Jump to content

Recommended Posts

Εως και χθες ειχα δισκους και ποτε CO2 και αλγες..Δεν ειναι ολα απολυτα οτι συμβαινουν αν λειπει κατι

 

Ειχες δισκους χωρις φυτα μεσα...

Καλο ειναι να ακουμε τι μας λενε..δεν στα λεμε για να σου παρουμε τα λεφτα η κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγη του aquascape ηταν φυτεμενο..Αν θυμασαι σε παλια μου θεματα ειχαν γινει μεγαλες συζητησεις,τελοσπαντων,θελω να πω οτι ποτε δεν ειχα CO2 με τους δισκους και δεν ειχα αλγες..Βεβαιως κα ακουω τι μου λες αλλα δεν ειναι ολα απολυτα και το λεω βαση της οποιας εμπειρας εχω εως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγη του aquascape ηταν φυτεμενο..Αν θυμασαι σε παλια μου θεματα ειχαν γινει μεγαλες συζητησεις,τελοσπαντων,θελω να πω οτι ποτε δεν ειχα CO2 με τους δισκους και δεν ειχα αλγες..Βεβαιως κα ακουω τι μου λες αλλα δεν ειναι ολα απολυτα και το λεω βαση της οποιας εμπειρας εχω εως τωρα.

 

Βαση της δικης μου εμπειριας καποια πραγματα ειναι απολυτα..

Ολα αυτα που σου γραφω ειναι αλυσιδα και θα το δεις στη πορεια οτι τα φυτα σου θα εχουν ελειψεις,ειτε απο φως,ειτε απο λιπασματα ειτε απο co2.

Και οι αλγες,κατα 90% οφειλωνται στο co2.

Δεν λεω κατι αλλο,θα τα δεις στη πορεια και μονη σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σου λεω οτι βαση της δικης μου εμπειριας δεν ειχα CO2  ουτε αλγη..Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο..Καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι σε τιποτα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω σου λεω οτι βαση της δικης μου εμπειριας δεν ειχα CO2  ουτε αλγη..Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο..Καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι σε τιποτα..

 

Οκ,αφου το λες,παω πασο..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω παντως οτι δεν πρέπει να ειναι όλα απόλυτ!βέβαια ειναι αλυσίδα αυτά που είπες αλλά αν δεν τα βάλουμε όλα σε ίση ποσότητα δεν υπάρχουν πάντα επιπτώσεις!και εγώ το ίδιο θεμα εχω αλλά δεν έχω άλγες επειδή δεν το τηρώ!

Link to comment
Share on other sites

οι γαριδες θελουν οξινο νερο η αλακλικο και γιατι αν ξερει καποιος??

Link to comment
Share on other sites

οι γαριδες θελουν οξινο νερο η αλακλικο και γιατι αν ξερει καποιος??

 

Εξαρταται απο τις γαριδες.

Οι crs ας πουμε θελουν οξινο και μαλακο, ενω οι red cherry επιβιωνουν και σε οξινο και σε ουδετερο και σε αλκαλικο (ph 6.5-7.5)

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σου λεω οτι βαση της δικης μου εμπειριας δεν ειχα CO2  ουτε αλγη..Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο..Καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι σε τιποτα..

 

Λιτρα?

φωτισμος?

λιπανση?

φυτα?

βυθος?

αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Λιτρα?

φωτισμος?

λιπανση?

φυτα?

βυθος?

αλλαγες?

 

Αναφερονται ολα στο πρωτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

ναι για τις ρεντ ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

Αναφερονται ολα στο πρωτο ποστ

 

Για το ενυδρειο οπου ητανε φυτεμενο και δεν ειχε άλγες..

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργουσα 5 χρονια χωρις κανενα θεμα με αλγες... 250 λιτρα 2Τ5 54w ,λιπανση seachem φλουρις,φυτα οτι και εδω ,μπεζ αμμο και αλλαγες το 30% καθε εβδομαδα..Που θες να καταληξεις με αυτες τις ερωτησεις;

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργουσα 5 χρονια χωρις κανενα θεμα με αλγες... 250 λιτρα 2Τ5 54w ,λιπανση seachem φλουρις,φυτα οτι και εδω ,μπεζ αμμο και αλλαγες το 30% καθε εβδομαδα..Που θες να καταληξεις με αυτες τις ερωτησεις;

 

Τπτ απλα απο περιεργεια ρωταω , μιας και λες οτι δεν ειχες άλγες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να πω ψεματα ρε παιδια ουτε να το παιξω κατι...Μπορει το γαριδαδικο μου να γεμισει αλγες ή το αλλο που φτιαχνω τωρα με κιχλιδες..Απλα ως τωρα με τους δισκους δεν ειχα αλγες

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να πω ψεματα ρε παιδια ουτε να το παιξω κατι...Μπορει το γαριδαδικο μου να γεμισει αλγες ή το αλλο που φτιαχνω τωρα με κιχλιδες..Απλα ως τωρα με τους δισκους δεν ειχα αλγες

 

Δεν εχω κανενα λογο να μην σε πιστεψω ...

Το αλλο ενυδρειο ετρεχε χρονια οπως λες, ειχες χαμηλό φωτισμο , εναν ωραιο βυθο γεματο θρεπτικα απο τους δισκους και ευκολα φυτακια.

Αναπτυσονταν αργα, αλλα αργα αργα. θα ειχαν καποια σημαδια ελειψης λογικα ,αλλα μεγαλωνανε.

Δεν ειναι κατι περιεργο. :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειχα αργει αναπτυξη σ ολα τα φυτα εκτος απ τη πολυσπερμα..Δεν ξερω πως και γιατι αλλα ετσι συνεβαινε

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειχα αργει αναπτυξη σ ολα τα φυτα εκτος απ τη πολυσπερμα..Δεν ξερω πως και γιατι αλλα ετσι συνεβαινε

 

Γιατι το πολυσπερμα θελει λιγοτερο co2 για να αναπτυχθει απο τα υπολοιπα που εχεις.

Και εκτος απο αυτο αν εχεις λιγο co2 στο νερο , τα φυτα ανταγωνιζονται για αυτο , οποιο το προλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μην ξεχναμε οτι στα γαριδαδικα συνηθως δινουμε προτεραιοτητα στις γαριδες. (εκτος τον nicpapa που ειναι μια κατηγορια μονος του) 136.gif

Σιγουρα το co2 βοηθαει την αναπτυξη των φυτων σε συναρτηση με λιπασματα και αυξημενο φωτισμο για να μπορεσουν να το αξιοποιησουν.

Κατα την γνωμη μου ομως δεν ειναι απαραιτητο για ευκολα φυτα, οπως πρεπει να βαζουμε στα γαριδαδικα.

Αν δειτε τα ενυδρεια που εμφανιζονται στην υπογραφη μου, εγιναν ετσι χωρις την παροχη co2 ουτε ιχνους λιπασματος, και ο φωτισμος ειναι γυρω στο 0.5 W / λιτρο.

Aναπτυχθηκαν βεβαια πιο αργα, αλλα αυτο μου εδωσε την δυνατοτητα να χαιρομαι περισσοτερο το ενυδρειο, και να μην τρωω τον χρονο μου σε συνεχη κλαδεματα λογω της γρηγορης αναπτυξης.

Μεχρι και η difformis αφου δεν εβρισκε βαθυ χαλικι, (1cm ηταν) αρχισε να ερπει και να αναπτυσσεται κατα μηκος και πλατος!

Μην ξεχναμε οτι οπως στην ζωη τιποτα δεν ειναι απολυτο, το ιδιο συμβαινει και με τα ενυδρεια.

Πρεπει να εχουμε παντα το μυαλο μας ανοιχτο σε νεα γνωση μιας και το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο, αλλα κατα την γνωμη μου εκει ειναι και η ομορφια του hobby, οτι δεν το βαριεσαι ποτε.

Δεν λεω οτι επειδη το εχω βιωσει εγω, ειναι και ο κανονας, απλα παραθετω την εμπειρια μου, μην μου στενοχωρηθειτε! icon_biggrin.gif.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το τούλι που αναφέρει ότι θέλει να βάλει στην είσοδο, μπορεί να σχολιάσει κανεις; δεν μειώνει την απόδοση του φίλτρου; υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να προστατέψεις τις γαρίδες για να μην τις ρουφήξει εκτός από το τούλι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το τούλι που αναφέρει ότι θέλει να βάλει στην είσοδο, μπορεί να σχολιάσει κανεις; δεν μειώνει την απόδοση του φίλτρου; υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να προστατέψεις τις γαρίδες για να μην τις ρουφήξει εκτός από το τούλι;

 

Μια χαρα κανει το τουλι.Αν στουμπωσει και μειωσει τη ροη του φιλτρου,το βγαζεις και το καθαριζεις.Αλλιως η αλλη λυση ειναι προφιλτρο στην εισοδο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...