Jump to content

Θανατος Ολων Των Ψαριων


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι τελειως νεος και σχετικα ελαχιστων γνωσεων πανω στο θεμα και ετσι κινηθηκα οπως μου ειπαν οι "εμπειροι" πετσοπαδες . Λοιπον , εχω αγορασει ενα ενυδρειο περιπου ενα μηνα πριν γυρω στα 60 λιτρα . Ο ενας πετ σοπας που το πηρα μου ειπε αστο μερικες μερες να τρεχει μονο του και μετα ελα να σου δωσω χρυσοψαρα ναμ το στρωσεις . Ο αλλος μου ειπε να βαλω πιο νωρις χρυσοψαρα πραγμα που εκανα.Εχουν περασει 2.5 βδομαδες περιπου και μου εχουν ψοφισει ολα τα ψαρια . Τα εβλεπα καθοντουσαν ησυχα στον βυθο και ψοφουσαν ενα ενα . Πηγα σε αλλο πετσοπα μου μετρησε το νερο και μ ειπε οτι εχει χαμηλη αγωγιμοτητα και να ριξω αλατι. Ειχα 350 ενω επρεπε 1300 καπου εκει. Εριξα αλατι αλλα με το που το εριξα τα 4 χρυσοψαρα που μεινανε ψοφισανε σε 2 μερες μεσα. Πηγα του ειπα και μ ειπε οτι απλα ηταν αρρωστα και θα ψοφουσαν ετσι κ αλλιως ξαναμετρησε το νερο το βρηκε 1700. Μου ειπε να κανω αλλαγη το 1/3 του νερου και αυριο να παω να παρω αμα θελω αλλα ψαρια να βαλω αλλα φοβαμαι μη μου ψοφισουν παλι. ΤΙ να κανω ?Να πω οτι εχω μεσα το χαλικι που επλινα με ζεστο νερο 5-6 φορες , μια πετρα με τρυπες απο πετσοπα και ενα δεντρακι που το βρασα 2 βφορες και το αφησα και 10 μερες να μουλιασει σε νερο για να βαρυνει να κατσει πραμα που δεν εχει γινει και επιπλεει.Επισης αγορασα Hygrophila polysperma και εβαλα και εχω και ενα ψευτικο φυτο που μου εδωσε ο ενυδρειας και ενα κυονα με εευτικο φυτο. Να βγαλω λετε τα ψευτικα και να αφησω μονο τα φυσικα αντικειμενα? (δεντρακι , hygrophila , πετρα) Και επισης παιζει απλα να ψοφισανε επειδη ουσιαστηκα ηταν θυσια ωστε να στρωσει το ενυδρειο και ηταν αρρωστα εξ αρχης? Συγνωμη που γραφω τοσο πολλα παιδια αλλα ειμαι τελειως ασχετος και εχω στεναχωρεθει ηδη που εχασα τα ψαρακια και φοβαμαι μην κανω και αλλα λαθη για να πουλησουν οι πετσοπαδες μου πουν και σκοτωσω και αλλα ψαρακια... Ευχαριστω ολους εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κριμα φιλε μου γι αυτα που εγιναν. Δυστυχως εισαι αλλος ενα θύματα τον πετσοπαδων και των "γνώσεων" !! Ακομη και οταν ξέρουν βαριούνται να στα εξηγήσουν σωστα. Σε παρακαλω ξεκινά να διαβάζεις και να στρώνεις με σωστό τροπο το ενυδρειο σου και μετα να βάλεις ψάρια.. Συμβουλή μου κανε για μια βδομαδα καθημερινή αλλαγή νερου μεχρι να φύγει όλο το αλάτι..

Εισαι στο σωστό σημείο ξεκινά να διαβάζεις και SOS--->μην βαλεις αλλα ψαρια μεχρι να στρώσει σωστα το ενυδρειο σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ξεκινήσεις διάβασμα. :)

 

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που υπάρχουν στο link  στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και τρόπος να στρώσεις το ενυδρείο σου χωρίς ψάρια και χωρίς τον ρίσκο να φεύγουν αθώες ψυχές. Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό Το είχα κάνει και εγώ στο θαλασσινό μου, είναι ένα χημικό που δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτή τη στιγμή, και είναι σαν υποκατάστατο των ακαθαρσιών των ψαριών, χρησιμοποιώντας αυτό σε συνδυασμό με βακτηρία που ο καλός πετσοπας έπρεπε να σου είχε δώσει σε 1-2 μήνες μπορείς να βάλεις ένα μικρό αριθμό ψαριών στο ενυδρείο σου. Φυσικά θα χρειαστείς και ένα τεστ νερού για να δεις αν έχει στρώσει όντως το ενυδρείο σου προτού επιχειρήσεις να βάλεις πάλι ψαράκια. Το χημικό μπορώ να στο παρέχω δωρεάν σε μεγάλη ποσότητα αρκετή για να στρώσεις πολλά ενυδρεία σαν και το δικό σου, το τεστ μαζί με τα βακτήρια θα σου κοστίσουν το πολύ 20 ευρώ Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι κάνουν οι άνθρωποι για να πουλήσουν ψάρια.

Αυτά τα μαγαζιά θα πρέπει να αναφέρονται για να ξέρουν αυτοί που είναι κοντά να μη ψωνίζουν.

Κατά αρχή θεωρώ απαράδεκτη τη συμπεριφορά τους στα ζωντανά αλλά και κοροϊδία στο πελάτη για να τον κάνουν να αγοράζει συνέχεια ψάρια.

Όλα τα έχω ακούσει , αλλά για αλάτι στο στρώσιμο σε ενυδρείο για χρυσόψαρα δεν το είχα ακούσει, λες και ο φίλος ήθελε να τα παστώσει.

Φίλε μου ρώτα εδώ ότι θες και να μη πάρεις ποτέ στα σοβαρά τις συμβουλές των "εμπόρων"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και τρόπος να στρώσεις το ενυδρείο σου χωρίς ψάρια και χωρίς τον ρίσκο να φεύγουν αθώες ψυχές. Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό Το είχα κάνει και εγώ στο θαλασσινό μου, είναι ένα χημικό που δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτή τη στιγμή, και είναι σαν υποκατάστατο των ακαθαρσιών των ψαριών, χρησιμοποιώντας αυτό σε συνδυασμό με βακτηρία που ο καλός πετσοπας έπρεπε να σου είχε δώσει σε 1-2 μήνες μπορείς να βάλεις ένα μικρό αριθμό ψαριών στο ενυδρείο σου. Φυσικά θα χρειαστείς και ένα τεστ νερού για να δεις αν έχει στρώσει όντως το ενυδρείο σου προτού επιχειρήσεις να βάλεις πάλι ψαράκια. Το χημικό μπορώ να στο παρέχω δωρεάν σε μεγάλη ποσότητα αρκετή για να στρώσεις πολλά ενυδρεία σαν και το δικό σου, το τεστ μαζί με τα βακτήρια θα σου κοστίσουν το πολύ 20 ευρώ Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ.

 

Ποιο χημικό είναι αυτό φίλε μου ;

Το στρώσιμο δεν γίνεται με χημικά αλλά με ζωντανούς οργανισμούς, βακτήρια, και ένας από τους καλύτερους και αποτελεσματικότερους  τρόπους είναι το μπόλι, έτοιμη βιολογία από άλλο ενυδρείο, αρκει να είναι υγιές και να μην έχει υπάρξει ασθένεια τουλάχιστον τους 6 τελευταίους μήνες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στο φορουμ! :)

 

Διαβασε προσεχτικα το λινκ που σου εδωσε ο φιλος dpap απο πανω και ο,τι αποριες εχεις ρωτα εδω ελευθερα!

 

Τωρα εχεις ψαρια μεσα?

Αν δεν εχεις,εγω στην θεση σου θα το ξεστηνα ολο και θα το εστηνα ξανα απ'την αρχη.....καινουριο καθαρο νερακι(χωρις αλατι) ξαναπλυμενο χαλικι(που ελπιζω να ειναι φυσικο χαλικι και οχι χρωματιστο) το φυτο που πηρες,τις πετρουλες σου και το ξυλο(?) που το λες δεντρακι....

Το στρωσιμο θα το κανεις απ'την αρχη σωστα ειτε με τροφη και βακτηρια ειτε με μπολι και θα φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο!

 

Φιλτρο εχεις?Αν ναι ποιο?Θερμοστατη?Βιολογικο υλικο στο φιλτρο μεσα,κατι ασπρα μπαλακια?Αντιχλωριο?Βακτηρια?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το χημικό λέγεται ammonium chloride και είναι η πηγή αμμωνίας που χρειάζεται το ενυδρείο για να ξεκινήσει τον κυκλο του αζώτου, μην λες οτι κάτι δεν γίνεται αν δεν το εχεις δοκιμάσει. Για περισσότερες πληροφορίες google: fishless aquarium cycle. Προσωπικά είμαι πολύ κατα του να βάζεις ζωντανο οργανισμό για να να στρώσεις το ενυδρείο. Ακόμα και το μπολι θα χρειαστεί αμωνια για να πολλαπλασιαστούν τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Το χημικό λέγεται ammonium chloride και είναι η πηγή αμμωνίας που χρειάζεται το ενυδρείο για να ξεκινήσει τον κυκλο του αζώτου, μην λες οτι κάτι δεν γίνεται αν δεν το εχεις δοκιμάσει. Για περισσότερες πληροφορίες google: fishless aquarium cycle. Προσωπικά είμαι πολύ κατα του να βάζεις ζωντανο οργανισμό για να να στρώσεις το ενυδρείο. Ακόμα και το μπολι θα χρειαστεί αμωνια για να πολλαπλασιαστούν τα βακτήρια.

 

Το χημικα προτεινεται ρε παιδια?Θα ριξεις χημικα στο ενυδρειο σου και δηλητηρια?

Και που ξερεις τι ακριβως ειναι αυτο που ριχνεις και το προτεινεις και σε αλλους?

Η τεχνολογια εχει προχωρησει,τα βακτηρια κανουν μια χαρα δουλεια και δεν χρειαζεται να ριξεις κανενα χημικο...

Και το μπολι μια χαρα δουλεια κανει,το βαζεις και την επομενη μερα βαζεις ενα μικρο αριθμο ψαριων και απλα δεν ταιζεις για μερικες μερες.Ουτε χημικα αμφιβολου προελευσεως ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αρχικα να πω σε ολους ευχαριστω για την πραγματικα γρηγορη ανταποκριση. Ισως σας μπερδεψα λιγο με το αλατι κτλπ. Τα ψαρια επειδη μαλλον τα εβαλα πολυ νωρις λογικα δηλητηριαστηκαν η αρρωστησαν και ηταν ολα στον πατο με μαζεμενα πτερυγια κτλπ. Οταν το ειπα στον πετσοπα (οχι αυτον που αγορασα το ενυδρειο, αυτος τα χρυσοψαρα τσαμπα μου τα δωσε για στρωσιμο μπλα μπλα κτλπ... ) μου ειπε ριξε λιγο αλατι γιατι θα γινει το νερο πιο καλος αγωγος δεν περναει οξυγονο δηλαδη και πως τα χρυσοψαρα θελουν μεγαλυτερη αγωγιμοτητα νερου. Επισης μου ειπε οτι για περιπου 60 λιτρα ενυδρειο το πολυ 2 χρυσοψαρα ειναι καλα ( αλλος θα μου λεγε βαλε 50 δεν παθαινεις τιποτα για να πουλησει ). ΠΙστευω για καλο το εκανε ο δευτερος. Απλα οταν μου ειπανε για το κανε αλλαγη και ελα αυριο αγχοθηκα γιατι εννοειταιι σημερα πεθαινουν ψαρια μαζεμενα απο τοτε π εβαλα αλατι ( ξεχασα να αναφερω οτι απο τοτε π εβαλα αλατι βγαλανε πανω τους ασπρα στιγματα , εκανα και το λαθος να το ριξω χωρις να το διαλυσω στο νερο γιατι δεν ηξερα , τωρα τα στιγματα δεν ξερω αμα ηταν το ΙΚ, ich που λεμε η απλα επειδη εριξα το αλατι αδιαλυτο κολλησε πανω τους . δλδ τα σκοτωσα απο αφελεια και απο αγνοια πανω στο θεμα ) . Τωρα για το τι εχω το δεντρακι ειναι λαθος . Ειναι πιο πολυ ξυλο σαν κορμος δεντρου κλαδακια κτλπ. Χαλικι ναι εχω φυσικο. Το φιλτρο ειναι ενα κινεζικο κατα τη γνωμη μου τραγικο που εχει μεσα μονο το μπλε το σφουγγαρι λογικα? σαν σφουγγαρι μου φαινεται.Η μαρκα ειναι : Xilong XL-F780 POwer : 8W , F.Max 650L/H. H-Max 0.90M. Με αυτο ειχα επισης το προβλημα οτι ειναι δυνατο. Δδλδ ενα χαρι δν μπορει να κολυμπησει χαλαρα η αμα αφεθει ελευθερο το τραβαει προς το μερος του . Και η αντλια που βγαζει τον αερα ειναι και αυτη δυνατη . Το κακο ειναι οτι δεν εχει διακοπτη ρυθμισεις οπως σε αλλα φιλτρα που ειδα και δν μπορω να κανω κατι. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι απο πρωτη μερα εχω το αντιχλωριο - aquavital conditioner 100 ml kai βακτηρια Tropical aqua care bactoActive 30 ml που τα χρησιμοποιησα απο την πρωτη μερα. Απλα μηπως τα καημενα ψαρακια πεθαναν επειδη τα εβαλα πολυ νωρις και απο την αμμωνια και το αστρωτο ενυδρειο αρρωστησαν?Και αν υπαρχει περιπτωση τωρα πια να εστρωσε? Μετρηση να κανω δεν εχω το πηγα στον πετ σοπα αλλα απο οτι καταλαβα το μηχανημα που εβαλε να τσεκαρει το νερο ειναι μονο για την αγωγιμοτητα του νερου (ροη οξυγονου απο οτι νομιζω)

Έγινε επεξεργασία - AkisCH
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ψοφισαν γιατι ηταν αστρωτο το ενυδρειο σου.

Επισης σε 60 λιτρα,μπαινει με το ζορι ενα χρυσοψαρο.

ΠΟΤΕ δεν βαζουμε ψαρια για να στρωσουμε το ενυδρειο,παντα το κανουμε χωρις ψαρια μεσα.

Τεστ για να μετρας το νερο εχεις παρει?

Στο φιλτρο θα πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε βιολογικο υλικο,το σκετο σφουγγαρι δεν κανει δουλεια,δεν μπορει να κρατησει πολυ βιολογια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χημικα προτεινεται ρε παιδια?Θα ριξεις χημικα στο ενυδρειο σου και δηλητηρια?

Και που ξερεις τι ακριβως ειναι αυτο που ριχνεις και το προτεινεις και σε αλλους?

Η τεχνολογια εχει προχωρησει,τα βακτηρια κανουν μια χαρα δουλεια και δεν χρειαζεται να ριξεις κανενα χημικο...

Και το μπολι μια χαρα δουλεια κανει,το βαζεις και την επομενη μερα βαζεις ενα μικρο αριθμο ψαριων και απλα δεν ταιζεις για μερικες μερες.Ουτε χημικα αμφιβολου προελευσεως ουτε τιποτα.

Αμμωνία είναι το χημικό δεν είναι δηλητήριο, ουτε είπα να το ρίχνει με ψάρια μέσα, μιλάω για σκέτο νερό. Γνωρίζω τι είναι και το έχω χρησιμοποιήσει κι όλας με επιτυχία. Δυστυχώς όμως δεν μπορεί ο καθένας να λέει εδώ μέσα τις απόψεις του ελεύθερα όταν υπάρχουν μονο 1-2 απόψεις που επικρατουν. Εγώ κουραρα νεκρό βράχο μέσα σε ενα καλοκαίρι και απο εκεί και πέρα δεν έχω χασει ουτε ενα ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία είναι το χημικό δεν είναι δηλητήριο, ουτε είπα να το ρίχνει με ψάρια μέσα, μιλάω για σκέτο νερό. Γνωρίζω τι είναι και το έχω χρησιμοποιήσει κι όλας με επιτυχία. Δυστυχώς όμως δεν μπορεί ο καθένας να λέει εδώ μέσα τις απόψεις του ελεύθερα όταν υπάρχουν μονο 1-2 απόψεις που επικρατουν. Εγώ κουραρα νεκρό βράχο μέσα σε ενα καλοκαίρι και απο εκεί και πέρα δεν έχω χασει ουτε ενα ψαρι.

 

Φιλε μου,την αποψη σου μπορεις να την λες ελευθερα,δεν μπορεις να προτηνεις ομως κατι αμφιβολου προελευσεως το οποιο ειναι και χημικο σε καποιον που ειναι και αρχαριος!

Τα πραγματα ειναι απλα,η θα ριξει βακτηρια και θα παει μ αυτη τη μεθοδο,η θα βαλει μπολι και θα τελειωνει.Ουτε χημικα στο ενυδρειο,ουτε τιποτα.

Τωρα αυτα για τους βραχους που λες,δεν τα καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο για την αγωγιμοτητα και το οξυγονο στο νερο πρωτη φορα το ακουω!!!Επιστημονας ο πετσοπας!!!Τα ψαρακια μαλλον πεθαναν απο την αμμωνια και απο το αλατι...

Τωρα και να εχει στρωσει οπως λες...πρωτον δεν μπορουμε να το ξερουμε αν δεν κανεις μετρησεις σε αμμωνια(ΝΗ3/ΝΗ4) νιτρωδη(ΝΟ2) και νιτρικα(ΝΟ3),καλυτερα με δικα σου υγρα τεστ,και δευτερον εχεις μεσα αλατι....αρα πρεπει να το αδειασεις ολο και να το ξαναγεμισεις για να φυγει το αλατι....

Το δεντρακι που λες προφανως ειναι ψευτικο,εγω δεν θα το εβαζα....ειμαι υπερ των φυσικων υλικων....

Το λινκ το διαβασες?Εχεις καμια απορια?

Link to comment
Share on other sites

Το χημικό λέγεται ammonium chloride και είναι η πηγή αμμωνίας που χρειάζεται το ενυδρείο για να ξεκινήσει τον κυκλο του αζώτου, μην λες οτι κάτι δεν γίνεται αν δεν το εχεις δοκιμάσει. Για περισσότερες πληροφορίες google: fishless aquarium cycle. Προσωπικά είμαι πολύ κατα του να βάζεις ζωντανο οργανισμό για να να στρώσεις το ενυδρείο. Ακόμα και το μπολι θα χρειαστεί αμωνια για να πολλαπλασιαστούν τα βακτήρια.

 

Φίλε μου δεν το ξέρω το συγκεκριμένο προϊόν, αλλά όπως λες είναι μία ένωση αμμωνίας που είναι τροφή για τα βακτήρια, δηλαδή θα χρειαστείς και βακτήρια, μπόλι ή του εμπορίου (που δεν τα εμπιστεύομαι, θεωρώ πως κάνουν πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που υπόσχονται).

Κάλλιστα μπορείς να βάζεις τροφή για τη δημιουργία αμμωνίας ή ακόμα για πιο γρήγορα αποτελέσματα καθαρή αμμωνία, και ή περιμένεις κανα μήνα ή βάζεις βακτήρια του εμπορίου και περιμένεις καμιά 25αριά ημέρες ή βάζεις μπόλι και μπορείς σε 1 εβδομάδα με 10 ημέρες να έχεις ικανοποιητική βιολογία, όλα αυτά όμως χωρίς ψάρια μέσα, αν έχεις ψάρια το μπόλι είναι μονόδρομος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που κολλαει το κουραρισμα με την αμμωνια και το στρωσιμο γενικοτερα της αμμωνιας? Επισης αυτο με τα βακτηρια που γινεται στο ΑΖ με ξεπερναει.... Πως φτανετε βρε παιδια σε συμπερασμα οτι δεν κανουν δουλεια τα βακτηρια?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Που κολλαει το κουραρισμα με την αμμωνια και το στρωσιμο γενικοτερα της αμμωνιας?

 

Μπορείς να βάζεις καθαρή αμμωνία απο φαρμακείο για να επιταχύνεις κάπως το στρώσιμο, και με την αμμωνία είναι πιο εύκολο να έχεις σταθερές τιμές αμμωνίας, χωρίς ψάρια όμως μέσα στο ενυδρείο

 

http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/

 

 Επισης αυτο με τα βακτηρια που γινεται στο ΑΖ με ξεπερναει.... Πως φτανετε βρε παιδια σε συμπερασμα οτι δεν κανουν δουλεια τα βακτηρια?

 

Δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται , και ειδικά κάποια που λένε πως βάζεις ψάρια σε 48 ώρες.

Δουλειά κάνουν , σχεδόν ίδια  ή λίγο γρηγορότερα απο το να αφήσεις το ενυδρείο μόνο του, μόνο με πηγή αμμωνίας (τροφή ή καθαρή αμμωνία),

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω..... που κολλαει το κουραρισμα του βραχου που εκανε 3 μηνες με το στρωσιμο αμμωνιας? Και απανταω γιατι εχετε μπερδευτει.. Πουθενα. Περαν αυτου ξερω τι ειναι το στρωσιμο με αμμωνια και το θεωρω ταλαιπωρια τεραστια, κατι που ειναι. Οσο για τα βακτηρια ελπιζω να κατανοεις οτι αυτα που λες φιλε Τακη ειναι απλα μια προσωπικη σου αποψη. Και ειναι και πολυ λαθος, δε προκυπτει απο καπου κατι τετοιο, χιλιαδες χομπιστες στρωνουν ενυδρεια με βακτηρια και με τεραστια επιτυχια. Συνηθως αυτοι που δεν τα καταφερνουν κανουν κατι λαθος. 

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο με αμμωνία το θεωρώ ευκολία, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

Για τα βακτήρια, όταν έφτιαξα το 1ο ενυδρείο έκανα το λάθος να διαβάσω τις οδηγίες που έχουν τα βακτήρια της SERA και πως μετά από 48 ώρες βάζεις ψάρια μέσα, και το έκανα , και έτρεχα πάνω από μήνα να καταφέρω να μηδενίσω αμμωνίες και νιτρώδη έχοντας ρίξει στο ενυδρεία όλα τα βακτήρια της αγοράς. Και ναι , ήμουνα άσχετος τότε με το άθλημα, μα θεωρώ πως αυτά τα σκευάσματα είναι πιο πολύ για τους άσχετους, και να αναφέρουν λεπτομερώς τι κάνουν , πως το κάνουν και πότε το κάνουν, και το μόνο που αναφέρουν είναι πόσα ml ανά λίτρο, ούτε κουβέντα για ιχθυοφόρτιση ή τιμές ρύπων (αμμωνία / νιτρώδη), όταν είσαι σχετικός ξέρεις πολύ καλά τι πρέπει να κάνεις.

Δεν αμφιβάλω πως πολλοί έχουν στρώσει τα ενυδρεία τους με απόλυτη επιτυχία χρησιμοποιώντας βακτήρια του εμπορίου , με την ίδια επιτυχία μάλιστα που κάποιοι άλλοι τα έστρωσαν χωρίς να βάλουν τίποτα μέσα παρά μόνο τροφή ή αμμωνία, ίσως να άργησαν καμια εβδομάδα παραπάνω, και για αυτό λέω πως δεν κάνουν αυτά που υπόσχονται. Λένε πως μειώνουν  τιμές αμμωνίας και νιτρωδών αλλά δεν λένε πόσο τις μειώνουν και σε πόσο καιρό.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο με αμμωνία το θεωρώ ευκολία, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

Για τα βακτήρια, όταν έφτιαξα το 1ο ενυδρείο έκανα το λάθος να διαβάσω τις οδηγίες που έχουν τα βακτήρια της SERA και πως μετά από 48 ώρες βάζεις ψάρια μέσα, και το έκανα , και έτρεχα πάνω από μήνα να καταφέρω να μηδενίσω αμμωνίες και νιτρώδη έχοντας ρίξει στο ενυδρεία όλα τα βακτήρια της αγοράς. Και ναι , ήμουνα άσχετος τότε με το άθλημα, μα θεωρώ πως αυτά τα σκευάσματα είναι πιο πολύ για τους άσχετους, και να αναφέρουν λεπτομερώς τι κάνουν , πως το κάνουν και πότε το κάνουν, και το μόνο που αναφέρουν είναι πόσα ml ανά λίτρο, ούτε κουβέντα για ιχθυοφόρτιση ή τιμές ρύπων (αμμωνία / νιτρώδη), όταν είσαι σχετικός ξέρεις πολύ καλά τι πρέπει να κάνεις.

Δεν αμφιβάλω πως πολλοί έχουν στρώσει τα ενυδρεία τους με απόλυτη επιτυχία χρησιμοποιώντας βακτήρια του εμπορίου , με την ίδια επιτυχία μάλιστα που κάποιοι άλλοι τα έστρωσαν χωρίς να βάλουν τίποτα μέσα παρά μόνο τροφή ή αμμωνία, ίσως να άργησαν καμια εβδομάδα παραπάνω, και για αυτό λέω πως δεν κάνουν αυτά που υπόσχονται. Λένε πως μειώνουν  τιμές αμμωνίας και νιτρωδών αλλά δεν λένε πόσο τις μειώνουν και σε πόσο καιρό.

 

Επειδη εσυ εκανες λαθος με τα βακτηρια δεν σημαινει οτι δεν δουλευουν!

Εχουμε κανει και πειραμα και εδειξε οτι δουλευουν μια χαρα!

Ασχετα μ αυτο,θεωρω το στρωσιμο με αμμωνια τελειως λαθος αλλα ειναι μια αλλη κουβεντα αυτο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσυ εκανες λαθος με τα βακτηρια δεν σημαινει οτι δεν δουλευουν!

Εχουμε κανει και πειραμα και εδειξε οτι δουλευουν μια χαρα!

Ασχετα μ αυτο,θεωρω το στρωσιμο με αμμωνια τελειως λαθος αλλα ειναι μια αλλη κουβεντα αυτο.

 

 

Αν εννοείς πως έκανα λάθος που εφάρμοσα τις  οδηγίες του κατασκευαστή τότε το λάθος δεν είναι δικό μου αλλά κάποιου άλλου, το λάθος το δικό μου είναι που εμπιστεύτηκα αυτού του είδους τα σκευάσματα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πως έκανα λάθος που εφάρμοσα τις  οδηγίες του κατασκευαστή τότε το λάθος δεν είναι δικό μου αλλά κάποιου άλλου, το λάθος το δικό μου είναι που εμπιστεύτηκα αυτού του είδους τα σκευάσματα

 

Μαλλον εκανες καποιο λαθος,κατι δεν εκανες σωστα,γι αυτο και δεν σου πηγε καλα.

Εχω στρωσει ενυδρεια με σχεδον ολες τις μεθοδους,πλην της καθαρης αμμωνιας και ολες πηγαν μια χαρα και με σκετα βακτηρια.

Τα βακτηρια δουλευουν μια χαρα και σου ξαναλεω οτι επειδη εσυ κατι δεν εκανες σωστα,δεν σημαινει οτι δεν δουλευουν και δεν μπορεις να το λες αυτο.

Και επειδη αλλου...λενε οτι αυτα κανουν μονο για ξεματιασμα..καλυτερα αυτα να μεινουν αλλου..οχι εδω..

Λοιπον,επειδη αυτη η κουβεντα δεν οδηγει πουθενα και θα χαλασουμε το θεμα του φιλου και δεν θα καταλαβει και τιποτα,ο καθενας στρωνει το ενυδρειο με τον τροπο που του ταιριαζει καλυτερα.Κανεις ομως δεν μπορει να λεει οτι δεν δουλευει κατι χωρις να το εχει δοκιμασει η αν το εχει δοκιμασει λαθος.

Αυτα και σταματαει εδω αυτη η κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λαθος οι οδηγιες.... και αυτο που λες ειναι καπως χαοτικο. Οτι ετρεχες να ριξεις τις μετρησεις. Απλες αλλαγες νερου οπως χρειαζεται καθε καινουριο συστημα. Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι σιγουρα δυσκολο. Η διαδικασια ειναι αρκετα πολυπλοκη, θελεις συνεχεια μετρησεις κ.ο.κ. Δεν γινεται κατι να ειναι υποκειμενικο απο τη στιγμη που αποτελει μια πολυπλοκη διαδικασια ειδικα για εναν αρχαριο. Τα βακτηρια τωρα, να λεω για χιλιοστη φορα στο ΑΖ οτι κανουν καλη και σωστη δουλεια θα γινω κουραστικος, το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτα που λενε πανω ειναι 100% σωστα και λειτουργουν. 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εκανες καποιο λαθος,κατι δεν εκανες σωστα,γι αυτο και δεν σου πηγε καλα.

Εχω στρωσει ενυδρεια με σχεδον ολες τις μεθοδους,πλην της καθαρης αμμωνιας και ολες πηγαν μια χαρα και με σκετα βακτηρια.

Τα βακτηρια δουλευουν μια χαρα και σου ξαναλεω οτι επειδη εσυ κατι δεν εκανες σωστα,δεν σημαινει οτι δεν δουλευουν και δεν μπορεις να το λες αυτο.

Και επειδη αλλου...λενε οτι αυτα κανουν μονο για ξεματιασμα..καλυτερα αυτα να μεινουν αλλου..οχι εδω..

Λοιπον,επειδη αυτη η κουβεντα δεν οδηγει πουθενα και θα χαλασουμε το θεμα του φιλου και δεν θα καταλαβει και τιποτα,ο καθενας στρωνει το ενυδρειο με τον τροπο που του ταιριαζει καλυτερα.Κανεις ομως δεν μπορει να λεει οτι δεν δουλευει κατι χωρις να το εχει δοκιμασει η αν το εχει δοκιμασει λαθος.

Αυτα και σταματαει εδω αυτη η κουβεντα.

 

Πολυ αντιφατικο το ποστ.

Στρωσε και με αμμωνια και μετα αν δεις προβλημα, πεστο.

Αν ομως δεις προβλημα κατι θα εχεις κανεις εσυ λαθος, αφου εχουν στρωθει εκατομυρια ενυδρεια με αμμωνια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...