Jump to content

στιγμιότυπο


salTasos

Recommended Posts

καλά τα κοράλλια και τα ψαριά ..

.. είναι όμως και μερικοί λαθρεπιβάτες που συχνά κλέβουν τη παράσταση

04090008.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία!

Τι είναι, όμως???

Μήπως είναι γεννητούρια???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία!

Τι είναι, όμως???

Μήπως είναι γεννητούρια???

Όχι Νίκο, δεν είναι γεννητούρια καθώς η πεταλλίδα αυτή αν και φαίνεται μικρή, είναι αρκετά ανεπτιγμένη. Στη φώτο φαίνονται δυο, η μιά είναι το καθρέπτισμα της.

Όταν θέλετε να αναγνωριστεί κάποιο είδος μαλακίου καλό είναι η φωτογράφιση να γίνεται από πάνω (δηλαδή να την βλέπεις σε κάτοψη).

Από τη φώτο μου φαίνεται περισσότερο για κάποιο είδος από την μεγάλη οικογένεια Fissurellacea και όχι από τις Calyptraeacea.

Είναι αλγοφάγες και πολλά από τα είδη αυτής της οικογένειας τρέφονται τη νύκτα. Το σχήμα τους γύρω-γύρω στη βάση τους, συχνά δίδεται από το σχήμα του βράχου όπου προσκολλόνται για να "ξεκουραστούν". Συχνά Έχουν κάποιο συγκεκριμένο χώρο και τοποθετούνται από μόνες τους στο ίδιο ακριβώς σημείο που προσκολλήθηκαν χθες, προχθές ή και χρόνια πολλές φορές χωρίς να αλλάξουν την τοποθεσία αυτή ούτε ένα χιλιοστό. Αυτό βέβαια είναι η στρατηγική πους γιατί προσκολλημένες σε αυτό το σημείο εφάπτονται με ακρίβεια στον βράχο, σε σημείο που όταν ένας κυνηγός το πλησιάσει, να μην βρεί σημείο να διαπεράσει στον ψεύδόποδα του ζωντανού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες… Μπράβο!

Τάσο… θαυμάζω την παρατηρητικότητα σου… Πολύ ωραία!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο, δεν είναι γεννητούρια καθώς η πεταλλίδα αυτή αν και φαίνεται μικρή, είναι αρκετά ανεπτιγμένη. Στη φώτο φαίνονται δυο, η μιά είναι το καθρέπτισμα της.

Όταν θέλετε να αναγνωριστεί κάποιο είδος μαλακίου καλό είναι η φωτογράφιση να γίνεται από πάνω (δηλαδή να την βλέπεις σε κάτοψη).

Από τη φώτο μου φαίνεται περισσότερο για κάποιο είδος από την μεγάλη οικογένεια Fissurellacea και όχι από τις Calyptraeacea.

Είναι αλγοφάγες και πολλά από τα είδη αυτής της οικογένειας τρέφονται τη νύκτα. Το σχήμα τους γύρω-γύρω στη βάση τους, συχνά δίδεται από το σχήμα του βράχου όπου προσκολλόνται για να "ξεκουραστούν". Συχνά Έχουν κάποιο συγκεκριμένο χώρο και τοποθετούνται από μόνες τους στο ίδιο ακριβώς σημείο που προσκολλήθηκαν χθες, προχθές ή και χρόνια πολλές φορές χωρίς να αλλάξουν την τοποθεσία αυτή ούτε ένα χιλιοστό. Αυτό βέβαια είναι η στρατηγική πους γιατί προσκολλημένες σε αυτό το σημείο εφάπτονται με ακρίβεια στον βράχο, σε σημείο που όταν ένας κυνηγός το πλησιάσει, να μην βρεί σημείο να διαπεράσει στον ψεύδόποδα του ζωντανού.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες… :thumbup:

την εντόπισα στο μπροστινό τζάμι και την φωτογράφισα από το πλαϊνό .. γι’αυτό και η αντανακλάσεις … ( είδατε καθαρά τζάμια που έχω ? :bowdown: )

θα προσπαθήσω και για <κάτοψη>

limpet

κάποια είδη είναι επικίνδυνα γιατί τρέφονται και με τη σάρκα των σκληρών κοραλλιών όπως η Diodora και η Lucapina aegis …

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι σαν και αυτή??post-2126-1176212711_thumb.jpg

Την συγκεκριμένη την έχω παρατηρήσει να πηγαίνει μόνο εκεί που έχει κοραλίνη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν βοηθά η φωτογραφία πολύ και η δική μου είναι καλυμμένη με κοραλλίνη …

.. έχε το νου σου αν τη δεις πάνω σε κοράλλι ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι σαν και αυτή??post-2126-1176212711_thumb.jpg

Την συγκεκριμένη την έχω παρατηρήσει να πηγαίνει μόνο εκεί που έχει κοραλίνη :bowdown:

Όχι φίλε Κώστα, αν και μοιάζουν δεν είναι καθόλου οι ίδιες. Αν βέβαια δεν με απατά η όρασή μου και η φωτογραφία, βλέπω κάτι σαν μια τρυπούλλα στην κορυφή του κώνου του ζώου. Αν όντως είναι έτσι, τότε και αυτή έχει ακριβώς τις ίδιες συμπεριφορές με την άλλη, αλλά με την μεγάλη διαφορά στο ότι αυτή ανοίκει σε μια άλλη μεγάλη οικογένεια, αυτή των Fissurellacea.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε Κώστα, αν και μοιάζουν δεν είναι καθόλου οι ίδιες. Αν βέβαια δεν με απατά η όρασή μου και η φωτογραφία, βλέπω κάτι σαν μια τρυπούλλα στην κορυφή του κώνου του ζώου. Αν όντως είναι έτσι, τότε και αυτή έχει ακριβώς τις ίδιες συμπεριφορές με την άλλη, αλλά με την μεγάλη διαφορά στο ότι αυτή ανοίκει σε μια άλλη μεγάλη οικογένεια, αυτή των Fissurellacea.

Παιδία συγνώμη αλλά πρέπει να κάνω κάποια διόρθωση που μου έχει διαφύγει στην έκφραση και την γραφή. Η πρώτη φώτο ήθελα να πω ότι δεν ανοίκει στις οικογένειες Fissurellacea ούτε στην calyptraeacea αλλά μια άλλη, αυτή την Patellacea. Συγνώμη για το λάθος, αλλά και οι τρείς οικογένειες είναι πολύ όμοιες, συγχύζουν και δεν με βοηθούν και πολύ οι φώτο.

Απλά έπρεπε να διορθώσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη :bowdown: Τίποτα άλλο !!! :D

Επαυξανω!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...