Jump to content

Aναπληρωση Κατ'ευθειαν Απο Την Οσμωση.


Recommended Posts

Καλησπερα, οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να φτιαξω ενα συστημα που να αναπληρωνει το εξατμισμενο νερο απο 3 απο τα ενυδρεια μου με νερο που να προερχεται κατ' ευθειαν απο το σωληνακι της οσμωσης.

Για να το επεξηγησω, σε καθε ενυδρειο θα υπαρχει απο ενα φλοτερ οπως αυτα που μπαινουν στο βαρελι συλλογης της α/ο, και πανω του θα ειναι συνδεδεμενο στο σωληνακι εξοδου καθαρου (φιλτραρισμενου) της α/ο.

Για να γινει αυτο και στα 3 ενυδρεια, θα γινει ενα δικτυο με "Τ" που θα πηγαινει το σωληνακι απο φλοτερ σε φλοτερ, και στο τελος στην α/ο.

Καθε φορα που θα πεφτει η σταθμη σε ενα απο τα 3 ενυδρεια, θα κατεβαινει το φλοτερ και θα δινει εντολη στην οσμωση να ξεκινησει.

Να διευκρινησω οτι ηδη εχω επανω στην οσμωση auto shut off valve

float%20valve.jpg

που κοβει την παροχη νερου στην οσμωση οταν γεμισει το βαρελι, που εχει φλοτερ στο καπακι του.

Αυτο το εγχειρημα ομως εχει ενα μειονεκτημα:

Kαθε φορα που ξεκιναει η οσμωση χωρις να γινει flushing στην μεμβρανη, βγαζει τα πρωτα λιτρα νερο χαμηλοτερης ποιοτητας (αυξημενου tds).

Σε μια μετρηση που εκανα, μου εδωσε 48 tds ενω κανονικα μου δινει 3.

Ειδα οτι υπαρχουν βαλβιδες auto flushing

auto%20shut%20off%20valve_sm.jpg

που κανουν αυτοματη εκπλυση της μεμβρανης και η εντολη στην βαλβιδα δινεται με 24v (συνηθως).

Το ερωτημα ειναι το εχει κανει κανεις; εχει καποια μειονεκτηματα; παρουσιαζει καποια προβληματα;

Υπαρχει μηπως καποια βαλβιδα που να ξεκιναει flushing οταν ανιχνευσει πτωση της πιεσης, δηλαδη οταν ανοιξει (κατεβει) καποιο φλοτερ;

Παρακαλω τις γνωμες σας οσοι εχετε εμπειρια.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...