Jump to content

Κοινωνικο-Φυτεμενο


pantzikis

Recommended Posts

Παρουσιαζω το 320lt ενυδρειο μου.Δεν ειναι ακομη ολοκληρωμενο αλλα θα ηθελα τις αποψεις σας.

Φυτα που εχει: Heteranthera zosterifolia 2, Alternanthera reineckii var roseifolia 2, Ambulia /Limnophila sessiliflora 3, Micranthemum micranthemoides 2, Micranthemum umbrosum ,Ludwigia glandulosa, Ludwigia x mullertii, Cryptocoryne wendtii brown 2, Anubias barteri 2,Bacoba monieri 3, Crassula helmsii / "Rotala spec"2,Echinodorus ozelot,Cardamine lyrata, Cabomba caroliniana 2, Vallisneria, Lilaeopsis spec. "Mauritius"

post-2197-1176270910_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιαζω το 320lt ενυδρειο μου.Δεν ειναι ακομη ολοκληρωμενο αλλα θα ηθελα τις αποψεις σας.

Φυτα που εχει: Heteranthera zosterifolia 2, Alternanthera reineckii var roseifolia 2, Ambulia /Limnophila sessiliflora 3, Micranthemum micranthemoides 2, Micranthemum umbrosum ,Ludwigia glandulosa, Ludwigia x mullertii, Cryptocoryne wendtii brown 2, Anubias barteri 2,Bacoba monieri 3, Crassula helmsii / "Rotala spec"2,Echinodorus ozelot,Cardamine lyrata, Cabomba caroliniana 2, Vallisneria, Lilaeopsis spec. "Mauritius"

post-2197-1176270910_thumb.jpg

Κανένα σχόλιο! :bowdown:

Ένα από τα καλύτερα του είδους που έχω δει.

Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιαζω το 320lt ενυδρειο μου.Δεν ειναι ακομη ολοκληρωμενο αλλα θα ηθελα τις αποψεις σας.

Φυτα που εχει: Heteranthera zosterifolia 2, Alternanthera reineckii var roseifolia 2, Ambulia /Limnophila sessiliflora 3, Micranthemum micranthemoides 2, Micranthemum umbrosum ,Ludwigia glandulosa, Ludwigia x mullertii, Cryptocoryne wendtii brown 2, Anubias barteri 2,Bacoba monieri 3, Crassula helmsii / "Rotala spec"2,Echinodorus ozelot,Cardamine lyrata, Cabomba caroliniana 2, Vallisneria, Lilaeopsis spec. "Mauritius"

post-2197-1176270910_thumb.jpg

Φίλε πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και με υγειη φυτά. :bowdown: !!!!

Την Cabomba Caroliana πίσω που έχεις κλάδεψε την λίγο γιατί το κάτω μέρος της δεν πέρνει αρκετό φως και αρχίζει και κιτρινίζει.Η roseafolia σου έχει πολύ ωραίο χρώμα!Γενικά είναι ένα πολυ ωραίο ενυδρείο με πλατεία μπροστά για κολύμπι!τη σύστημα CO2 έχεις?

Υ.Γ : Απ ότι είδα στην φωτό απο ψάρια έχεις ωοτόκα με ζωοτόκα μαζί....Ξέρω οτι δεν ταιριάζουν, αλλα δεν ξέρω αν είναι οκ λόγο των αρκετών λίτρων που έχεις.Αυτά θα στα πεί κάποιος πιο έμπειρος.

Συνέχησε την καλή δουλειά.....

καλημέρα Αλέξανδρός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και με υγειη φυτά. :bowdown: !!!!

Την Cabomba Caroliana πίσω που έχεις κλάδεψε την λίγο γιατί το κάτω μέρος της δεν πέρνει αρκετό φως και αρχίζει και κιτρινίζει.Η roseafolia σου έχει πολύ ωραίο χρώμα!Γενικά είναι ένα πολυ ωραίο ενυδρείο με πλατεία μπροστά για κολύμπι!τη σύστημα CO2 έχεις?

Υ.Γ : Απ ότι είδα στην φωτό απο ψάρια έχεις ωοτόκα με ζωοτόκα μαζί....Ξέρω οτι δεν ταιριάζουν, αλλα δεν ξέρω αν είναι οκ λόγο των αρκετών λίτρων που έχεις.Αυτά θα στα πεί κάποιος πιο έμπειρος.

Συνέχησε την καλή δουλειά.....

καλημέρα Αλέξανδρός.

Το συστημα δουλευει με 2 2lt DIY που αλλαζονται ανα 8 ημερες ενναλαξ.

PH 6.9-7

KH 15

GH 21

NO2 0

NO3 40(λογω βρυσης-no3 30)

PO4 0,7

Eχω 4 πλατυ και 3 γκαπυ(ζοωτοκα) και συμβιωνουν χωρις προβλημα(ισως λογω σκληροτητας)

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα δουλευει με 2 2lt DIY που αλλαζονται ανα 8 ημερες ενναλαξ.

PH 6.9-7

KH 15

GH 21

NO2 0

NO3 40(λογω βρυσης-no3 30)

PO4 0,7

Eχω 4 πλατυ και 3 γκαπυ(ζοωτοκα) και συμβιωνουν χωρις προβλημα(ισως λογω σκληροτητας)

Τις μετρήσεις με τι τις έκανες?υγρά τέστ?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο και πολυχρωμο το ενυδρειο σου..!!!

μπραβο σου ,μας δειχνεις οτι εχεις μεγαλο μερακι και προσεχεις πολυ τα ψαρακια σου...

(αληθεια σε ποια περιοχη μενεις στη θεσ/νικη....?? γιατι και η σκληροτητα ειναι μεγαλη οπως και τα νιτρικα της βρυσης σου.....να υποθεσω στα δυτικα..??)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο και πολυχρωμο το ενυδρειο σου..!!!

μπραβο σου ,μας δειχνεις οτι εχεις μεγαλο μερακι και προσεχεις πολυ τα ψαρακια σου...

(αληθεια σε ποια περιοχη μενεις στη θεσ/νικη....?? γιατι και η σκληροτητα ειναι μεγαλη οπως και τα νιτρικα της βρυσης σου.....να υποθεσω στα δυτικα..??)

Πευκα φιλε μου.Καλο νερο αλλα πολυ σκληρο και με νιτρικα.Ειναι απο γεωτρηση

Link to comment
Share on other sites

Πευκα φιλε μου.Καλο νερο αλλα πολυ σκληρο και με νιτρικα.Ειναι απο γεωτρηση

σοβαρα μιλας..??? ειμαστε σχεδον γειτονες..!!!! εγω φιλυρο μενω..!!!!

ακου γειτονα,η καλυτερη λυση για τα ψαρακια σου,ειναι η οσμωση.μαλακο και πεντακαθαρο νερακι.......

η γεωτρηση ειναι για ψαρια λιμνης ταγκανικα.....σε τοση σκληροτητα...(θα μου πεις τωρα οτι με ζωοτοκα...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...