Jump to content

Aγγελόψαρα Σε Φυτεμένο Ενυδρείο???


Recommended Posts

Φιλοι μου καλο σαββατοκυριακο...ηξερα ότι τα αγγελόψαρα δεν είναι χορτοφάγα!!!!!!!!!τα δικά μου γιατι?????????τα ταΐζω δυο φορες την ημέρα και ζουν σε ιδανικές συνθήκες νερου θερμοκρασίας διαστάσεων και λίτρων και σκάνε από υγεία και ενεργεία...το ενυδρειο θέλω να το κάνω ζουγκλα....αυτά θα μου σκάσουν μονο από τα φυτα!!!!!!!! Εκτός εάν μου ξέφυγε κάτι στα δυο βιβλία που διαβασα....και στην εγκυκλοπαιδια του aquazone :bow:  ????ευχαριστω επισυναπτω φωτο

post-59541-0-82158300-1432383649_thumb.jpg

post-59541-0-14710900-1432383669_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι εχω ακουσει,τα σκαλαρια μπορει να τσιμπολογουν τα φυτα.

Για πες μας και σε τι συνθικες νερου τα εχεις,τι ταιζεις,σε ποσα λιτρα ειναι και ποσα σκαλαρια?

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι εχω ακουσει,τα σκαλαρια μπορει να τσιμπολογουν τα φυτα.

Για πες μας και σε τι συνθικες νερου τα εχεις,τι ταιζεις,σε ποσα λιτρα ειναι και ποσα σκαλαρια?

 

To ενυδρειο είναι το rio 240... με εξωτερικο fluval 406 οι συνθίκες νερού ελαφρός οξινο και στις τιμές που εχει ως ιδανικές το aquazone ph 7.0 θερμοκρασια 27,5 ....και η τροφη τους το πρωι είναι φλεικς της sera το vipan και στις 7 μετα τη δουλεια ζωντάνο σκουλικι παργωγής μου...με το οποιο τρελένονται....το μόνο που εχω πολύ έιναι ο φωτισμός ..και όχι σε φωτοπερίοδο(4-11μμ) αλλά σε ένταση εχω φωτηστικο της fluval που είναι led και 80 watt

post-59541-0-32769800-1432385481_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χρειαστει να αρχισεις να ταιζεις και σπιρουλινα που και που.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χρειαστει να αρχισεις να ταιζεις και σπιρουλινα που και που.

Φιλε μου σε ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση.....αρχίζω το διάβασμα για τη σπιρουλίνα :thumbsu: 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα των λιτρων θα πω πως διαφωνω!

Η διατροφη που τους κανεις πρεπει να τροποποιηθει! Δυο φορες την ημερα ειναι λιγο και με τετοια θερμοκρασια και σε μικρα ψαρακια που βλεπω οτι εχεις! Θελει και περισσοτερες φορες την ημερα και με ποικιλια τροφων στην οποια να περιλαμβανεται και καποια φυτικη οπως η σπιρουλινα!

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω είναι το αγαπημένο ψαρι της γυναικας μου...εφυγε έπιπλο από το σαλόνι με αυτές τις διαστάσεις 120 χ 50χ 55... δεν έχω περιθώρια για μεγαλύτερο....οσο για τη διατροφή μπορω να κανω ότι με συμβουλεύεται.... απλά δεν το βλέπω για πολύ ιχθυοφορτιση :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν φτιαξω diy ενυδρειο και του δώσω υψος και συνεπώς ογκο και λίτρα...  

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω είναι το αγαπημένο ψαρι της γυναικας μου...εφυγε έπιπλο από το σαλόνι με αυτές τις διαστάσεις 120 χ 50χ 55... δεν έχω περιθώρια για μεγαλύτερο....οσο για τη διατροφή μπορω να κανω ότι με συμβουλεύεται.... απλά δεν το βλέπω για πολύ ιχθυοφορτιση :bigemo_harabe_net-99:

Το ενυδρείο που έχεις τώρα έχει αυτές τις διαστάσεις; Αν είναι έτσι είναι 330 μικτά λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια εινα μικρα, σωστα; Τα βλεπω λαθος;Ταιζε 6-8 φορες την ημερα αν μπορεις ποικιλια τροφων και σπιρουλινα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που έχεις τώρα έχει αυτές τις διαστάσεις; Αν είναι έτσι είναι 330 μικτά λίτρα. 

 

φιλε   εγινες αιτια αποκατάστασης!!!!!!!!!!!!! ενός λάθους!!!! αποθήκης σε γνωστο κατάστημα στη βουλιαγμενης.... για αυτό το γεμιζα και ειχε τον αγέμιστο...είναι το ριο 300(350 λιτρα) τους πήρα τηλ.. και τους ειπα ότι η απόδειξη  λεεί ριο 240...και να τους δωσω τη διαφορά...φυσικα ότι εγω φόρτωσα λαθος μην την πληρωσει το παιδι από την αποθήκη(γιος του ιδιοκτήτη ευτυχώς )......και ετσι 3 μηνες μετα τους ειπα ότι χρωστάω 80 ευρω...ειπαν δεν πηράζει γιατι είμαι πελάτης και τους εχω παει και αλλους...φυσικα θα το διορθώσω το οικονομικο ....το καλο είναι ότι εχω 350 λιτρα....αλλα εάν το κάθε σκαλαρι θελει 50 το ένα παλί λίγα δεν είναι για ένα χαρεμακι 4-5 και φυσικα μια μελλοντικη γεννα..σε ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε   εγινες αιτια αποκατάστασης!!!!!!!!!!!!! ενός λάθους!!!! αποθήκης σε γνωστο κατάστημα στη βουλιαγμενης.... για αυτό το γεμιζα και ειχε τον αγέμιστο...είναι το ριο 300(350 λιτρα) τους πήρα τηλ.. και τους ειπα ότι η απόδειξη  λεεί ριο 240...και να τους δωσω τη διαφορά...φυσικα ότι εγω φόρτωσα λαθος μην την πληρωσει το παιδι από την αποθήκη(γιος του ιδιοκτήτη ευτυχώς )......και ετσι 3 μηνες μετα τους ειπα ότι χρωστάω 80 ευρω...ειπαν δεν πηράζει γιατι είμαι πελάτης και τους εχω παει και αλλους...φυσικα θα το διορθώσω το οικονομικο ....το καλο είναι ότι εχω 350 λιτρα....αλλα εάν το κάθε σκαλαρι θελει 50 το ένα παλί λίγα δεν είναι για ένα χαρεμακι 4-5 και φυσικα μια μελλοντικη γεννα..σε ευχαριστω

 

λαθος μήνυμα  για τον παρασκευα πήγαινε παντος σας ευχαριστω όλους  

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...