Jump to content

4χΤ8 σε 4χΤ5


jim_dado

Recommended Posts

πριν κάνω αλλαγή από 4χΤ8 σε 4χΤ5, τι είδους λάμπες Τ5 (70cm)πρέπει να βάλω?και με τι σειρά πρέπει να ανάβουν? επίσης είναι καλύτερα να είναι με dimmer και να ανάβουν σιγα σιγά? (εχω φυτά)

υπάρχει ποικιλία στις Τ5 όπως στις Τ8?

Link to comment
Share on other sites

τι λάμπες πρέπει να βάλω πόσα Κ πρέπει να έχω ξέρει κανείς????

Link to comment
Share on other sites

τι λάμπες πρέπει να βάλω πόσα Κ πρέπει να έχω ξέρει κανείς????

Θα βοηθησει να πεις τις διαστασεις της γυαλας σου.

ποικιλια υπαρχει και σε Τ5 με εξαιρετικες τις t5 plant pro arcadia

να αναβουν σιγα σιγα βοηθα στην ηρεμια των ψαριων σου μονο και οχι στα φυτα.

προσοχη ανεβαζοντας τα βαττ σου πρεπει να προσεξεις τη φωτοπεριοδο ωστε να γινει σταδιακα και σιγα σιγα η μεταβολη για να μην γεμισεις αλγη.

Link to comment
Share on other sites

η γυαλα είναι 80*40*60 και οι λάμπες που λεω να βάλω θα είναι 70cm απλα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει ποικιλία ΄π.χ τύπου daylight, flora κλπ κλπ

όταν λες "προσοχη ανεβαζοντας τα βαττ σου πρεπει να προσεξεις τη φωτοπεριοδο ωστε να γινει σταδιακα και σιγα σιγα η μεταβολη "

από τα 72 watt θα πάω στα 140 watt τι πρέπει να κάνω δηλαδή?

Έγινε επεξεργασία - jim_dado
Link to comment
Share on other sites

η γυαλα είναι 80*40*60 και οι λάμπες που λεω να βάλω θα είναι 70cm απλα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει ποικιλία ΄π.χ τύπου daylight, flora κλπ κλπ

όταν λες "προσοχη ανεβαζοντας τα βαττ σου πρεπει να προσεξεις τη φωτοπεριοδο ωστε να γινει σταδιακα και σιγα σιγα η μεταβολη "

από τα 72 watt θα πάω στα 140 watt τι πρέπει να κάνω δηλαδή?

ποικιλια υπαρχει.

για τη φωτοπεριοδο ξεκινας για μια εβδομαδα με 2 ωρες την ημερα για τις 2 επιπλεον λαμπες δηλαδη τα υπαρχοντα 72 βατ για οσο τα ειχες και πριν ενω τα βατ που θα προσθεσεις για μονο 2 ωρες και κατα προτιμιση στη μεση της φωτοπεριοδου και ανεβαζεις 1 ωρα καθε εβδομαδα εφοσον δεν προκυψη προβλημα αλγης.

ετσι μεχρι να φθασεις στο επιθυμητο διαστημα φωτοπεριοδου.

να σε ρωτησω αν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να αλλαξεις λαμπες και ειδικα Τ5 με Τ8?

η Τ5 ειναι 50% ισχυροτερες των Τ8 ιδιου μηκους.

πιστευω οτι το εχεις ψαξει το τεχνικο μερος του θεματος , ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ποικιλια υπαρχει.

για τη φωτοπεριοδο ξεκινας για μια εβδομαδα με 2 ωρες την ημερα για τις 2 επιπλεον λαμπες δηλαδη τα υπαρχοντα 72 βατ για οσο τα ειχες και πριν ενω τα βατ που θα προσθεσεις για μονο 2 ωρες και κατα προτιμιση στη μεση της φωτοπεριοδου και ανεβαζεις 1 ωρα καθε εβδομαδα εφοσον δεν προκυψη προβλημα αλγης.

ετσι μεχρι να φθασεις στο επιθυμητο διαστημα φωτοπεριοδου.

να σε ρωτησω αν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να αλλαξεις λαμπες και ειδικα Τ5 με Τ8?

η Τ5 ειναι 50% ισχυροτερες των Τ8 ιδιου μηκους.

πιστευω οτι το εχεις ψαξει το τεχνικο μερος του θεματος , ετσι?

εχω γνωστό ηλεκτρολόγο με μαγαζί και πιάνουν τα χέρια :bowdown: του το τεχνικό μέρος το έχουμε ψάξει πιστέυω αρκετα τώρα θα δείξει στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισουμε οτι δεν υπαρχουν λαμπες Τ5 70cm.. Υπαρχουν 55cm/24w και 85cm/39w. Οποτε με μηκος ενυδρειου 80cm θα πας στις 55cm.

Ποικιλια υπαρχει σχεδον οτι σε Τ8. Η αλλαγη πρεπει να γινει σταδιακα και χωρις να αναψεις και τις 4 λαμπες μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισουμε οτι δεν υπαρχουν λαμπες Τ5 70cm.. Υπαρχουν 55cm/24w και 85cm/39w. Οποτε με μηκος ενυδρειου 80cm θα πας στις 55cm.

ωχ αυτό δεν το ήξερα και δεν είχα ρωτήσει τον ηλεκτρολόγο για διαστάσεις άρα μάλλον θα πάω σε 6 τ5

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικα το έκανα εβαλα 6 Τ5

ξεκινησα 12 το μεσημερι και τελειωσα 9 το βραδυ με 3 διαλειματα για βολτα για καφε

μεγαλο ρόλο έπαιξε το ότι τα πράγματα ήταν όλα τακτοποιημένα (εικ.1) :)

ps

ευχαριστώ το AZORES για τα στεγανα ακροφύσια

post-2595-1178626971_thumb.jpg

post-2595-1178627020_thumb.jpg

post-2595-1178627070_thumb.jpg

post-2595-1178627127_thumb.jpg

post-2595-1178627189_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jim_dado
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...