Jump to content

Acanthastrea-Πρόβλημα;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εδω και δυο μερες η acanthastrea που βλέπετε στη φωτο ειναι ετσι, σαν "πατικωμένη". Ολα τα αλλα κοράλλια ειναι μια χαρά, απο μετρήσεις ολα καλα.

 

Ξερει κανεις τι μπορεί να εχει πάθει;

 

Υπόψιν οτι απο το προηγούμενο Σάββατο λειτουργεί sump. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάστηκε;;

 

Ευχαριστώ!

 

 

post-21208-0-83345200-1432133265_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την βλέπω να ειναι Εντάξει, φυσικα δεν ειναι καιστα καλύτερα της! φαινεται κατι να την πείραξε οταν εβαλες το σαμπ η αλατοτητα ηταν ίδια; Η θερμοκρασία;

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα και η θερμοκρασία ηταν εντάξει, τα τσέκαρα αρκετές φορές. Βεβαια το εχει ξανακάνει αυτό και επανήλθε. Θα δούμε.

 

Ευχαριστώ Λυκούργο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν βλέπω κάτι και εγω. Πάντως και εμένα κάποια κοράλλια ειναι κάποιες μέρες που δεν ανοίγουν τέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις τίποτα ζουμιά αν έχεις. Εγω μόλις βάλω το reef plus γίνονται τούμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Ζουμί ή να δοκιμασεις να την ταίσεις με κατι.

Mysis πχ με Target Feeding.  Κλειστη κυκλοφορια, και καρτερι μεχρι να φαει την τροφη της.(Για να μην την φαει-κλεψει καποιο ψαρι-καβουρι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

και τα κοράλλια μου φαίνεται με τις μερες τους ειναι κι αυτα.. :P

 

Παντως μαλλον εχετε δίκιο για το φαγητό. Εχω να ταίσω target feeding παρα πολυ καιρό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θωδωρη πειναει και θελει και αμινοξεα.Επισεις διακρινο αλγες για δες φωσφωρικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θωδωρη πειναει και θελει και αμινοξεα.Επισεις διακρινο αλγες για δες φωσφωρικα.

Γιαυτό του είπα Νίκο για το reef plus που βάζω εγω.
Link to comment
Share on other sites

Θα ταίσω σημερα και θα δοκιμάσω το reef plus.

 

Νικο μαλλον εχεις δικιο για τα φωσφορικά. Ετρεχα με τη δουλειά και τις καθημερινές υποχρεώσεις τελευταία και δεν εχω μετρήσει καθόλου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρή, όπως το πες. Τα κοράλια έχουν και αυτά τις μέρες τους. Τάισε την mysis και παρατήρησε μήπως και τρώει τίποτα ψιλές απο τις εφύλιες δίπλα

Link to comment
Share on other sites

το reef plus δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε. 'εχω ακούσει οτι ανεβάζει νιτρικά. δεν είμαι και πολύ fan των ζουμιών οπως και να χει. μόνο acro power δοκίμασα μια φορά

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνησω για το reef plus πολύ βαρύ προϊόν χωρις νόημα για το acropower δεν εχω ιδέα δεν εχω ρίξει αυτο που θα πρότεινα εγω ειναι το reef fuel που ειναι τροφή και αμινοξέα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδια!

 

Δεν ξερω αν θα της αλλάξω θέση, τοσο καιρό οι εφυλίες διπλα που ειναι θηρία δεν την εχουν επηρεάσει.

 

Κι εγω Πανο δεν ειμαι υπέρ των ζουμιων, τηρω σταθερά εβδομαδιαίες αλλαγές οποτε καλύπτομαι απο κει.

 

Θα δοκιμάσω ομως το reef fuel που ειπε ο Λυκούργος εφόσον ειναι και τροφή.

 

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη και θα μετρήσω και φωσφορικά ( :usd:  στο θεο θα ειναι...)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα φαίνεται, το ταισα και απομάκρυνα λιγο τις εφυλίες.

 

Θα ανεβάσω φωτο οταν ανοιξουν τα φωτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνησω για το reef plus πολύ βαρύ προϊόν χωρις νόημα για το acropower δεν εχω ιδέα δεν εχω ρίξει αυτο που θα πρότεινα εγω ειναι το reef fuel που ειναι τροφή και αμινοξέα μαζι

 

Λυκουργο της seachem ειναι αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ετσι ειναι σήμερα. Τη βλεπω καλύτερα.

 

Φωσφορικά Ευγενιε δεν μέτρησα γιατι το τεστ ειχε λήξει. Εχω μπλεξει και με τη δουλειά και με οικογενειακές υποχρεώσεις τελευταία και δεν εχω χρόνο, ουτε να πεταχτώ να πάρω φρεσκο.

Γενικά εδω και ενα μηνα το ενυδρείο το εχω στον αυτόματο γιατι δεν εχω καθόλου χρόνο. Μονο αλλαγες νερού και καθαρισμα τα μηχανήματα όποτε μπορώ.

 

Βρήκα ενα reef fuel της Brightwell νομιζω, αλλα ηταν ακριβό και δεν το πήρα.

 

Απο άλλες μετρήσεις που έκανα την Κυριακή, νιτρικά ειμαι στο 10, ΚΗ στο 8.5, Ca στα 390 και μαγνήσιο στα 1200. Αλάτι εδω και 3 μηνες βαζω το red sea pro και να πω την αλήθεια εχω δει μεγάλη διαφορά ( προς το καλύτερο ) σχεδόν σε ολα τα κοράλλια.

 

Ταίζω αρκετά με pellets και flakes γιατι εχω ενα naso εδω και δυο μηνες που τρώει σαν γουρούνι. Κατεψυγμένες, εκτος απο το Σάββατο που τάισα, εχω να ριξω πανω απο 4 μηνες.

 

Θα προσπαθήσω να μετρησω φωσφορικά και οταν μπορέσω να κανω ενα Update γιατι τρεχει και σαμπ τωρα.

 

το κοράλλι..

 

 

 

 

post-21208-0-59212100-1432571759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μια χαρά μου φαίνεται εμένα. Είναι καλύτερα απο την προηγούμενη φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...