Jump to content

Αντλία αέρα και CO2


noni

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα που αναφέρει ο neon ότι δεν μπορεί το controller να ελέγξει την ποσότητα Ο2 .

Πως αντιμετωπίζεται το πρόβλημα αυτό σε ένα φορτωμένο ενυδρείο (για το βράδυ μιλάω και με σύστημα παροχής CO2 με controller ) πως βλέπεις εάν υπάρχει έλλειψη Ο2 (εκτός το ότι τα ψάρια ανεβαίνουν στην επιφάνεια) . H εμπειρία λέει να κλείνουμε την παροχή CO2 ; να βάζουμε μια αεραντλία σε λειτουργία ; η το σύστημα αυτορυθμίζεται με την βοήθεια (κυκλοφορητη , φυτά )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TROOPER.

Φορτωμένο ενυδρείο σημαίνει ότι μάλλον υπάρχουν πολλά ψάρια για τα λίτρα. Την έλλειψη Ο2 σίγουρα την βλέπεις αν τα ψάρια ανεβαίνουν στην επιφάνεια ή με κάποιο test O2. Την περίσσεια CO2 δεν μπορείς να την μετρήσεις με test (ενδεικτικά ίσως με τον πίνακα pH/KH/CO2) αλλά θα φανεί από τις αντιδράσεις των ψαριών. Αφού έχεις ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα τότε το pH θα είναι μάλλον χαμηλά οπότε θα κλείνει μόνη της και δεν θα δίνει CO2. Η έξοδος του φίλτρου θα πρέπει να κάνει μια σχετικά καλή ανατάραξη. Αν παρόλα αυτά τα ψάρια ακόμα δείχνουν να ζορίζονται μια αεραντλία που θα δουλεύει μόνο το βράδυ θα βοηθήσει σημαντικά στην οξυγόνωση. To σύστημα αυτορυθμίζεται τις περισσότερες φορές αλλά αυτό μόνο όταν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για να γίνει. Αν έχουμε μέσα ένα σκασμό ψάρια το πιθανότερο είναι να μην διατηρείται η ισορροπία που χρειάζεται και να χρειάζεται μηχανική υποβοήθηση (πχ. αεραντλία)

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Φίλε neon μάλλον δεν κατάλαβες το ερώτημα μου . Εγώ προσωπικά έχω DIY παροχή CO2 και κάποια στιγμή θέλω πάρω εξοπλισμό για αυτόματη παροχή CO2 .

όλα αυτά τα που γραφείς καταλαβενω ότι πρέπει να γίνονται έτσι (είναι θέμα λογικής)

αλλά επειδή δεν έχω την εμπειρία ρώτησα πως αντιδράτε εσείς οι κατέχοντας της γνώσης σε τέτοιες περιπτώσεις ώστε να βγάλω ένα συμπέρασμα. .(μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που δεν πάει το μυαλό μου)

Τώρα όταν βλέπω κάτι σε ένα ποστ που με κεντρίζει ρωτώ για το ποιο θα ήταν το ιδανικότερο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε neon μάλλον δεν κατάλαβες το ερώτημα μου .

Ξαναθέσε τα ερωτήματα σου χωρίς φόβο και πάθος και αν θέλεις κάνε και μια αρίθμηση των περιπτώσεων (1,2,3...)

για να καταλάβουμε και μεις ποιές περιπτώσεις εννοείς.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω DIY CO2 σε ενυδρειο 60 λιτρων με 4 φυτα και 4 ψαρια.το βραδυ να βαζω αεραντλια ή οχι;τα ψαρια δεν εχουν αλλαξει συμπεριφορα.ειναι οπως ηταν πριν.τα ψαρια ειναι:1 congo tetra,1pleco 8cm,1 pleco 20cm,1 botia sinthymunki.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να κάνεις με το ενυδρείο σου και σε σχέση με το co2 και τα ψάρια σου, είναι το εξής:

Να τα δώσεις ΑΜΕΣΩΣ σε κάποιον που να μπορεί να τα έχει ΣΩΣΤΑ, μέχρι να πάρεις ενυδρείο που να μπορεί να τα φιλοξενήσει..!

Τέτοια μεγέθη σε 60 λίτρα, είναι ΚΑΤΑΔΙΚΗ για τα ζωντανά..! ;)

Σκέφτεσαι και συζητάς για διοξείδιο, έχοντας ψάρι 20 cm σε 60 λίτρα..? :bowdown::thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαλω την αεραντλια και να δωσω τον πλεκο των 20 εκατοστων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...