Jump to content

Θάνατος Ψαριού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους . Καταρχάς θέλω να πω ότι είμαι καινούριος στο hobby αυτό . Αγόρασα ένα ενυδρείο την Πέμπτη. Ο πετσοπάς μου είπε να το γεμίσω , να το αφήσω 3-4 μέρες να δουλεύει και μετά να βάλω χρυσόψαρα για να ωριμάσει.Πήγα και σε άλλο πετσοπά που με τη σειρά του μου είπε ότι καλύτερα να το στρώσω με βακτήρια και καμιά βδομάδα λειτουργίας αλλά οτι μπορώ να βάλω τα ψάρια απο την αρχή. Έτσι λοιπόν μιας και ήμουν ενθουσιασμένος κτλπ έβαλα  2 shunbukin και 1 κοντόχοντρο που μου είπαν ότι είναι Oranda αλλά δεν είχε μεγάλο κεφάλι. Τεσπα, το θέμα είναι ότι τα ψάρια τα έβαλα παρασκευή και σήμερα το "oranda" άρχισε να κάθεται πάνω στο φίλτρο , να παρασέρνεται από τα νερά σαν να μην μπορεί να κολυμπήσει , χτύπαγε στο τζάμι του ενυδρείου ή στην πέτρα π έχω χωρίς να αντιδρά και συνήθως ήταν στα πλάγια μετά σαν να ψόφισε. Το έβγαλα κατευθείαν και το έβαλα σε ένα μεγάλο μπώλ μπας και έχει κάτι μεταδοτικό και κολλήσει και τα άλλα. Μετά από λίγη ώρα όμως ψόφισε. Μπορείτε να με βοηθήσετε? 

Έγινε επεξεργασία - AkisCH
Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες εστρωσες το ενυδρειο σου; Ποσα λιτρα ειναι; Τι φιλτρανση εχεις; Εχεις θερμοστατη; Τι σκεφτεσαι να βαλεις τελικα; Χρυσοψαρα η τροπικα; Με τι εστρωσες το ενυδρειο σου; Δωσε μας πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το πηρα την πεμπτη. Το γεμισα ιδια μερα και την επομενη εβαλα τα 3 χρυσοψαρα. Θελω να βαλω μονο 2 - 4 χρυσοψαρα και αμα μεγαλωσουν να αλλαξω ενυδρειο η αλλιως να βαλω μονο 2 και να τα αφησω. Εχω 60 λιτρων ενυδρειο .θερμοστατη δεν εχω. Φιλτρο εχω αυτο που μου εβαλε ο καταστηματαρχης ενα κινεζικο Xilong XL- F780 power 8W λεει και 650L/h .Το ενυδρειο το αφησα να δουλευει μονο για 1 μερα και μετα εβαλα βακτηρια και τα 3 ψαρια αφου ρωτησα τους 2 πετσοπαδες. Να αναφερω οτι ειναι το πρωτο μου ενυδρειο και δεν γνωριζω πολλα παρα μονο οτι διαβασα στο ιντερνετ και απο τους πετσοπαδες.Εγω ανησυχησα και με στεναχωρεσε το οτι ψωφισε ετσι σε 2 μερες τ ψαρι παντως.Θελω να τα κανω ολα σωστα και εχω αγχωθει μετα απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι πως επρεπε να το αφησεις το ενυδρειο να στρωσει λιγες μερες παραπανω, τα ψαρια τα εκανες προσαρμογη κανονικα; Τι βακτηρια χρησιμοποιησες; Εγω ξερω πως ριχνεις πρωτα τα βακτηρια, αφηνεις το ενυδρειο να ωριμασει και μετα βαζεις ενα ενα ψαρι οχι ολα μαζι για να δεις πως πανε τα πραγματα και μετα πας στο επομενο βημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα. Και το ψαρι μου φανηκε παραξενο ενω τα αλλα δυο ειναι μια χαρα εως τωρα. Ειμαι τελειως ασχετος. Παντως ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

Διαβασε αυτο,εχει πληροφοριες πως στηνεται ενα ενυδρειο για να ειναι ετοιμο να δεχθει ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διάβασε αυτά που σου είπε ο φίλος ο Στάυρος stav και βάλε αγγελία επειγόντως για μπολι.

Επίσης το ενυδρείο σου είναι μικρό , το κάθε shunbukin θέλει 80 λίτρα μόνο του με μήκος ενυδρείου τουλάχιστον 1,20.

Σε 60 λίτρα 1 funcy μόνο , 2 με το ζόρι , και το μήκος του ενυδρείου να είναι πάνω από 80 εκατοστά.

Οσο είναι μικρα μπορείς να τα κρατήσεις κανα 6μηνο, μετά θα έχεις πρόβλημα (υπολόγισε πως τα χρυσόψαρα ζουν πάνω από 25 χρόνια)

Τη πάτησες και εσυ φίλε μου από τις συμβουλές του πετσοπα (όπως όλοι μας), και ένα ενυδρείο δυστυχώς δεν στρώνει σε 3-4 ημέρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια. Δεν ειχα ιδεα . Μπολι νομιζω εχει ενας γνωστος μου ενυδρειο καιρο με 2 χρυσοψαρα μεσα λογικα θα κανει. θα μαθω πως γινεται . Ευχαριστω και παλι ολους

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν άρχισα να μαθαίνω πως πάει το πράγμα με τα ενυδρεία και το στρώσιμο, πήγα σε ένα petshop να πάρω υγρά τεστ.

Σας παραθέτω την συζήτησή μας:

-Θέλω υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά.

-Φίλε μου έχω, αλλά τι να τα κάνεις;Τι ενυδρείο έχεις και τι ψάρια;

-Ένα μικρό έχω άδειο προς το παρόν στο οποίο θα μπει μόνο ένας μονομάχος. Θέλω να το στρώσω και γι' αυτό θέλω τα υγρά.

-Δεν τα χρειάζεσαι τα υγρά για τόσο μικρό ενυδρείο και για ένα ψάρι (λες και έχει να κάνει το μέγεθος του ενυδρείου ή η ποσότητα των ψαριών!).Να είχες κανένα ενυδρείο με δίσκους οκ, να το ψάξεις τόσο πολύ.Για μονομάχο τώρα;Εγώ αν θες σου τα φέρνω τα υγρά, εξάλλου πωλητής είμαι θα μπορούσα να στα πάρω, αλλά σου λέω ότι δεν τα χρειάζεσαι! ( το έπαιξε και καλούλης :P )

Πάρε χαμπάρι τώρα...

Δυστυχώς όλοι μας περάσαμε-θα περάσουμε απ' αυτό το στάδιο.Το θέμα είναι να ψάχνουμε πριν κάνουμε οτιδήποτε και αν κάτι δεν μας κάθεται καλά με την κοινή λογική, εκεί να γινόμαστε και λίγο καχύποπτοι (πχ τα χρυσόψαρα είναι μια χαρά για την γυάλα, έχω και γυάλα έχω και χρυσόψαρα).Μπαμ καραμπινάτο...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια. Δεν ειχα ιδεα . Μπολι νομιζω εχει ενας γνωστος μου ενυδρειο καιρο με 2 χρυσοψαρα μεσα λογικα θα κανει. θα μαθω πως γινεται . Ευχαριστω και παλι ολους

 

Δες πρωτα εαν υπαρχει καποια αρρωστια στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω. Εψαξα τις αρρωστιες κ τ συμπτωματα λογικα θα κτλβω αμα υπαρχει η θα ξερει. Τωρα οσο αφορα το αλλο θεμα το ψαρι τι λετε οτι ειχε? Διαβασα για νηκτικη κυστη αλλα τα αρθρα λενε οτι το ψαρι ζει μερες η βδομαδες . Εμενα πως ψωφισε μεσα σε λιγες ωρες απο τοτε που ειδα τα συμπτωματα? Μηπως ηταν δηλητηριαση απο αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω. Εψαξα τις αρρωστιες κ τ συμπτωματα λογικα θα κτλβω αμα υπαρχει η θα ξερει. Τωρα οσο αφορα το αλλο θεμα το ψαρι τι λετε οτι ειχε? Διαβασα για νηκτικη κυστη αλλα τα αρθρα λενε οτι το ψαρι ζει μερες η βδομαδες . Εμενα πως ψωφισε μεσα σε λιγες ωρες απο τοτε που ειδα τα συμπτωματα? Μηπως ηταν δηλητηριαση απο αμμωνια?

 

Πιθανότατα από την αμμωνία, ίσως να ήταν και ταλαιπωρημένο και να μην άντεξε όσο τα άλλα 2.

Επίσης από έλλειψη οξυγόνου αν δεν είχες την απαιτούμενη ανατάραξη στην επιφάνεια, λίγος χώρος , πολλά ψάρια, βεβαρημένη ποιότητα νερού.

Από νηκτική κύστη λίγο δύσκολο.

Φρόντισε τώρα τα άλλα 2 , τακτικές αλλαγές νερού, μπόλι , μετρήσεις, ελαφρύ ταισμα, και φυσικα διάβασε τα θέματα για αρχάριους

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...