Jump to content

Αντιχλωριο Για Νεροχελωνες


Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις αν το ( sera aquatan water conditioner) ειναι καλο η κακο για τις νεροχελωνες ( RES)

Οποιοδήποτε αντιχλώριο και να πάρεις κάνει για τις χελώνες! 

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 χρονο η μικρη αδερφη μου πηρε 2 χελωνες μεσα στην κλασικη χελωνιερα που δηνουν οι καταστηματαρχες λεγοντας δεν χρειαζονται τιποτα 3-4 γαριδουλες την ημερα κι κια αλαγη στην χελωνιερα.Μετα απο 1-2 μηνες που τις βαρεθηκε τις παρατισε στην χελωνιερα με τις ακαθαρσιες τους μετα απο 6-7 μηνες η μια δεν αντεξε κι πεθανε την επισα να μου δοση την αλλη σχεδον 1μηνα την εχω κι εχω στροθει να διαβαζω τι χρειαζεται κι γενικα πληροφοριες για το ειδος του.Εχω παρει πολυ χρησιμες πληροφοριες κι απο αυτο το site του εχω παρει καποια απο τα βασικα κι ενα μικρο προσορινο ενυδρειο για κανα χρονο μεχρι να μεγαλωσει ομως θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αν εχει ελπιδα να επιβιοσει (αν θελετε θα ανεβασω φωτογραφιες)

Link to comment
Share on other sites

Με σωστη φροντιδα μια χαρα θα ειναι! Βαλε μας καμια φωτο να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ευγαλα πολλες ομως μονο αυτη ανεβηκε επειδη οι αλλες ηταν MB δεν ευγαλα αλλες γιατι δεν ηθελα να τον/την ενοχλησω (MAX)

post-60972-0-46616300-1431024377_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τ λαμπες εχεις? Θερμοαστατη? Μπορεις αν θες να ανεβασεις λιγο ακομα το νερο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την μια για την ζεστη και θα παω να παρω την uvb.Τον θερμοστατη τον εχω βγαλει γιατι το νερο ανεβαινει στους 28-29 βαθμους και το νερο θα το ανεβασω ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι οταν καθεται κατω αποτην heat lamp εχει κλειστα ματια ειναι κακο?

Επισης το καβουκι φενεται να ειναι ετοιμο να πεσει κι να διαληθει γι αφτο ηθελα να αγορασω tetra vitashell απο το amazon αλλα δεν μπορεσα οποτε ηπαρχει κατι παρομοιο στην ελλαδα ευχαριστω

post-60972-0-05358300-1431103533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα, ξεκουράζεται ;)

Το καβούκι τί έχει, ξεφλουδίζει;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχω δει στο νερο σαν φλουδες απο το καβουκι αλλα επισης αρχιζει το καβουκι να γεινεται σαν τα κεραμιδια το ενα πανω στο αλλο + οτι το καβουκι ειναι πολυ μαλακο

Link to comment
Share on other sites

Και για καποιο λογο δεν του πολυαρεσει μπενει στο νερο

(Οι χελωνες χασμουριουνται γιατι τωρα τελεφτεα τον εχω δει να κανει κινηση σαν να χασμουριετε)

Έγινε επεξεργασία - apostolos2015
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχω δει στο νερο σαν φλουδες απο το καβουκι αλλα επισης αρχιζει το καβουκι να γεινεται σαν τα κεραμιδια το ενα πανω στο αλλο + οτι το καβουκι ειναι πολυ μαλακο

Το μαλακό καβούκι δεν είναι καλό.. Λάμπα uvb και ασβέστιο χρειαζεται.. Τρώει κανονικά, έτσι;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λάμπα uvb και ασβέστιο χρειάζεται, το μαλακό καβούκι δεν είναι καλό.. Τρώει κανονικά, έτσι;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι δεν χρειαζεται η uvb μετα απο καπια ηλικια οταν δηλαδη σταματηση το καβουκι να αναπτησεται ειναι σωστο η λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν ισχυει, η λάμπα uvb αντικαθιστά τις ακτίνες uvb του ήλιου..

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή χρειάζεται η λάμπα. ... Ειδικά όταν το καβούκι της είναι στην ανάπτυξη. ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...