Jump to content

Αμαζόνιος Και Co2


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Γνωρίζετε ότι το ενυδρείο μου είναι αμαζονιακό με αγρια σκαλάρια και κοπαδάκι. Από φυτά μονο πίστια, λευκοκεφάλα και βαλισνερια γιγας...Χωρίς πολύ φως και με ελαφριά ανατάραξη επιφανείας για οξυγόνο.

Αν έβαζα διοξείδιο θα έκανε κάτι; Εννοώ θα βοηθούσε, δεν θα έκανε τίποτα (τσάμπα καιει η λάμπα) ή θα έκανε κακό στα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Aν θα εκνανε κατι, εννοεις στα φυτα, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Aν θα εκνανε κατι, εννοεις στα φυτα, σωστα;

Ναι Θοδωρη. Αν θα τους εκανε καλο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι φυτεμενος οποτε θα σου πω λιγα πραγματα. 

Για αρχη νομιζω ειναι ευκολα φυτακια και δεν εχουν αναγκη διοξειδιου. Δευτερον, απο την στιγμη που ειναι λιγα και η φωτοσυνθεση που κανουν ειναι περιορισμενη λογω χαμηλου φωτος, ισως και το δειοξειδιο να ευεργησει τις αλγες! Βεβαια θα βρεις τις ισορροπιες, αλλα αξιζει τον κοπο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αξιζει η αν θα δω καποια βελτιωση σε αυτα. Γι' αυτο το συζηταω εδω κι ολας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να παρεις και μια αλλη γνωμη απο τους πιο φυτεμενους!

Γνωμη μου πως δεν αξιζει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις θέμα με άλγες τώρα και εγώ δεν νομίζω ότι αξίζει.

Καλό θα κάνει στα φυτά (αν και δεν πιστεύω ότι το έχουν ανάγκη) αλλά αξίζει να ταλαιπωρηθείς μέχρι να βρεις ισορροπία co2-φωτισμού;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι φυτεμενος οποτε θα σου πω λιγα πραγματα. 

Για αρχη νομιζω ειναι ευκολα φυτακια και δεν εχουν αναγκη διοξειδιου. Δευτερον, απο την στιγμη που ειναι λιγα και η φωτοσυνθεση που κανουν ειναι περιορισμενη λογω χαμηλου φωτος, ισως και το δειοξειδιο να ευεργησει τις αλγες! Βεβαια θα βρεις τις ισορροπιες, αλλα αξιζει τον κοπο;

 

 

Λαθος τα λες Θοδωρα...Το co2 ΔΕΝ ευεργετει τις αλγες..το αντιθετο κανει.Απλα,αν εχεις λιγο φως,ριχνεις λιγο co2.

 

Παρασκευα,με τα φυτα που εχεις δεν χρειαζεται να βαλεις μπουκαλες και τα λοιπα,τζαμπα λεφτα ειναι για σενα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λαθος τα λες Θοδωρα...Το co2 ΔΕΝ ευεργετει τις αλγες..το αντιθετο κανει.Απλα,αν εχεις λιγο φως,ριχνεις λιγο co2.

 

Παρασκευα,με τα φυτα που εχεις δεν χρειαζεται να βαλεις μπουκαλες και τα λοιπα,τζαμπα λεφτα ειναι για σενα.

 

Ρωτάω επειδή έχω και κάθετε και μπουκάλα και εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επειδή έχω και κάθετε και μπουκάλα και εξοπλισμο.

 

Φτιαξε κανενα φυτεμενο high tech και βαλτη εκει. αχαχαχαχαχχ :P

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε κανενα φυτεμενο high tech και βαλτη εκει. αχαχαχαχαχχ :P

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν την εχεις και καθεται βαλε τη σε χαμηλη ροη ...σιγουρα θα βοηθησει τα φυτα ,και με χαμηλη ροη θα ξαναγεμιζεις πολυ αραια...

Link to comment
Share on other sites

Λαθος τα λες Θοδωρα...Το co2 ΔΕΝ ευεργετει τις αλγες..το αντιθετο κανει.Απλα,αν εχεις λιγο φως,ριχνεις λιγο co2.

 

Παρασκευα,με τα φυτα που εχεις δεν χρειαζεται να βαλεις μπουκαλες και τα λοιπα,τζαμπα λεφτα ειναι για σενα.

 

Ευχαριστω που εισαι παντα εκει να επισημαινεις τα λαθη μου!  :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...