουν εντελώς χρώμα ανάλογα με την διάθεσή τους, μια είναι μαύρες οι ρίγες και μια ασημί. Αλλά και τα φώτα παίζουν το ρόλο τους σίγουρα!

post-52615-0-68090600-1430556189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο δωμάτιο μπαίνει λίγο φως ημέρας. Θα έλεγα ότι δεν είναι και πολύ φωτεινό. 

Άραγε τα ψάρια έχουν πιο έντονο χρώμα εκείνη την ώρα ή απλώς φαίνονται έτσι λόγω του φάσματος (ή όπως αλλιώς λέγεται) ;

Και όταν έχω αναμμένα τα φώτα του ενυδρείου φαίνονται πιο άχρωμα ή είναι πιο άχρωμα . Μιλάω για περιπτώσεις ήρεμης κατάστασης και στα δύο παραδείγματα, γιατί όταν τσαμπουκαλεύονται χρωματίζονται ούτως ή άλλως

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι παίζει και ο φωτισμός τον ρόλο του, όχι αν θα αλλάξουν τα χρώματα αλλά για το πως θα φαίνονται. Τα σκαλάρια μου αλλάζουν εντελώς χρώμα ανάλογα με την διάθεσή τους, μια είναι μαύρες οι ρίγες και μια ασημί. Αλλά και τα φώτα παίζουν το ρόλο τους σίγουρα!

Α αυτό που λες για τα φώτα, πιστεύεις ότι παίζει ρόλο πχ πόσα Κ ή πόσα lm έχει ο φωτισμός μας; Εγώ με 4000Κ μπορεί να τα βλέπω έτσι ενώ αν είχα 6500Κ να τα έβλεπα πιο έντονα; Μάλλον κάπου εκεί είναι η λύση

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχνεις τον ιδανικο φωτισμο δεν μπορει με σιγουρια να σου πει κανεις,θα το βρεις μονος σου με πειραματισμους.

 

Εγω στα σιμιλις ειχα μια λαμπα 6000 κελβιν και την αλλαξα με μια sylvania grolux για λογους αλγεων κυριως.Πολυ πιο ομορφα χρωματα τα ψαρια.Επισης δινει και στα φυτα ενα ομορφο εντονο πρασινο χρωμα.

 

Αν θα απαλλαγω απο την αλγη δεν ξερω ακομα αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι αψογο.

Επισης λαμπες τυπου πλαντ ροζ νομιζω χρησιμοποιουν στα αφρικανικα ασχετα με το αν εχουν φυτα η οχι γιατι τονιζουν τα χρωματα των ψαριων,γι'αυτο ειπα και εγω να την δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχνεις τον ιδανικο φωτισμο δεν μπορει με σιγουρια να σου πει κανεις,θα το βρεις μονος σου με πειραματισμους.

Εγω στα σιμιλις ειχα μια λαμπα 6000 κελβιν και την αλλαξα με μια sylvania grolux για λογους αλγεων κυριως.Πολυ πιο ομορφα χρωματα τα ψαρια.Επισης δινει και στα φυτα ενα ομορφο εντονο πρασινο χρωμα.

Αν θα απαλλαγω απο την αλγη δεν ξερω ακομα αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι αψογο.

Επισης λαμπες τυπου πλαντ ροζ νομιζω χρησιμοποιουν στα αφρικανικα ασχετα με το αν εχουν φυτα η οχι γιατι τονιζουν τα χρωματα των ψαριων,γι'αυτο ειπα και εγω να την δοκιμασω.

+1
Link to comment
Share on other sites

Α αυτό που λες για τα φώτα, πιστεύεις ότι παίζει ρόλο πχ πόσα Κ ή πόσα lm έχει ο φωτισμός μας; Εγώ με 4000Κ μπορεί να τα βλέπω έτσι ενώ αν είχα 6500Κ να τα έβλεπα πιο έντονα; Μάλλον κάπου εκεί είναι η λύση

Το χρωμα της εκαστοτε λαμπας χρωματιζει και το φωτιζομενο αντικειμενο. Αρα εχεις δικιο.
Link to comment
Share on other sites

Να μη ξεχνατε ομως,πως βαζοντας μια λαμπα που θα σας αρεσουν τα ψαρια οπτικα,μπορει να σας φερει αλγες στο ενυδρειο σας.

Link to comment
Share on other sites

Να μη ξεχνατε ομως,πως βαζοντας μια λαμπα που θα σας αρεσουν τα ψαρια οπτικα,μπορει να σας φερει αλγες στο ενυδρειο σας.

+1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν λαμπες που οντως τονιζουν τα χρωματα, οπως η colour της juwel! Παντως το ολο θεμα εχει να κανει με φασματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...