Jump to content

Πόσα και τη βαθμό Kelvin έχουμε;


Χρήστος

Πόσα και τη βαθμό Kelvin έχουμε;  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Νομίζω πως είναι ενδιαφέρων να δούμε πια Kelvin χρησιμοποιούμε και γιατί. Θα με ενδιέφερε να μάθω το κριτήριο επιλογής των βαθμών Kelvin. Επίσης κατά την γνώμη σας ποίος βαθμός Kelvin δίνει τα πιο φυσικά χρώματα; Ποιος είναι καλλίτερος ο βαθμός για την ανάπτυξη των φυτών; ή όσοι έχουν μονό αριθμό πως είναι ο συνδυασμός τους.

Τέλος εάν μπορείτε γράψτε και πια μάρκα λάμπας χρησιμοποιείτε η οτιδήποτε άλλο θέλετε.

Υ.Γ.

Όπως καταλάβατε δεν αφορά το αλμυρό

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες που έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς θα μπορούσα να πω ότι γενικά κυμαίνονταν από 4000-7000 Κ. Παρατηρώντας την ανάπτυξη των φυτών (με όσο το δυνατό σταθερές και ελεγχόμενες συνθήκες μπορούσα από θέμα λίπανσης) θα έλεγα πως εκεί που είχα τη μέγιστη ανάπτυξη των φυτών χωρίς την παρουσία άλγης λόγω φωτισμού ήταν/είναι όταν οι λάμπες παίζουν στα ~6500-7000 Κ. Αυτή τη στιγμή έχω στο ενυδρείο μου 3 Τ5 λάμπες και οι 3 στα 6500Κ με τη διαφορά πως οι δύο ροζίζουν (Sylvania Grolux), ενώ η τρίτη φέρνει σε daylight (Arcadia Plant pro). Είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και Osram 865 (daylight στα 6500Κ) παρατηρώντας όμως μια αύξηση της άλγης.

Ποιο φυσικός φωτισμός έχω μόνο με daylight λάμπες, παρόλα αυτά όμως χρησιμοποιώ και αυτές που ροζίζουν για πιο έντονο χρώμα στα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το κακο στην περιπτωση μου ειναι οτι δεν γνωριζω Πόσα και τη βαθμό Kelvin εχω.Τωρα πηρα στα προχειρα μια στο χερι η οποια ειναι της JBL,και επανω δεν αναγραφεται πουθενα για βαθμους Kelvin .Παρα μονο ποσα εκατοστα μηκος εχει τα wat ,το οτι ειναι Τ8και ενα αυτοκολιτο με τους μηνες επανω,γιατι κατα την κριση τους η λαμπα πρεπει να αλαζεται καθε χρονο.Επεισης αναγραφεται τι(μοντελο ειναι)π.χ.Solar Color και ενα μικρο εικονιδειο με το φασμα των αποχρωσεων που μας δινει αναγραφοντας καταληλα για ψαρια με φανταχτερα χρωματα κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Τα λέει εδώ: http://www.jbl.de

Link to comment
Share on other sites

Ντινο καλη η σελιδα (αν και τη γνωριζω).Ομως αυτη η λαμπα ειναι ρεζερβα και μαλιστα ουτε θυμομουνα οτι την ειχα.Γιαυτο παραπανω γραφω ,Πηρα στα προχειρα μια στο χερι η οποια ετυχε να ειναι ειναι της JBL.Στα υπολοιπα ενυδρεια περα απο τα βατ που γνωριζω, δεν ξερω τιποτα αλλο γιαυτες.Αυτο Ντινο συμβαινει γιατι οταν αγοραζω ενα ενυδρειο παιρνω πρωτα τη γιαλα και ξεχωριστα το καπακι οπου εχει παντα λαμπες επανω.Ετσι μου κοστιζει πιο φθηνα το ενυδρειο παρα αγοραυοντας το κομπλε.Τωρα οσο αφορα το θεμα του φωτισμου η αληuεια ειναι οτι ποτε δεν ασχοληθηκα.Ποτε μου δεν ειχα full planted aquarium .Ta φυτα που εχω ειναι κυριως Ανουμπιες Εχινοδορους ,Βαλισνεριες και Java Moos σε ολα τα ενυδρεια μου.Οπως βλεπεις ολα ειναι ευκολα φυτα με αργη αναπτυξη. Ακομη και το CO2που εχω στο240λ. πιο πολυ το χρησιμοποιω για την μειωση του PH παρα για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η δική μου επιλογή είναι sylvania daylightstar και μόνο, χωρίς συνδιασμό της με κάποιαν άλλη... :blush:

Βασικός και κύριος λόγος επιλογής το φίλτρο UV που διαθέτει, μιας και τα ψάρια που διαθέτω, στο βιότοπό τους ζουν κάτω από τα δέντρα, όπου το φύλλωμά τους φιλτράρει την ακτινοβολία UV... Να προσθέσω ότι δε διαθέτω φυτεμένα ενυδρεία... :buttrock:

Όσον αφορά τα χρώματα, είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από τη ζωντάνια τους, αλλά και από το ιρίδισμα που παρουσιάζουν στο σώμα τους!

ΥΓ: Αν είχα τη δυνατότητα, θα προτιμούσα την TROCAL-Amazon day της dennerle... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν μπορούσα να αλλάξω την ψήφο μου όπως άλλαξα τις λάμπες μου,

θα ενημέρωνα πλέον ότι έχω λάμπες στα 2700k για καθαρά και μόνο βιοτοπικούς λόγους... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω γυρω στα 6000-7000 Κ..Με μια μονο osram fluora

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1 των 3500 και 1 των 6000Κ. είναι καινουριες, μόλις σημερα. δεν μπορώ να εκφέρω καπια αποψη ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

1 6500Κ dennerle plant special.

Πριν είχα μια 10.000Κ της μάνας του.

Με την καινούργια έχει σχεδον διπλασιαστεί η ανάπτυξη των φυτών μου.

Link to comment
Share on other sites

Tsoum, σημερα την εβαλα. 3000Κ είναι! special plant 30w...

The light colours:

• At 3000 K, Special Plant offers ideal growing light for aquarium plants

• At 6000 K, Amazon Day bathes aquaria in brilliant daylight

συγνώμη εαν εχω καταντήσει σπαστικός απεναντί σου, ηλικρινά δεν το κάνω επιτιδες!

Φιλικά

Γιώργος!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσωπικα και προσπαθοντας να αποδωσω πληρως το ηλιακo φασμα χρησιμοποιω

3 λαμπες της Juwel

μπροστα 1 ''day'' 9000K

mεση 1 '' colour'' 6800K

πισω 1 '' nature '' 4100K

η day μετακομησε μπροστα και η colour μπηκε στη μεση ετσι ωστε να επιτευχθει και η αισθηση βαθους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια RESUN 25 w η οποία ροζιζει αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω τα χαρακτηριστικά της στο νετ.

Αυτή την στιγμή ετοιμάζω ένα δίμετρο ενυδρείο με 50 εκατοστά ύψος στο όποιο μέσα θα έχω 2 οσκαρ. Για τον λόγο αυτό δεν το προορίζω για φυτεμένο εκτός από κανένα απλό φυτό, αλλά δεν σας κρύβω πως είμαι προβληματισμένος με τι λάμπες, φωτιστικό, βατ, διαστάσεις λάμπας, Κέλβιν και λουμεν να παίξω.

Κατά τα αλλά το άρθρο του Χ. Κόκορα είναι πολύ ενδιαφέρων για όλους μας. Ρίξτε το μια ματιά εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16618

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι ενδιαφέρων να δούμε πια Kelvin χρησιμοποιούμε και γιατί. Θα με ενδιέφερε να μάθω το κριτήριο επιλογής των βαθμών Kelvin. Επίσης κατά την γνώμη σας ποίος βαθμός Kelvin δίνει τα πιο φυσικά χρώματα; Ποιος είναι καλλίτερος ο βαθμός για την ανάπτυξη των φυτών; ή όσοι έχουν μονό αριθμό πως είναι ο συνδυασμός τους.

Τέλος εάν μπορείτε γράψτε και πια μάρκα λάμπας χρησιμοποιείτε η οτιδήποτε άλλο θέλετε.

Υ.Γ.

Όπως καταλάβατε δεν αφορά το αλμυρό

Γεια χαρά, και πάλι, εμένα Χρήστο με ενδιαφέρει να μου απαντήσεις εσύ στις ερωτήσεις σου σε παρακαλώ, περιμένω με ενδιαφέρων, ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ ρωτώ να δώ τη πιστεύουν τα μέλη μας και τη χρησιμοποιούν.

Το τη πιστεύω εγώ δεν έχει τόσο σημασία για κάποια από τα ερωτήματα μου.

Στο ερώτημα « …πια Kelvin χρησιμοποιούμε και γιατί.»

Έχω μόνο να πω ότι αν δεν έχουμε φυτεμένο ενυδρείο τότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ότι κελβιν θέλουμε μεταξύ 3500-9000Κ δηλαδή από θερμό έως ψυχρό χρώμα. Την επιλογή την κάνουμε πρώτον με βάση τον βιότοπο που ζουν τα ψάρια και δεύτερον με βάση τα προσωπικά μας γούστα.

Πχ στης αφρικανες συνήθως χρησιμοποιούμε υψηλά κελβιν, αντιπροσωπεύουν περισσότερο το φυσικό τους περιβάλλον όχι όμως ότι με τα χαμηλά θα πάθουν τίποτα.

Στο φυτεμένο και εκεί έχουμε κάποιες επιλογές συνδυασμών αν έχουμε ως συνήθως δυο λάμπες και ανάλογος με τα φυτά και την ποιότητα της λάμπας, μάρκα κτλ. μπορούμε να παίξουμε και εκεί με τα κελβιν δεν υπάρχουν κάποια αυστηρά στάνταρ. Απλά σε ένα φυτεμένο δεν θα βάλουμε δυο λάμπες με 3500 κελβιν ή με 9000 κελβιν.

Ένας καλός μέσος όρος πάνω κάτω είναι τα 6500 κελβιν ιδιαίτερα αν έχουμε μια λάμπα.

Στο ερώτημα «Θα με ενδιέφερε να μάθω το κριτήριο επιλογής των βαθμών Kelvin»

Την απάντηση δεν μπορώ να την δώσω εγώ αλλά αυτός που θα επιλέξει την λάμπα από τα παραπάνω που γράφω θα μπορούσες να βγάλεις ένα συμπέρασμα πως θα επέλεγα εγώ της λάμπες μου.

«Επίσης κατά την γνώμη σας ποίος βαθμός Kelvin δίνει τα πιο φυσικά χρώματα»

Και εδώ εχω να πω περί ορέξεως ουδείς λόγος αφού κατά τη πάροδο της ημέρας τα κέλβιν δεν είναι σταθερά άρα όλα τα κελβιν θεωρούνται φυσιολογικά και όχι αφύσικα.

Απλά μέσα στο νερό φωτισμός με χαμηλά κελβιν κάμνει τα φυτά κοκκινωπά αποτέλεσμα τα κόκκινα φυτά να δείχνουν πιο κόκκινα αλλά να χάνουν τα έντονα πράσινα.

Φωτισμός με υψηλά κελβιν δείχνουν πιο έντονα τα έντονα πράσινα και άτονα τα κόκκινα φυτά.

Μεσαία κελβιν έχουν μεσαία αποτελέσματα στα πράσινα και κόκκινα φυτά.

Τώρα αναλόγως τη φυτά έχουμε και τη χρώματα θέλουμε να αναδεικνύουμε επιλέγουμε λίγο πολύ και τα κελβιν.

Νομίζω πως τα άλλα ερωτήματα απαντιούνται από τα παραπάνω.

Απόλυτος ιδανικός βαθμός κελβιν δεν υπάρχει σε εμάς τους χομπιστες απλά εγώ ρωτώ για να δω τη πιστεύουν οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

...Απλά σε ένα φυτεμένο δεν θα βάλουμε δυο λάμπες με 3500 κελβιν ή με 9000 κελβιν....

(?) Εννοεις, να μην βαλουμε και τις δυο λαμπες 3500 ή και τις δυο 9000?

Μπορουμε ομως να βαλουμε μια 3500 και μια 9000. (ή καπου κοντα, πχ μια 2700 και μια 6800)

Καλα καταλαβα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

(?) Εννοεις, να μην βαλουμε και τις δυο λαμπες 3500 ή και τις δυο 9000?

Μπορουμε ομως να βαλουμε μια 3500 και μια 9000. (ή καπου κοντα, πχ μια 2700 και μια 6800)

Καλα καταλαβα?

:D Ναί

Link to comment
Share on other sites

:D Ναί

Καλησπέρα και από εμένα.

Με ενδιέφερε να μάθω την γνώμη σου λόγο του ότι έχεις ασχοληθεί αρκετά με το σπορ. Τώρα στο καινούργιο μου ενυδρείο το έχω με 6000Κ λόγο του ότι πιστεύω είναι μια καλή μέση λύση για αρχή μια που σε αυτά τα Κελβιν είναι το φυσικό φως κατά μέσο όρο μιας ωραίας ημέρας και αποτι βλέπω και στο γκάλοπ σου παίζουν αρκετοί εκεί. Σίγουρα τα παραπάνω Κ ξασπρίζουν τα χρώματα των φυτών και ψαριών ενώ όσο ποιο χαμηλά Κ τόσο έχουμε ποιο κορεσμένα χρώματα.

Επειδή θα έχω Οσκαρ, είμαι ακόμα στο στρώσιμο, έχω βάλει κάποια εύκολα φυτά αλλά επειδή δεν ξέρω αν θα επιζήσουν με τα καμάρια μου θα δω σε μια δεύτερη φάση για καμία grolux, flora, plant color η δεν ξέρω και εγώ τη για την ώρα.

Πληροφοριακά αναρτώ την Σειρά τοποθέτησης λαμπτήρων για τον κάθε ενδιαφερόμενο

T= Tropic; N= Natur; C= Color

Order for more than one tube: from the front to the back

mainly T NT NTT NNTT

plants

plants and N NT CNN CNNT

fishes

mainly N CN CNN CNNN

fishes

:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να σας ευχαριστησω ολους γιατι μεσα απο εδω πηρα τις απαντησεις και μου δωσατε να καταλαβω τι κριτηρια να εχω για την επιλογη του φωτισμου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια ερωτηση σε αυτο το παααρααα πολυ ενδιαφερον θεμα. εχω ξαναρωτησει και στο παρελθον αλλα επανερχομαι γτ πλησιαζει ο καιρος για div προσθεση μιας ακομα λαμπας στο ενυδρειο μου. το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει 15 watt λαμπα και ειναι στα 8000 κελβιν. η αποψη μου ειναι τωρα που θα γινουν 2 οι λαμπες να μπει μπροστα μια 7-8000 κελβιν και πισω μια 4.500 κελβιν. τα φυτα ειναι ευκολα(egeria densa, valisnera και τετοια). θεωρειτε οτι ειναι καλη επιλογη?

οσο για την κατασκευη θα επανελθω με νεο θεμα για βοηθεια.

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε 240L φυτεμένο με εύκολα φυτά είχα:

JEWEL

High-Lite® Day tube creates a cool and bright light with a colour temperature of 9000 Kelvin

High-Lite® Nature tube creates a warm and natural light with a colour temperature of 4100 Kelvin

Αυτές είχε από την μαμά του το RIO 240 που έχω αλλά δεν θυμάμε πια είχε μπροστά και ποια πίσω.

Επίσης μπορεί να είχε 2 Day και να μην θυμάμε πάλι καλά! :)

Το αποτέλεσμα ήταν ο φωτισμός να μου φαίνετε πολύ έντονος και άσπρος αισθητικά δλδ δεν μου άρεσε. Στα φυτά πάντως άρεσε. Είχα γρήγορη ανάπτυξη ειδικά στα πιο ανοιχτά πράσινα φυτά που αναπτύσονταν με ταχύτατους ρυθμούς. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα Άλγης παρά μόνο όταν οι λάμπες σπασανε από βλακεία μου :D

Τώρα θέλω να δοκιμάσω με λιγότερα Kelvin αλλά δεν ξέρω πόσα Kelvin είναι η Color της JBL και της DERNNELE.

Η μια λάμπα θα είναι σίγουρα JBL TROPIC στα 4000Κ.

Της JEWEL η Color είναι νομίζω 6500K. Εάν κοντά στα 6000Κ και η Color της JBL θα είναι η δεύτερη λάμπα.

Μέχρι στιγμής όμως δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες γι'αυτό. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σωστα θυμασε Freedom μπροστα εχει την day και πισω εχει την nature στα kelvin που αναφερεις.Μου ειπαν ομως οτι η juwel στα ενυδρεια της περνει μονο τις μαμισιες λαμπες.Ισχυει αυτο,εσυ τελικα που ηθελες να τις αλλαξεις τα καταφερες ή οχι, γιατι εχω και εγω rio 240 και ειμαι ετοιμος για αλλαγη.Γνωριζει αλλος αν ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...