Jump to content

Πρώτη Επιτυχημένη Απόπειρα Stripping - Απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Εδώ και αρκετές ημέρες είχα ένα θηλυκό Labidochromis μπουκωμένο. Ως συνήθως καθόταν ψηλά σε μια γωνία πίσω από σωλήνες και θερμοστάτες μέχρι να τα φτύσει. Μπήκα στον πειρασμό λοιπόν να την απομονώσω σε μια γεννήστρα (δύχτι) μέσα στο κυρίως ενυδρείο για να κρατήσω όλη τη γέννα, μη ρωτήσετε γιατί, απλά ήθελα να το κάνω ΚΑΙ αυτό. Την έβαλα λοιπόν και την είχα εκεί μέχρι πριν από λίγο. Ήταν αρκετά φουσκωμένη για μέρες και αποφάσισα να επιχειρήσω το λεγόμενο "stripping". Την έβγαλα σε μια λεκάνη που έχω για δουλειές του ενυδρείου, την έπιασα απαλά και χωρίς αν κάνω τίποτα άλλο, απλά κρατούσα το στόμα της ανοιχτό με την κορυφή μιας μπατονέτας, εύκολα έβγαλε 23 μικρά. Μου έφυγε από τα χέρια η μαμά με ένα σάλτο και δε θέλησα να την ξαναπιάσω και να βγάλω και κάποια άλλα που είχε ακόμα μέσα για να μη τη στρεσσάρω περισσότερο. Την έβαλα λοιπόν μέσα στο ενυδρείο όπου έπιασε πάλι τη θέση της στη γωνία μέχρι να φτύσει και τα υπόλοιπα. Τα μικρά τα έβαλα στο ενυδρείο, σε μια πλαστική γεννήστρα αυτοσχέδια την οποία είχα τρυπήσει σε όλες τις πλευρές (φαίνεται στις φωτό) και μέσα μια αερόπετρα για καλύτερη ανατάραξη επιφάνειας και οξυγόνωση. Επέλεξα πλαστική γεννήστρα γιατί παλίοτερα που είχα δει ενα μικρό και το είχα βάλει σε γεννήστρα δυχτάκι, καθόταν στο πάτο συνήθως και τα μεγάλα το περιτρυγύριζαν πολύ και έκαναν απόπειρες να το χτυπήσουν μέχρι που ήρθε Maingano μεγάλο από κάτω, του έδωσε μια κουτουλιά και το έστειλε αδιάβαστο.

Απορίες:

1. Στη γεννήστρα έβαλα και μικρές πετρούλες, να τις αφήσω ή οχι; βλέπω οτι άλλες φορές πάνε και κρύβονται και άλλες κολυμπάνε έξω.

2. Ταίζω τριμμένα flakes κάθε μέρα και πόσα ταίσματα την ημέρα;

3. Η γεννήστρα έχει διαστάσεις 24x10x13, είναι γεμάτη τρυπες και έχω και την αερόπετρα όπως είπα, προτείνετε κάτι διαφορετικό; είπα να δοκιμάσω πλαστικό δοχείο από IKEA 20 λίτρων με αερόφιλτρο αλλά δε μου γεμίζει το μάτι το αερόφιλτρο μόνο του αν δεν έχω βιολογικό υλικό.                         Οτιδήποτε άλλο πρέπει να κάνω, σας ακούω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες

:bow:

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες

:bow:

 

Είμαι πολύτεκνος......και που 'σαι,  επόμενη θα είναι η Maingano.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου....υπεροχο συναισθημα ο ερχομος μωρον στο ενυδρειο...καλως τα δεχτηκες...

 

:thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολλές γέννες και στο παρελθόν απο όλα τα ψάρια μου αλλα ειναι η πρώτη φορά που ειναι τόσα πολλά. Καθε εβδομάδα εχω μπουκωμενες. Το θέμα ειναι να χειριστώ σωστά το θέμα για να μεγαλώσουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

αντε και εαν δεις γεννα απο maingano..εδω ο πρωτος πελατης σου..χαχαχαχα......περημενουμε περισσοτερες φωτο οσο θα μεγαλωνουν....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα ψαράκια ! Τις πέτρες μπορείς να τις αφήσεις , μόνο πρόσεχε μην συσσωρεύεται τροφή από κάτω. Όσο για ταΐσματα , μπορείς να κάνεις 3 με 4 την ημέρα από λίγο ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 20λιτρο και το αερόφιλτρο πως το βλέπεις; Όπως είπα παραπάνω, το αερόφιλτρο δε μου γεμίζει το μάτι. Όσο δεν υπάρχει βιολογία, κάπως ρίσκο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύτεκνος......και που 'σαι,  επόμενη θα είναι η Maingano.

Ξερεις εσυ περιμενω    :thaman:

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 20λιτρο και το αερόφιλτρο πως το βλέπεις; Όπως είπα παραπάνω, το αερόφιλτρο δε μου γεμίζει το μάτι. Όσο δεν υπάρχει βιολογία, κάπως ρίσκο μου φαίνεται.

 

Μια χαρά είναι έτσι όπως τα έχεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι έτσι όπως τα έχεις ! :)

Είναι 23 ψαράκια σε 3,3 λίτρα ρε Δημήτρη. Με τον καιρό θα μεγαλώσουν λιγάκι, πως θα τη βγάλουν εκει μέσα; Το αερόφιλτρο μόνο του στα 20 λίτρα θα το εμπιστευόσουν εσυ;
Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=KB1Bjap9R_I

 

   Κατ αρχην εγω τις ξεγενναω ετσι,πιστευω ταλαιπωρουντε λιγοτερο.Κακως εκανες τρυπες στον πατο κ στα χαμηλα σημεια περιμετρικα γιατι το βραδυ που κυμουνται τα μεγαλα μπορουν να τα ρουφηξουν απ το πλαι κ να τα φανε ή να τα πληγωσουν ανεπανοπθωτα.Προσαρμοσε ενα καλσον ή ενα τουλι γυρω απ την γεννηστρα.Πετρες καλως εβαλες.Αν πεις να ασχοληθεις με αναπαραγωγες το 20λιτρο ειναι πολυ μικρο (σε ενα μηνα τι θα τα κανεις?) κ πιστεψε με θα χρειαστεις αρκετα ενυδρεια ωστε να τα ξεχωριζεις με βαση το μεγεθος τους γιατι θα αλληλοτρωγονται.Εννοειται οτι μονον η αεραντλια δεν φτανει γιατι σ αυτη την ηλικια ειναι αρκετα ευαισθητα.Τροφη μια δυο φορες την ημερα οτι ταιζεις τα μεγαλα απλα τριψτο κ καντο σε μορφη σκονης.Καλο ειναι οταν ξεγεννας τη μανα να τα βγαζεις ολα για να ξεκινισει να τρωει κατευθειαν κ το ψαρι να παρει βαρος/δυναμεις το συντομοτερο δυνατον.Σου ευχομαι τα καλυτερα ανταγωνιστη μου.Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην εγω τις ξεγενναω ετσι,πιστευω ταλαιπωρουντε λιγοτερο.Κακως εκανες τρυπες στον πατο κ στα χαμηλα σημεια περιμετρικα γιατι το βραδυ που κυμουνται τα μεγαλα μπορουν να τα ρουφηξουν απ το πλαι κ να τα φανε ή να τα πληγωσουν ανεπανοπθωτα.Προσαρμοσε ενα καλσον ή ενα τουλι γυρω απ την γεννηστρα.Πετρες καλως εβαλες.Αν πεις να ασχοληθεις με αναπαραγωγες το 20λιτρο ειναι πολυ μικρο (σε ενα μηνα τι θα τα κανεις?) κ πιστεψε με θα χρειαστεις αρκετα ενυδρεια ωστε να τα ξεχωριζεις με βαση το μεγεθος τους γιατι θα αλληλοτρωγονται.Εννοειται οτι μονον η αεραντλια δεν φτανει γιατι σ αυτη την ηλικια ειναι αρκετα ευαισθητα.Τροφη μια δυο φορες την ημερα οτι ταιζεις τα μεγαλα απλα τριψτο κ καντο σε μορφη σκονης.Καλο ειναι οταν ξεγεννας τη μανα να τα βγαζεις ολα για να ξεκινισει να τρωει κατευθειαν κ το ψαρι να παρει βαρος/δυναμεις το συντομοτερο δυνατον.Σου ευχομαι τα καλυτερα ανταγωνιστη μου.Χαχαχα!

Γιάννη γιατί ταλαιπωρούνται λιγότερο έτσι όπως το κάνεις εσύ; Κάνουμε ακριβώς το ίδιο μονο που εγω της κράτησα το στόμα ελαφρά ανοιχτο με τη μπατονέτα. Έγινε πολυ γρήγορα και την έβαλα πάλι στο ενυδρειο. Δε θεωρω οτι ταλαιπωρήθηκε απλα εγω δε θέλησα να την ξανά πιάσω και να της βγάλω και τα υπόλοιπα για να μη τη στρεσσάρω περισσότερο. Δε θέλω να ασχοληθώ με αναπαραγωγές γιατι και το χρόνο δεν έχω και το χώρο και εξοπλισμό (ενυδρεια, φίλτρα κτλ). Το 20λιτρο θεωρω οτι ειναι καλό για ενα μήνα αφου θα ειναι αρκετα μικρα και μετα θα τα δώσω. Δε θα χρειαστώ περισσότερα ενυδρεια αφου στο μέγεθος που θα φτάσουν στο μήνα δε θα ειναι ικανά να φαγωθουν απο κάποια αλλα που ενδεχομένως να ειναι μεγαλύτερα. Κατ' αρχήν στο διάστημα αυτό ποσο περισσότερο θα μεγαλώσουν κάποια σε σχέση με τα υπόλοιπα για να έχουμε τέτοια προβλήματα; Βασικα αυτο που ήθελα ηταν να πιάσω μια Maingano να της πάρω τα μικρά γιατι θέλω να δώσω σε κάποια παιδια που ψάχνουν και δε μπορούν να βρουν. Επειδη δε κατάφερα να την πιάσω με την καμία όμως, το έκανα στη Labido έτσι για να πω οτι το έκανα κι αυτό αλλα και για να δω τη διαδικασία και να αποκτήσω την πείρα σε αυτό. Όσο για τις τρύπες στο πλαστικό, ειναι πολυ μικρές και το πλαστικό αρκετα χοντρο (....ηταν συρτάρι ψυγειου :) ), δε μπορούν να ρουφήξουν απο εκεί, ούτε καν να τα τραυματίσουν απο κάποιο ρούφηγμα. Ανταγωνιστής δεν είμαι πάντως, εγω Maingano θέλω να βγάλω μονο χαχαχαχα, κοιμήσου ήσυχος!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Πανο

 

Αν θες σου στελνω εγω φιλτρο εξωτερικο sun sun που θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου για τα 20 λιτρα σου.

Φυσικα δωρεαν.

http://www.acquachiarausa.com/jp-033f.htm

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τέτοιο φιλτράκι και ενα άλλο DIY που έχω φτιάξει για τέτοιες περιπτώσεις αλλα φοβάμαι οτι θα τα ρουφήξει τα μικρά. Δε χρειάζεται να μου στείλεις τίποτα, ευχαριστω πολυ πάντως. Αν τα βω σε λίγες μέρες στο 20λιτρο, θα βάλω το αερόφιλτρο και θα κανω και καθημερινές μικρές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τέτοιο φιλτράκι και ενα άλλο DIY που έχω φτιάξει για τέτοιες περιπτώσεις αλλα φοβάμαι οτι θα τα ρουφήξει τα μικρά. Δε χρειάζεται να μου στείλεις τίποτα, ευχαριστω πολυ πάντως. Αν τα βω σε λίγες μέρες στο 20λιτρο, θα βάλω το αερόφιλτρο και θα κανω και καθημερινές μικρές αλλαγές νερού.

Άμα έχεις τότε βαλε ένα καλσόν απέξω και βαλε το παράλληλα με την επιφάνια του νερού άλλα να το σκεπάζει και θα είσαι μια χαρά.

Εγώ έτσι θα έκανα

Link to comment
Share on other sites

Safarpn συγνώμη αν σου χαλάω το θέμα αλλά μπήκα στον πειρασμό....

Σχετικά με το "στριπιγκ" θέλω να εκφράσω τις διαφωνίες μου.

Το θεωρώ μια μέθοδο που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο σε ειδικές περιπτώσεις δηλ. να πρόκειται για πολύ σπάνιο ψάρι, δύσκολο στην αναπαραγωγή που προσπαθούμε να διασώσουμε (ψάρια υπό εξαφάνιση πχ. της Βικτώρια κ.ά.)ή σπάνια εξάγεται από τη λίμνη ή διαπιστώσουμε σοβαρό κίνδυνο για τη ζωή της θηλυκιάς.

Αν τα ψάρια μας τα έχουμε σε κατάλληλα διαμορφωμένο άνετο ενυδρείο το σωστό, κατά τη γνώμη μου, είναι να αφήσουμε τη διαδικασία να εξελιχθεί κανονικά, το θηλυκό ακόμα κι αν έχει αποτύχει σε προηγούμενη προσπάθεια θα μάθει να το κάνει, τα ψαράκια να απελευθερωθούν όταν θα είναι έτοιμα να ανταπεξέλθουν μόνα τους, να επιζήσουν τα ικανότερα και εξυπνότερα με μια φυσιολογική φυσική επιλογή.

Ακόμα κι αν χωρίσουμε τη θηλυκιά σε άλλο ενυδρείο για να τα αφήσει εκεί, την υποβάλλουμε σε στρες, μέχρι να την πιάσουμε για να τη μεταφέρουμε, στο νέο περιβάλλον που την βάζουμε προσωρινά και ακόμα μια φορά όταν την επιστρέψουμε στο ενυδρείο της όπου εκτός αυτού υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρηθεί νέο-ξένο σώμα.

Με το “στριπινγκ” (την βίαιη δηλ. εξαγωγή του γόνου απ' το στόμα της θηλυκιάς), που αν γίνει νωρίς τα μικρά θα είναι ακόμη με το λεκιθικό σάκο, το ψάρι υποβάλλεται σε σοβαρό στρες, μπορεί να του προκαλέσουμε πληγές στο σώμα ή στο στόμα, αν είμαστε απρόσεχτοι μπορεί να του στοιχίσουν και τη ζωή και υπάρχει το ενδεχόμενο τις επόμενες γέννες να μην τις ολοκληρώνει. Τα μικρά που παίρνουμε, διασώζοντας και τα αδύναμα ή προβληματικά που στη φυσική διαδικασία δεν θα επιβίωναν ακόμη και πριν απελευθερωθούν από το στόμα της θηλυκιάς, υπάρχουν απόψεις που υποστηρίζουν ότι σαν ενήλικα δεν ζευγαρώνουν εύκολα ή δυσκολεύονται τα θηλυκά να ολοκληρώσουν την στοματοεπώαση.

Γιατί λοιπόν ένας χομπίστας να κάνει “στριπιγκ” αν δεν υπάρχουν οι λόγοι που ανέφερα στην αρχή??

Για οικονομικούς λόγους? Να βγάλει περισσότερα μικρά για πούλημα? Μα δεν είμαστε έμποροι.

Ο χομπίστας το βασικό είναι να χαρεί βλέποντας τη φυσική διαδικασία στο ενυδρείο του και έτσι να επιβραβευτεί για τις προσπάθειες του για να προσφέρει στα ψάρια του ένα όσο το δυνατό καλύτερο περιβάλλον.

Αυτές είναι εικόνες!!!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cw-3aVyx6rk#t=0

Δεν ξέρω αν σας πείθω αλλά τουλάχιστον προσπάθησα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλεόβουλε όλα αυτά δε τα ήξερα και σε ευχαριστώ που τα επισήμανες. Ειναι σημαντικό να τα γνωρίζουμε. Αν μη τι άλλο μόλις αντιλήφθηκα οτι ηταν μια άστοχη ενέργεια απο μέρους μου τελικά. Φυσικά και δεν είμαστε έμποροι και σε καμία περίπτωση δε θα πουλήσω τα ψάρια αλλα θα τα χαρίσω σε χομπίστες (άλλωστε μιλάμε για πολυ συνηθισμένα ψάρια). Απο το χόμπι δεν έχω βγάλει χρήματα ποτέ είτε απο γέννες που έχω δώσει στο παρελθόν είτε απο φυτά που έδινα οταν είχα φυτεμένο και πολλα παιδια εδω μέσα που τους έχω δώσει πράγματα το ξέρουν (χαριτολογώντας μάλιστα οταν μου λένε πόσα χρήματα πρεπει να μου καταθέσουν, τους απαντάω οτι οταν βρεθούμε, θα με κεράσουν σουβλάκια). Ακόμα και τα μεταφορικά για να τους τα στείλω, εγω τα πλήρωνα με δικά μου έξοδα. Δεν έγινε όλο αυτο για να βγάλω χρήματα και θέλω να το ξεκαθαρίσω και μπορούν πολλοι να το επιβεβαιώσουν :)

Ευχαριστώ για τις πολυ σημαντικές πληροφορίες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Safarpn μη με παρεξηγείς.

Η αναφορά μου δεν είχε καμιά μομφή απέναντι σου και σέβομαι ότι το ξεκαθάρισες απ' την αρχή

πως το έκανες για να έχεις ΚΑΙ αυτή την εμπειρία.

Είπα την άποψη μου που διαμορφώθηκε κι απ' τις δικές μου αμαρτίες και λάθη.

Ας υπάρχει και ίσως είναι χρήσιμη σε όσους διαβάζουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δε σε παρεξήγησα, ξέρω ποιος είσαι, τι και ποσα γνωρίζεις για το χόμπι και τι έχεις προσφέρει απο γνώσεις, εμπειρία, οργάνωση σεμιναρίων κτλ. Αντιλήφθηκα οτι δεν εννοούσες εμένα οταν αναφέρθηκες στην πώληση ψαριών, απλα ήθελα να ξεκαθαρίσω τη δική μου θέση απέναντι σε αυτο το θέμα. Για να μη παρεξηγηθώ δε απο αλλα μέλη για άλλους λόγους, όσο αφορά αυτο το κομμάτι, ναι, θα έκανα πώληση ψαρίων αν επρόκειτο για ακριβά ψάρια ή σπάνια ψάρια ή μεγάλο αριθμό ενήλικων ψαριών αλλα και πάλι σε συμβολική τιμή. Είμαι τέτοιος ανθρωπος (καλώς ή κακώς) που δε μπορω να παίρνω χρήματα απο άλλο χομπίστα, μου αρεσει να "δίνω" γιατί σίγουρα "παίρνω" με άλλο τρόπο (ενα "ευχαριστώ" μου αρκεί και μου χαρίζει ηθική ικανοποίηση). Μιας και το συζητάμε και θα το ρωτούσα αργότερα, τα μικρά ειναι στο ενα εκατοστό (ίσως 9 χιλιοστά). Σε ποιο μέγεθος-ηλικία ειναι ασφαλές να τα στείλω σε χομπίστες;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

τα μικρά ειναι στο ενα εκατοστό (ίσως 9 χιλιοστά). Σε ποιο μέγεθος-ηλικία ειναι ασφαλές να τα στείλω σε χομπίστες;

Όταν γίνουν 2-2,5 εκ. είσαι έτοιμος.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ειπα οτι θα χρειαστεις κ αλλα ενυδρεια σε περιπτωση που ασχολουσουν με αναπαραγωγες συνεχομενα κ τα μεγαλυτερα ψαρια θα τρωγανε τα μικροτερα απο επομενες γεννες.Αν μπεις στη διαδικασια να αλλαζεις καθημερινα νερο δοκιμασε το κ με σκετη αεραντλια.Πολυ σωστα αυτα που αναφερει ο Κλεοβουλος κ μου ειναι απο καιρο γνωστα αλλα καλως ή κακως με το συνφορουμιτη boner μπαινουμαι στον πειρασμο κ το κανουμε.Πιστεψτε με παντως πως με τα 9 ενυδρεια που εχουμε φτασει να συντηρουμε οι δυο μας ονο κερδος δεν εχουμε απ τις αναπαραγωγες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...