Jump to content

Νέο Ξεκίνημα Nano Reef 39Λτ


NikoP

Recommended Posts

Καλημέρα μιας και έχω φύγει από Αθήνα για σεζόν και άφησα όλη μου την προίκα σε ενυδρεία πίσω κάτι έπρεπε να κάνω για να έχω να ασχολούμαι. Με λίγο χώρο η καλύτερη επιλογή που κατέληξα είναι ένα nano reefaki ας ξεκινήσω να λέω τι έκανα μέχρι στιγμής για να μου δώσετε τα φώτα σας οι εμπειροι στα αλάτι.. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Γυάλα:50*26*30

Λιτρα:39

Φίλτρο:Juwel Bioflow 600λτ/ω

Skimmer:Dophin PS 2012 Κρεμαστό

Ανθρακας-Αντιφοσφωρο Fluval μέσα στο φίλτρο και υαλοβάμβακας

Βράχος 5 κιλά ζωντανός 1 κιλό νεκρός

Ζωντανός αραγωνιτης Caribsea 5 κιλά

Φωτισμός: 4 φωτιστικά από ebay με Led 3.5w. το καθένα σύνολο 14watt τώρα έχω τα δύο και περιμένω αλλά δύο έχουν 36 άσπρα και 12 μπλε το καθένα

Θερμοστάτης: 75watt eheim

Από ζωντανά έχω 6μεσογειακους έρημιτες μωρά για να στρώσει το ενυδρείο γιατί ο βράχος δεν ήταν πολύ καλός. Τρέχει σχεδόν 1,5 μήνα και ξέρω ότι θα χρειαστώ ένα wavemaker και ανεμιστηρακια, τεστ δεν έχω κάνει και ούτε πρόκειται δεν θέλω να ξεφύγω οικονομικά μόνο ρεφρακτομετρο έχω πάρει.. Αλλαγές νερού γίνονται αποκλειστικά από θάλασσα με αραιωμα από όσμωση γιατί εδώ έχει 1033.. Αλλάζω άνθρακα και αντιφωσφορο κάθε μήνα, υαλοβάμβακα κάθε 3 ημέρες και συμπληρώνω χειροκίνητα ένα ποτήρι νερό κάθε βράδυ αλλαγές έχω κάνει δύο φορές μέχρι στιγμής το 50% ακούω γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σχολιο που εχω, οτι τα τεστ δεν μπορεις να τα αποφυγεις. Τουλάχιστον τα βασικά, για νιτρώδη, νιτρικά, φωσφορικά και ph. Πως θα ελέγχεις οτι το νερο του ενυδρείου ειναι εντάξει στα βασικά;

Αντιφώσφορο δεν χρειάζεται καθε μηνα αλλαγή.

 

Βρες και καποιο μικρό κυκλοφορητή απο τις αγγελίες και εισαι εντάξει.

 

Καλο ξεκίνημα!  :)

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα τεστ no2,no3,ph,kh,po4 όντως δεν μπορούσα να τα αποφειγω επίσης έβαλα ένα κυκλοφορητη απλό όχι wave maker στα 435λτ και πιστεύω είμαι εντάξει.. Θα ανεβάσω φώτο αύριο να δείτε κάτι που μου έχει βγάλει ο βράχος σαν κόκκινες φούσκες και κάτι άλλα σαν άσπρες ίνες που κινούνται και μαζεύονται όταν πάω να τις ακουμπήσω.. Τον αντιφωσφορο κάθε πότε πρέπει να τον αλλάζω??

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον αλλαζω καθε 3 μηνες περίπου.

 

Οι κόκκινες φούσκες ειναι σκληρες στην υφή; Αν ναι, ειναι bubble αλγη. Προσπάθησε να τις βγάλεις με ενα τσιμπιδάκι ή οδοντογλυφίδα χωρις να σπάσουν γιατι θα γεμίσεις.

 

Οι άσπρες ινες που λες ειναι μαλλον σπειρογράφοι. Ακακα σκουληκάκια που φιλτράρουν το νερό.

 

Μια φωτο απο αυτα τα δυο που λες θα βοηθούσε να σιγουρευτούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!Αντιφώσφορο και εγώ στους 2 μήνες κοντά αλλάζω, χωρίς να έχει ανεβάσει! Βάλε καμιά φωτογραφία για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και κάποιες φώτο δεν έχουν καλή ανάλυση για τις έκανα resize με app. από το κινητό

post-41683-0-65686100-1432702663_thumb.jpg

post-41683-0-89413900-1432702696_thumb.jpg

post-41683-0-96547000-1432702734_thumb.jpg

post-41683-0-93066100-1432702762_thumb.jpg

post-41683-0-71926600-1432702793_thumb.jpg

post-41683-0-29671200-1432702820_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είσαι στην αρχή και το ενυδρείο είναι άδειο απο ζωντανά, βγάλε εξω το βράχο και με

ενα τσιμπιδακι προσεκτικά αφαίρεσε της.

Αν το αφήσεις θα γεμίσει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει κάτι κακό στο νερό μου αυτό? γιατί δεν είναι άσχημο στο μάτι.. Επίσης πως θα μου βγει κοραλινη γιατί ο βράχος δεν είχε πολύ, βασικά έχει ελάχιστο.. Τον αντιφωσφορο τον αλλάζω κάθε μήνα γιατί είναι περίπου 30γρ αν θυμάμαι καλά η δοσολογία και το έχω βάλει στην ίδια κάλτσα με τον άνθρακα ανακατεμενο ώστε να περνάει όλο το νερό όσο γίνεται.. Χρειάζομαι τίποτα άλλο υλικό για το φίλτρο γιατί είναι άδειο, να βάλω κάνα purigen?

Link to comment
Share on other sites

Τα άσπρα που έχει ο βράχος έψαξα και είδα ότι είναι gattya hydroid?? Τι είναι αυτό? Σορρυ για το double post αλλά τα θυμάμαι ένα ένα..

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα βαλε φωτο να δουμε τα ασπρα

Link to comment
Share on other sites

Τα νανο ειναι ευκολα και δυσκολα μαζι το λαθος δεν το συνχωρουν γιατι 30 γρ.βαλε παραπανω τωρα που ειναι νωρις

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα σωληνα με κλειστη κυκλοφορια βαλτον επανω στην αλγη και ρουτφατη επισεις παρε ενα rubby mithrax απο εχτες ,το τι σου αρεσει στο ματι δεν συμαινει οτι ειναι και καλο εχεις να δει ωραια πραγματα απο την θαλασσα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Παρε λιγο κοραλινη τριφτην νπροστα στον κυκλοφορητη και υπομονη παρε απο ενα αλλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Σε περιμενουμε στο swap

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Κέρκυρα φίλε μου έχω έρθει για σεζόν δεν θα μπορέσω να έρθω στο frag swap και δεν έχω και γνωστούς με ενυδρεία εδώ πάνω για να βρω κοραλινη.. Ορίστε και η φώτο με το άσπρο μοιάζει πολύ με hydroid δεν ξέρω τι είναι

post-41683-0-95557100-1432728653_thumb.jpg

post-41683-0-21694200-1432728677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τα προσεχεις κι αυτα μην εξαπλώνονται, δεν ειναι καλα. Με τον καιρό μαλλον θα φυγουν, οταν θα βαλεις κοράλλια. Αλλα η Bubble πρεπει οπωσδήποτε να φυγει. Θα εξαπλωθεί σε ολο το βράχο και δεν θα μπορεσεις

να βαλεις κοράλλια.

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Κέρκυρα φίλε μου έχω έρθει για σεζόν δεν θα μπορέσω να έρθω στο frag swap και δεν έχω και γνωστούς με ενυδρεία εδώ πάνω για να βρω κοραλινη.. Ορίστε και η φώτο με το άσπρο μοιάζει πολύ με hydroid δεν ξέρω τι είναι

εχει παιδια το φορουμ απο Κερκυρα που σιγουρα θα χαρουν να σε εξυπηρετησουν.Μοιαζει με αυτο?

http://www.reeflex.net/tiere/3559_Aglaophenia_sp.htm

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι νωρις εαν μπορεις να αλλαξεις τον βραχο καντο.Στην αναγκη παρε βραχο και απο Αθηνα να σου ερθει με πρακτορειο.

Link to comment
Share on other sites

Από Αθήνα τον πήρα τον βράχο.. Όχι δεν μοιάζει με αυτό είναι το gattya hydroid σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις έκανα μετρήσεις

Ph:8

Kh:10

No2:0

No3:15

Po4:0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...