Jump to content

Νεο Ενυδρειο


Recommended Posts

Θελω να δημιουργήσω ενα ενυδρειο 400 λιτρα με Κιχλιδες αφρικης Neolamprologus brichardi (ελεγα για ραμιρεζι αμερικης αλλα νομίζω ειναι πολυ δυσκολο ψαρι.) Και θελω να ρωτήσω με ποια αλλα ψαρια συμβιώνουν αρμονικά και τι βιοτοπικο περιβάλλον θελουν. Λεω να βαλω λευκη χαλαζιακγ μη ασβεστολιθική αμμο για την περιπτωση αλλαγης ψαροσυνθεσης... και χριαζεται κατι ασβεστολιθικο θα βαλω πετρες... ξύλα και φυτα μπορουν να μπουν???

Παρακαλω ζητω καθοδήγηση με σιγουρες προτασεις και οχι υπόθεσης...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξύλα και φυτά , καλύτερα να μην βάλεις. Αν δεις ότι δεν σου αρέσει η Αφρική ( που αμφιβάλω :) ) , τότε αλλάζοντας την ψαροσύνθεση , θα αλλάξεις και διακόσμηση.

 

Για τα ψαράκια τώρα , από τη στιγμή που θα διαθέσεις αρκετά λίτρα , θα μπορούσες να φιλοξενήσεις και κάποιο είδος κοχυλόψαρου από την ίδια λίμνη.

 

Έχεις κάποιες ιδέες για άλλα ψαράκια , εκτός από τα brichardi ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neolamprologus caudopunctatus και αυτα εδω εχω δει και μου αρεσαν... δεν ξερω αν πλακώνονται ή αν υβριδιζουν μεταξυ τους!!! Επίσης ειδα οτι δεν τα φε3νουν πολλα μαγαζια... θα ηθελα τις προτασεις σας μιας και εισαστε π

σιγουρα πιο έμπειροι απο μενα... Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Pseudotropheus socolofi

Pseudotropheus demasoni αυτα τα δυο αν και απο αλλη λίμνη... και τα λαμπιριδοχδωμις τα κίτρινα... παιζει να μπουν στον ιδιο χωρο Με τα παραπανω???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Όχι , καλύτερα να μην μπλέκεις λίμνες. :) Στην πρώτη δημοσίευση μιλάς για βιοτοπικό περιβάλλον , έτσι δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω το φανταζομαι με λευκη αμμο, πετρες (λαβας?? Φεγγαροπετρες?? Βραχος???) Και μερικα ευκολα φυτα... ειμαι πολυ εξω απο το βιοτοπικο???

Link to comment
Share on other sites

Εγω το φανταζομαι με λευκη αμμο, πετρες (λαβας?? Φεγγαροπετρες?? Βραχος???) Και μερικα ευκολα φυτα... ειμαι πολυ εξω απο το βιοτοπικο???

Link to comment
Share on other sites

Εγω το φανταζομαι με λευκη αμμο, πετρες (λαβας?? Φεγγαροπετρες?? Βραχος???) Και μερικα ευκολα φυτα... ειμαι πολυ εξω απο το βιοτοπικο???

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά δεν έχεις πολλές επιλογές....anoubia και valisneria..κατά τα αλλά θα είσαι μια χαρά .διαστασεις ενυδρείου έχεις καταλήξει;

Link to comment
Share on other sites

400 λιτρα 150x50x60 ειναι αυτο που εχω...

Καλα ειναι???

Θελουν μεγαλη ροη τα ψαρια της αφρικης??

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

400 λιτρα 150x50x60 ειναι αυτο που εχω...

Καλα ειναι???

Θελουν μεγαλη ροη τα ψαρια της αφρικης??

 

μια χαρά είσαι. Ροή όχι αλλά καλό θα είναι να υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού. Τι φίλτρο έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Xp3 rena 1350 lt ροη. Θα βαλω σε 1 μηνα και αλλο ενα αν χρειαστεί... (εχω και μια τουρπελα απο το θαλασσινό μου 2600 λιτρα για αναταραξη)

Θελω βοηθεια για την ψαροσυνθεση και τι ψαρια συνδιαζονται με Neolamprologus brichardi στα λιτρα μου... ελπιζω και σε αναπαραγωγή μιας και ολοι λενε για τον χαρακτηρα αυτου του ψαριου!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Xp3 rena 1350 lt ροη. Θα βαλω σε 1 μηνα και αλλο ενα αν χρειαστεί... (εχω και μια τουρπελα απο το θαλασσινό μου 2600 λιτρα για αναταραξη)

Θελω βοηθεια για την ψαροσυνθεση και τι ψαρια συνδιαζονται με Neolamprologus brichardi στα λιτρα μου... ελπιζω και σε αναπαραγωγή μιας και ολοι λενε για τον χαρακτηρα αυτου του ψαριου!!!

Σε ότι αφορά το φίλτρο είσαι οριακά άλλο ένα πιο μικρό . αι θα είσαι μια χαρά. Σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση θα σου πουν και τα παιδιά μιας και δεν το έχω απόλυτα. Αν θέλεις και αναπαραγωγές θα πρέπει να έχεις και ένα μικρό ενυδρείο γενίστρα προκειμένου να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερες επιτυχίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το φίλτρο είσαι οριακά άλλο ένα πιο μικρό . αι θα είσαι μια χαρά. Σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση θα σου πουν και τα παιδιά μιας και δεν το έχω απόλυτα. Αν θέλεις και αναπαραγωγές θα πρέπει να έχεις και ένα μικρό ενυδρείο γενίστρα προκειμένου να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερες επιτυχίες.

Θελω αλλα θελω να κανω κρυψωνες και ετσι οτι ειναι δυνατο θα αντεξει, η φυση θα κανει κουμαντο...

Link to comment
Share on other sites

Θελω αλλα θελω να κανω κρυψωνες και ετσι οτι ειναι δυνατο θα αντεξει, η φυση θα κανει κουμαντο...

 

Κοίτα να δεις..με τις κρυψώνες θα έχεις απώλειες γύρω στο 50% - 70% από όσο ξέρω... Αλλά θα δείς μικρά σίγουρα. Να στερεώσεις καλά τους βράχους με πολλές κρυψώνες για τα μικρά και να έχεις κατά ότι θα χρειάζονται και ειδική τροφή αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας τρελανω στις ερωτησεις εδω μεχρι να στυθει το ενυδρειο και να μαθω κιολας τα κολπα..

Link to comment
Share on other sites

χαχα!! καλύτερα ερωτήσεις παρά απώλειες my friend!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα μπριχαρντι μπορεις να βαλεις και λελεουπι που θα σου δωσουν και χρωμα στο ενυδρειο και τα τζουλιντοχρωμις!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα μπριχαρντι μπορεις να βαλεις και λελεουπι που θα σου δωσουν και χρωμα στο ενυδρειο και τα τζουλιντοχρωμις!!

Αν μπορεις και να μου δωσεις ενα λινκ για να τα δω αυτα που λες!!! Σε ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα στα ποταμια τις αφρικης μεταξυ αλλων βρισκουμε anubia, vallisneria, eleocharis και african water fern.

Το υποστρωμα μπορει να αποτελείται ειτε απο ψιλοκκοκη αμμο, ειτε απο χαλικακι που θα βοηθησει τα φυτα μας στο να αναπτύξουν το ριζικο τους σύστημα.

Ριζες και κορμοι ειναι απαραιτητα για την δημιουργία φωλιων και κρυψώνων.

Οι συνθηκες νερου που απαιτει ενα βιοτοπικο ενυδρειο ποταμου της Αφρικης ειναι:

ΡΗ:6,8-7,5

KH:5-12°dKH

GH:5-15°dGH

Θερμοκρασία:23°C– 28°C

Αυτο διαβασα και λεω να το παρω σαν μπούσουλα για να στήσω το ενυδρειο μου.

Ερωτηση παγιδα στον πυθμένα να βαλω φειζολ dow??

Και τι παχος να εχει η αμμος μου 5? 6? 7? Εκατοστα??

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα στα ποταμια τις αφρικης μεταξυ αλλων βρισκουμε anubia, vallisneria, eleocharis και african water fern.

Το υποστρωμα μπορει να αποτελείται ειτε απο ψιλοκκοκη αμμο, ειτε απο χαλικακι που θα βοηθησει τα φυτα μας στο να αναπτύξουν το ριζικο τους σύστημα.

Ριζες και κορμοι ειναι απαραιτητα για την δημιουργία φωλιων και κρυψώνων.

Οι συνθηκες νερου που απαιτει ενα βιοτοπικο ενυδρειο ποταμου της Αφρικης ειναι:

ΡΗ:6,8-7,5

KH:5-12°dKH

GH:5-15°dGH

Θερμοκρασία:23°C– 28°C

Αυτο διαβασα και λεω να το παρω σαν μπούσουλα για να στήσω το ενυδρειο μου.

Ερωτηση παγιδα στον πυθμένα να βαλω φειζολ dow??

Και τι παχος να εχει η αμμος μου 5? 6? 7? Εκατοστα??

 

Εγώ δεν έχω βάλει φελιζολ..άλλοι βάζουν και άλλοι όχι. όταν βάλεις τις πέτρες θα ρίξεις μετά την άμμο και αυτό θα σταθεροποιήσει την βάση από το νταμάρι. γύρω στα 5-6 εκατοστά θα είσαι οκ αν και οι αφρικάνικες έχουν την τάση να σκάβουν...

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα στα ποταμια τις αφρικης μεταξυ αλλων βρισκουμε anubia, vallisneria, eleocharis και african water fern.

Το υποστρωμα μπορει να αποτελείται ειτε απο ψιλοκκοκη αμμο, ειτε απο χαλικακι που θα βοηθησει τα φυτα μας στο να αναπτύξουν το ριζικο τους σύστημα.

Ριζες και κορμοι ειναι απαραιτητα για την δημιουργία φωλιων και κρυψώνων.

Οι συνθηκες νερου που απαιτει ενα βιοτοπικο ενυδρειο ποταμου της Αφρικης ειναι:

ΡΗ:6,8-7,5

KH:5-12°dKH

GH:5-15°dGH

Θερμοκρασία:23°C– 28°C

Αυτο διαβασα και λεω να το παρω σαν μπούσουλα για να στήσω το ενυδρειο μου.

 

Αυτά τα στοιχεία είναι για τα ποτάμια της Αφρικής. Τα ψάρια που έχουν αναφερθεί παραπάνω είναι από τις λίμνες της ανατολικής Αφρικής. Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε αμμο πηραμε βραχο πηραμε φειζολ dow θα παρουμε αυριο 3cm παχος για βαση. Εχουμε ενα φιλτρο 1300 λιτρα κικλοφορια θα βαλω και μια τουρπελα 2600 για να μην εχω νεκρα σημεια και τον αλλο μηνα θα μπει αλλο ενα φιλτρο 1300 λιτρα επισης (αν εχουμε λεφτα και χωρα ακομα). βιολογια και μια ποσοτητα νερου θα βαλω απο το υπάρχον ενυδρειο μου και θα συμπληρωθεί 300 λιτρα νερο απο τα προφιλτρα της όσμωσης που εχω... ως εδω καλα???

Το φλέγον ζητημα ψαριων τωρα.... neolamprologus Brichardi με τα multies πανε?? Προτεινετε κι αλλα ψαρια ή συνδιασμους... αν επισεις καποιος εχει ψαρια για να δωσει καλο θα ειναι να μου στειλει ενα μήνυμα γιατι αλλιως θα ψαξω σε πετ σοπ...

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβάσει αυτα... στην πράξη ομως και εντος ενος ενυδρειου ολα ειναι διαφορετικα... δηλαδη αναζητώ πιο πολυ προτάσεις βαση της εμπειρίας σας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...